Dla Ciebie, na zdrowie!

Czy czytanie w myślach będzie możliwe?

Z pewnością każdy z nas chciałby nauczyć się czytać w myślach innej osoby. To dałoby ogromną przewagę w biznesie, polityce czy relacjach interpersonalnych. Według naukowców z Kioto czytanie w myślach nie jest całkowicie naukową fikcją. Potrzebny do tego byłby komputer kwantowy, który błyskawicznie rozszyfruje ludzki umysł.
Mandarynki
Źródło: 123RF
Spis treści

Czytanie w myślach wiąże się ściśle z metodami skanowania ludzkiego mózgu, które na bieżąco są w stanie pokazać, jak zachowuje się ten organ, gdy myślimy o konkretnych osobach, sytuacjach, rzeczach.

Metoda PET (pozytonowa tomografia emisyjna) oraz fMRI (obrazowanie mózgu za pomocą rezonansu magnetycznego) są wykorzystywane w szpitalach do badania mózgu w celu diagnozy określonych chorób. Okazuje się, że te znane i dostępne metody, mogą być pomocne w badaniach, które mapują aktywność określonych obszarów mózgu i łączą je z myśleniem o określonych rzeczach.

Reklama

Badania mózgu – na czym polegają?

  • Metoda PET polega na wprowadzeniu do krwi pacjenta kontrastu, który emituje pozytony (antyelektrony). Ślad, który pozostawia kontrast w mózgu, w trakcie myślenia o określonych rzeczach, pozwala ustalić wzorce myśli i wydzielić te części mózgu, które są zaangażowane w myślenie o określonej klasie obiektów.
  • Metoda fMRI monitoruje mózg za pomocą śledzenia przebiegu jego aktywności elektrycznej. Wzmożona czynność elektryczna neuronów, związana z myśleniem o określonych rzeczach, zwiększa zapotrzebowanie na energię, czyli na tlen i glukozę. Konsekwencją tego procesu jest wzmożony przepływ krwi przez określony obszar mózgu.

Mapowanie działania mózgu, jaką uzyskuje się za pomocą metod PET i fMRI w odniesieniu do myślenia o określonych rzeczach, jest niestety wciąż dalekie od ideału.

Reklama

Czytanie w myślach

Według badaczy z Uniwersytetu w Kioto jest jednak światełko w tunelu niosące nadzieję, że czytanie w myślach będzie kiedyś możliwe.

Przy użyciu tradycyjnych metod PET i fMRI można stworzyć mapę mózgu (bazę skanów aktywnych obszarów mózgu i powiązanych z myśleniem o określonych obiektach), a następnie można ją animować. Nie jest to jednak takie proste, ponieważ do sprawnej animacji, która dawałaby szybki odczyt myśli – potrzebny jest komputer o ogromnej mocy zdolny do robienia błyskawicznych skanów i porównywania ich do ogólnej mapy mózgu złożonej z wcześniejszych skanów. Taką moc mógłby mieć super potężny komputer kwantowy, o ogromnej mocy obliczeniowej, którego jednak z powodu ograniczeń technicznych, jeszcze nie udało się skonstruować. 

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Aktywność mózgu
Jak wychować dziecko na geniusza?
Dziecko w czapce absolwenta
Rodzaje pamięci - pamięć krótkotrwała
Mózg człowieka a pamięć
To zredukuje stres! Poznaj niezawodne sposoby na to, jak pokonać niepokój
Kobieta siedzi przed biurkiem, na którym rozłożonych jest wiele książek, łapie się za głowę, bo czuje stres przed egzaminem
Podobne artykuły
Kobieta i mężczyzna siedzący do siebie plecami
Czy kobiety są mniej inteligentne od mężczyzn?
Mózg
Rodzaje pamięci - jak funkcjonuje pamięć?
Mózg człowieka
Koncentracja mózgu - zrób test na koncentrację
Zamyślone dziecko
Jak wychować szczęśliwe dziecko?
Osoba dotleniająca mózg na świeżym powietrzu
Jak dotlenić mózg? Poznaj niezawodne sposoby

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!