Choroby mózgu

Zdrowie mózgu to nie tylko dobrze działająca pamięć, koncentracja i kojarzenie, to prawidłowe funkcjonowanie i odbieranie bodźców. Mózg to bardzo delikatny narząd i nawet najmniejszy uraz może spowodować nieodwracalne zmiany w mózgu. W COGNINET znajdziesz informacje o objawach, diagnozie i metodach leczenia najważniejszych chorób mózgu.

  #PORADY COGNINET

  Choroby mózgu - najczęstsze objawy, diagnoza i leczenie

  Mózg to bardzo delikatny narząd ośrodkowego układu nerwowego, jest złożony ze zwojów mózgowych i zamknięty w twardej czaszce. Mózg jest bardzo wrażliwy na wszelkie urazy oraz substancje chemiczne zawarte w pożywieniu. Nawet niewielki uraz mózgu, może spowodować chorobę mózgu, która będzie niebezpieczna dla naszego zdrowia lub życia.

  Jak uchronić się przed chorobami mózgu? Jaką profilaktykę stosować? Co powoduje najczęstsze choroby mózgu takie jak Alzheimer, padaczka, tętniak, demencja starcza, Parkinson, czy udar mózgu? W tym dziale znajdziecie odpowiedzi na te pytania.

  Choroby mózgu – komu zagrażają?

  Zagrożenie chorobami mózgu dotyczy wszystkich, bez względu na wiek czy płeć. Część chorób mózgu występuje oczywiście w określonym wieku, lub są uwarunkowane genetycznie, istnieją jednak czynniki, które podwyższają ryzyko zachorowania.

  Choroby mózgu – przyczyny

  Nieprawidłowa dieta, obciążenie genetyczne, toksyczne substancje w środowisku, urazy głowy – to wszystko może być przyczyną chorób mózgu. Choroby mózgu mogą być wywołane przez odkładanie się patologicznych, szkodliwych białek. Powodują one uszkodzenie i zanik komórek nerwowych oraz połączeń między nimi, a w rezultacie chorobę mózgu.

  Szkodliwa dla mózgu jest nieodpowiednia dieta, stres, brak snu czy brak ćwiczeń. Te wszystkie czynniki nie wpływają dobrze na nasz mózg, dlatego tak ważne jest dbanie o zdrowie mózgu.

  Najczęstsze choroby mózgu

  Alzheimer – objawy, leczenie

  Jednym z najpoważniejszych schorzeń mózgu jest obecnie choroba Alzheimera. Jej najbardziej typowym objawem jest postępująca demencja. Osoby cierpiące na chorobę Alzheimera tracą pamięć. Nie rozpoznają miejsca, w którym mieszkają ani swoich bliskich.

  Choroba Alzheimera jest niestety nieuleczalna, możemy próbować zahamować jej postęp i jak najbardziej wydłużyć życie chorego, jednak jest to choroba neurodegeneracyjna, prowadząca do śmierci. Najczęstszy wiek, w którym odnotowuje się zachorowanie to 65 lat.

  Pierwsze objawy choroby Alzheimera to między innymi:

  • trudność w przypominaniu sobie niedawnych zdarzeń,
  • rozdrażnienie,
  • agresja,
  • wahania nastroju,
  • trudności językowe,
  • utrata pamięci długotrwałej.

  Często choroba może postępować przez lata, zanim zostanie zdiagnozowana.

  Przyczyny pojawienia się i postęp choroby Alzheimera wciąż są słabo poznane, a możliwość leczenia obejmuje jedynie objawy. Nieznana jest terapia zatrzymująca lub odwracająca postęp choroby.

  Udar mózgu – przyczyny i skutki

  Równie często występującą chorobą mózgu jest udar mózgu. To zaburzenie pracy mózgu, które spowodowane jest problemami z naczyniami krwionośnymi w mózgu. Najczęściej  to nagłe, miejscowe zaburzenie krążenia krwi w mózgu.

  Udar mózgu może być krwotoczny, który jest wywołany wylewem krwi do mózgu lub niedokrwienny – ten z kolei wywołuje zatrzymanie dopływu krwi do mózgu.

  Objawy udaru zależą od lokalizacji miejsca uszkodzenia, a jego skutki mogą zagrażać życiu, dlatego każdy kto miał udar wymaga bezwzględnej hospitalizacji. Połowa pacjentów po udarze odzyskuje praktycznie całkowitą sprawność, reszta potrzebuje pomocy lub stałej opieki.

  Choroba Parkinsona – objawy, leczenie

  Inną chorobą mózgu, która spowodowana jest nieprawidłową interakcją między określonymi strukturami mózgu jest choroba Parkinsona. Osoby chore na Parkinsona nie tracą tak szybko swojej pamięci, jak w przypadku choroby Alzheimera, jednak również i ta choroba wiąże się z degradacją mózgu.

  Choroba Parkinsona częściej dotyka mężczyzn, a wiek, w którym odnotowuje się najwięcej zachorowań to 58 lat.

  Początkowe objawy choroby Parkinsona to między innymi:

  • osłabienie
  • zmęczenie
  • spowolnienie ruchowe

  Chorzy często mylą objawy choroby Parkinsona ze zmianami reumatologicznymi. Gdy pojawiają się kolejne objawy, takie jak:

  • zaburzenia równowagi lub
  • trudności z wykonywaniem prostych czynności,
  • drżenie rąk
  • pochylenie sylwetki do przodu

  zazwyczaj wtedy choroba jest diagnozowana. Przyczyną choroby Parkinsona jest obumieranie komórek nerwowych znajdujących się w części mózgu zwanej istotą czarną. Podobnie jak w przypadku Alzheimera nie znaleziono skutecznego lekarstwa leczącego przyczyny choroby, leczenie polega głównie na łagodzeniu jej objawów.

  Choroby mózgu - leczenie

  Wielu chorób mózgu nie można w pełni wyleczyć ani im zapobiec. Predyspozycje genetyczne w chorobach mózgu znacznie zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia danego schorzenia.

  Choroby mózgu – profilaktyka. Jak zapobiec chorobom mózgu?

  Zdrowy styl życia uwzględniający profilaktykę chorób mózgu wspiera zdrowie mózgu. Można obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia chorób mózgu na skutek prawidłowego odżywiania mózgu, uwzględniającego indywidualną farmakoterapię mózgu, a także prowadząc urozmaicone życie umysłowe i regularnie ćwicząc swój intelekt. Kluczowe dla przeciwdziałania chorobom mózgu jest monitorowanie kondycji mózgu oraz wykonywanie badań mózgu.

  Nie możemy zapominać o diecie bogatej w zdrowe tłuszcze, nasz mózg nie jest w stanie prawidłowo funkcjonować bez niego.

  Powinniśmy też pamiętać o wszelkich badaniach kontrolnych takich jak badania na cholesterol, poziom cukru we krwi, kontrola rytmu serca czy ciśnienia tętniczego.

  Nie bez znaczenia jest także ruch i aktywne spędzanie wolnego czasu. Możemy wybrać jogę, tai chi lub inny sport, który pozwoli się nam zrelaksować i dotlenić.

  #PORADY COGNINET