Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗
Choruje na nią 404 mln ludzi na świecie. Dlaczego czasem tak trudno rozpoznać tę chorobę? Sprawdź❗

Choroby uszu - jakie są najczęstsze problemy z uszami?

Uszy należą do narządów, które bardzo często ulegają rozmaitym infekcjom oraz zapaleniom. Ich przyczyny są niezwykle różne – wszystkie z nich mogą jednak prowadzić do nieodwracalnych zmian w delikatnym narządzie słuchu. Poznaj 5 najpopularniejszych chorób uszu.
Pacjent cierpiący z powodu choroby ucha
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

1. Zapalenie ucha środkowego

Zapalenie ucha środkowego jest to bardzo częste schorzenie laryngologiczne, charakterystyczne dla wieku dziecięcego. Początkowo może mieć charakter wirusowy, by następnie przejść w zakażenie bakteryjne. Przeobraża się w postać ostrą lub przewlekłą, a nawet doprowadza do rozwoju guza zwanego perlakiem.

Do objawów zapalenia zalicza się nagle pogorszenie słuchu i silny ból ucha, nudności oraz wysoką gorączkę. Dochodzi również do zapalenia bębenka usznego, które może przeobrazić się w zapalenie ropne. Ryzyko zachorowania jest wysokie zwłaszcza w okresie wiosennym. Zapalenie ucha środkowego towarzyszy często innym schorzeniom. Leczenie polega na podawaniu środków przeciwbólowych, a przy ostrych zapaleniach - antybiotyków.

Reklama

2. Perlak ucha

To schorzenie, które wynika z rozwoju zapalenia i przybiera postać guza zapalnego znajdującego się w uchu środkowym. Guz rozrasta się i w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia kości w jamie bębenkowej. W zaawansowanym stadium należy mówić natomiast o przewlekłym perlakowym zapaleniu ucha środkowego.

Schorzenie początkowo nie daje żadnych objawów. Mogą mu towarzyszyć problemy ze słuchem, a także wyciekanie ropnego płynu o nieprzyjemnym zapachu. Rozwój perlaka wiąże się z wieloma powikłaniami, których objawami są: bóle i zawroty głowy, dreszcze, ból ucha oraz gorączka. Po zdiagnozowaniu perlaka należy poddać się leczeniu operacyjnemu.

Reklama

3. Otoskleroza

Otoskleroza to z reguły dziedziczna choroba, która dotyka kosteczek ucha środkowego. Narażone na nią są głównie kobiety, a czynnik ryzyka wzrasta w czasie ciąży. Zachorowanie jest również możliwe w przypadku wystąpienia odry lub spadku odporności.

Doprowadza do stopniowej utraty słuchu wskutek uszkodzenia strzemiączka, które odpowiedzialne jest za przekazywanie bodźców słuchowych.

Pierwsze symptomy mogą dotyczyć problemów z odbieraniem dźwięków z otoczenia. Przy otosklerozie pojawia się również szum w uszach i zawroty głowy, które mogą przybierać na sile. Chory miewa problemy z utrzymaniem równowagi, natomiast ciche dźwięki są przez niego odbierane znacznie gorzej. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie operacji.

Reklama

4. Zapalenie ucha zewnętrznego

Do zapalenia ucha zewnętrznego może dojść w wyniku zakażenia bakteryjnego lub wirusowego. Często bywa wynikiem urazu mechanicznego, wynikającego z uszkodzenia patyczkiem kosmetycznym bądź zakażeniem wirusem opryszczki. Zapalenie atakuje kanał słuchowy, przeobrażając się w silny obrzęk ucha.

Zapaleniu towarzyszy uczucie swędzenia oraz bólu w okolicy kanału słuchowego. Następnie pojawia się dość bolesny obrzęk, który doprowadza do problemów ze słuchem. Chory odczuwa bóle i zawroty głowy. W wyniku rozwoju choroby może dojść do częściowego paraliżu twarzy w okolicy zapalenia. Do poważnych powikłań może dojść u osób z problemami immunologicznymi lub chorujących na cukrzycę.

Reklama

5. Grzybicze zakażenie przewodu słuchowego

Na grzybicze zapalenie ucha środkowego narażone są osoby przebywające w wilgotnych i ciepłych warunkach oraz narażone na pracę w pomieszczeniach o wysokim zapyleniu. Do zakażenia dochodzi również w wyniku urazu mechanicznego czy długotrwałego zatkania ucha wodą.

Zakażenia grzybicze objawia się w początkowych fazach swędzeniem i bólem ucha, a następnie wystąpieniem ropnej cieczy. Objawom tym towarzyszą problemy ze słuchem oraz uczucie ucisku w uchu. W leczeniu konieczne może okazać się stosowanie leków przeciwgrzybiczych lub środków do czyszczenia kanału słuchowego.

 

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Choroby laryngologicze
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Bakteria w gardle - jak się objawia? Wymaz i leczenie
Dziecko z bakterią w gardle
Zapalenie przełyku - rodzaje i objawy. Jak je leczyć?
Osoba z dysfunkcją przełyku
Podobne artykuły
Wizualizacja zatok szczękowych
Torbiel w zatoce szczękowej - objawy, przyczyny i domowe sposoby. Czy może się wchłonąć?
Pacjent cierpiący na intensywny ból gardła
Domowe sposoby na ból gardła, migdałków i anginę. Sprawdź, jak się pozbyć uporczywych dolegliwości
Lekarz pobiera wymaz z gardła
Gronkowiec w gardle - czym jest i jak się objawia? Domowe sposoby
Wizyta dziecka u laryngologia
Ból ucha u dziecka - jak pomóc? Leczenie i domowe sposoby
Kobieta siedząca w łóżku odkszczuszająca flegmę z gardła
Odkrztuszanie flegmy bez kaszlu i z kaszlem. Co oznacza?

Reklama


Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!