Cincol

Reklama

Działanie

Siarczan cynku podawany miejscowo działa ściągająco, przeciwzapalnie i słabo odkażająco. Nafazolina pobudza naczyniowe receptory α-adrenergiczne i zastosowana miejscowo obkurcza naczynia krwionośne spojówki. Skojarzone działanie dwóch substancji o różnych mechanizmach działania prowadzi do likwidacji objawów związanych ze stanem zapalnym. Działanie nafazoliny ujawnia się 5 min po podaniu miejscowym i utrzymuje się 6-8 h.

Wskazania

Doraźnie w ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek o różnej etiologii i umiarkowanym nasileniu.

Przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub leki działające adrenomimetycznie. Jaskra z wąskim kątem. Zespół suchego oka. Nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy. Dzieci poniżej 2 rż.

Środki ostrożności

Długotrwałe stosowanie prowadzi do uszkodzeń nabłonka oka. Nadużywanie kropli u dzieci i pacjentów w wieku podeszłym może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane nafazoliny. Ze względu na zawartość w preparacie chlorku benzalkoniowego, osoby noszące miękkie (hydrofilne) soczewki kontaktowe powinny je usunąć przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 min. przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Ciąża i laktacja

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Działania niepożądane

Mogą wystąpić przemijające przekrwienie i podrażnienie spojówek. Rzadko: senność, zawroty głowy, ból głowy, nudności, osłabienie, zaburzenia widzenia, nerwowość, nadmierne wydzielanie potu.

Interakcje

Nie stosować preparatu jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku jednoczesnego stosowania innego leku do oczu należy przestrzegać zachowania co najmniej 15 min. przerwy między ich podaniem.

Dawkowanie

Miejscowo po 1 kropli do worka spojówkowego oka (oczu) 4 razy na dobę. Leku nie powinno się stosować dłużej niż przez 3-5 dni. Należy poinformować pacjenta, aby nie dotykał końcówki kroplomierza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.

Reklama

Uwagi

Preparat może powodować zaburzenia widzenia, dlatego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn bezpośrednio po podaniu.

Pharmindex