To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Jak wygląda poród naturalny? Przebieg i przeciwwskazania

Poród naturalny wymaga dobrego stanu zdrowia matki i braku zagrożeń dla życia dziecka. Składa się z 4 etapów, zakończonych wydaleniem łożyska i zszyciem krocza. Czy jest możliwy do przeprowadzeniu po cesarskim cięciu przy poprzedniej ciąży?
Kobieta w ciąży przed porodem
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Poród naturalny, nazywany fizjologicznym odbywa się poprzez kanał rodny, bez interwencji chirurgicznej. W taki sposób kobieta może rodzić dziecko w szpitalu lub w domu.
 • Każdy poród siłami natury składa się z czterech etapów. Czas trwania zależy od indywidualnych czynników, przede wszystkim od stanu zdrowia mamy i dziecka.
 • Poród naturalny jest także możliwy po wcześniejszych cesarskich cięciach. Lekarze oceniają stan blizny, ułożenie i wagę płodu. Warunkiem koniecznym jest półtoraroczna przerwa od ostatniego cesarskiego cięcia.
SPRAWDŹ TEŻ: Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Spis treści

Reklama

Na czym polega poród naturalny?

Poród siłami natury to taki, który odbywa się drogą pochwową. Ten rodzaj rozwiązania nazywany jest także porodem naturalnym. I nazwa dokładnie go charakteryzuje – to poród bez specjalistycznej interwencji medycznej.

Aby taki poród był możliwy musi być bezwzględnie spełniony jeden warunek - brak przeciwwskazań medycznych, a zatem mama i dziecko muszą być w pełni zdrowi.

W przypadku problemów zdrowotnych lekarze podejmują decyzje o cesarskim cięciu. Tylko wskazanie medyczne decydują o tego typu interwencji. Jeśli stan zdrowia mamy i dziecka nie budzą wątpliwości, kobieta przygotowuje się do porodu fizjologicznego.

Wiele kobiet przygotowuje się już wcześniej do urodzenia dziecka i korzysta z zajęć szkół rodzenia. Pozwala to poznać etapy porodu i daje wyobrażenie, co czeka rodzącą kobietę.

Naturalny poród może odbywać się w szpitalu lub w domu. Rodzenie w warunkach domowych wymaga szczególnych działań i przygotowania zabezpieczenia medycznego w postaci specjalistycznego personelu w domu. Z reguły jest to położna, która prowadzi ciąże.

Zgodnie z przepisami może samodzielnie przeprowadzać poród. Do tego porodu kwalifikuje lekarz, po spełnieniu kilku warunków - zdrowa kobieta, ciąża prawidłowa o niskim ryzyku komplikacji.

Reklama

Poród naturalny po cesarce

Czy po cc można rodzić naturalnie? To pytanie zadaje sobie wiele kobiet, które z określonych powodów medycznych nie mogły urodzić dziecka naturalnie. Często przy staraniach o kolejne dziecko chciałyby uniknąć nacinania powłok brzusznych i długo gojącej się rany.

Naturalny poród po cesarce jest możliwy, jeśli nie występują przyczyny, które przy wcześniejszym porodzie kwalifikowały do cesarskiego cięcia.

Lekarz dokładnie analizuje uwarunkowania zdrowotne, a przede wszystkim:

 • stan blizny po cesarce,
 • rodzaj cięcia przy ostatniej cesarce, ponieważ cięcie klasyczne jest przeciwwskazaniem do naturalnego porodu,
 • czas, jaki minął między ciążami, z reguły to 1,5 roku przerwy,
 • ułożenie płodu, które nie może być poprzeczne ani miednicowe,
 • waga płodu mniejsza niż 4 kg.

Poród naturalny po cc nie jest zalecany, gdy cesarskie cięcie przy poprzednim porodzie nie było planowane, a doszło do niego na skutek nieprawidłowego rozwoju akcji porodowej. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników rekomenduje podejmowanie próby porodu siłami natury, jeśli nie występują czynniki ryzyka.

Jak wygląda poród naturalny?

Poród siłami natury rozpoczyna się około 40 tygodnia ciąży. Przed rozpoczęciem akcji porodowej przyszła mama może już zaobserwować pierwsze oznaki zbliżającej się akcji porodowej, takie jak większe parcie na pęcherz, obniżenie dna miednicy, bóle pleców w okolicach lędźwiowych czy łagodne skurcze macicy.

Oto przebieg porodu naturalnego:

 1. faza pierwsza, którą rozpoczynają pierwsze skurcze macicy, a kończy rozwarciem szyjki macicy. Skurcze macicy początkowo są dość słabe, trwają kilkadziesiąt sekund i nie pojawiają się za często, ale z upływem czasu dłuższe i mocniejsze. Na tym etapie dochodzi do odejścia wód płodowych. Macica ulega obkurczeniu, stopniowo rozwiera się ujście szyjki macicy, ostatecznie do 10 cm;
 2. faza druga to etap narodzin dziecka, często nazywana także fazą parcia. Szyjka macicy osiąga w tym czasie pełne rozwarcie i młoda mama rozpoczyna parcie, aby płód wydostał się na zewnątrz przez kanał rodny. Fazę drugą kończą narodziny dziecka. w trakcie akcji porodowej następuje również nacięcie krocza przy porodzie naturalnym. Jego zadaniem jest ochrona krocza przed pęknięciem, ale również skrócenie czasu porodu, aby zapobiec niedotlenieniu dziecka;
 3. faza trzecia to wydalenie łożyska i przecięcie pępowiny. Łożysko odkleja się od macicy i musi zostać wyparte na zewnątrz. Personel medyczny sprawdza jego strukturę i upewnia się, czy wydostało się w całości, w przeciwnym razie przeprowadzane jest łyżeczkowanie jamy macicy;
 4. faza czwarta to etap zaszywania pękniętego lub naciętego krocza, obkurczania macicy i zaciskania naczyń krwionośnych. Kobieta pozostaje pod obserwacją personelu medycznego.

Znieczulenie do porodu naturalnego podawane jest, co do zasady ze wskazań medycznych (choroby matki czy zaawansowana akcja porodowa), Taką decyzję podejmuje lekarz. Ten rodzaj wsparcia porodu może być także zastosowany na prośbę kobiety. Warto wcześniej taką formę zaplanować z lekarzem i podjąć przygotowania w tym kierunku. Od 2015 r. NFZ refinansuje koszty znieczulenia.

Ile trwa poród naturalny?  Czas trwania to indywidualna sprawa. U kobiet rodzących po raz pierwszy poród trwa średnio od 6 do 16 godzin. U kobiet rodzących po raz kolejny czas ten jest krótszy i wynosi średnio od 4 do 6 godzin. Nie można jednak tych wartości przyjąć za bezwzględną regułę.

Na długość porodu wpływa wiele indywidualnych czynników - czas rozwierania szyjki macicy, waga dziecka, jego położenie czy stan zdrowia lub sprawność fizyczna przyszłej mamy.

Etapy porodu można również obejrzeć na specjalnych filmach, aby dokładnie zobaczyć, jak wygląda cały proces i z czym trzeba się zmierzyć. Z pewnością jest to pomocne dla przyszłej mamy rodzącej po raz pierwszy. 

Warto pamiętać, że aby ułatwić sobie trudny i stresujący moment kobieta ciężarna możne stworzyć przed rozwiązaniem plan porodu. To rodzaj formularza, w którym kobieta umieszcza informacje na temat stanu swojego zdrowia oraz oczekiwania, jakie ma wobec przebiegu zbliżającego się porodu.

Reklama

Poród naturalny czy cesarka? 

O wyborze - cesarka czy poród naturalny decyduje najczęściej lekarz, choć istnieją możliwości zaplanowania cesarskiego cięcia bez wskazań medycznych. Takie sytuacje mają miejsce najczęściej w szpitalach prywatnych, kiedy kobieta po prostu boi się bólu przy porodzie.

W niektórych przypadkach cesarskie cięcie jest konieczne. To sytuacje, kiedy istnieje zagrożenie zdrowia lub życia matki bądź dziecka. Lekarze rozróżniają wskazania planowe, pilne, naglące, natychmiastowe lub poza położnicze.

W przypadku braku wskazań medycznych zalecany jest poród naturalny. Trudno odpowiedzieć jednoznacznie co jest gorsze, poród naturalny czy cesarka. Każda forma ma swoje wady i zalety. Poród siłami natury wspiera naturalną odporność dziecka i pomaga w delikatnym przygotowaniu się do życia w nowym środowisku.

To naturalny proces fizjologiczny, po którym kobieta szybciej wraca do formy. Pobyt w szpitalu jest zdecydowanie krótszy, łagodniej przebiega także faza połogu. Po takim porodzie mama ma możliwość przytulenia dziecka i rozpoczęcia już pierwszych relacji z maluchem.

Nie zawsze jednak naturalny poród jest niemożliwy. Kobieta w określonych sytuacjach nie ma możliwości wyboru pomiędzy porodem naturalnym a cesarką. Często też w trakcie porodu okazuje się, że naturalne narodziny nie są możliwe.

Cesarskie cięcie to zabieg, operacja, w której dochodzi do rozcięcia powłok brzusznych. Nacięcie na skórze musi się zabliźnić, a rany wewnętrzne często goja się nawet kilka miesięcy.

Odpowiedź na pytanie cesarskie cięcie czy poród naturalny nie będzie jednoznaczna. Poród siłami natury to dość duży wysiłek fizyczny dla kobiety, wywołujący ból, który może trwać nawet kilkanaście godzin. Cesarska trwa krócej i nie boli, ale ma większe ryzyko wystąpienia powikłań po zabiegu.

Reklama

Brzuch po porodzie naturalnym

Powrót do formy po porodzie to pewien proces. To samo dotyczy brzucha, który jeszcze przez pewien czas wygląda jak w czasie ciąży, jest lekko obwisły, a skóra rozciągnięta. Często przez dłuższy czas kobiecie towarzyszy ból brzucha po porodzie naturalnym. To naturalne zjawisko, ponieważ w tym czasie obkurcza się macica, a jelita wracają do normy.

Co zrobić, aby brzuch wrócił do formy sprzed porodu? Podstawą są ćwiczenia na brzuch po porodzie naturalnym. Powrót do ćwiczeń powinien nastąpić 6 tygodni po porodzie, ale w wielu przypadkach kobiety rozpoczynają wcześniej aktywność fizyczną, nawet po 2 tygodniach. To sprawa indywidualna, którą warto skonsultować z lekarzem.

Ćwiczenia po porodzie naturalnym należy wykonywać stopniowo, rozszerzając z czasem ich zakres i intensywność. Powinny sprawiać przyjemność i poprawiać samopoczucie. Pojawienie się nieprzyjemnych dolegliwości, jak krwawienie, nietrzymanie moczu czy ból należy skonsultować z lekarzem i zmodyfikować formę ćwiczeń.

Reklama

Przeciwwskazania do porodu naturalnego

Poród naturalny nie zawsze jest możliwy, gdyż może stanowić zagrożenia dla matki lub dziecka. Polskie Towarzystwo Ginekologów i Położników (www.ptgin.pl) określiło wskazania do cesarskiego cięcia, które są jednocześnie przeciwwskazaniami do naturalnego porodu:

 • zagrożenie zdrowia i życia matki lub dziecka,
 • choroby matki – kardiologiczne, okulistyczne, psychiatryczne, neurologiczne,
 • powtarzające się zaburzenia, które zagrażają kobiecie lub życiu płodu (np. nieprawidłowy rozwój ciąży),
 • występowanie ryzyka zagrożenia dla dziecka w czasie akcji porodowej (np. nieprawidłowe ułożenie główki dziecka),
 • patologie kręgosłupa uniemożliwiające poród naturalny.

Kobiety często zastanawiają się, czy hemoroidy są przeciwwskazaniem do naturalnego porodu? Co do zasady hemoroidy nie wykluczają porodu siłami natury, ponieważ nie zagrażają zdrowiu kobiety i płodu. 

Decyzję o możliwości przeprowadzenia porodu fizjologicznego podejmuje lekarz, który może zadecydować o konieczności cesarskiego cięcia, gdy hemoroidy są dość duże i mocno krwawiące.

Reklama

Połóg po porodzie naturalnym

Połóg to czas, w którym młoda mama wraca do formy i stanu zdrowia sprzed ciąży. Ile trwa połóg po porodzie naturalnym? Cały czas trwania to 6 tygodni. Połóg bezpośredni trwa pierwsze 24 godziny po porodzie i kobieta zostaje jeszcze w szpitalu pod opieką medyczną, a kolejne kilka dni (do tygodnia) to czas wczesnego połogu.

Po porodzie naturalnym krwawienie nie powinno niepokoić, jeśli nie towarzyszy mu gorączka lub nieprzyjemny zapach. Taki objaw jest sygnałem o prawidłowym oczyszczaniu macicy. Pojawiają się odchody połogowe, na początku krwiste, później różowe i brązowe, często ze skrzepami krwi. Kobiety odczuwają także ból w dole brzucha, ponieważ macica wraca do swoich normalnych rozmiarów i systematycznie obkurcza się.

W trakcie akcji porodowej u wielu kobiet dochodzi do nacinanie krocza. W tym miejscu zakładane są szwy po porodzie naturalnym, a młode mamy odczuwają po urodzeniu dziecka ból, charakterystyczne „ciągnięcie” i drętwienie w miejscu nacięcia. Niestety w wielu przypadkach pamiątką po narodzinach są także zrosty, stwardnienia i nieestetyczne blizny po porodzie naturalnym jako efekt złego zszycia krocza.

Świeżo upieczone mamy zastanawiają się, ile dni w szpitalu po porodzie naturalnym muszą pozostać, aby wyjście do domu nie wiązało się niebezpieczeństwem i pogorszeniem ich stanu zdrowia. W przypadku porodu fizjologicznego są to średnio dwie doby, jeśli nie pojawiają się komplikacje.

Bibliografia

 • Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego. Cięcie cesarskie”, zebranie zespołu ekspertów w dniu 16.05.2008 r. w Poznaniu, www.ptgin.pl (data dostępu: 17.09.2021),
 • K. Oleś „Poród naturalny”, wyd. „Natuli dzieci są ważne”, seria rodzicielska, ISBN: 978-83-660570-8-1,
 • I. May Gaskin „Poród naturalny”, wyd. CoJaNaTo Blanka Łyszkowska-Zacharek, Warszawa, ISBN: 978-83-933508-4-1,
 • Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej, Dz.U.2018.1756 z dnia 2018.09.11.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Poród
Jak wygląda i na czym polega poród kleszczowy?
Poród dziecka
Odejście wód płodowych - jak wygląda i kiedy pojawiają się skurcze?
Kobieta przed porodem
Jak wywołać poród? Poznaj metody przyspieszania porodu
Wywoływanie porodu w szpitalu
Podobne artykuły
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak rozpoznać skurcze porodowe? Gdzie i co ile boli? Kiedy udać się do szpitala?
Lekarz osłuchuje brzuch kobiety z zaawansowanej ciąży
Skurcze przepowiadające - ile przed porodem? Jak wyglądają?
Akcja porodowa
Poród po terminie - jakie przyczyny wstrzymują akcję porodową?
Kobieta odczuwa skurcze porodowe
Jak wyglądają skurcze porodowe na KTG? Kiedy do szpitala?
Masaż szyjki macicy to metoda wspomagająca poród
Masaż szyjki macicy - metoda wspomagająca poród. Na czym polega?

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!