Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗
Zmiany w programie Profilaktyka 40 PLUS. Co nowego w 2024 roku? Sprawdź❗

Kalkulator ciąży

Kalkulator ciąży umożliwia ustalenia, na jakim etapie rozwoju znajduje się ciąża, a więc który to tydzień, miesiąc i trymestr jej trwania. Jest to pomocne w określeniu terminu porodu, a także w przypadku chęci realizowania konkretnych badań czy sprawdzania stopnia dojrzałości płodu. Sprawdź, jak przebiega ciąża tydzień po tygodniu.

Tylko jeden krok


Wprowadź datę swojej ostatniej miesiączki

Ile trwa ciąża i jakie są jej etapy?

266 dni, około 38 tygodni czy 9 miesięcy - to jeden termin wyrażony w różnych jednostkach czasu, wskazujący na to, ile zwykle trwa ciąża. „Zwykle”, ponieważ w tym zakresie mogą pojawiać się odchylenia, np. zbyt wczesny poród.

Znane jest również zjawisko tzw. ciąży po terminie, kiedy to ciąża trwa 294 dni, licząc od daty pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Jak ustalić wiek ciąży? Z uwagi na to, że trudno jest wskazać konkretną datę zapłodnienia, kalkulator ciąży pomaga określić czas jej trwania, licząc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Dlatego też na potrzeby kalendarzy ciążowych przyjmuje się inny czas trwania ciąży, a mianowicie - 40 tygodni, 280 dni.

Ciążę dzieli się na trzy trymestry. Każdy trymestr ciąży to 3 miesiące. Na każdym etapie zachodzą inne zmiany w rozwoju zarodka, a potem płodu. Bardzo często w opisywaniu dynamicznych przemian organizmu stosuje się podział ciąży na tygodnie i miesiące.

Skąd takie podejście i jaka jest różnica między tygodniami ciąży a miesiącami? Opis poszczególnych miesięcy ciąży z podziałem na tygodnie jest po prostu bardziej dokładny. Zawiera informacje, co dzieje się w konkretnym czasie.

Ciążę można podzielić również na dwie fazy:

  • fazę zarodkową - to czas od zapłodnienia od 8 tygodnia ciąży. Organizm, który wówczas się rozwija, nazywany jest zarodkiem;

  • fazę płodową - od 9 tygodnia do 40 tygodnia ciąży, organizm nosi nazwę płodu.

Najłatwiej zajść w ciążę w trakcie dni płodnych, a zwłaszcza w dniu owulacji. Trzeba jednak pamiętać, że możliwość taka pojawia się również po współżyciu w inne dni cyklu, w tym podczas miesiączki.

Poznaj nasz kalkulator i sprawdź, od kiedy liczy się ciążę.

Jak obliczyć, który to tydzień, miesiąc i trymestr ciąży?

Mechanizmem, który pozwala na określenie wieku rozwijającego się organizmu w macicy kobiety (zarodka lub płodu) jest kalkulator ciążowy. Umożliwia on ustalenie wieku ciąży i tym samym oszacowanie terminu porodu.

Algorytm kalkulatora ciąży bazuje na regule Naegelego, wykorzystywanej współcześnie technice wyliczania terminu rozwiązania. Choć ten kalendarz ciąży powstał na przełomie XVIII I XIX wieku to wciąż nie traci na aktualności.

Ten ginekologiczny kalkulator ciąży pozwala na określenie tzw. średniego czasu trwania prawidłowej ciąży. Obliczenia można przeprowadzić samodzielnie korzystając ze wzoru zaproponowanego przez wskazanego uczonego lub skorzystać z możliwości wprowadzenia danych do licznika ciążowego. Taki kalkulator znajdziesz w naszym serwisie.

Aby doprecyzować wiek ciąży, niezbędne jest badanie lekarskie. Wówczas to lekarz przeprowadza badanie USG, podczas którego mierzy pęcherzyk ciążowy oraz sprawdza wielkość dziecka.

Dzięki temu może określić szacunkowy etap rozwoju płodu. Im wcześniej zostanie wykonane takie badanie, tym szybciej kobieta dowie się, jaki jest przewidywany termin porodu.

Jak działa kalkulator ciąży?

Jak było wspomniane wcześniej, mechanizm działania kalkulatora ciąży i porodu bazuje na regule Naegelego. Jak obliczyć tydzień ciąży? Według tej metody należy na początek przyjąć kilka założeń:

  • przeciętna ciąża trwa 40 tygodni (licząc od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki), czyli 280 dni,

  • do zapłodnienia dochodzi zazwyczaj ok. 14 dnia cyklu, czyli wtedy, gdy następuje owulacja,

  • cykl trwa 28 dni.

Według wzoru, aby obliczyć datę porodu należy dodać do pierwszego dnia ostatniej miesiączki 7 dni, odjąć 3 miesiące i dodać rok. 

Teraz nie musisz jednak martwić się o obliczenia. Wystarczy, że wybierzesz datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki w naszym kalendarzu ciąży i klikniesz: oblicz. Nasze narzędzie posiada również przelicznik tygodni ciąży. Dowiesz się z niego, który to tydzień miesiąc i trymestr ciąży.

Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja w przypadku kobiet, których cykl jest dłuższy lub krótszy. Wówczas trzeba dodać lub odjąć określoną liczbę dni do otrzymanego wyniku.

Kalkulator tygodni ciąży stanowi jedynie dość dokładną, zwłaszcza w przypadku pań z regularnym cyklem trwającym 28 dni, podpowiedź. Ostatecznie to w momencie porodu zweryfikujesz, jego precyzję.

Pamiętaj, że nie jest to kalkulator ciąży od zapłodnienia, ale od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora ciąży? 

Dzięki temu kalkulatorowi możesz dowiedzieć się, który tydzień ciąży właśnie się rozpoczął. Taka informacja jest przydatna do odpowiedzenia sobie na pytania:

  • kiedy zaszłam w ciążę?

  • ile jestem w ciąży?

  • w którym tygodniu ciąży jestem?

  • kiedy poród?

a także do dokonania przeliczeń związanych z tym, który to trymestr albo miesiąc ciąży. Obliczanie tygodnia ciąży ma niebagatelne znaczenie w określeniu tego, czy ciąża przebiega prawidłowo. Pozwala lekarzowi stwierdzić, czy rozwój płodu jest właściwy.

Kalendarz ciąży, czyli znajomość tygodnia, miesiąca czy trymestru ciąży to także podpowiedź dla matki, która może:

  • sprawdzić, jakich objawów i dolegliwości związanych z ciążą można się spodziewać w danym momencie,

  • dowiedzieć się czegoś więcej o rozwoju dziecka,

  • zaplanować konkretne badania i wizyty u lekarza,

  • przygotować się do porodu i na przyjęcie nowego członka rodziny.

Kalkulator ciąży pozwala oszacować wiek płodu, a znając tydzień ciąży, przyszła mama może wiedzieć kiedy mniej więcej może poznać płeć dziecka czy poczuć jego pierwsze ruchy.

Kalkulator ciąży nie umożliwia rozpoznania płci dziecka. Warto jednak pamiętać, że moment zapłodnienia może - choć nie musi - mieć wpływ na to czy dziecko będzie chłopcem, czy dziewczynką.

Według dra Shettlesa, aby zwiększyć szanse na poczęcie dziewczynki należy współżyć kilka dni przed owulacją. Z kolei, chcąc spłodzić chłopca należy odbyć stosunek w momencie najbliższym owulacji - kilka godzin po owulacji lub bezpośrednio po niej.

Wiedza o tym, który to tydzień ciąży umożliwia szybkie działanie matki w przypadku rozpoczęcia porodu przedwczesnego i wprowadzenie procedur przez specjalistów, by ochronić życie mamy i dziecka.

Jeżeli chodzi o kalkulator zapłodnienia po in vitro, wiek ciąży liczy się tak samo, jak w przypadku poczęcia metodą naturalną, a więc od pierwszego dnia ostatniej miesiączki.

Teraz przyjrzyjmy się temu, który tydzień ciąży to który miesiąc. Oto nasz kalendarz ciąży z podziałem na trymestry:

  • 1 miesiąc ciąży to: 1, 2, 3, 4 tydzień ciąży (1 trymestr),

  • 2 miesiąc ciąży to: 5, 6, 7, 8 tydzień ciąży (1 trymestr),

  • 3 miesiąc ciąży to: 9, 10, 11, 12, 13 tydzień ciąży (1 trymestr),

  • 4 miesiąc ciąży to: 14, 15, 16, 17 tydzień ciąży (2 trymestr),

  • 5 miesiąc ciąży to: 18, 19, 20, 21, 22 tydzień ciąży (2 trymestr),

  • 6 miesiąc ciąży to: 23, 24, 25, 26, 27 tydzień ciąży (2 trymestr),

  • 7 miesiąc ciąży to: 28, 29, 30, 31 tydzień ciąży (3 trymestr),

  • 8 miesiąc ciąży to: 32, 33, 34, 35 tydzień ciąży (3 trymestr),

  • 9 miesiąc ciąży to: 36, 37, 38, 39, 40 tydzień ciąży (3 trymestr).

Wystarczy, że w naszym kalkulatorze wybierzesz datę rozpoczęcia ostatniej miesiączki i dowiesz się, w którym prawdopodobnie jesteś tygodniu, miesiącu oraz trymestrze.

Nasze narzędzie to także wygodny przelicznik tygodni ciąży na miesiące. Nie musisz więc przeprowadzać dokładnych obliczeń, ponieważ nasz kalkulator zrobi to za Ciebie!

Czy kalkulator ciąży jest dokładny?

Nigdy nie można mieć 100% pewności co do tego, kiedy nastąpi poród.  Kalkulator ciąży - na jakim współcześnie bazujemy - nie określa precyzyjnie dnia porodu, ale może go dość dokładnie oszacować.

Oparty na wskazanym wzorze matematycznym przelicznik uznaje się za wiarygodny kalkulator ciąży. Pozwala on wskazać przewidywany termin porodu. Narodziny dziecka następują zwykle między 38 a 42 tygodniem ciąży.

Istnieją również czynniki, które mogą wpłynąć na dokładność obliczeń. Po pierwsze, wskazane narzędzie to dobry kalkulator ciąży w przypadku regularnych cykli, trwających 28 dni. Taką liczbę przyjął badacz jako podstawę obliczeń.

U kobiet z nieregularnymi cyklami, które mają miejsce głównie przy pierwszych miesiączkach albo po 40. roku życia (choć nie tylko) obliczenia powinny wyglądać nieco inaczej.

Jak działa kalkulator ciąży przy nieregularnych cyklach? W takim przypadku należy dodatkowo dodać lub odjąć odpowiednią liczbę dni od otrzymanego wyniku.

Ostateczne obliczenia dopasowuje lekarz prowadzący ciążę do indywidualnej sytuacji pacjentki. Termin porodu może zmienić się w wyniku np. problemów z ciążą i konieczności przeprowadzenia cesarskiego cięcia.

Co więcej, warto wspomnieć, że ten kalkulator ciąży nie liczy jej od dnia zapłodnienia. Wynik nie jest tożsamy z wiekiem płodu, zwykle niższym o około 14 dni.

Pomocne metody w monitorowaniu ciąży

Przyszła mama chcąc rozpoznać, na jakim etapie znajduje się ciąża, oprócz wszelkiego rodzaju kalkulatorów tygodnia ciąży, np. bliźniaczej, powinna skorzystać z badań lekarskich.

W celu doprecyzowania terminu porodu oraz dokładniejszego wyliczenia tygodnia, miesiąca i trymestru ciąży, lekarz przeprowadza badanie USG, podczas którego sprawdza wielkość dziecka, dzięki czemu jest w stanie określić szacunkowy wiek płodu.

Do obliczenia wieku ciąży specjalista może wziąć pod uwagę długość kości udowej, dwuciemieniowy wymiar główki płodu albo poprzeczny wymiar móżdżku.

Ginekolog może oszacować wiek płodu na podstawie wysokości dna macicy. Zmienia ono położenie co kilka tygodni.

W 16 tygodniu znajduje się 2 palce nad spojeniem łonowym, natomiast w 28 tygodniu jest nad pępkiem. Inne wskazówki, na jakie może zwrócić lekarz to: słyszalne bicie serca płodu, rozpulchnienie macicy czy też ruchy dziecka.

Istnieją też inne kalkulatory, np. kalkulator wagi dziecka w ciąży czy też kalkulator obwodu brzucha w ciąży. Wpisując datę ostatniej miesiączki, obwód brzucha albo wagę płodu, można określić, który to tydzień ciąży. Przykładowo w 22 tygodniu ciąży dziecko powinno ważyć około 350 g i mierzyć około 19 cm.

Pomocne w określeniu, który to tydzień ciąży jest kalkulator beta HCG. Wskaźnik tego hormonu rośnie wraz z rozwojem ciąży.

Aby móc świadomie przeżywać ciążę, wiedzieć, jak rozwija się dziecko, a przy tym korzystać z badań przewidzianych na określonym etapie ciąży, istotna jest wiedza o spodziewanym terminie porodu.

Bibliografia:

  • G. H. Bręborowicz: Położnictwo i ginekologia. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2007. ISBN 978-83-200-3539-1.

  • Prof. dr hab. E. Wender-Ożegowska, Zmiany ogólnoustrojowe w organizmie kobiety ciężarnej w poszczególnych trymestrach ciąży, Klinika Rozrodczości UMP, http://kzf.amp.edu.pl/Lekarski%20I%20rok/Rozr%C3%B3d.pdf, [dostęp: 02.01.2022].

  • D. Bomba-Opoń i inni, Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące indukcji porodu. Aktualizacja 2021, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna 2020 tom 5, nr 4, strony 86-99, ISSN 2451-0122, https://www.ptgin.pl/sites/scm/files/2022-01/10.2021%20Rekomendacje%20Polskiego%20Towarzystwa%20Ginekolog%C3%B3w%20i%20Po%C5%82o%C5%BCnik%C3%B3w%20dotycz%C4%85ce%20indukcji%20porodu.%20Aktualizacja%202021_0.pdf, [dostęp: 02.01.2022].