Dla Ciebie, na zdrowie!

Badania mózgu

Mózg przestał być tajemniczym narządem zamkniętym w twardej czaszce. Można do niego zajrzeć i zobaczyć, jak pracuje oraz sprawdzić jego kondycję. Dzięki nowoczesnym technikom możemy obserwować procesy zachodzące w mózgu. Istnieje wiele metod służących do badania mózgu, są to m.in. tomografia komputerowa mózgu, funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu czy badanie biofeedback. Poznaj sposoby diagnozowania mózgu.

    Regularne badania mózgu to podstawa, do zachowania dobrej kondycji mózgu. Dzięki nim mamy wgląd w pracę mózgu i w zachodzące w mózgu procesy.

    Widzimy także jak zmieniają się na przestrzeni czasu, dlatego w sytuacji systematycznych badań lekarzom łatwiej będzie znaleźć swojego rodzaju anomalie, które świadczyć mogą o nieprawidłowościach lub postępującej chorobie mózgu.

    Kto powinien wykonać badanie mózgu?

    Stres, nerwica, brak snu, wyczerpująca praca – osoby obciążone tymi czynnikami powinny przywiązywać najwięcej uwagi do swojego zdrowia.

    Mózg jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy oraz substancje chemiczne zawarte w pożywieniu, nawet niewielki uraz mózgu, może powodować chorobę mózgu.

    Nieprawidłowa dieta, obciążenie genetyczne, toksyczne substancje w środowisku, urazy głowy – to wszystko może być przyczyną chorób mózgu. Dlatego tak ważne jest badanie mózgu i kontrolowanie jego stanu.

    Rodzaje badań mozgu

    Nauka współcześnie wypracowała wiele metod badania mózgu. W większości są one bezbolesne, nie powodują skutków ubocznych i dają dokładny obraz mózgu. Poniżej przybliżamy kilka z nich, więcej informacji na ten temat znajdziecie w COGNINET w dziale „Badania mózgu”.  

    Biofeedback

    EEG biofeedback to metoda, która zapisuje przebieg fal mózgowych. Podobnie jak w klasycznym badaniu EEG do głowy osoby przyczepia się elektrody.

    Podczas badania Biofeedback urządzenie bada stan organizmu i dostarcza informację zwrotną o zmianach i zaburzeniach. Informację zwrotną (feedback) przekazuje się za pomocą animacji lub dźwięku. Dzięki temu chory może zacząć świadomie kontrolować funkcje organizmu. Biofeedback uczy, jak w mózgu generować wystąpienie określonych fal mózgowych – Biofeedback EEG stosuje się w celach treningowych, aby zwiększyć skuteczność działania mózgu i poprawić koncentrację.

    Metoda ta wykorzystywana jest między innymi w psychologii, w medycynie, w parapsychologii, ale także w sporcie czy biznesie.

    EEG

    Jedną z metod badania mózgu jest elektroencefalografia (EEG). Jest to nieinwazyjna metoda diagnostyczna, która pozwala zobrazować czynność elektryczną mózgu.

    Elektroencefalografia (EEG) służy do oceny pracy mózgu. Przed badaniem mózgu za pomocą EEG nie ma konieczności podawania znieczulenia – badanie EEG jest bezbolesne. Najczęściej wykorzystuje się badanie EEG do różnicowania schorzeń czynnościowych i organicznych w mózgu w przypadku urazu czaszkowego, śpiączki, zapalenia mózgu czy padaczki, ale także diagnozowania o monitorowania zaburzeń snu. Badanie EEG trwa około 40-45 minut i jest nieinwazyjne oraz bezbolesne.

    Badanie eleketroencefalogiczne (EEG) wykonuje się także u dzieci na przykładw przypadku podejrzenia schorzeń neurologicznych lub po urazach. EEG głowy dziecka jest bardzo bezpieczne, czasem badanie wykonuje się także podczas snu, jeżeli zaburzenia mogą ujawniać się właśnie w takim stanie. Lekarz może zlecić badanie EEG głowy dziecka w przypadku kiedy:

    • dziecko nagle straciło przytomność
    • często dochodzi do omdleń
    • dziecko przejawia cechy opóźnienia rozwoju psychoruchowego
    • mały pacjent cierpni na padaczkę
    • doszło do uraz głowy podczas uprawiania sportu
    • dziecko przeszło inne urazy czaszkowo-mózgowe
    • pojawiają się częste bóle i zawroty głowy
    • u dziecka występują stany lękowe i obniżony nastrój
    • dziecko staje się agresywne
    • dziecko cierpi na zaburzenia snu
    • stwierdzono u niego guzy mózgu
    • dziecko ma zaburzenia uwagi i koncentracji
    • stwierdzono u niego zapalenie opon mózgowych

    Tomografia komputerowa głowy

    Badanie mózgu można wykonać również za pomocą tomografii komputerowej głowy. Ta metoda wykorzystuje promienie rentgenowskie do badania mózgu i daje bardzo dokładny obraz mózgu. To jedno z podstawowych badań diagnostycznych, wykonuje się je między innymi w przypadku podejrzeń:

    • urazów głowy,
    • nowotworów,
    • wad rozwojowych,
    • chorób naczyniowych
    • a także stanach zapalnych.

    Rezonans magnetyczny głowy

    Inną, bardzo skuteczną metodą badania mózgu jest funkcjonalny rezonans magnetyczny mózgu (fMRI). Jest to badanie, które obrazuje aktywność komórek mózgu i pokazuje, które z nich i w jakim stopniu są aktywne podczas wykonywania określonych zadań. Badanie mózgu za pomocą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego jest bardzo często wykorzystywane przez lekarzy do diagnozy chorób mózgu takich jak choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane.

    Badanie jest wskazane także w przypadku przewlekłych bólów głowy, lekarz zleca je by znaleźć przyczynę dolegliwości. Rezonans magnetyczny głowy, ze względu na swoją dokładność, jest także pomocny w diagnozowaniu zmian nowotworowych różnych struktur mózgu (guzy móżdżku, guzy przysadki).

    Badanie SPECT

    Badanie SPECT, czyli tomografia emisyjna pojedynczego fotonu pozwala na rejestrowanie przepływu krwi, pokazuje też wzorce aktywności w obrębie mózgu. Analiza SPECT mózgu pozwala zobrazować obszary mózgu, które funkcjonują prawidłowo oraz obszary, których aktywność jest zbyt silna lub zbyt słaba. Skany porównywane są z obszerną bazą danych zawierających prawidłowe i nieprawidłowe wyniki obrazowania.

    Wskazaniem do przeprowadzenia takiego badania są między innymi:

    • udar mózgu
    • zawał mózgu w następstwie zatoru lub zakrzepu
    • szacowanie stopnia uszkodzenia mózgu w wyniku urazu
    • stwierdzenie śmierci mózgowej
    Czym się różni odporność swoista od nieswoistej?
    Sprawdź!