Najzdrowsze miejsce w internecie

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce

Biedronki azjatyckie (arlekiny) zaczęły pojawiać się w Polsce w 2020 roku w coraz większych skupiskach. Ich ugryzienie może wywoływać alergie. Są agresywniejsze od biedronek siedmiokropek, czyli tych, które są popularne w Polsce. Ugryzienie biedronki azjatyckiej objawia się zaczerwienieniem skóry oraz świądem.
biedronka azjatycka
123RF
Spis treści

Biedronki azjatyckie coraz szybciej rozprzestrzeniają się w Polsce, zwłaszcza w sezonie jesiennym. Naturalnie występują przede wszystkim w Azji oraz Ameryce Południowej. Najczęściej spotkać można je w pomieszczeniach domowych, gdyż jesienią biedronki azjatyckie ukrywają się głównie w domach. Przyciągają je zwłaszcza blade kolory.

Plaga biedronek azjatyckich w Polsce

Biedronki azjatyckie pojawiają się w Polsce głównie w październiku. Jest to gatunek inwazyjny, który gryzie, a dodatkowo są trujące dla alergików. Biedronki te pierwszy raz pojawiły się w 2006 roku. Ich plaga ma związek przesiedlaniem w tereny górzyste, które odbywa się właśnie jesienią. 

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Biedronka azjatycka to owad, a dokładniej gatunek chrząszcza, który inaczej nazywany jest, jako biedronka ninja lub biedronka arlekin. Najczęściej jest ona żółta lub pomarańczowa. Niekiedy zdarzają się biedronki bez kropek, jednak jeśli je posiadają to ich liczba może wahać się od 1 do nawet 23 kropek.

Czym różni się biedronka azjatycka od siedmiokropki?

Biedronki azjatyckie mogą mieć różne kolory, m.in.: pomarańczowe, czarne w czerwone kropki czy żółte w czarne kropki. Ich znakiem rozpoznawczym jest czarny wzór w kształcie litery „M”, który znaleźć można za ich głową. Biedronki siedmiokropki, jak sama nazwa wskazuje mają 7 czarnych kropek, a ponadto są czerwonego koloru.

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?

Biedronki azjatyckie pozostawiają żółte ślady, które trudno usunąć. W momencie, gdy czują one niebezpieczeństwo, produkują żółtą wydzielinę – kropelki hemolimfy. To właśnie ta substancja o nieprzyjemnym zapachu może prowadzić do:

Po ugryzieniu przez biedronkę azjatycką na skórze mogą pojawić się czerwone oraz swędzące zmiany. Reakcja alergiczna może dotyczyć również układu oddechowego.

Czym żywią się biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie, a co jedzą? Głównie mszyce,  jednak, gdy brakuje im pokarmu to żywią się:

  • innymi owadami,
  • larwami innych biedronek,
  • jajami innych biedronek.

Biedronka azjatycka – zwalczanie

Jak już wcześniej wspomniano, biedronki azjatyckie spotkać można w domu, zarówno w:

  • kuchni,
  • łazience,
  • pokojach.

Zwykle gromadzą się one w skupiskach. W okresie jesiennym biedronki te próbują dostać się do domu, dlatego warto sprawdzić takie miejsca, jak framugi okien oraz futryny.  Żółta wydzielina, która jest przez nie produkowana jest niezwykle trudna do usunięcia, zwłaszcza z mebli czy ścian.

Jak się pozbyć biedronek z domu? Najlepiej zapobiegać ich dostaniu się do pomieszczeń, montując w oknach moskitiery, jeśli jednak dostały się już do mieszkania to jedną z metod jest wyeliminowanie ich za pomocą wciągnięcia do odkurzacza. Należy jednak pamiętać, by od razu szczelnie zawinąć worek z odkurzacza i pozbyć się go z mieszkania.

 

Czytaj również
Katarzyna Czyżyńska
Artykuł napisany przez
Katarzyna Czyżyńska
Absolwentka studiów magisterskich na kierunku Dziennikarstwo i komunikacja społeczna. Pierwsze doświadczenie zdobywała w agencji PR. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce medycznej. Od 2018 roku pełniła funkcję redaktora SEO w spółce Pharma Partner, a od 2021 jest Zastępcą Redaktora Naczelnego. W wolnych chwilach miłośniczka kryminałów i kuchni włoskiej.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Wiadomości
Przeczytaj artykuł
Alergia krzyżowa - jakie są jej objawy? Tabela reakcji
Osoba uczulona na owoce
Przeczytaj artykuł
Alergia na słońce - jakie ma objawy i jak wygląda leczenie?
Opalanie na plaży a alergia na słońce
Przeczytaj artykuł
Bazofile - podwyższone i niskie. Czym są i jakie są normy?
Bazofile ilustracja 3D
Podobne artykuły
Drzewa sosnowe wiosną
Kiedy pyli sosna?
Mleko w dzbanku
Alergia na białko krowiego mleka jest poważną chorobą. Dlaczego?
Kobieta podczas inhalowania
Popularny lek na astmę wycofany z obrotu. Dowiedz się, który
Burza piaskowa
Pył z Sahary w Polsce. Czy pył saharyjski może być groźny dla zdrowia?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?

Walcz z napięciem nerwowym! 🤬
Kliknij tutaj