Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗
Masz tatuaż? Sprawdź, czy to bezpieczne dla Twojego zdrowia. 😯 Najnowsze wyniki badań zaskakują❗

Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować? Cena kropli

Sól fizjologiczna to wodny roztwór soli powszechnie wykorzystywany w medycynie do rozmaitych celów. Czy solą fizjologiczną można płukać oko? W jakiej sytuacji zabieg okaże się pomocny, a w jakiej może zaszkodzić?
Kobieta zakrapla oczy
źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czy sól fizjologiczną można wpuszczać do oczu?

Sól fizjologiczna jest wodnym roztworem izotonicznym zawierającym 0,9% chlorku sodu (NaCl). W medycynie ma bardzo szerokie zastosowania, szczególnie w celach nawadniających i uzupełniających elektrolity

Dla tkanek jest zupełnie obojętna, co czyni ją całkowicie bezpieczną. Sól można stosować zewnętrznie i wewnętrznie – doustnie oraz dożylnie (np. w formie kroplówek w warunkach szpitalnych).

W warunkach domowych najczęściej używana jest do:

 • zakraplania nosa,
 • przemywania skóry,
 • w formie inhalacji lub nebulizacji,
 • do przemywania oczu.

Czy sól fizjologiczną można wpuszczać do oczu? Zdecydowanie tak. Można nie tylko przemywać nią powieki, ale również płukać oko, polewając płynem gałkę oczną bezpośrednio.

Sól fizjologiczna do oczu – ich przemywania, przepłukiwania i zakraplania jest środkiem najbezpieczniejszym; nie powoduje skutków ubocznych, podrażnień ani reakcji alergicznych.

Reklama

Płukanie oka solą fizjologiczną

Sól fizjologiczna dostępna w aptekach przeważnie sprzedawana jest w małych, plastikowych fiolkach jednorazowego użytku. Jest to bardzo wygodne, szczególnie do zakraplania nosa, uszu czy oczu. 

Jak płukać oko solą fizjologiczną? Aby płyn trafił w odpowiednie miejsce, należy położyć się na plecach lub usiąść z głową odchyloną do tyłu. Fiolkę otworzyć, skręcając przeznaczoną do tego końcówkę i przez powstały mały otwór wycisnąć sól z fiolki bezpośrednio do oka. Ilość wpuszczanego płynu zależy od tego, jaki jest cel zabiegu. 

Do nawilżania oczu wystarczy jedna kropla na gałkę oczną. Kiedy jednak sól ma za zadanie wypłukać coś z oka, sposób użycia jest inny – oko należy obficie przepłukać większą ilością cieczy.

Jak stosować sól fizjologiczną do oczu, by zakraplanie było w pełni bezpieczne? Przy wszelkich infekcjach i podrażnieniach oczu bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej higieny, dlatego przed zastosowaniem jakichkolwiek kropli do oczu – w tym również soli fizjologicznej – należy dokładnie umyć ręce. Bez tego istnieje ryzyko, że do gałki ocznej dostaną się bakterie lub inne drobnoustroje, które mogą doprowadzić do pogorszenia stanu – jeszcze głębszego podrażnienia lub rozwoju stanu zapalnego.

Cena soli fizjologicznej do oczu

Ile kosztuje sól fizjologiczna do oczu? Gotowy roztwór chlorku sodu dostępny w aptekach pakowany jest z reguły w małe jednorazowe ampułki o pojemności 5 ml. Jest to najwygodniejsza forma, kiedy sól fizjologiczna ma być używana jako krople do oczu. 

Cena pojedynczej ampułki wynosi zazwyczaj kilkadziesiąt groszy. Niektórzy pacjenci zadają pytanie, jaka sól nadaje się do oczu. Jej najpopularniejsza postać, czyli roztwór 0,9% jest w pełni bezpieczny dla oka, jego zakraplania i przemywania.

Niektóre apteki oferują sól fizjologiczną w większych opakowaniach, np. o pojemności 500 ml. Cena takiej ampułki oscyluje w granicach 7-9 zł. Warto jednak pamiętać, że duże opakowania roztworu sprawdzą się np. do przemywania ran, podrażnień skóry itp. 

Do zakraplania oczu zdecydowanie wygodniejsze są małe ampułki, które po użyciu można od razu wyrzucić. Oczy nie powinno płukać się płynem z długo otwartej ampułki, ponieważ z czasem mogą się do niej dostać szkodliwe drobnoustroje.

Reklama

Sól fizjologiczna do oczu dla dzieci

Sól fizjologiczna nadaje się i jest bezpieczna nie tylko dla oczu dorosłych pacjentów, ale także dla dzieci, w tym nawet niemowląt i noworodków. Oko małego dziecka to narząd niezwykle delikatny, dlatego bezpieczeństwo stosowanych do niego preparatów jest bardzo ważna. 

Roztwór soli fizjologicznej można stosować do oka już od pierwszych dni życia. Kiedy dziecko przychodzi na świat i styka się z pierwszymi zarazkami, jego oczy szczególnie narażone są na podrażnienia i nadmierne ropienie. Wówczas ich zakraplanie i przepłukiwanie może się okazać nieodzowne. Obojętna dla tkanek sól fizjologiczna nadaje się do tego idealnie, nie powodując podrażnień, reakcji uczuleniowych ani innych skutków ubocznych.

Podczas płukania oka noworodka należy szczególnie pamiętać o zachowaniu higieny i bardzo dokładnym umyciu rąk. Po pierwsze oko maluszka nie jest jeszcze uodpornione na działanie czynników zewnętrznych, po drugie, dziecko w naturalny sposób broni się przed zabiegiem i z reguły konieczne jest odchylenie jedną ręką jego powieki, by krople trafiły do oka.

Reklama

Kiedy sól fizjologiczna na oczy?

Sól fizjologiczna jest dobra na oczy przy wielu różnych dolegliwościach, takich jak:

 • suchość oczu – niektóre czynniki zewnętrzne, jak np. suche powietrze mogą przyczyniać się do przesuszenia gałki ocznej; roztwór NaCl skutecznie przywraca jej prawidłowe nawilżenie,
   
 • podrażnienie gałki ocznej – może być wywołane przez rozmaite czynniki, jak przesuszenie, uszkodzenia mechaniczne, dostanie się do oka drażniących substancji (np. mydła), użycie soli fizjologicznej oczyszcza i nawilża oko, działając regenerująco,
   
 • ciało obce w oku – dostanie się do oka ciała obcego – rzęsy, kurzu czy innych drobinek powoduje podrażnienie i dolegliwości bólowe, niekiedy bardzo silne; płukanie oka solą fizjologiczną pomaga pozbyć się ciała obcego, jednocześnie przynosząc ulgę i nawilżenie.

Sól fizjologiczna do oczu zalecana jest również w przypadku tych dolegliwości dla kobiet w ciąży. Roztwór soli jest bezpieczny zarówno dla matki, jak i płodu.

Czytaj również
Justyna Gabrysiak-Kula
Artykuł napisany przez
Justyna Gabrysiak-Kula
W 2009 roku zdobyła tytuł magistra kulturoznawstwa Uniwersytetu Łódzkiego. Pierwsze doświadczenia zawodowe zdobyła w Radiu Łódź, współtworząc audycje młodzieżowe. Od kilku lat pracuje jako copywriter, specjalizując się w tematyce medycznej, kosmetycznej, parentingowej i w dziedzinach pokrewnych. Napisała dotąd setki artykułów o zdrowiu. Prywatnie wychowuje dzieci, pływa i czyta książki, choć to właśnie pisanie było zawsze jej ulubionym zajęciem.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Okulistyka
Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować? Cena kropli
Kobieta zakrapla oczy
Zaburzenia widzenia barw - nabyte i wrodzone. Przyczyny i objawy
Zaburzenie widzenia u dzieci
Oparzenie gałki ocznej - objawy i leczenie
Mężczyzna z poparzonymi oczami
Podobne artykuły
Kobieta o niebieskich oczach
Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka
Jęczmień na oku
Jęczmień. Leczenie. Ile trwa i jak powstaje? Co na jęczmień na oku bez recepty?
Różnokolorowe tęczówki
Jak zmienić kolor oczu? Soczewki, operacje i domowe sposoby
Chłopiec z uciekającym okiem
Uciekające oko - u dorosłych i dziecka. Przyczyny i leczenie
Siatkówka w oku człowieka
Odwarstwienie siatkówki - objawy, leczenie, czego unikać

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!