} ?>

Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy czytanie w myślach będzie możliwe?

Z pewnością każdy z nas chciałby nauczyć się czytać w myślach innej osoby. To dałoby ogromną przewagę w biznesie, polityce czy relacjach interpersonalnych. Według naukowców z Kioto czytanie w myślach nie jest całkowicie naukową fikcją. Potrzebny do tego byłby komputer kwantowy, który błyskawicznie rozszyfruje ludzki umysł.
Mandarynki
Źródło: 123RF
Spis treści

Czytanie w myślach wiąże się ściśle z metodami skanowania ludzkiego mózgu, które na bieżąco są w stanie pokazać, jak zachowuje się ten organ, gdy myślimy o konkretnych osobach, sytuacjach, rzeczach.

Metoda PET (pozytonowa tomografia emisyjna) oraz fMRI (obrazowanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego) są wykorzystywane w szpitalach do badania mózgu w celu diagnozy określonych chorób. Okazuje się, że te znane i dostępne metody, mogą być pomocne w badaniach, które mapują aktywność określonych obszarów mózgu i łączą je z myśleniem o określonych rzeczach.

Reklama

Badania mózgu – na czym polegają?

  • Metoda PET polega na wprowadzeniu do krwi pacjenta kontrastu, który emituje pozytony (antyelektrony). Ślad, który pozostawia kontrast w mózgu, w trakcie myślenia o określonych rzeczach, pozwala ustalić wzorce myśli i wydzielić te części mózgu, które są zaangażowane w myślenie o określonej klasie obiektów.
  • Metoda fMRI monitoruje mózg za pomocą śledzenia przebiegu jego aktywności elektrycznej. Wzmożona czynność elektryczna neuronów, związana z myśleniem o określonych rzeczach, zwiększa zapotrzebowanie na energię, czyli na tlen i glukozę. Konsekwencją tego procesu jest wzmożony przepływ krwi przez określony obszar mózgu.

Mapowanie działania mózgu, jaką uzyskuje się za pomocą metod PET i fMRI w odniesieniu do myślenia o określonych rzeczach, jest niestety wciąż dalekie od ideału.

Reklama

Czytanie w myślach

Według badaczy z Uniwersytetu w Kioto jest jednak światełko w tunelu niosące nadzieję, że czytanie w myślach będzie kiedyś możliwe.

Przy użyciu tradycyjnych metod PET i fMRI można stworzyć mapę mózgu (bazę skanów aktywnych obszarów mózgu i powiązanych z myśleniem o określonych obiektach), a następnie można ją animować. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ do sprawnej animacji, która dawałaby szybki odczyt myśli – potrzebny jest komputer o ogromnej mocy zdolny do robienia błyskawicznych skanów i porównywania ich do ogólnej mapy mózgu złożonej z wcześniejszych skanów. Taką moc mógłby mieć super potężny komputer kwantowy, o ogromnej mocy obliczeniowej, którego jednak z powodu ograniczeń technicznych, jeszcze nie udało się skonstruować. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Zamyślone dziecko
Jak wychować dziecko na geniusza?
Dziecko w czapce absolwenta
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Mózg człowieka
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka a pamięć
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Napis stres
Stres egzaminem - czy można go nie odczuwać? Sposoby na to, jak sobie z nim radzić
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby

Reklama


Dokucza Ci ból i obrzęk gardła?
Sprawdź, co to oznacza!