Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Najczęstsze przyczyny bólu ucha - jak pozbyć się uporczywych dolegliwości? Domowe sposoby

Ból ucha to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów dolegliwości. Występuje bez względu na wiek i najczęściej wymaga odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Jednak warto pamiętać, że można stosować również domowe sposoby na ból ucha, takie jak ciepłe okłady i odpowiednia higiena.
Kobietę boli ucho
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Istnieje wiele przyczyn bólu ucha. Wynika to z faktu wystąpienia nieprawidłowości w uchu zewnętrznym i środkowym oraz narządów znajdujących się tuż obok.
 • Stany zapalne w uchu mogą mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe i mieszane. Ból ucha u dziecka i kobiet w ciąży może mieć zupełnie odmienne przyczyny.
 • Najbardziej skuteczną metodą na zapobieganie dolegliwościom bólu ucha jest odpowiednia higiena. Na rynku istnieje wiele preparatów, które oczyszczają przewód słuchowy. Warto pamiętać, że patyczki do uszu nadają się tylko do czyszczenia małżowiny usznej.
 • Istnieje wiele domowych sposobów na pozbycie się bólu ucha. Niektóre z nich są bardzo niebezpieczne i mogą pogłębiać dolegliwości. Warto pamiętać, że domowe sposoby nigdy nie zastąpią odpowiedniego leczenia zleconego przez specjalistę.
SPRAWDŹ TEŻ: Zapalenie ucha środkowego - objawy, leczenie
Spis treści

Słuch to zmysł, który umożliwia percepcję otoczenia i komunikację poprzez odbieranie fal dźwiękowych. Narządem słuchu są uszy, które przetwarzają i przekazują sygnał dźwiękowy do mózgu. Niestety schorzenia z nimi związane są bardzo bolesne i uciążliwe. 

Reklama

Przyczyny bólu ucha

Ból ucha może być związany z nieprawidłowościami ucha zewnętrznego i środkowego, ale także narządów znajdujących się tuż obok – zatok, zębów, krtani, przełyku czy migdałków. Dlatego też można wyróżnić następujące przyczyny bólu ucha:

Stany zapalne mogą mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe i mieszane. Oprócz bólu występuje również złe samopoczucie, gorączka, swędzenie, obrzęk i wyciek z ucha. W takich przypadkach niezbędne jest odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty.

Ból ucha u dziecka

Ból ucha u dziecka występuje dość często i z reguły spowodowany jest zapaleniem ucha środkowego. Dochodzi do niego na skutek przeziębienia i infekcji, a także alergii i przerostu migdałków. Ząbkowanie również może przyczynić się do dyskomfortu, gdyż wtedy zwiększa się ilość śliny i śluzu. 

W przypadku starszych dzieci obserwuje się zapalenie ucha zewnętrznego oraz urazy mechaniczne. 

Ból ucha u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Jednak warto pamiętać o domowych sposobach, które mogą być uzupełnieniem terapii wskazanej przez lekarza. 

Ból ucha w ciąży

Ból ucha w ciąży powinien skłonić do wizyty u lekarza. Najczęściej jest sygnałem stanu zapalnego ucha lub narządów sąsiadujących. Ważne jest aby wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.

W przypadku poważnego stanu zapalnego niezbędne jest podanie antybiotyku. Stosuje się amoksycylinę, która jest bezpieczna na kobiet w ciąży. 

Jednak takie środki farmakologiczne podawane są w ostateczności, dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na ból ucha. Najlepiej po konsultacji lekarskiej. 

Reklama

Sposoby na ból ucha 

Podstawowym sposobem na ból ucha jest odpowiednia higiena zapobiegająca dolegliwościom. Dzięki temu eliminowane jest zagrożenie zatkania przewodu słuchowego oraz rozwoju bakterii. 

Należy pamiętać, że patyczki do uszu nadają się tylko do czyszczenia zewnętrznej części ucha – małżowiny usznej. Czyszczenie ucha w środku powoduje wpychanie wydzieliny coraz głębiej, która finalnie tworzy korek i zatyka ucho. 

Ponadto nieumiejętne korzystanie z patyczków może prowadzić do urazu mechanicznego np. uszkodzenia błony bębenkowej. 

Na rynku dostępne są liczne preparaty w sprayu lub kroplach, które aplikowane bezpośrednio do przewodu słuchowego rozpuszczają wydzielinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz. 

Reklama

Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha można stosować w sytuacjach oczekiwania na wizytę lekarska lub przy łagodnych stanach. Należy pamiętać, że nie zastąpią one odpowiedniego leczenia wskazanego przez specjalistę na podstawie diagnostyki. 

Domowe sposoby na ból ucha mogą być również uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. W takich przypadkach warto zastosować:

 • ciepłe okłady – zmoczyć ręcznik w ciepłej wodzie, dokładnie wycisnąć i wilgotny położyć na uchu, a do momentu ostygnięcia. Następnie można powtórzyć czynność,
 • ciepło z suszarki – jest dość popularną metodą, jednak musi być stosowana rozważnie. Zbyt wysoka temperatura może poparzyć delikatną skórę małżowiny usznej,
 • miętowa guma do żucia – dzięki zawartości mentolu skutecznie udrażnia drogi oddechowe oraz przewód Eustachiusza,
 • czosnek– ma naukowo udowodnione właściwości bakteriobójcze, jednak wkładanie jego ząbka do ucha jest niebezpieczne, gdyż może zatkać przewód słuchowy i wywołać jeszcze większe dolegliwości,
 • cebula – ugotowaną, ciepłą cebulę należy zawinąć w gazę i przyłożyć do ucha.

Często wymienianym domowym sposobem na ból ucha jest również stosowanie startego imbiru, czosnku i innych przypraw.

Aplikuje się je do środka ucha, co również może powodować zatkanie i zanieczyszczenie przewodu słuchowego. Ze względu na to, że nie wszystkie naturalne sposoby na ból ucha są bezpieczne, należy stosować je z rozwagą. 

Czytaj również

Bibliografia

 • Jerzy Kuczkowski, Aktualne problemy w rozpoznawaniu i leczeniu ostrego i wysiękowego zapalenia ucha środkowego, Katedra i Klinika Otolaryngologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego
 • Hryniewicz W., Grzesiowski P., Meszaros J. i wsp. Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego. Zakażenia dróg oddechowych. Etiologia, rozpoznawanie i leczenie. Rekomendacje 2003. Fundacja Mikrobiologii Polskiej 2002.
 • Zielnik–Jurkiewicz B., Olszewska–Sosińska O., Rakowska M. Odległe wyniki leczenia drenażem wentylacyjnym przewlekłego wysiękowego zapalenia ucha środkowego u dzieci. Otolaryngol. Pol. 2006; 60: 181–186.
Dominika Urbaniak
Artykuł napisany przez
Dominika Urbaniak
Content to jej świat. Swoje umiejętności szlifowała jako copywriterka w branży medycznej, a następnie jako redaktor w portalu o tematyce zdrowotnej. W Pharma Partner zajmuje się przygotowaniem analiz treści serwisu, a na ich podstawie dopasowanych artykułów dla klientów komercyjnych. Jej misją jest zwiększanie świadomości produktu poprzez edukację opartą na rzetelnej wiedzy i źródłach naukowych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy laryngologiczne
Niedosłuch - leczenie niedosłuchu u dorosłych i dzieci
Jakie mogą być przyczyny bólu ucha przy przełykaniu?
Mężczyznę boli ucho
Pulsowanie w uchu - co oznacza? Domowe sposoby i leki
Mężczyzna cierpi na pulsowanie w uchu
Podobne artykuły
Jedzenie lodów na ból gardła
Lody na ból gardła - czy pomagają? Czy można je jeść?
Kobieta wydmuchuje w nos
Strupki w nosie - jak leczyć nos w środku?
Kobieta odczuwa coś w gardle
Uczucie czegoś w gardle – przyczyny, metody diagnozy i sposoby leczenia
Kobieta z podrażnionym podniebieniem
Podrażnione podniebienie - przyczyny i leki. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa gulę w gardle
Gula w gardle - nieprzyjemne uczucie o podłożu psychicznym czy fizycznym? Objawy i leczenie

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!