NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Rodzaje wad słuchu i ich charakterystyka

Wady słuchu ma około miliard ludzi na całym świecie. Szacuje się, że tylko w Polsce uszkodzony słuch ma około 900 tysięcy osób. Niedosłuch występuje przede wszystkim u seniorów, ale z każdym rokiem diagnozuje się go także u coraz większej liczby dzieci. Jakie wady słuchu u dzieci występują najczęściej? Poznaj rodzaje wad słuchu i ich charakterystykę.
Dziecięce wady słuchu
Źródło: 123RF
Spis treści

Kiedy mówimy o wadzie słuchu?

Wada słuchu to schorzenie polegające na nieprawidłowym odbieraniu lub przewodzeniu dźwięków z otoczenia. Niedosłuch to choroba cywilizacyjna. Szacuje się, że na całym świecie ma ją około miliard osób. W Polsce poważne wady słuchu ma około 900 tysięcy osób. Ryzyko wystąpienia wady słuchu rośnie wraz z wiekiem, dlatego największą grupę osób z wadami słuchu stanowią seniorzy. Ponad 70 procent 70-latków ma zdiagnozowaną częściową głuchotę. U 80-latków odsetek osób z poważnymi wadami słuchu jest większy o około 10 punktów procentowych. Niedosłuch to jednak nie tylko problem osób starszych. Coraz częściej diagnozuje się wady słuchu u dzieci. Według statystyk problemy ze słuchem może mieć nawet 20 procent dzieci w wieku szkolnym.

Czytaj także: Laryngolog skierowanie - czy trzeba mieć? Ile jest ważne?

Rodzaje wad słuchu

Można wyróżnić kilka rodzajów wad słuchu. Po pierwsze, mogą być wrodzone lub nabyte. Wrodzone wady słuchu to zaburzenie w funkcjonowaniu narządu słuchu uwarunkowane genetycznie lub powstałe w życiu płodowym. Natomiast nabyte powstają po urodzeniu i często są wynikiem infekcji, urazu lub chorób zakaźnych. 

Wady słuchu można podzielić ze względu na stopień utraty słuchu. Wyróżnia się wtedy lekki, umiarkowany, znaczny lub głęboki niedosłuch. Niedosłuch klasyfikuje się też ze względu na lokalizację. Wyróżnia się wówczas niedosłuch przewodzeniowy, czyli zlokalizowany w uchu zewnętrznym lub środkowym, które są odpowiedzialne za przewodzenie dźwięków. Kolejny rodzaj to niedosłuch odbiorczy, czyli zaburzenie w funkcjonowaniu ucha wewnętrznego lub nerwu słuchowego, które odpowiadają za odbieranie dźwięków. Wyróżnia się także niedosłuch mieszany, który jest połączeniem przewodzeniowego i odbiorczego niedosłuchu.Można wreszcie różnicować wady słuchu pod względem chorób, które w sposób bezpośredni lub pośrednio uszkadzają słuch.

Wady słuchu u dzieci

Wady słuchu może mieć nawet 20 procent dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym. Szacuje się, że wrodzoną wadę słuchu ma 3 na 1000 urodzonych dzieci - szczególnie dzieci urodzonych przedwcześnie. Odsetek chorób słuchu u dzieci do pierwszego roku życia nieznacznie wzrasta. Zdaniem ekspertów wady słuchu pojawiają się w późniejszych okresie rozwoju dziecka, szczególnie w wieku przedszkolnym i szkolnym, co ma związek z przebywaniem w hałasie i słuchaniem głośnej muzyki

Coraz częściej u dzieci diagnozuje się zaburzenia centralnego przetwarzania słuchowego. Tego rodzaju zaburzenia co prawda jeszcze nie są uwzględniane w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób ICD-10, ale pedagodzy często wskazują na ten rodzaj zaburzenia u dzieci. Zaburzenia centralnego przetwarzania słuchowego charakteryzują się tym, że dziecko ma sprawny układ słuchowy, ale występuje u niego problem z przetwarzaniem dźwięków na poziomie neuronalnym

Przyczyny wad słuchu u dzieci

Przyczynyschorzenia należy podzielić na wrodzone oraz nabyte. Za wrodzone wady słuchu odpowiadają czynniki dziedziczne oraz choroby przebyte przez matkę w czasie ciąży. Najczęściej wymieniane przez specjalistów choroby, które mogą doprowadzić do ubytku słuchu u nienarodzonego dziecka to różyczka, ospa wietrzna, odra, świnka, opryszczka i półpasiec. Do wrodzonej wady słuchu mogą także doprowadzić zaburzenia hormonalne u ciężarnej oraz substancje toksyczne (np. antybiotyki), z którymi miała kontakt kobieta w ciąży. Wpływ na rozwój wady słuchu u dziecka mają także używki stosowanie przez kobiety w ciąży, szczególnie alkohol oraz papierosy. 

Nabyte wady słuchu u dzieci powstają zwykle na skutek urazu porodowego i niedotlenienia. Najczęściej są diagnozowane u wcześniaków i dzieci z niską wagą urodzeniową. Wady powstałe w późniejszym okresie rozwoju dziecka są często wynikiem przebytej choroby zakaźnej lub zażywania leków ototoksycznych.

Wśród chorób, które wywołują u dzieci wady słuchu wymienia się:

  • odrę, 
  • świnkę,
  • różyczkę, 
  • zapalenie opon mózgowych,
  • częste infekcje ucha, 
  • przerośnięty migdał gardłowy,
  • zatkane uszy. 

Charakterystyka dziecka z wadą słuchu

Jak rozpoznać wadę słuchu u dziecka? Rozwój dziecka z wadą słuchu przebiega inaczej niż dziecka zdrowego. Charakterystyczne objawy wad słuchu u dzieci to trudności w mówieniu i pisaniu. Dzieci z zaburzeniami słuchu mają często wadę wymowy, nie reagują na polecenia, nie potrafią zlokalizować źródła dźwięku. Ponadto mogą mieć problem z koncentracją oraz zapamiętywaniem sekwencji dźwięków i wyrazów. Dzieci z zaburzeniami słuchu centralnego, poza wymienionymi wyżej objawami, mogą dodatkowo mieć problemy z wykonywaniem czynności, które angażują obie półkule mózgu, takich jak taniec czy rysowanie. Często zachowanie dziecka z zaburzeniami słuchu centralnego jest mylone z nadpobudliwością psychoruchową. 

Czytaj też:

Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa swędzenie w uszach
Przeczytaj artykuł
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Laryngolog czyści ucho pacjentki
Przeczytaj artykuł
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Kobietę boli ucho
Podobne artykuły
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Ból za uchem. Co oznacza? Przyczyny bólu za uchem
Nadmiar woskowiny w uszach - jak czyścić uszy?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama