Plaga biedronek azjatyckich w Polsce. Sprawdź, czy są niebezpieczne dla człowieka

biedronka azjatycka
123RF
Biedronki azjatyckie zaczęły pojawiać się w Polsce w coraz większych skupiskach. Ich ugryzienie może wywoływać alergie. Są agresywniejsze od biedronek siedmiokropek, czyli tych, które są popularne w Polsce. Ugryzienie biedronki azjatyckiej objawia się zaczerwienieniem skóry oraz świądem.

Biedronki azjatyckie coraz szybciej rozprzestrzeniają się w Polsce, zwłaszcza w sezonie jesiennym. Naturalnie występują przede wszystkim w Azji oraz Ameryce Południowej. Najczęściej spotkać można je w pomieszczeniach domowych, gdyż jesienią biedronki azjatyckie ukrywają się głównie w domach. Przyciągają je zwłaszcza blade kolory.

Jak wygląda biedronka azjatycka?

Biedronka azjatycka to owad, a dokładniej gatunek chrząszcza, który inaczej nazywany jest, jako biedronka ninja lub biedronka arlekin. Najczęściej jest ona żółta lub pomarańczowa. Niekiedy zdarzają się biedronki bez kropek, jednak jeśli je posiadają to ich liczba może wahać się od 1 do nawet 23 kropek.

Czym różni się biedronka azjatycka od siedmiokropki?

Biedronki azjatyckie mogą mieć różne kolory, m.in.: pomarańczowe, czarne w czerwone kropki czy żółte w czarne kropki. Ich znakiem rozpoznawczym jest czarny wzór w kształcie litery „M”, który znaleźć można za ich głową. Biedronki siedmiokropki, jak sama nazwa wskazuje mają 7 czarnych kropek, a ponadto są czerwonego koloru.

Czy biedronki azjatyckie są niebezpieczne?

Biedronki azjatyckie pozostawiają żółte ślady, które trudno usunąć. W momencie, gdy czują one niebezpieczeństwo, produkują żółtą wydzielinę – kropelki hemolimfy. To właśnie ta substancja o nieprzyjemnym zapachu może prowadzić do:

Po ugryzieniu przez biedronkę azjatycką na skórze mogą pojawić się czerwone oraz swędzące zmiany. Reakcja alergiczna może dotyczyć również układu oddechowego.

Czym żywią się biedronki azjatyckie?

Biedronki azjatyckie rozmnażają się w niezwykle szybkim tempie, a co jedzą? Głównie mszyce,  jednak, gdy brakuje im pokarmu to żywią się:

  • innymi owadami,
  • larwami innych biedronek,
  • jajami innych biedronek.

Biedronka azjatycka – zwalczanie

Jak już wcześniej wspomniano, biedronki azjatyckie spotkać można w domu, zarówno w:

  • kuchni,
  • łazience,
  • pokojach.

Zwykle gromadzą się one w skupiskach. W okresie jesiennym biedronki te próbują dostać się do domu, dlatego warto sprawdzić takie miejsca, jak framugi okien oraz futryny.  Żółta wydzielina, która jest przez nie produkowana jest niezwykle trudna do usunięcia, zwłaszcza z mebli czy ścian.

Jak się pozbyć biedronek z domu? Najlepiej zapobiegać ich dostaniu się do pomieszczeń, montując w oknach moskitiery, jeśli jednak dostały się już do mieszkania to jedną z metod jest wyeliminowanie ich za pomocą wciągnięcia do odkurzacza. Należy jednak pamiętać, by od razu szczelnie zawinąć worek z odkurzacza i pozbyć się go z mieszkania.

Czytaj również:

Oceń artykuł

(liczba ocen 14)

WASZA OPINIA JEST DLA NAS WAŻNA