Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Kiedy pojawiają się mdłości w ciąży i jak można sobie z nimi radzić?

Nudności i wymioty zaliczają się do najczęstszych objawów ciąży. Sprawdź, w którym tygodniu ciąży mogą się pojawić, jak długo się utrzymują, a także jak można z nimi walczyć, aby nie zaszkodzić dziecku.
Kobieta ma mdłości w ciąży
źródło:123RF
W skrócie
  • Wymioty i mdłości są charakterystycznym objawem ciąży. Odczuwa je nawet do 80 proc. kobiet.
  • Nudności na wczesnym etapie ciąży mają związek ze wzrostem stężenia gonadotropiny kosmówkowej.
  • Nieprzyjemne objawy żołądkowe u ciężarnych kobiet zwykle utrzymują się do 16 tygodnia. W tym czasie można z nimi walczyć z pomocą witamin oraz imbiru.
SPRAWDŹ TEŻ: Mdłości po jedzeniu: przyczyny i inne objawy. Co robić?
Spis treści

Reklama

Czy mdłości w ciąży są normalne? 

Wymioty i mdłości są charakterystycznymi objawami ciąży. Pomimo wielu badań w tym zakresie, naukowcy wciąż nie są pewni, jakie mechanizmy stoją za pojawieniem się tych objawów. 

Najprawdopodobniej są one efektem wysokiego stężenia gonadotropiny kosmówkowej (hormon produkowany w trakcie ciąży przez zarodek, a następnie przez łożysko, którego zadaniem jest m.in. podtrzymywanie produkcji progesteronu). 

Wskazuje się także, że częściej pojawiają się u kobiet zakażonych Helicobacter pylori. Wśród czynników ryzyka wymienia się także niski wskaźnik BMI, młody wiek, pierwszą ciążę oraz płód płci żeńskiej. Szacuje się, że wymioty i mdłości w ciąży dotyczą od 50 do nawet 80 proc. kobiet. 

Wymioty w ciąży mogą mieć różne nasilenie. W większości przypadków nie wpływają w sposób znaczący na codzienne funkcjonowanie kobiety, ale jeśli są nasilone, ograniczają spożywanie pokarmów, przez co mogą skutkować niedostatecznym spożyciem białka, węglowodanów, witamin i minerałów przez ciężarną. 

Co warto podkreślić, nudności w ciąży nie stanowią żadnego zagrożenia dla zarówno dla matki, jak i dziecka. Jedynie w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do encefalopatii Wiernickiego, wywołanej niedoborem witaminy B1. Encefalopatia Wernickego to ostry zespół objawów neurologicznych, takich jak zaburzenia świadomości, ataksja (niezborność ruchów), oczopląs.  

Reklama

Kiedy mdłości w ciąży? 

Wiele kobiet zastanawia się, kiedy pojawiają się mdłości w ciąży oraz kiedy mijają. Jak podaje Zespół Ekspertów Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, najczęściej nudności zaczynają się około 4. tygodnia i utrzymują do zakończenia 16. tygodnia ciąży, choć u niektórych kobiet występują 4 tygodnie dłużej.

Niekiedy zdarza się, że kobiety odczuwają mdłości w 9. miesiącu ciąży. Należy jednak zaznaczyć, że nie mają one związku ze stężeniem gonadotropiny kosmówkowej. Ich przyczyną może być stres kobiety przez zbliżającym się porodem. W trzecim trymestrze ciąży nudności mogą być także efektem ucisku macicy na żołądek. Co warto podkreślić, częstą dolegliwością kobiet na tym etapie ciąży jest refluks żołądkowo-przełykowy, czyli zarzucanie treści żołądkowej z powrotem do przełyku. Skutkiem refluksu jest przede wszystkim zgaga, ale mogą pojawić się także wymioty, zwłaszcza jeśli żołądek jest przepełniony. 

Poranne mdłości 

Wiele kobiet nurtuje pytanie, czy mdłości w ciąży  tylko rano czy mogą występować także o innych porach dniach. Nie bez powodu mówi się o porannych mdłościach w ciąży. W istocie wiele kobiet uskarża się na nudności właśnie na początku dnia, najczęściej tuż po przebudzeniu, ale nie jest to regułą. U niektórych pań nudności, występujące na czczo ustępują po zjedzeniu posiłku, ale zdecydowana większość odczuwa mdłości wciąży przez cały dzień. Rzecz jasna nie wyklucza to możliwości występowania tylko wieczornych mdłości wciąży lub tylko po posiłku. Zasadniczo, to, jakie kobieta spodziewająca się dziecka, będzie odczuwała objawy jest kwestią indywidualną. 

Reklama

Wieczorne mdłości w ciąży 

Nie tylko pora występowania mdłości, ale także ich nasilenie pozostaje kwestią osobniczą. Często ciężarne pytają lekarzy czy mdłości w ciąży występują codziennie. W wielu przypadkach to właśnie częstotliwość występowania nudności sprawia, że kobiety korzystają z prawa do zwolnienia lekarskiego. Nie da się jednak udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie, gdyż u jednej kobiety mogą one występować sporadycznie, a u innej każdego dnia z podobnym lub zmiennym nasileniem. 

Co ciekawe, niekiedy można spotkać się z opinią, że poranne lub wieczorne mdłości w ciąży mają związek z płcią dziecka. Zgodnie z tym założeniem, nudności występujące rano miałyby sugerować, że kobieta urodzi dziewczynkę, zaś wieczorne, że spodziewa się chłopca. Nie znajduje to jednak potwierdzenia w faktach naukowych. 

Reklama

Co na mdłości w ciąży? 

Istnieje wiele sposobów na mdłości w ciąży. Jednakże znalezienie tego skutecznego zwykle jest poprzedzone eksperymentowaniem. To, co pomaga na mdłości w ciąży jednej kobiecie, nie musi zadziałać także u innej. Dotyczy to nie tylko domowych sposobów, ale także środków farmaceutycznych. Jeżeli chodzi o wyroby medyczne, to warto pamiętać, że w czasie ciąży można stosować tylko te preparaty, które są przebadane pod kątem bezpieczeństwa dla rozwijającego się płodu. 

Występowanie nudności i wymiotów kobieta powinna zgłosić lekarzowi prowadzącemu ciążę, który w razie potrzeby zaleci odpowiedni lek. Jego dobór powinien być uzależniony od stanu zdrowia kobiety oraz przebiegu ciąży. 

Co należy podkreślić, w przypadku bardzo uporczywych wymiotów niekiedy zachodzi konieczność hospitalizacji, w czasie której dożylnie uzupełnia są elektrolity i witaminy. Ponadto w wielu przypadkach podaje się leki przeciwwymiotne.

Reklama

Tabletki na mdłości w ciąży 

Najczęściej stosowanymi lekami na mdłości w ciąży są preparaty zawierające kompleks witamin z grupy B. Szczególne znaczenie ma tutaj witamina B6. Zgodnie z rekomendacjami ekspertów z Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, witamina B6 stanowi lek pierwszego rzutu w leczeniu mdłości i wymiotów u ciężarnych kobiet. Zazwyczaj zalecana dawka wynosi 25 mg trzy razy dziennie.

Za skuteczny w leczeniu mdłości i wymiotów uchodzi także imbir. Potwierdzają to badania kliniczne. Jak wynika z analiz bazy Cochrane, stosowanie imbiru w dawce wynoszącej 1 gram dziennie (podzielonej na cztery) cechuje się znacznie większą skutecznością aniżeli placebo, a do tego nie wywołuje skutków ubocznych pod postacią zgagi, podrażnienia śluzówki żołądka czy biegunki. Na podstawie tych analiz, Polskie Towarzystwo Ginekologiczne rekomenduje stosowanie preparatów zawierających ekstrakt z kłącza imbir, a dodatkowo także witaminy B1, B6 oraz kwas foliowy – w odpowiednich dawkach, ustalonych przez lekarza.  

Reklama

Domowe sposoby na mdłości w ciąży 

W związku z powyższym, skutecznym domowym sposobem na nudności w ciąży są napary z imbiru lub herbatki imbirowe. Świeży imbir można także dodawać do wody. 

Kobiety radzą sobie z nudności także z pomocą naparów z mięty lub miętowych herbatek. Jeżeli chodzi o inne ziołana mdłości w ciąży, to lepiej skonsultować się z lekarzem przed ich zażyciem.  

W walce z nudnościami skuteczna jest także modyfikacja diety. Jeśli jakieś pokarmy nasilają mdłości, lepiej z nich zrezygnować, przynajmniej do 16. tygodnia ciąży włącznie. Od 17 tygodnia dolegliwości żołądkowe powinny ustępować.

Podobnie jest z pokarmami, które łagodzą nudności. Jeśli działają, to warto mieć je pod ręką. Do takich produktów zaliczają się na przykład migdały, które zawierają witaminy z grupy B. Wiele kobiet zajada się nasionami migdałowca w czasie ciąży. 

Kobiety odczuwające mdłości powinny także odpowiednio nawadniać organizm. Wymioty mogą szybko doprowadzić do odwodnienia organizmu. Wskazane jest picie co najmniej dwóch litrów niegazowanej wody mineralnej. Wielu lekarzy zaleca nawet trzy litry wody na dobę. Warto jednak pamiętać, że wodę należy pić regularnie przez cały dzień, aby procesy biochemioczne w organizmie zachodziły prawidłowo. 

Brak mdłości w ciąży 

Obecność mdłości niekiedy jest postrzegana przez kobiety jako objaw świadczący o prawidłowym przebiegu ciąży. Do tego stopnia, że brak nudności w czasie ciąży staje się dla nich powodem do niepokoju. Zdarza się, że zaniepokojone pacjentki zgłaszają się do lekarza z pytaniem, czy to normalne, że nie odczuwają mdłości. Brak dolegliwości żołądkowych na początku ciąży absolutnie nie powinien być powodem do niepokoju. Nie ma żadnego związku z możliwością poronienia. 

Warto pamiętać, że każda ciąża przebiega inaczej. Nudności i wymioty co prawda dotyczą 50-80 proc. kobiet w ciąży, ale ich brak nie oznacza, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Kobiety nieodczuwające mdłości powinny uznać, że znalazły się w gronie szczęśliwców, których ominął jeden z najbardziej nieprzyjemnych objawów ciąży.

Czytaj również

Bibliografia

  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Encefalopatia_Wernickego [dostęp 19.08.2021 r.]
  • Matthews A, Downswell T, Haas DM, [et al.]. Intervention for nausea and vomiting in early pregnancy. Cochrane Database System Rev. 2010, 1.
  • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania preparatu „Prevomit” w położnictwie, Ginekol Pol. 4/2015, 86, 318-320.
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Gonadotropina_kosmówkowa [dostęp 19.08.2021 r.]
  • Unzila A. Nayeri, Niepowściągliwe wymioty ciężarnych – postępowanie krok po kroku,https://podyplomie.pl/publish/system/articles/pdfarticles/000/012/905/original/61-68.pdf?1472121799 [dostęp 19.08.2021 r.]
  • Agnieszka Bazylko, Substancje roślinne, wskazania i przeciwwskazania do stosowania w czasie ciąży i przygotowania do porodu, Farm Pol, 2010, 66(7): 478-483.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Objawy w ciąży
Dlaczego nie wolno bagatelizować nudności i wymiotów w ciąży?
młoda kobieta w ciąży, odczuwająca mdłości, opiera się dłonią o kuchenny blat, drugą ręką zasłania usta
Bóle brzucha w ciąży - kiedy powinny wzbudzić niepokój? Co może być ich przyczyną?
Kobieta w ciąży odczuwa ból brzucha
Śluz w ciąży - jaka wydzielina na początku i przed porodem?
Kobieta w ciąży trzymająca się za brzuch z poczuciem dyskomfortu z powodu nieprawidłowego koloru śluzu w ciąży
Podobne artykuły
Kobieta prezentująca swój twardy brzuch w okresie ciąży
Twardy brzuch w ciąży - jak go rozpoznać i co oznacza?
Próbka moczu do badania poziomu leukocytów w czasie ciąży
Leukocyty w moczu w ciąży – norma. Co oznaczają podwyższone i jak wygląda leczenie?
Kobietę boli krocze w ciąży
Ból krocza w ciąży - przed porodem i przy chodzeniu. Co robić?
Kobietę boli brzuch na początku ciąży
Ból brzucha na początku ciąży - co może oznaczać?
Kobieta w ciąży z bólem podbrzusza
Ból podbrzusza w ciąży - czy jest on normalny? Rodzaje i przyczyny bólu

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!