Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗
Czarny plastik w przyborach kuchennych. Sprawdź, dlaczego lepiej go unikać ❗

Cincol

Spis treści

Cincol - skład

1 ml roztworu zawiera 1 mg azotanu nafazoliny i 2,5 mg siarczanu cynku. Preparat zawiera chlorek benzalkoniowy.

Reklama

Cincol - działanie

Siarczan cynku podawany miejscowo działa ściągająco, przeciwzapalnie i słabo odkażająco. Nafazolina pobudza naczyniowe receptory α-adrenergiczne i zastosowana miejscowo obkurcza naczynia krwionośne spojówki. Skojarzone działanie dwóch substancji o różnych mechanizmach działania prowadzi do likwidacji objawów związanych ze stanem zapalnym. Działanie nafazoliny ujawnia się 5 min po podaniu miejscowym i utrzymuje się 6-8 h.

Reklama

Cincol - wskazania

Doraźnie w ostrym i przewlekłym zapaleniu spojówek o różnej etiologii i umiarkowanym nasileniu.

Reklama

Cincol - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na składniki preparatu lub leki działające adrenomimetycznie. Jaskra z wąskim kątem. Zespół suchego oka. Nadciśnienie tętnicze. Nadczynność tarczycy. Dzieci poniżej 2 rż.

Reklama

Cincol - ostrzeżenia

Długotrwałe stosowanie prowadzi do uszkodzeń nabłonka oka. Nadużywanie kropli u dzieci i pacjentów w wieku podeszłym może powodować ogólnoustrojowe działania niepożądane nafazoliny. Ze względu na zawartość w preparacie chlorku benzalkoniowego, osoby noszące miękkie (hydrofilne) soczewki kontaktowe powinny je usunąć przed zakropleniem leku i odczekać co najmniej 15 min. przed ponownym założeniem. Chlorek benzalkoniowy może powodować podrażnienie oczu i zmienia zabarwienie soczewek kontaktowych.

Reklama

Cincol - ciąża

Preparat może być stosowany w ciąży jedynie w przypadku, gdy korzyść dla matki przeważa nad potencjalnym zagrożeniem dla płodu. Ostrożnie stosować w okresie karmienia piersią.

Reklama

Cincol - efekty uboczne

Mogą wystąpić przemijające przekrwienie i podrażnienie spojówek. Rzadko: senność, zawroty głowy, ból głowy, nudności, osłabienie, zaburzenia widzenia, nerwowość, nadmierne wydzielanie potu.

Cincol - interakcje

Nie stosować preparatu jednocześnie z inhibitorami monoaminooksydazy (MAO) i trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. W przypadku jednoczesnego stosowania innego leku do oczu należy przestrzegać zachowania co najmniej 15 min. przerwy między ich podaniem.

Cincol - dawkowanie

Miejscowo po 1 kropli do worka spojówkowego oka (oczu) 4 razy na dobę. Leku nie powinno się stosować dłużej niż przez 3-5 dni. Należy poinformować pacjenta, aby nie dotykał końcówki kroplomierza, ponieważ może to spowodować zanieczyszczenie zawartości butelki.

Cincol - uwagi

Preparat może powodować zaburzenia widzenia, dlatego nie należy prowadzić pojazdów ani obsługiwać maszyn bezpośrednio po podaniu.


Podobne leki
Betadrin
Oculosan
Starazolin RED
Spersallerg

Reklama

Jak odżywić skórę od wewnątrz?
Dowiedz się!