Badanie beta hCG - testy, normy, interpretacja wyników

Beta hCG to gonadotropina kosmówkowa – hormon, którego poziom bada się przede wszystkim w ciąży. Beta hCG jest także markerem nowotworowym, czyli substancją, której obecność stwierdza się we krwi osób chorujących na raka. Kiedy warto sprawdzić poziom beta hCG w organizmie?
Badanie poziomu beta hCG
Źródło: 123RF
 • Badanie beta hCG zwykle wykonuje się po to, by potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Badanie można wykonać w dniu spodziewanej miesiączki lub już po tygodniu od zapłodnienia.
 • Stężenie beta hCG w osoczu krwi bada się również już w trakcie ciąży. To pozwala ocenić, czy przebiega ona prawidłowo i czy nie doszło do chromosomalnych wad płodu.
 • Poziom hCG, czyli inaczej gonadotropina kosmówkowa jest markerem nowotworowym. Podejrzenie choroby nowotworowej może być zatem wskazaniem do badania.
 • Istnieje również dieta hCG, którą opracował lekarz endokrynolog. Dieta ta jest bardzo rygorystyczna i wzbudza wiele kontrowersji. W środowisku medycznym raczej nie zaleca się jej stosowania.
SPRAWDŹ TEŻ: Jakie wykonać badania przed ciążą i ile kosztują?
Spis treści

Co to jest beta hCG (gonadotropina kosmówkowa)?

Badanie beta hCG zwykle wykonuje się po to, by potwierdzić lub wykluczyć ciążę. Najlepiej przeprowadzić je po terminie spodziewanej miesiączki, jednak już po tygodniu od zapłodnienia czułość testu wynosi blisko 100%.

Badanie stężenia beta hCG w osoczu krwi wykonuje się również już w trakcie ciąży. Pozwala ono ocenić, czy przebiega ona prawidłowo i czy nie doszło do chromosomalnych wad płodu.

Gonadotropina kosmówkowa początkowo wytwarzana jest przez zarodek, a później przez łożysko. Hormon beta hcg wspomaga stymulację progesteronu, bez którego ciąża nie mogłaby się rozwijać. Zbyt niski poziom progesteronu prowadzi do poronień.

Przyrost beta hcg jest zauważalny w krwi już około tydzień po zapłodnieniu. W moczu pojawia się nieco później, około 10 do 14 dni od zapłodnienia.

Wskazania do badania poziomu beta hCG

Poziom hCG we krwi sprawdza się w celu zdiagnozowania chorób trofoblastu. Ponadto, gonadotropina kosmówkowa jest markerem nowotworowym, czyli substancją, która znajduje się we krwi osób cierpiących na raka:

 • macicy,
 • jelita,
 • pęcherza moczowego,
 • płuc,
 • jąder,
 • jajników.

Podejrzenie choroby nowotworowej może być zatem wskazaniem do badania.

Oprócz ciąży badanie hormonu zlecane jest także u mężczyzn oraz u kobiet, które nie starają się o dziecko. Wówczas służy on do oznaczania markerów (antygenów) nowotworowych - u kobiet raka kosmówki (bardzo rzadko występujący), a u mężczyzn raka jądra.

Jeśli badanie wykaże podwyższony poziom bHCG, najczęściej lekarz zleca powtórzenie go po kilku, czy kilkunastu dniach od pierwszego oznaczenia hormonu.

Cena badania beta hCG

Ile kosztuje badanie hCG? Cena badania beta hCG to około 30 zł. Kwota ta jest uzależniona od placówki, w której pobierana jest próbka.

Wynik badania bHCG można odebrać już następnego dnia. W przychodniach, wyposażonych w laboratorium analityczne, istnieje możliwość odbioru wyniku nawet tego samego dnia, o ile krew na badanie została pobrana rano.

Normy poziomu beta hCG w ciąży

Gondatropina kosmówkowa odpowiada za prawidłowy rozwój płoduW pierwszym trymestrze ciąży stężenie tego hormonu w osoczu krwi ulega podwojeniu średnio co 48-72 godziny! 

Najwyższy poziom beta hCG można zaobserwować między 11 a 13 tygodniem od zapłodnienia.

Następnie następuje spadek hormonu, jednak jego stosunkowo wysoki poziom utrzymuje się aż do rozwiązania. Prawidłowy przyrost beta hCG oznacza, że płód rozwija się prawidłowo, dlatego badanie to powtarza się na różnych etapach ciąży.

Prawidłowy poziom hCG w ciąży

 • 3. tydzień - 5 - 50 mIU/ml,
 • 4. tydzień - 5 - 426 mIU/ml,
 • 5. tydzień - 18 - 7,340 mIU/ml,
 • 6. tydzień - 1,080 - 56,500 mIU/ml,
 • 7. - 8. tydzień - 7, 650 - 229,000 mIU/ml,
 • 9. - 12. tydzień  - 25,700 - 288,000 mIU/ml,
 • 13. - 16. tydzień - 13,300 - 254,000 mIU/ml,
 • 17. - 24. tydzień - 4,060 - 165,400 mIU/ml,
 • 25. - 40. tydzień - 3,640 - 117,000 mIU/ml.

Poziom beta hCG poniżej 5 mIU/ml oznacza, że kobieta nie spodziewa się dziecka. Z kolei wynik beta hCG powyżej 5 mIU/ml potwierdza ciążę. U kobiety będącej już w ciąży niski poziom gonadotropiny kosmówkowej może wskazywać na poronienie lub ciążę pozamaciczną.

W drugim trymestrze niskie stężenie beta hCG może być również związane z trisomią 18 chromosomu, czyli zespołem Edwardsa.

Wysoki poziom beta hCG w ciąży może świadczyć o trisomii chromosomu 21, czyli zespole Downa. Oprócz tego może on oznaczać rozrosty i nowotwory trofoblastu. Zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn podwyższony poziom beta hCG bywa związany z rozwojem nowotworu.

Warto pamiętać, że na rynku dostępne są preparaty, które wspierają regulację aktywności gospodarki hormonalnej. Ich aktywne składniki, biorące udział w procesach podziału komórek pozytywnie wpływają m.in. na płodność, prawidłowe miesiączkowanie czy zmiany trądzikowe.

Beta hcg a test ciążowy z moczu

Skuteczność badania bHCG z krwi sprawia, że coraz więcej kobiet, które chcą potwierdzić lub wykluczyć ciążę, rezygnuje z tańszych testów ciążowych domowego użytku.

Wprawdzie producenci tych drugich zapewniają, że dokładność testów jednorazowych odpowiada badaniu laboratoryjnemu i wynosi 99 procent. Jednak minusem „jednorazówek” jest spore ryzyko nieprawidłowego wykonania testu, a tym samym fałszywego wyniku.

Dieta hCG na odchudzanie

Co ciekawe, gonadotropina kosmówkowa stała się głównym elementem diety, popularnej szczególnie w Stanach Zjednoczonych, ale moda na nią dotarła również do Europy. Główne założenia kuracji odchudzającej to przyjmowanie hormonu HCG oraz spożywanie pożywienia ekologicznego.

Ostatnio popularność zyskuje tzw. dieta hCG. Jest to dieta odchudzająca, którą opracował lekarz endokrynolog. Jednak czy hormon pojawiający się w czasie ciąży może być również skuteczny przy walce ze zbędnymi kilogramami?

Dieta hCG składa się z kilku faz. Na początku poprzez podawania zastrzyków z hCG oczyszcza się organizm. Menu nie może przekroczyć 500 kcal pozyskiwanych głównie z białka. Dieta ta jest bardzo rygorystyczna i wzbudza wiele kontrowersji. W środowisku medycznym raczej nie zaleca się jej stosowania. 

Zdaniem sporej rzeszy dietetyków dieta HCG to niebezpieczny wymysł, bo nie ma dowodów na odchudzające właściwości gonadotropiny kosmówkowej, w dodatku hormon ten przyjmowany przez mężczyzn może powodować u nich rozrost piersi! Ponadto przyjmowanie zaledwie 500 kalorii dziennie przez kilka tygodni, może odbić się negatywnie na zdrowiu.

Autor diety, amerykański endokrynolog Kevin Trudeau, podzielił ją na trzy fazy:

 1. Ładowanie – 2 dni, 2000 kalorii
 2. Utrzymanie –3-6 tygodni, 500 kalorii
 3. Stabilizacja – 3 tygodnie, 800 kalorii kobiety/1000 kalorii mężczyźni

Amerykanin zaleca też uzupełnienie opracowanej przez siebie kuracji odchudzającej ćwiczeniami ruchowymi oraz oddechowymi. 

Artykuł zawiera lokowanie produktu

Artykuł napisany przez
Czytaj również

Bibliografia

 • Hild Anne, Dieta hCG. Tajemnica pięknych i bogatych, Warszawa 2016, s.20-50
 • G.H. Bręborowicz (red.), Ginekologia i położnictwo, t. I, PZWL, Warszawa 2010, s. 515
 • https://journals.viamedica.pl/ginekologia_polska/article/download/46128/32917
 • Spaczyñski M. Postêpy w ginekologii i po³o¿nictwie. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne, Poznañ 2006;
 • Medycyna Praktyczna-Ginekologia i Po³o¿nictwo. Zaœniad groniasty 2004
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Przeczytaj artykuł
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Pytanie: W jakim wieku dostrzegłaś objawy zaburzeń hormonalnych?

  >15

  15-20

  20-30

  30<

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Koronarografia serca – na czym polega? Przygotowanie, powikłania
Badanie ALT – norma i wyniki. Co znaczy wysokie alt?
Badanie PSA - jakie są normy? Wynik wolny i całkowity
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
WBC morfologia - norma, wyniki i ich interpretacja

Przychodnia online dla Ciebie

Szybka konsultacja lekarska online przez telefon.

Zacznij leczenie, przedłuż receptę na przyjmowane leki - szybko i bez kolejek.

Wybierz konsultację

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Ból owulacyjny - ile trwa i jak go załagodzić?
Dieta ketogeniczna – na czym polega? Zasady i jadłospis
Kiszone buraki - właściwości i zastosowanie. Jak je kisić?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?

Reklama