Ból ucha - domowe sposoby na ból ucha

Ból ucha to jeden z najbardziej uciążliwych rodzajów dolegliwości. Występuje bez względu na wiek i najczęściej wymaga odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Jednak warto pamiętać, że można stosować również domowe sposoby na ból ucha, takie jak ciepłe okłady i odpowiednia higiena.
Kobietę boli ucho
Źródło: 123RF

Spis treści

Słuch to zmysł, który umożliwia percepcję otoczenia i komunikację poprzez odbieranie fal dźwiękowych. Narządem słuchu są uszy, które przetwarzają i przekazują sygnał dźwiękowy do mózgu. Niestety schorzenia z nimi związane są bardzo bolesne i uciążliwe. 

Przyczyny bólu ucha

Ból ucha może być związany z nieprawidłowościami ucha zewnętrznego i środkowego, ale także narządów znajdujących się tuż obok – zatok, zębów, krtani, przełyku czy migdałków. Dlatego też można wyróżnić następujące przyczyny bólu ucha:

Stany zapalne mogą mieć pochodzenie bakteryjne, wirusowe i mieszane. Oprócz bólu występuje również złe samopoczucie, gorączka, swędzenie, obrzęk i wyciek z ucha. W takich przypadkach niezbędne jest odpowiednie leczenie pod okiem specjalisty.

Ból ucha u dziecka

Ból ucha u dziecka występuje dość często i z reguły spowodowany jest zapaleniem ucha środkowego.Dochodzi do niego na skutek przeziębienia i infekcji, a także alergii i przerostu migdałków. Ząbkowanie również może przyczynić się do dyskomfortu, gdyż wtedy zwiększa się ilość śliny i śluzu. 

W przypadku starszych dzieci obserwuje się zapalenie ucha zewnętrznego oraz urazy mechaniczne. 

Ból ucha u dziecka wymaga konsultacji lekarskiej i odpowiedniego leczenia farmakologicznego. Jednak warto pamiętać o domowych sposobach, które mogą być uzupełnieniem terapii wskazanej przez lekarza. 

Ból ucha w ciąży

Ból ucha w ciąży powinien skłonić do wizyty u lekarza. Najczęściej jest sygnałem stanu zapalnego ucha lub narządów sąsiadujących. Ważne jest aby wdrożyć odpowiednie leczenie i zapobiec niebezpiecznym powikłaniom.

W przypadku poważnego stanu zapalnego niezbędne jest podanie antybiotyku. Stosuje się amoksycylinę, która jest bezpieczna na kobiet w ciąży. 

Jednak takie środki farmakologiczne podawane są w ostateczności, dlatego warto wykorzystać domowe sposoby na ból ucha. Najlepiej po konsultacji lekarskiej. 

Sposoby na ból ucha 

Podstawowym sposobem na ból ucha jest odpowiednia higiena zapobiegająca dolegliwościom. Dzięki temu eliminowane jest zagrożenie zatkania przewodu słuchowego oraz rozwoju bakterii. 

Należy pamiętać, że patyczki do uszu nadają się tylko do czyszczenia zewnętrznej części ucha – małżowiny usznej. Czyszczenie go w środku powoduje wpychanie wydzieliny coraz głębiej, która finalnie tworzy korek i zatyka ucho. 

Ponadto nieumiejętne korzystanie z patyczków może prowadzić do urazu mechanicznego np. uszkodzenia błony bębenkowej. 

Na rynku dostępne są liczne preparaty w sprayu lub kroplach, które aplikowane bezpośrednio do przewodu słuchowego rozpuszczają wydzielinę i ułatwiają jej wypłynięcie na zewnątrz. 

Domowe sposoby na ból ucha

Domowe sposoby na ból ucha można stosować w sytuacjach oczekiwania na wizytę lekarska lub przy łagodnych stanach. Należy pamiętać, że nie zastąpią one odpowiedniego leczenia wskazanego przez specjalistę na podstawie diagnostyki. 

Domowe sposoby na ból uchamogą być również uzupełnieniem leczenia farmakologicznego, jeśli lekarz nie widzi przeciwwskazań. W takich przypadkach warto zastosować:

  • ciepłe okłady– zmoczyć ręcznik w ciepłej wodzie, dokładnie wycisnąć i wilgotny położyć na uchu, a do momentu ostygnięcia. Następnie można powtórzyć czynność,
  • ciepło z suszarki– jest dość popularną metodą, jednak musi być stosowana rozważnie. Zbyt wysoka temperatura może poparzyć delikatną skórę małżowiny usznej,
  • miętowa guma do żucia – dzięki zawartości mentolu skutecznie udrażnia drogi oddechowe oraz przewód Eustachiusza,
  • czosnek– ma naukowo udowodnione właściwości bakteriobójcze, jednak wkładanie jego ząbka do ucha jest niebezpieczne, gdyż może zatkać przewód słuchowy i wywołać jeszcze większe dolegliwości,
  • cebula – ugotowaną, ciepłą cebulę należy zawinąć w gazę i przyłożyć do ucha.

Często wymienianym domowym sposobem na ból ucha jest również stosowanie startego imbiru, czosnku i innych przypraw. Aplikuje się je do środka ucha, co również może powodować zatkanie i zanieczyszczenie przewodu słuchowego. Ze względu na to, że nie wszystkie naturalne sposoby na ból ucha są bezpieczne, należy stosować je z rozwagą. 

Czytaj także:

 

 

 

Oceń artykuł

(liczba ocen 106)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!