Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗
Nadzieja na skrócenie kolejek do lekarzy? Trwa pilotaż Centralnej e-Rejestracji. 👉 Sprawdź❗

Kalkulator dni płodnych

Kalkulator dni płodnych jest mechanizmem umożliwiającym w prosty sposób ustalenie dni płodnych i wskazanie, który moment w całym cyklu to najlepszy czas, by starać się o dziecko. Kalkulator może być też przydatny w określaniu dni niepłodnych, dla par, które chcą uniknąć ciąży. Pamiętaj jednak, że oprócz matematycznej kalkulacji, we wskazaniu szans zajścia w ciążę, istotne są także inne czynniki, w tym wygląd śluzu czy temperatura w pochwie. Dlatego korzystając z kalkulatora dni płodnych, traktuj go raczej jako przydatną wskazówkę.

Tylko jeden krok


Podaj dzień, miesiąc i rok miesiączki

Reklama

Czym są dni płodne?

Dni płodne to jedna z faz cyklu miesiączkowego. Zmiany w poziomie hormonów płciowych, w błonie śluzowej macicy oraz w jajnikach są ze sobą ściśle powiązane i wpływają na to, jak kształtuje się cykl miesiączkowy. Przyjrzyjmy się lepiej, jak wygląda.

Cykl miesiączkowy to proces regularnych zmian, które zachodzą w organizmie kobiety w efekcie działania konkretnych hormonów. Początek cyklu miesiączkowego wyznacza krwawienie miesięczne (inaczej: miesiączka, okres), trwające kilka dni, natomiast koniec to dzień przed pojawieniem się kolejnej miesiączki.

Cykl miesiączkowy powinien trwać od 21 do 35 dni. Przyjmuje się, że średnio jest to 28 dni. Jego długość może jednak się zmieniać, a wpływ na to może mieć stan organizmu, stres, przemęczenie czy zmiany pogody. Te czynniki mogą znacznie utrudniać ustalenie czasu przypadania dni płodnych.

Cykl miesiączkowy dzieli się na fazy mające bezpośredni wpływ na dojrzewanie pęcherzyka jajnikowego. Drugą, po krwawieniu, fazą jest tzw. faza folikularna, która polega na intensywnym wzroście błony śluzowej macicy przy powiększaniu się pęcherzyka Graffa i trwa około 9 dni.

Kolejna faza to owulacja, inaczej jajeczkowanie, polegające na uwolnieniu komórki jajowej. Trwa ona 1 dzień. To czas, kiedy kobieta jest płodna i najłatwiej o zapłodnienie, choć oczywiście to niejedyny moment w cyklu kiedy warto postarać się o dziecko.

Ostatni etap to faza lutealna, tworzenia i funkcji ciałka żółtego, która trwa 14 dni.

Z uwagi na poziom płodności cykl miesiączkowy dzieli na 3 fazy:

  • fazę przedowulacyjnej niepłodności względnej,

  • fazę okołoowulacyjnej płodności, inaczej fazę płodności,

  • fazę poowulacyjnej niepłodności bezwzględnej.

Zwykle dni płodne pojawiają się mniej więcej w połowie cyklu i trwają kilka dni przed owulacją i kilka dni po niej. Jednak ostateczne i precyzyjne określenie, kiedy przypadają dni płodne i niepłodne zależy od indywidualnych cech konkretnej kobiety.

Kalkulator może tu posłużyć jako wskazówka.

Czym jest kalkulator dni płodnych?

Kalkulatory dni płodnych online cieszą się dużą popularnością wśród użytkowników. To prosty mechanizm, który umożliwia obliczanie dni płodnych oraz niepłodnych, a także wyliczenie owulacji. Inne nazwy takiego kalendarza dni płodnych i niepłodnych to kalkulator owulacji lub kalendarzyk małżeński z wykorzystaniem metody Knausa-Ogino.

Z uwagi na to, że łatwiejsze jest oszacowanie dni płodnych niż niepłodnych, takie narzędzie lepiej nazywać kalkulatorem dni płodnych, kalendarzem owulacyjnym czy kalkulatorem płodności.

Jako, że komórka jajowa jest gotowa do zapłodnienia przez długi czas (zwykle 24 godziny) od owulacji, a plemniki są w stanie przetrwać w ciele kobiety nawet przez 7 dni, czas kiedy może dojść do zapłodnienia może być znacznie wydłużony.

Dlatego nie należy takiego kalkulatora traktować jako narzędzia do wyznaczania dni kiedy nie można zajść w ciążę, ale raczej jako podpowiedź, w jakim momencie najlepiej starać się o dziecko.

Jak działa kalkulator dni płodnych?

Warto pamiętać, że tego rodzaju kalkulator dni płodnych jest najbardziej dokładny w przypadku regularnych cykli menstruacyjnych.

Jeżeli jednak kobieta zacznie bacznie obserwować swój organizm, łatwiej jej będzie zauważyć, kiedy w jej przypadku pojawia się jajeczkowanie.

Podkreślić należy, że każdy kobiecy organizm może w indywidualny sposób reagować na różnorodne czynniki - zmiany w diecie, zmęczenie, stres, pogodę, zmiany klimatu czy infekcje, co może skutkować zaburzeniem cyklu miesiączkowego.

Tym samym, nie należy w pełni polegać na tego rodzaju kalkulatorze, a jedynie traktować go jako wskazówkę podpowiadającą, kiedy najlepiej starać się o dziecko. Dodatkowo mechanizm zapłodnienia jest na tyle złożony, że nie zawsze współżycie w dni płodne kończy się zapłodnieniem.

Jak obliczyć dni płodne? Aby obliczyć dni płodne należy przez około 6-12 miesięcy sporządzać dokładne notatki. Następnie na ich podstawie wybrać najdłuższy i najkrótszy zaobserwowany cykl i przeprowadzić działania matematyczne.

Od liczby dni najkrótszego cyklu odejmij 18 dni. Wynik wskazuje na potencjalny pierwszy dzień płodny. Natomiast odejmując 11 dni od najdłuższego cyklu, otrzymasz liczbę wskazującą na ostatni dzień płodny.

Dni występujące po wystąpieniu miesiączki a przed wskazanym pierwszym dniem płodnym, a także dni po ostatnim dniu płodnym a przed kolejną menstruacją to tzw. dni niepłodne.

Jeżeli jednak nie chcesz wykonywać samodzielnie takich obliczeń, możesz skorzystać z kalkulatora dni płodnych na naszej stronie, który wskaże termin owulacji po uzupełnieniu odpowiednich rubryk.

Kiedy warto skorzystać z kalkulatora dni płodnych?

Wyliczanie dni płodnych jest istotne nie tylko z punktu widzenia chęci zajścia w ciążę. Może być również podpowiedzią kiedy zachować wstrzemięźliwość albo w jakich momentach cyklu w szczególności skorzystać z antykoncepcji, jeżeli para decyduje się na takie rozwiązanie.

Kalkulator nie określa prawdopodobieństwa zajścia w ciążę, ale raczej jest podpowiedzią, kiedy jest najlepszy moment z punktu widzenia fizjologicznych możliwości organizmu kobiety, by starać się o potomstwo.

Co ciekawe licznik dni płodnych, może stanowić wskazówkę, w którym dniu cyklu znajduje się kobieta. Taka informacja może być istotna z punktu widzenia szans poczęcia dziecka określonej płci. 

Współżycie 2-4 dni przed owulacją sprawia, że największą wytrzymałość wykazują plemniki z chromosomem X, co zwiększa szansę na poczęcie dziewczynki. Natomiast większe prawdopodobieństwo poczęcia syna pojawia się od dnia owulacji przez 2 kolejne dni po niej.

Jeżeli zależy Ci na tym, by móc w jakiś sposób wpłynąć na płeć swojego dziecka, warto skorzystać z takiej wskazówki. Pamiętaj jednak, że taki mechanizm nie daje 100% gwarancji powodzenia w zakresie płci dziecka.

Pomocne metody w określaniu dni płodnych

Pamiętaj, że kalkulator dni płodnych na naszej stronie internetowej to niejedyne rozwiązanie. Możesz też korzystać z kalendarza dni płodnych.

Niektóre kobiety wykorzystują nie tylko dane, jakie daje kalendarz dni płodnych czy kalkulator owulacji i zagnieżdżenia, ale też wykonują test owulacyjny polegający na dodatkowych działaniach, m.in. takich jak ocena śluzu szyjkowego oraz mierzenie temperatury pochwy. To inaczej metoda Billingsów będąca naturalnym sposobem planowania rodziny.

W celu ustalenia terminu owulacji i płodności przy nieregularnym okresie można skorzystać z:

  • metody termicznej obliczania dni płodnych, polegającej na codziennych pomiarach temperatury ciała. Podstawowa temperatura ciała kobiety zmienia się w zależności od dnia cyklu menstruacyjnego, podczas którego można zaobserwować fazę niższych i fazę wyższych temperatur. Podczas owulacji i zaraz po jajeczkowaniu temperatura podnosi się o kilka dziesiątych stopni Celsjusza, co wskazuje na dni płodne;

  • testu owulacyjnego, który wskazuje na owulację i dni płodne poprzez badanie poziomu hormonu luteinizującego w organizmie kobiety, wzrastającego przed jajeczkowaniem. Testy owulacyjne dostępne są w aptece lub drogerii bez recepty;

  • metody objawowo-termicznej ustalania dni płodnych, która poza korzystaniem z obliczeń kalkulatora owulacji i mierzenia temperatury ciała, wykorzystuje obserwację objawów towarzyszących owulacji i okresowi okołoowulacyjnemu, np. takich jak bóle w podbrzuszu, czy ogólne złe samopoczucie;

  • monitorowania cyklu miesiączkowego u ginekologa, który poza wskazówkami obserwacji cyklu, wykonuje badanie USG narządów rodnych, dzięki któremu kontroluje rozwój pęcherzyka Graafa i moment, w którym może nastąpić jego pęknięcie;

  • metody Billingsów, znanej również jako ocena śluzu szyjkowego, która bazuje na obserwacji zmian konsystencji i zabarwienia śluzu szyjkowego. Na dni płodne wskazuje bardziej przejrzysta, elastyczna, szklista i rozciągająca się wydzielina oraz zwiększona wilgotność okolic intymnych;

Czy kalkulator dni płodnych jest dokładny?

Zastanawiasz się, czy kalkulator dni płodnych jest wiarygodny? Choć nigdy nie ma 100% pewności co do tego, czy kalkulator wskaże dokładną datę owulacji i dni płodnych, to jednak nasz kalkulator wyróżnia się dokładnością w przypadku kobiet z regularnym cyklem, które jednocześnie nie są narażone na takie czynniki jak stres, przeziębienie, zmiana klimatu, zmiana pogody, zmęczenie, zmiana w diecie, itd. mogące w jakiś sposób wpłynąć na ewentualne skrócenie czy wydłużenie cyklu. 

Dodatkowo, tak jak już podkreślaliśmy, samo określenie dni płodnych i współżycie w tym okresie nie jest gwarancją powodzenia związanego z poczęciem dziecka.

Kalendarz nie powinien być wskazówką dla kobiet, które mają bardzo nieregularne cykle, np. przy pierwszych miesiączkach czy w przypadku miesiączkowania po 40. roku życia.

Skorzystaj z naszego dokładnego kalkulatora dni płodnych i niepłodnych, ale pamiętaj, że nie daje on 100% gwarancji zajścia w ciążę.

Bibliografia:

  • M. Napiórkowska-Orkisz, Z. Babińska, Położna wobec skuteczności, nauczania i promowania naturalnych metod planowania rodziny, na przykładzie metody objawowo-termicznej Josefa Rötzera , https://doi.org/10.20883/ppnoz.2017.34, http://www.przeglad.amp.edu.pl/uploads/2017/2/241_2_51_2017.pdf, [dostęp: 10.11.2022].

  • K. Rzepka, Regulacja poczęć a cykl życia rodziny w świetle badań małżonków, 40/1 (2022), Verbum Vitae,  ISSN 1644-856 | e-ISSN 2451-280X | DOI 10.31743/vv.13445 https://czasopisma.kul.pl/vv/article/view/13445, [dostęp: 10.11.2022].

Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!