Najzdrowsze miejsce w internecie

Kalkulator ciąży

Niedawno dowiedziałaś się, że jesteś w ciąży, zaczynasz odczuwać pierwsze objawy i zastanawiasz się, jak obliczyć termin porodu? Pomoże Ci w tym kalkulator ciąży, który pomoże odpowiedzieć na pytanie, który to tydzień, miesiąc, czy trymestr ciąży. Sprawdź, jak działa kalkulator ciąży, czy jego obliczenia są precyzyjne i dlaczego warto śledzić rozwój ciąży tydzień po tygodniu.

Tylko jeden krok


Wprowadź datę swojej ostatniej miesiączki

Kalkulator ciąży i data porodu. Jak obliczyć tydzień ciąży?

Zaraz po tym jak kobieta potwierdzi informację o ciąży i jej prawidłowym przebiegu, chce wiedzieć, jak może obliczyć termin porodu, w którym jest tygodniu, czy miesiącu ciąży.

W uzyskaniu tak istotnej wiedzy, przyszłej mamie pomoże kalkulator ciąży, czyli mechanizm, który pomaga w obliczaniu wieku płodu i pozwala na mniej lub bardziej precyzyjne oszacowanie daty porodu.

Algorytm kalkulatora ciąży bazuje na regule Naegelego, najpopularniejszej wykorzystywanej współcześnie technice wyliczania terminu rozwiązania.

Jak działa kalkulator ciąży?

Jak obliczyć termin porodu? Działanie kalkulatora ciąży bazuje na metodzie wykorzystywanej do obliczenia przybliżonego terminu porodu zwanej regułą Naegelego.

W rzeczywistości ciąża trwa około 38 tygodni, czyli w przybliżeniu 266 dni i obejmuje czas od momentu zapłodnienia komórki jajowej do pojawienia się dziecka na świecie.

Jednak dla zastosowania kalkulatora ciąży, reguła Naegelego zakłada, że przeciętna ciąża trwa 40 tygodni (licząc od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki), czyli 280 dni, a do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj ok. 14 dnia cyklu, czyli wtedy, gdy następuje owulacja.

Według wzoru, aby obliczyć datę porodu należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok.

Czy kalkulator ciąży jest dokładny?

Należy pamiętać o tym, że kalkulator ciąży nie jest w stanie wyliczyć dokładnej daty rozwiązania, a jedynie oszacować przewidywany termin porodu, tzw. PTP.

Dzieje się tak dlatego, że precyzyjny moment zapłodnienia, od którego powinno się liczyć rzeczywisty wiek ciąży, jest bardzo trudny do określenia.

Zgodnie z regułą Naegelego wiek ciąży oblicza się od daty ostatniej miesiączki, dlatego zgodnie z tą metodą, jest on zawsze o 2 tygodnie starszy niż wiek prawdziwy.

Ponadto kalkulator ciąży zakłada, że cykle kobiety są regularne i trwają zawsze 28 dni, miesiące są 30-dniowe, a czas trwania ciąży liczy sobie dokładnie 40 tygodni.

Tak sztywno ustalone liczby mogą więc stanowić jedynie bazę wyjściową do obliczeń, gdyż cykle miesięczne zazwyczaj nie są aż tak bardzo regularne, a dodatkowo każde dziecko może rozwijać się w nieco innym tempie.

Jednakże metoda obliczeniowa Naegelego, którą posługuje się kalkulator, jest dotychczas najlepszym sposobem określania trwania ciąży, czyli tzw. wieku ciążowego, którym posługuje się lekarz prowadzący kartę ciąży.

W celu doprecyzowania terminu porodu oraz dokładniejszego wyliczenia tygodnia, miesiąca i trymestru ciąży, lekarz przeprowadza badanie USG, podczas którego mierzy pęcherzyk ciążowy i sprawdza wielkość dziecka, dzięki czemu jest w stanie określić szacunkowy wiek płodu.

Im wcześniej badanie zostanie wykonane, tym dokładniej będzie można określić datę porodu.

U kobiet zmagających się z nieregularnymi cyklami miesiączkowymi, u których kalkulator ciąży może dawać nieprecyzyjne wyniki, a pierwsze badanie USG zostało wykonane stosunkowo późno, lekarz w celu określenia terminu porodu i wieku ciąży może posłużyć się dodatkowymi wskazówkami.

W obliczeniu tygodnia ciąży pomogą wówczas, takie objawy jak:

 • rozpulchnienie macicy,

 • słyszalne bicie serca płodu,

 • ruchy dziecka,

 • wysokość dna macicy.

Internetowy kalkulator ciąży

Jak samodzielnie obliczyć tydzień ciąży i datę porodu?

Jeśli kobieta ma ochotę samodzielnie obliczyć wiek ciąży i datę porodu, ale niekoniecznie chce zagłębiać się w mniej lub bardziej skomplikowane wzory matematyczne, może skorzystać z kalkulatora ciąży online.

Internetowe kalkulatory ciąży bazują na tej samej metodzie Naegelego, którą posługują się lekarze i potrzebują zazwyczaj tych samych zmiennych.

W większości serwisów internetowych, wystarczy wpisać w odpowiednie rubryki kalkulatora datę pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Wynik pokazuje, w którym dniu i tygodniu ciąży jest aktualnie przyszła mama, kiedy rozpocznie się drugi i trzeci trymestr ciąży oraz określa prawdopodobny termin porodu. Ponadto kalkulator ciąży pozwala sprawdzić, w którym tygodniu ciąży będzie się danego dnia (np. za miesiąc) oraz kiedy zostało poczęte dziecko.

Kalkulator ciąży wylicza skończone dni, tygodnie i miesiące ciąży zgodnie z nazewnictwem, którym posługują się ginekolodzy i położnicy.

Kalendarz ciąży - czy warto pytać, który to tydzień ciąży?

Chociaż sam kalkulator ciąży nie zawsze precyzyjnie wskaże termin porodu, czy dokładny dzień ciąży, to określenie chociażby przybliżonego wieku ciąży jest niezmiernie istotne.

Korzystanie z kalendarza ciąży opiera się na wynikach obliczeń wspomnianych przy okazji kalkulatora ciąży.

Kalendarz ciąży, czyli znajomość tygodnia, miesiąca, czy trymestru ciąży pozwala między innymi:

 • sprawdzić, jakich objawów i dolegliwości związanych z ciążą można się spodziewać w danym momencie,

 • dowiedzieć się czegoś więcej o rozwoju dziecka,

 • zaplanować konkretne badania i wizyty i lekarza,

 • przygotować się do porodu i na przyjęcie nowego członka rodziny.

Wiedząc o tym, który to tydzień ciąży, wiemy również kiedy można poznać płeć dziecka, czy poczuć jego pierwsze ruchy.

Kalendarz ciąży pozwala śledzić ciążę tydzień po tygodniu i mieć większą świadomość tego, co dzieje się każdego dnia, zarówno z organizmem ciężarnej, jak i dziecka.

Znajomość wieku ciąży jest równie ważna z punktu widzenia prowadzenia ciąży, kontrolowania rozwoju płodu przez lekarza prowadzącego, a w przypadku ciąż o nieprawidłowym przebiegu, czy przedwczesnego porodu, pozwala na udzielenie dziecku odpowiedniej pomocy. 

Oblicz, który to miesiąc ciąży

W momencie gdy ciężarna już wie, w którym jest tygodniu ciąży, to może się zastanawiać nad tym, który to miesiąc ciąży. Wbrew pozorom nie jest to takie oczywiste jakby mogło się wydawać.

Dawniej ciążę liczono głównie w miesiącach, obecnie personel medyczny posługuje się przede wszystkim terminologią związaną z tygodniami i trymestrami ciąży.

Jak więc tygodnie obliczone przy pomocy kalkulatora ciąży zamienić na miesiące? Poniżej przedstawiamy małą ściągawkę:

 • 1 miesiąc ciąży to: 1, 2, 3, 4 tydzień ciąży (1 trymestr),

 • 2 miesiąc ciąży to: 5, 6, 7, 8 tydzień ciąży (1 trymestr),

 • 3 miesiąc ciąży to: 9, 10, 11, 12, 13 tydzień ciąży (1 trymestr),

 • 4 miesiąc ciąży to: 14, 15, 16, 17 tydzień ciąży (2 trymestr),

 • 5 miesiąc ciąży to: 18, 19, 20, 21, 22 tydzień ciąży (2 trymestr),

 • 6 miesiąc ciąży to: 23, 24, 25, 26, 27 tydzień ciąży (2 trymestr),

 • 7 miesiąc ciąży to: 28, 29, 30, 31 tydzień ciąży (3 trymestr),

 • 8 miesiąc ciąży to: 32, 33, 34, 35 tydzień ciąży (3 trymestr),

 • 9 miesiąc ciąży to: 36, 37, 38, 39, 40 tydzień ciąży (3 trymestr).

Kalkulator a trymestry ciąży

Zgodnie z regułą Naegelego ciąża trwa 40 tygodni, a okres ten dzieli się na trymestry ciąży, z których każdy liczy 3 miesiące.

Podział ten jest w dużej mierze umowny i ma za zadanie bardziej wskazywać na ważne etapy ciąży, niż służyć jako precyzyjny kalendarz.

 • Pierwszy trymestr ciąży rozpoczyna się pierwszego dnia ostatniej miesiączki i trwa do 13 tygodnia. Pierwszy trymestr to 1, 2 i 3 miesiąc ciąży.

 • Po tym czasie następuje drugi trymestr, który obejmuje okres od 14 do 26 tygodnia ciąży, czyli 4, 5 i 6 miesiąc ciąży.

 • 27 tydzień ciąży jest tym samym początkiem ostatniego, trzeciego trymestru ciąży, który trwa aż do rozwiązania. Trzeci trymestr to 7, 8 i 9 miesiąc ciąży.

 • Poród odbywa się zazwyczaj pomiędzy 38 a 42 tygodniem ciąży.

Każdy trymestr różni się od siebie postępami na różnych etapach ciąży i poszczególnymi fazami rozwoju płodu.

Podczas trymestrów ciąży dochodzi do rewolucyjnych zmian w organizmie kobiety. Warto więc wiedzieć na co się przygotować w każdym trymestrze, miesiącu i tygodniu ciąży.