To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Agrest - właściwości, przepisy i odmiany. Co można z niego zrobić?

Agrest to owoc jeden z najstarszych roślin uprawnych, znany już w starożytności. Pochodzi z Azji Środkowej i Chin, skąd został sprowadzony do Europy w czasach rzymskich. Jest bogaty w witaminy C, A i K, a także w wiele innych składników odżywczych, takich jak błonnik, potas czy żelazo. Jak można go wykorzystać i z czym go połączyć, by stworzyć ciekawe danie? Poznaj jego właściwości.
Jakie witaminy ma agrest
Źródło:123RF
W skrócie
 • Agrest to owoc bogaty w witaminy C, A i K, a także w wiele innych składników odżywczych, takich jak błonnik, potas czy żelazo. Co jeszcze zwiera?
 • Wśród najczęstszych zastosowań agrestu wyróżnić można użycie go jako dodatek do deserów, sałatek, a także do produkcji soków, dżemów czy konfitur.
 • Agrest charakteryzuje niski indeks glikemiczny oraz kaloryczność. Nie wszyscy jednak mogą spożywać ten owoc w dużych ilościach. Dlaczego?
Spis treści

Reklama

Jakim owocem jest agrest?

Agrest to polska nazwa dla rośliny o łacińskiej nazwie Ribes uva-crispa, która należy do rodziny agrestowatych.

Nazwa "agrest" pochodzi od niemieckiego słowa Stachelbeere, co oznacza "porzeczka kolczasta". W niektórych dialektach polskich agrest nazywany jest także "szypułką" czy "agryszem". Możemy także spotkać się z nazwą porzeczki agrestowej, kruszyny agrestowej, dzikiego winogrona, a także kruszyny szorstkiej lub czarnej.

Agrest pochodzi z obszaru Europy Środkowej i Wschodniej oraz Azji Mniejszej, gdzie występuje naturalnie. Jego dziko rosnące populacje znajdują się przede wszystkim w lasach, na obrzeżach pól oraz na skrajach zarośli.

Uprawia się go od setek lat, a pierwsze wzmianki na temat tej rośliny pochodzą z czasów starożytnych Rzymian i Greków. Ci ceniąc owoce agrestu, jako lekarstwo i smakołyk, sprowadzili go do swoich ogrodów i uprawiali na dużą skalę. Od tamtej pory agrest stał się popularnym owocem nie tylko w Europie, ale i w Ameryce Północnej, gdzie jest uprawiany zarówno, jako roślina ozdobna, jak i dla swoich jadalnych owoców.

Jak wygląda agrest? Jest to krzew o dłoniastych liściach. Jego drobne owoce o barwie zielonej przyjmują charakterystyczny eliptyczny kształt.  Dodatkowo są pokryte są drobnymi włoskami. Mogą przybierać różne barwy w zależności od odmiany od zielonego do czerwonego czy złotożółtego koloru. Średnica owoców tego krzewu to około 1-2 cm. Charakteryzuje je delikatna skórka, która pokrywa znajdującą się wewnątrz soczystą i mięsistą pulpę oraz drobne pestki.

Jak pachnie i smakuje agrest? Jego zapach jest intensywny i słodkawy, smak natomiast jednocześnie kwaskowaty i słodki, z wyczuwalną nutą cytrusów.

Agrest zalicza się do tzw. roślin miododajnych, co oznacza, że jej kwiaty przyciągają pszczoły oraz inne owady zapylające.

Reklama

Jakie są odmiany agrestu?

Agrest to roślina owocowa, która ma wiele różnych odmian. Wśród nich wyróżnić można agrest chiński, czyli jagody goji. Są to małe, czerwone owoce pochodzące z Chin. Są cenione za swoje właściwości odżywcze i zdrowotne.

Tradycyjnie jagody goji były stosowane w chińskiej medycynie ludowej w celu poprawy zdrowia i zdolności do walki z chorobami. Dziś są szeroko dostępne w sklepach ze zdrową żywnością i w suplementach diety.

Inną odmianą jest agrest czerwony, zwany także czerwoną porzeczką. Jak sama nazwa wskazuje charakteryzuje się czerwonymi owocami, które są mniejsze niż u innych odmian tego owocu. Mają także charakterystyczny, kwaśny smak. Agrest czerwony jest bardzo popularny w Polsce i często wykorzystuje się go do produkcji dżemów, galaretek, soków, a także do wypieku ciast i ciasteczek.

Z kolei agrest olbrzymi to odmiana o dużych owocach, często ważących ponad 10 gramów. Owoce te mają żółtawo-zieloną skórkę i kwaśno-słodki smak. Jest on mniej popularny niż agrest czerwony, ale nadal uprawiany jest w niektórych krajach, w tym w Polsce.

Najpopularniejsza odmiana porzeczki kolczastej, a więc agrest zielony charakteryzuje się małymi, kwaśnymi owocami. Są one bogate w witaminę C, karotenoidy i antyoksydanty.

Istnieje także czarna odmiana agrestu, które ma mniejsze i słodsze owoce niż te agrestu zielonego.

Można także spotkać agrest bezkolcowy, a więc odmianę, która została wyhodowana w celu uniknięcia kolców na pędach agrestu. Owoce agrestu bezkolcowego są podobne do owoców agrestu zielonego i są bogate w witaminę C i antyoksydanty.

Rzadką odmianą agrestu jest odmiana biała, mająca słodkawy smak.

Na czym polega uprawa agrestu?

Uprawa agrestu jest stosunkowo łatwa, a pochodzące z tego krzewu owoce są smaczne i zdrowe. Porzeczka kolczasta najlepiej rośnie w żyznej i przepuszczalnej glebie o odczynie od 5,5 do 7,0 pH. Co więcej, wymaga słonecznego stanowiska. Mimo tego dobrze znosi półcień. Najlepiej rośnie w umiarkowanym klimacie, choć toleruje także niskie temperatury i mrozy.

Agresty sadzi się zwykle na wiosnę lub jesienią. Rośliny te powinny być sadzone w odstępach, co najmniej 1,5 metra od siebie, aby zapewnić wystarczającą przestrzeń dla ich wzrostu i rozwoju. Co więcej, agrest wymaga regularnego podlewania w czasie suszy oraz systematycznego nawożenia.

Aby zadbać o niego w pełni należy go także podcinać. Cięcie powinno być wykonywane wczesną wiosną lub po zbiorze owoców, usuwając stare, uszkodzone lub chore pędy.

Należy także uważać na choroby, które mogą dotknąć tę roślinę. Agrest jest podatny na mączniaka prawdziwego i parch, a także na szkodniki, w tym występowanie mączlika agrestowego i mszyc agrestowych. Aby uniknąć tych problemów, warto regularnie kontrolować roślinę i stosować odpowiednie środki w celu jej ochrony.

Owoce na krzewie zaczynają dojrzewać na przełomie czerwca i lipca. Powinny być zbierane, gdy osiągną pełną dojrzałość, a ich skórka zmieni kolor na żółto-zielony.

Zebrane owoce najlepiej spożyć jak najszybciej. Można je również przetworzyć. Należy zwrócić uwagę, że agrest jest trudny do przechowywania, ponieważ owoce szybko się psują, dlatego lepiej jeść je na świeżo lub zamrażać.

Reklama

Właściwości agrestu. Czy jest zdrowy?

Agrest jest owocem, który oprócz charakterystycznego orzeźwiającego smaku, posiada wiele korzystnych właściwości dla zdrowia. Wśród najważniejszych wartości odżywczych wyróżnia się wysoką zawartość witaminy C, która działa, jako antyoksydant i wzmacnia układ odpornościowy organizmu.

Oprócz tego owoc ten cechuje zawartością antocyjanów, czyli naturalnych barwników, które mają działanie przeciwzapalne i przeciwnowotworowe.

Porzeczka kolczasta to również źródło błonnika, pomagającego utrzymać prawidłowe trawienie i zapobiega zaparciom. Nie mniej istotna jest zawartość witaminy K. Jest ona niezbędna dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i kości.

Co ciekawe, badania wykazały, że ekstrakt z agrestu ma właściwości przeciwbakteryjne i może pomóc w walce z niektórymi bakteriami chorobotwórczymi.

Oprócz tego jest niskokalorycznym owocem, co oznacza, że można go spożywać bez obaw o zwiększenie masy ciała.

Zważając na powyższe składniki odżywcze, które zawiera agrest, odpowiedź na pytanie, czy jest on zdrowy jest dość oczywista.

Reklama

Ile kcal ma agrest?

Ile kalorii ma agrest? To niskokaloryczny owoc, który zawiera około 44 kcal na 100 g produktu. Jedna szklanka, a więc około 150 gramów agrestu dostarcza około 66 kcal. Jednak, jeśli dodasz cukier do agrestu, aby stworzyć kompot lub dżem, to kaloryczność takiego produktu wzrośnie.

Warto zaznaczyć, że kaloryczność nie jest jedynym czynnikiem decydującym o wartości odżywczej danego produktu spożywczego, a wartość odżywcza agrestu zależy również od jego zawartości witamin, minerałów i innych składników odżywczych.

Owoce te są również bogate w błonnik i witaminy, co sprawia, że są idealnym dodatkiem do zdrowej i zbilansowanej diety.

Reklama

Jakie jest IG agrestu?

Agrest charakteryzuje niski indeks glikemiczny, a jego wartość wynosi 25. IG to wskaźnik, który określa, jak szybko spożywany pokarm wpływa na poziom cukru we krwi. Pokarmy o wysokim IG powodują szybki wzrost poziomu cukru we krwi, co może być niekorzystne dla osób z cukrzycą lub nadwagą.

Z kolei produkty o niskim IG powodują wolniejszy i bardziej stabilny wzrost poziomu cukru we krwi, co jest znacznie korzystniejsze dla zdrowia.

A ile cukru ma agrest? W 100 gramach tego owocu można też znaleźć ok. 8,8 gramów węglowodanów.

Agrest należy do grupy pokarmów o niskim IG, więc może być bezpiecznie spożywany przez osoby z cukrzycą lub zmagające się z problemem nadwagi.

Reklama

Zastosowanie agrestu

Agrest ma wiele zastosowań w kuchni i nie tylko. Najczęściej używa się go jako dodatek do deserów, sałatek, a także do produkcji soków, dżemów czy konfitur. Oprócz podstawowych form wykorzystania tego owocu, swoje zastosowanie znalazł także w medycynie oraz kosmetyce.

Agrest w medycynie sprawdzi się między innymi przy:

 • Leczeniu infekcji dróg moczowych ze względu na właściwości antybakteryjne ,
 • Wspomaganiu leczenia chorób wątroby - zawarte w agrestach związki antyoksydacyjne, takie jak kwas elagowy, mogą pomóc w ochronie wątroby przed uszkodzeniami.
 • Leczeniu biegunek, gdzie ze względu na swoje właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne, agrest może stanowić skuteczne wsparcie.

Agrest w kosmetyce stosowany jest natomiast do:

 • Poprawy wyglądu skóry - dzięki swoim właściwościom przeciwutleniającym, agrest może pomóc w zwalczaniu wolnych rodników, które przyspieszają procesy starzenia się skóry.
 • Wzmacniania włosów - zawarte w agrestach witaminy i minerały, takie jak witamina C, żelazo i magnez, mogą pomóc w wzmacnianiu i odżywianiu włosów.
 • Leczenia trądziku - ze względu na swoje właściwości antybakteryjne, agrest może pomóc w leczeniu trądziku i zapobieganiu powstawaniu nowych wyprysków.

Agrest ma zatem wiele zalet. Warto jednak pamiętać, że jego stosowanie nie jest w stanie zastąpić leczenia medycznego ani profesjonalnych produktów kosmetycznych i zawsze warto, by było poparte badaniami naukowymi i konsultacją ze specjalistą.

Jak jeść agrest i w jakiej formie?

Przed spożyciem agrest powinien być dokładnie umyty, co pozwoli usunąć z niego zanieczyszczenia i resztki pestycydów, jeśli owoce zostały uprawiane w sposób tradycyjny. Można umyć go pod bieżącą wodą i delikatnie przetrzeć, aby usunąć wszelkie zanieczyszczenia.

Nie ma potrzeby obierania agrestu, ponieważ skóra jest jadalna i zawiera wiele wartości odżywczych. Jeśli jednak owoce są bardzo mocno zabrudzone lub pochodzą z uprawy, która stosuje dużo pestycydów, można je delikatnie obierać lub zdejmować szypułki przed spożyciem.

W przypadku suszonego agrestu lub produktów przetworzonych z agrestu, takich jak dżemy lub konfitury, nie ma potrzeby mycia ani obierania. Oprócz surowego agrestu w formie zdrowej przekąski, owoc ten jest doskonałym dodatkiem do różnych sałatek.

Wyciśnięty owoc przybiera formę soku, który stanowi dodatek do koktajli oraz smoothie. Oprócz tego może być także elementem kompotu. Należy go wówczas zagotować z cukrem i wodą, co pozwoli uzyskać smaczny i orzeźwiający napój. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się także zjedzenie go w postaci mrożonej, gdyż może być odpowiednikiem sorbetu lub dodatkiem do innych deserów.

Ponadto agrest na sklepowych półkach możemy spotkać w postaci suszonej i kandyzowanej. Agrest suszony to owoce, z których usunięto większość wilgoci. Suszenie koncentruje smak i słodycz owoców, ale zachowuje ich kwaśność. Ta forma agrestu jest dostępna w sklepach ze zdrową żywnością i spożywana jako przekąska, dodatek do wypieków lub dodatek do sałatek.

Z kolei agrest kandyzowany to owoce, które zostały zanurzone w syropie cukrowym, aby osłodzić ich kwaśny smak. Są one miękkie i słodkie, a ich konsystencja jest podobna do kandyzowanej skórki pomarańczowej. Gotowy owoce jest dostępny w sklepach z wyrobami cukierniczymi i stosowany jako dodatek do deserów i dekoracji ciast.

Jednym z ciekawych rozwiązań jest również marynowany agrest. Należy wówczas umieścić owoce w słoiku z octem balsamicznym, cukrem i ziołami. Po kilku dniach agrest będzie gotowy do spożycia i będzie idealnym dodatkiem do sałatek, mięs czy serów.

Co można zrobić z agrestem? Przetwory

Agrest to popularny składnik przetworów, takich jak dżemy, syropy, konfitury, soki, wina, ocet i likiery. Oto kilka popularnych przetworów z agrestu:

 • Dżem - popularna przekąska, która jest przygotowywana z owoców agrestu, cukru i żelującej substancji. Doskonała jako dodatek do kanapek, tostów lub naleśników.
 • Syrop - słodki napój przygotowywany z soków z agrestu, cukru i wody. Może być używany, jako składnik koktajli, napojów bezalkoholowych lub jako dodatek do wody mineralnej.
 • Konfitura - słodka pasta przygotowana z owoców agrestu i cukru. Jest doskonałym dodatkiem do tostów, naleśników lub jogurtu.
 • Sok - zdrowy napój przygotowywany z owoców tego krzewu. Może być pijany na zimno lub podgrzewany, jako napój ciepły.
 • Ocet - kwaśny płyn przygotowywany z owoców i wina lub octu winnego. Może być używany, jako składnik sosów do sałatek lub jako dodatek do marynat.
 • Likiery - słodkie alkoholowe napoje, które są przygotowywane z soku z agrestu i alkoholu. Likiery z agrestu są często spożywane, jako aperitif lub deserowy napój.

Agrest to owoc, który można łatwo przetworzyć przez wekowanie. Najpierw należy przygotować owoce, usuwając gałązki oraz liście, a następnie umyć je w zimnej wodzie i osączyć. Kolejny krok to umieszczenie ich w słoikach, nie napełniając ich jednak do końca. Warto pozostawić około 1 cm wolnej przestrzeni.

Następnie do słoika należy wlać wodę lub syrop cukrowy (zawierający około 50% cukru i 50% wody), zostawiając około 2 cm wolnej przestrzeni na górze. Później należy zamknąć słoiki pokrywkami i umieść je w garnku z wodą.

Po zagotowaniu wody należy gotować słoiki przez około 10-20 minut, w zależności od ich rozmiaru i ilości agrestu. Po ugotowaniu trzeba wyjąć słoiki z wody i pozostawić je do ostygnięcia.

Warto także sprawdzić, czy pokrywki są szczelnie zamknięte. Słoiki, które nie są dobrze zamknięte, należy przechowywać w lodówce i spożyć w ciągu kilku dni.

Weki z agrestu można przechowywać w chłodnym i suchym miejscu przez wiele miesięcy. Są one doskonałe, jako dodatek do deserów, dżemów, ciast i innych potraw, a także, jako samodzielna przekąska.

Z czym łączyć agrest?

Agrest to uniwersalny owoc, który można spożywać na wiele różnych sposobów i w różnych postaciach, a także łączyć z innymi składnikami, aby uzyskać interesujące smaki i aromaty.

Można go połączyć z innymi owocami, takimi jak truskawki, jagody, maliny czy winogrona, lub z warzywami, takimi jak rukola, szpinak, ogórek czy pomidor. Oprócz tego może być spożywany w postaci dżemu lub konfitury, jako dodatek do pieczywa lub wypieków.

Agrest to owoc o charakterystycznym kwaśnym smaku. Dobrze pasuje do jogurtu naturalnego, jako dodatek do śniadania lub przekąski. Można go dodać również do miodu lub płatków owsianych.

Spełnia się także w funkcji dekoracyjnej, dodając jednocześnie potrawie lub deserowi smaku oraz koloru.

Co interesujące, może być dodatkiem marynat do mięsa lub ryb, ponieważ jego kwaśny smak świetnie równoważy potrawy, których stanowią główny składnik. Agrest chętnie jest również wykorzystywany jako dodatek do sałatek, takich jak sałatka z rukolą, serem feta i orzechami. Kwaśny smak tego owocu uzupełnia słodkość orzechów i sera feta.

Można go również dodać do płynów w tym koktajli owocowych, soków, herbat i lemoniad, aby dodać kwaśnego smaku i poprawić walory smakowe.

Przepisy z agrestem

Agrest to owoc, który można wykorzystać w wielu różnych daniach, zarówno słodkich, jak i słonych. Warto spróbować, na przykład zupy agrestowej z imbirem. W tym przepisie owoc wykorzystywany jest do przygotowania pikantnego i orzeźwiającego dania. Aby go przygotować należy wymieszać agrest z bulionem warzywnym, dodać starty imbir, sok z cytryny i pieprz. Warto podawać taką zupę na zimno z posiekanymi ziołami.

Porzeczka kolczasta może być także wykorzystywana jako nadzienie do naleśników podawane w towarzystwie białego sera.

Agrest świetnie sprawdzi się także przy różnego rodzaju ciastach. Najprostszym przepisem jest ciasto ozdobione posiekanymi orzechami. Aby je przygotować należy wymieszać mąkę, cukier, jajka, mleko i agrest, a następnie wlać ciasto do formy i posypać całość orzechami. Po upieczeniu można je podawać zarówno na ciepło, jak i na zimno.

Inne wypieki, do których można wykorzystać agrest to:

 • drożdżówki (ciasto drożdżowe),
 • tarta (kruche ciasto z bezą),
 • sernik,
 • ciasto jogurtowe,
 • babeczki,
 • ciasto biszkoptowe.

Czy agrest można mrozić?

Agrest to owoc, który bez problemu można przechowywać w zamrażalce. Najpierw należy jednak przygotować porzeczkę kolczastą poprzez dokładne umycie, osuszenie owoców i usunięcie pestek.

Opcjonalnie można również pokroić agrest na mniejsze kawałki, co ułatwi jego przechowywanie i wykorzystanie w przyszłości. Następnie warto przełożyć go do worka lub pojemnika do zamrażania, upewniając się przy tym, że zamknięcie jest dość szczelne.

Agrest można przechowywać w zamrażalniku przez około 6-8 miesięcy. Przed użyciem, należy rozmrozić go w lodówce, a następnie wykorzystać do przygotowania sałatek, dżemów, ciast, deserów i innych potraw.

Warto pamiętać, że po rozmrożeniu agrest staje się bardziej miękki i może nieco stracić na smaku. Nie ma to jednak znaczącego wpływu na jego wartości odżywcze.

Czy dzieci i kobiety w ciąży mogą jeść agrest?

Zarówno dzieci i kobiety w ciąży mogą jeść agrest, ponieważ jest zdrowy i niskokaloryczny.

Owoc ten jest bogaty w witaminy i minerały, w tym witaminę C, witaminę K, potas i błonnik, które są ważne dla zdrowia i dobrego samopoczucia. To także cenne źródło kwasu foliowego, tak niezbędnego w okresie ciąży.

Agrest można wprowadzić do diety dzieci ok. 9 miesiąca ich życia. Ważny, aby owoce były dobrze umyte i nie zawierały bakterii ani pestycydów, które mogą szkodzić zdrowiu.

Dzieciom agrest można podawać w postaci musów lub soków i warto upewnić się, że są one bez cukru lub z jego minimalną ilością.

Przeciwskazania do spożycia agrestu

Agrest jest zwykle bezpieczny do spożycia dla większości ludzi. Nie zaleca się go jednakże dla osób, które mają alergię na owoce jagodowe, takie jak maliny, truskawki czy borówki, ponieważ może wystąpić reakcja organizmu spowodowna tzw. alergią krzyżową.

Oprócz tego, agrestu nie powinny spożywać w dużych ilościach osoby mające problemy z trawieniem lub cierpiące na choroby wrzodowe żołądka. Wynika to z tego, że owoc ten jest kwaśny i może nasilać objawy takie jak zgaga lub ból brzucha.

Spożycie agrestu nie jest wskazane także dla osób przyjmujących leki moczopędne, ze względu na możliwość nasilenia ich działania i ryzyko odwodnienia organizmu.

Także osoby z chorobami nerek lub problemami z układem moczowym powinny ograniczać spożycie tego owocu, ponieważ zawiera on kwas szczawiowy, który może wpływać na zdrowie nerek.

Osoby będące na diecie eliminacyjnej lub mające nadwrażliwość na kwasowość, mogą odczuwać dyskomfort żołądkowy po spożyciu agrestu.

W przypadku wątpliwości lub problemów zdrowotnych, zaleca się zatem wcześniejszą konsultację z lekarzem.

Cena agrestu. Gdzie go kupić?

Cena agrestu i jego sezonowość mogą różnić się w zależności od kraju i regionu, w którym jest uprawiany.

W Polsce agrest jest owocem dostępnym od czerwca do września. W okresie sezonu jego cena jest zwykle niższa, ponieważ jest on łatwiej dostępny i nie wymaga importu.

Co istotne, koszt może również zależeć od formy, w jakiej kupowany jest agrest. Ten świeży zazwyczaj  kosztuje więcej niż suszony lub mrożony.

W Polsce cena za kilogram świeżego agrestu zwykle wynosi od 7 do 15 złotych w sezonie, a poza nim ceny mogą być wyższe ze względu na konieczność importu.

Czytaj również

Bibliografia

 • Poradnikzdrowie.pl, AGREST - właściwości odżywcze. Jakie witaminy zawiera agrest?, https://fit.poradnikzdrowie.pl/diety-i-zywienie/co-jesz/agrest-wlasciwosci-odzywcze-jakie-witaminy-zawiera-agrest-aa-h7vF-pUDP-b5iN.html [dostęp: 23.02.2023].
 • Zielony Ogródek, https://zielonyogrodek.pl/katalog-roslin/owocowe-warzywne/9605-agrest [dostęp: 23.02.2023].
 • Fajne gotowanie, Agrest - indeks glikemiczny, https://fajnegotowanie.pl/produkty/indeks-glikemiczny/agrest/ [dostęp: 23.02.2023].
 • Wikipedia, Gooseberry, https://en.wikipedia.org/wiki/Gooseberry [dostęp: 23.02.2023].
 • Nasze Krzewy, https://naszekrzewy.pl/agrest-czerwony,id348.html [dostęp: 23.02.2023].
 • Akademia Roślin, https://akademiaroslin.pl/sklep/agrest-rodnik/ [dostęp: 23.02.2023].
 • Rynek Polny, https://www.rynek-rolny.pl/artykul/zalety-agrestu-bezkolcowego-pyszna-i-latwa-w-zbiorach-propozycja.html [dostęp: 23.02.2023].
 • Magdalena Siraga Haps.pl, Czy agrest można zamrozić? Wykorzystaj te triki na przechowywanie owoców. Dzięki nim zachowają smak, https://haps.pl/Haps/7,167251,28680072,czy-agrest-mozna-zamrozic-jak-przechowywac-te-owoce-na-zime.html [dostęp:23.02.2023].
 • Food and recipes, Jak przechowywać agrest, https://pl.food-and-recipes.com/publication/24046/ [dostęp: 23.02.2023].
 • Kobieta w sadzie, Ceny porzeczek i agrestu na rynkach hurtowych – 30 czerwca 2022r., https://kobietawsadzie.pl/ceny-porzeczek-i-agrestu-na-rynkach-hurtowych-30-czerwca-2022r/ [dostęp: 23.02.2023].
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Owoce
Nawożenie borówki amerykańskiej. Jak, czym i kiedy? Program
Dziewczynka je borówki amerykańskie
Truskawki - sadzenie, pielęgnacja i odmiany. Co można z nich zrobić?
Ile kalorii ma truskawka
Melon - rodzaje, właściwości, kcal i IG. Jak wygląda i jak go jeść?
Pokrojony melon na białym talerzu
Podobne artykuły
Mężczyzna sadzi borówkę amerykańską
Plantacja borówki amerykańskiej – warunki i koszt założenia
Czy awokado to owoc
Czy awokado to owoc czy warzywo?
Czarny bez
Dziki bez - właściwości. Jak zrobić z niego sok i syrop?
Borówka amerykańska w ogrodzie
Borówka amerykańska. Uprawa, jak sadzić, pielęgnacja. Jakie ma właściwości?
Owoce figi
Figa - właściwości, wartości odżywcze i skutki uboczne? Jak obrać i jeść figę?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!