ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Alpicort E

Alpicort E to preparat przeznaczony dla osób z różnymi rodzajami łysienia, a zwłaszcza z postacią androgenozależną. Należy go stosować zewnętrznie. Do głównych przeciwwskazań zalicza się uczulenie na substancje czynne, a także takie dolegliwości, jak: kiła, ospa wietrzna, gruźlica oraz trądzik różowaty.    
Spis treści

Reklama

Alpicort E - skład

1 ml płynu zawiera 2 mg prednizolonu, 0,05 mg benzoesanu estradiolu i 4 mg kwasu salicylowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Alpicort E - działanie

Preparat do stosowania zewnętrznego. Stanowi połączenie estrogenu, syntetycznego glikokortykosteroidu i kwasu salicylowego. Prednizolon jest glikokortykosteroidem o słabym działaniu miejscowym. Benzoesan estradiolu hamuje enzym 5α-reduktazę, odpowiedzialny za syntezę biologicznie czynnego dihydrotestosteronu oraz łączy się z receptorami androgenowymi w mieszku włosowym. Kwas salicylowy zwiększa wchłanianie innych substancji czynnych przez skórę, działa keratoplastycznie i antymikrobiotycznie. Benzoesan estradiolu zawarty w preparacie nie powodował podwyższenia stężenia estrogenu we krwi. Prednizolon i kwas salicylowy są metabolizowane w wątrobie i wydalane głównie przez nerki. T0,5 prednizolonu wynosi 12-36 h, kwasu salicylowego 2-4 h.

Reklama

Alpicort E - wskazania

Lek jest wskazany do stosowania u dorosłych w wieku od 18 lat w przebiegu różnych postaci łysienia, zwłaszcza w łysieniu androgenozależnym.

Reklama

Alpicort E - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancje czynne lub na którąkolwiek substancję pomocniczą. Występowanie lub podejrzenie nowotworów estrogenozależnych. Niewyjaśnione krwawienia z narządów rozrodczych. Ospa wietrzna, gruźlica, kiła, reakcje zapalne na szczepienia. Grzybicze i bakteryjne zakażenia skóry. Okołoustne choroby zapalne skóry (objawy podrażnienia skóry wokół ust z zaczerwienieniem i guzkami). Trądzik różowaty (zaczerwienienie twarzy z ewentualnymi zapalnymi lub ropnymi pryszczami). Wilgotne lub ostre schorzenia skóry głowy. Nie stosować w okolicach błon śluzowych, w jamie ustnej, do lub w okolicy oczu, w okolicy genitaliów oraz wewnętrznie. Niemowlęta, dzieci i młodzież w wieku poniżej 18 lat.

Reklama

Alpicort E - ostrzeżenia

Przy leczeniu przez okres dłuższy niż 2-3 tyg. należy zachować ostrożność w przypadku endometriozy lub mastopatii oraz u kobiet, które przyjmują preparaty zawierające estrogen. W wyniku ogólnoustrojowego i miejscowego stosowania kortykosteroidów mogą wystąpić zaburzenia widzenia. Jeżeli u pacjenta wystąpią takie objawy, jak nieostre widzenie lub inne zaburzenia widzenia, należy rozważyć skierowanie go do okulisty w celu ustalenia możliwych przyczyn, do których może należeć zaćma, jaskra lub rzadkie choroby, takie jak centralna chorioretinopatia surowicza (CSCR), którą notowano po ogólnoustrojowym i miejscowym stosowaniu kortykosteroidów. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować podrażnienie skóry. Ze względu na zawartość alkoholu izopropylowego lek może być stosowany wyłącznie zewnętrznie na skórze głowy. Chronić oczy i błony śluzowe przed kontaktem z preparatem.

Reklama

Alpicort E - ciąża

Preparat nie powinien być stosowany w ciąży, ze względu na zawartość estrogenu. Jeżeli w trakcie leczenia dojdzie do zapłodnienia i ciąży leczenie preparatem należy natychmiast przerwać. Podczas długotrwałego leczenia glikokortykosteroidami w ciąży może dojść do wewnątrzmacicznego opóźnienia rozwojowego dziecka. Pod koniec ciąży istnieje ryzyko zaniku kory nadnerczy u płodu. Podczas leczenia nie należy karmić piersią lub leczenie należy rozpocząć dopiero po zakończeniu karmienia piersią.

Reklama

Alpicort E - efekty uboczne

Rzadko: nadwrażliwość skórna. Bardzo rzadko: zmiany skórne (zmniejszenie grubości skóry, poszerzenie małych naczyń krwionośnych, tworzenie się pasemek, trądzik sterydowy, okołoustne zapalenie skóry, nadmierne owłosienie ciała). Częstość nieznana: nieostre widzenie. Ponadto możliwe są krótkotrwałe podrażnienia skóry (np. pieczenie, zaczerwienienie). Podczas długotrwałego stosowania w dużych dawkach lub na dużych powierzchniach oraz w przypadku stosowania niezgodnego z przeznaczeniem możliwe jest działanie ogólnoustrojowe glikokortykosteroidów.

Alpicort E - interakcje

Preparat może nasilać działanie innych zewnętrznie stosowanych leków.

Alpicort E - dawkowanie

Zewnętrznie, na skórę głowy. Raz na dobę (najlepiej wieczorem) płyn nanosi się za pomocą aplikatora na chorobowo zmienioną skórę głowy, następnie masuje skórę przez 2-3 min. Zabiegi powtarza się do czasu zmniejszenia się objawów chorobowych, po czym preparat stosuje się 2-3 razy w tyg. Czas leczenia nie powinien być dłuższy niż 2-3 tyg. Doświadczenie kliniczne obejmuje okres leczenia do 6 miesięcy. Nie prowadzono badań dotyczących czasu utrzymywania się działania po odstawieniu leku. Lek jest przeciwwskazany do stosowania u dzieci w wieku do 18 lat.

Alpicort E - uwagi

Lek nie ma wpływu lub wywiera nieistotny wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.


Podobne leki
Alpicort

Reklama

1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!