Trening mózgu

Mózg, podobnie jak ciało, potrzebuje regularnych ćwiczeń. Trening mózgu pozwala usprawnić funkcje mózgu takie, jak pamięć, koncentracja czy zdolność do liczenia, które wraz z upływem lat ulegają osłabieniu. Zapoznaj się z poradami ekspertów Cogninet i wykonaj trening mózgu!

Ekspert COGNINET

Trening mózgu - jak ćwiczyć mózg, pamięć i koncentrację?

Usprawnianie działania mózgu jest konieczne do radzenia sobie z codziennym otoczeniem oraz wyzwaniami, jakie przyniosą kolejne lata. Sprawdź, jak utrzymać mózg w dobrej kondycji.

Mózg to narząd, który usprawnia swoje funkcje takie jak pamięć, uwaga, koncentracja czy szybkość uczenia się lub czytania, pod wpływem ćwiczeń. W mózgu dorosłego człowieka mogą powstawać nowe komórki nerwowe oraz mogą tworzyć się połączenia między komórkami, które już istnieją.

Z tego właśnie względu warto ćwiczyć swój mózg czyli uprawiać fitness mózgu przez całe życie. Fitness mózgu to podejmowanie różnych aktywności pobudzających mózg do pracy i stymulujących jego rozwój. Uprawiasz fitness mózgu za każdym razem, gdy czytasz tekst ze zrozumieniem, starasz się zrozumieć nowe zagadnienie, poznajesz nowy język, rozwiązujesz sudoku, uczysz się tańczyć lub jeździć na rowerze. Opanowanie każdej nowe aktywności – czy to intelektualnej czy fizycznej, pobudza mózg i składa się na działania w obszarze fitnessu mózgu.

Sprawność mózgu jest bardzo często uogólniona tylko do samej pamięci, jednak w rzeczywistości składają się na nią liczne funkcje pomagające w codziennym życiu. Wszystkie czynności jak np. >b> koordynacja ruchowa, pisanie i czytanie, rozwiązywanie problemów, zdolność do utrzymania koncentracji przez długi czas czy nawet zdolności muzyczne – zależą od sprawności komórek nerwowych budujących mózg.

Na fitness mózgu oprócz treningu mózgu za pomocą ćwiczeń poznawczych (takich jak zapamiętywanie, kojarzenie, liczenie, czytanie itp.) składają się także intensywne ćwiczenia fizyczne - bieganie, pływanie, aerobik czy jazda na rowerze. Intensywny ruch aerobowy, który na dłuższy czas pobudza tętno, powoduje wytworzenie się w mózgu neurotropowego czynnika pochodzenia mózgowego. Jest to substancja powodująca wzrost nowych komórek nerwowych, zatem ćwiczenia fizyczne można uznać za skuteczny fitness mózgu. Uprawiając fitness mózgu należy pamiętać o tym, że mózg posiada ogromny potencjał neuroplastyczny, a za pomocą intelektualnych ćwiczeń mózgu, jak i ćwiczeń fizycznych można ten potencjał skutecznie aktywować.

Znajdź lekarza

Ekspert COGNINET