Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗
Może ratować życie. W 2023 roku została jej poddana rekordowa liczba pacjentów. Sprawdź❗

Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!

Chorzy na niektóre rodzaje nowotworów przeżywają nawet 17 lat dłużej niż 40 lat temu. Jedynie chorzy na raka płuc umierają równie szybko, co kiedyś.
Spis treści

Macmillan Cancer Support (MCS) - jedna z największych brytyjskich organizacji dobroczynnych zajmująca się nowotworami – zaznacza jednak, że w przypadku nowotworów płuc czy żołądka nie odnotowano żadnych postępów. Tamtejsze Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że nada priorytet badaniu tych ciężkich odmian.

MCS zdecydowało się obliczyć średni czas przeżywalności wśród chorych na raka. Okazało się przy tym, że aż połowa osób u których zdiagnozowano nowotwór zmarła. Badania te robiono na podstawie dokumentacji przygotowywanej przez Londyńską Szkołę Higieny i Medycyny Tropikalnej. Samą zaś dokumentację przygotowywano na przestrzeni 40 lat. Wyniki badań są podobne dla pacjentów w całej Wielkiej Brytanii.

Przeżywalność jest mierzona okresem czasu jaki przeżywa pacjent po zdiagnozowaniu u niego choroby. Może być to jeden, pięć lub dziesięć lat.

Reklama

Ile lat mi zostało?

Charan Devane, dyrektor zarządzająca MCS, mówiła o przełomie, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat: „Wyższa średnia przeżywalności daje nam nowy obraz tego, czego człowiek może się spodziewać po zdiagnozowaniu u niego raka. Wreszcie możemy odpowiadać na pytania: Jak długo jeszcze przeżyję?”.

Średnia długość życia przy 10-ciu rodzajach nowotworów jest większa niż 10 lat. Najlepiej w badaniu wypadł rak jelita grubego. W tym przypadku chorzy żyją aż 17 lat dłużej niż jeszcze cztery dekady temu. 10 razy dłużej żyje się z chłoniakami nieziarnicznymi.

Dena Hutchings to 42-latka z Sheffield, u której zdiagnozowano chorobę prawie 5 lat temu. Chemioterapia spowodowała u niej wcześniejszą menopauzę, ale kobieta i tak czuje się szczęśliwa. „Mogło być znacznie gorzej w przypadku raka, ale na szczęście mój dał się wyleczyć” – mówi dziś w BBC. Ma szczęście, bo chorobę wcześnie wykryto. Będzie żyła dłużej niż kobiety z podobna przypadłością 40 lat temu.

Zobacz wideo: Znaczenie odpowiedniego żywienia

Żywienie jest ważne dla osób zdrowych, ale jeszcze ważniejsze dla chorych - mówi dietetyk Ewalina Bancerz-Poźniak.

Reklama

Kilka miesięcy życia ..

Badania brytyjskich naukowców pokazały także, że aż w przypadku dziewięciu rodzajów nowotworów średni czas przeżycia wynosi tylko trzy lata. Lub nawet mniej.. Chodzi o nowotwory płuc, żołądka, trzustki, przełyku czy mózgu.

Adrian Antwis to 40-latek z Sheffield. Tej wiosny zdiagnozowano u niego raka płuc. Powiedziano mu, że ma przed sobą zaledwie kilka miesięcy życia. Mężczyzna ma jednak nadzieję, że dzięki tym najnowszym badaniom naukowcy poświęcą więcej czasu badaniom nad nowotworami płuc. „Chętnie znoszę trudy wielomiesięcznego leczenia, bo mam nadzieję, że będę miał szansę na dłuższe życie. Nie ma mowy o wyleczeniu, ale to jest coś do czego muszę się przyzwyczaić i zaakceptować” – mówi Antwis.

Reklama

Wyzwanie dla naukowców

Macmillan Cancer Support po opublikowaniu badań ogłosiło sukces. Więcej ludzi żyje dłużej z  chorobą nowotworową. Z drugiej strony jednak, coraz więcej osób silnie odczuwa efekty uboczne leczenia.  Należą do nich zmęczenie, bezpłodność, uszkodzenia płuc i serca. Niektórzy, którym udało się pokonać chorobę, potrzebowali także wsparcia ze strony psychologów. Dlatego wielkie wyzwanie stoi przed współczesnymi lekarzami. Muszą zrobić wszystko, by ulżyć chorym w cierpieniu, jakiego ci doznają.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Chcesz zmienić kolor oczu? Użyj lasera
Zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Nowy pomysł rządu dzieli Polaków
Półka z napojami procentowymi symbolizująca zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych
Może ratować życie chorych na raka. Rekordowa liczba pacjentów w 2023 roku
Pacjent podczas radioterapii
Podobne artykuły
Pacjent chory na stwardnienie rozsiane
Mam stwardnienie rozsiane - relacja pacjenta z forum
Szczepienie dziecka zgodnie z kalendarzem szczepień
Kalendarz obowiązkowych i zalecanych szczepień dziecka - kiedy trzeba je zrobić?
Lekarz podaje pacjentowi szczepionkę na czerniaka
Przełom w leczeniu czerniaka. Naukowcy kończą badania nad personalizowaną szczepionką
Doktor Bizoń
Doktor Bizoń o terapii raka endometrium: „Najważniejsza jest personalizacja leczenia”
Długość życia po chemioterapii - chory mogą żyć dłużej!

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!