Dla Ciebie, na zdrowie!

Latanoprost (Latanoprostum) - działania, zastosowanie i skutki uboczne

Latanoprost to analog prostaglandyny stosowany w celu obniżania ciśnienia wewnątrzgałkowego i leczenia jaskry otwartego kąta przesączania. Wprowadzono go do użytku w Stanach Zjednoczonych w 1996. Zaobserwowano wówczas pewne działanie uboczne, które nie okazało się wcale niepożądane. Dzięki temu latanoprostowi uważniej zaczął przyglądać się przemysł kosmetyczny. Sprawdź, jak dokładnie działa ta substancja.
Wzór chemiczny latanoprostu
Źródło: 123RF
W skrócie
 • Latanoprost to lek stosowany przede wszystkim w terapii jaskry.
 • Jest bardzo skuteczny i nie powoduje większych ogólnoustrojowych działań niepożądanych, dzięki czemu ceni go bardzo wielu lekarzy.
 • Skutkiem ubocznym jego stosowania jest wydłużenie i zwiększenie grubości rzęs, co sprawia, że sięgnął po niego przemysł kosmetyczny.
Spis treści

Co to jest i jak działa latanoprost?

Latanoprost to analog naturalnej prostaglandyny F2a. W 2020 znalazł się na 77. miejscu najczęściej  przepisywanych leków w Stanach Zjednoczonych, z ilością ponad 9 milionów recept.

Mechanizm działania latanoprostu nie został do końca wyjaśniony. Pomaga on w odpływie cieczy wodnistej przez dodatkową drogę odpływu naczyniówkowo-twardówkową.

Skład latanoprostu a właściwie jego wzór chemiczny można wyrazić za pomocą wzoru C26H40O5. Zatwierdzono go do użytku w Stanach Zjednoczonych w 1996 roku pod handlową nazwą Xalatan, a jego producentem jest popularna firma farmaceutyczna - Pfizer.

Krople do oczu z latanoprostem - na co pomagają?

Krople do oczu z latanoprostem to lek, który obniża ciśnienie śródgałkowe. Obniżenie ciśnienia po podaniu latanoprostu następuje zarówno u osób z podwyższonym, jak i prawidłowym ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Latanoprost obniża je o ok 30 procent. Nie wpływa za to na szerokość źrenic oraz mechanizm akomodacji.

Głównym zastosowaniem latanoprostu jest jaskra otwartego kąta przesączania oraz nadciśnienie wewnątrzgałkowe.

Jednak w pewnym momencie odnotowano pewien skutek uboczny kropli z latanoprostem. Mianowicie, stosujący go pacjenci zauważyli, że znacznie szybciej rosną im rzęsy, które na dodatek są dłuższe i grubsze niż standardowo.

Ten fakt sprawił, że zaczęto zastanawiać się nad użyciem w kosmetologii latanoprostu na rzęsy.

Latanoprost na włosy - czy ogranicza łysienie?

Latanoprost może stopniowo zmieniać wygląd rzęs i włosów meszkowych leczonego oka oraz jego okolic.

Zmiany te dotyczą zwiększonej długości, grubości, zabarwienia rzęs lub włosów i wadliwego ustawienia rzęs. Zmiany w wyglądzie rzęs są odwracalne po przerwaniu leczenia.

Jak działa latanoprost na porost włosów? Wyniki badań wykazały, że latanoprost indukuje fazę anagenu (czyli pobudza aktywną fazę wzrostu) w mieszku włosa telogenowego.

Dzięki temu możnaby go użyć w celu zwiększenia ilości i grubości włosów. Jednak w przemyśle kosmetycznym nie stosuje się samego latanoprostu, a jego pochodną czyli bimatoprost.

Działanie bimatoprostu jest bardzo zbliżone do latanoprostu, ale lepiej sprawdza się on w kosmetologii. Najczęściej można spotkać odżywki lub serum do rzęs i brwi zawierające wspomnianą substancję pochodną.

Przeciwwskazania i skutki uboczne stosowania leków zawierających latanoprost

Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania latanoprostu jest nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Nie odnotowano również istotnych interakcji latanoprostu poza przypadkami wystąpienia paradoksalnego zwiększenia ciśnienia śródgałkowego podczas równoczesnego stosowania do oka dwóch analogów prostaglandyn.

Dlatego też nie zaleca się stosowania dwóch lub więcej prostaglandyn, jak również analogów, czy pochodnych prostaglandyn.

Do najczęstszych działań niepożądanych latanoprostu należą:

 • zwiększenie pigmentacji tęczówki,
 • przekrwienie spojówki,
 • podrażnienie gałki ocznej (uczucie pieczenia, piasku w oku, kłucia i obecności ciała obcego w oku),
 • zmiany dotyczące rzęs i włosów meszkowych (zwiększona długość, grubość, pigmentacja i liczba).

W większości są to zmiany miejscowe i przemijające. Do innych skutków ubocznych latanoprostu, o których warto wspomnieć, gdyż również zdarzają się często, należą: przemijające punktowe nadżerki nabłonka, w większości przypadków bezobjawowe, zapalenie brzegów powiek, czy ból oka.

Czy stosuje się latanoprost w ciąży? Bezpieczeństwo stosowania tego produktu w okresie ciąży nie zostało potwierdzone. Potencjalnie ma on niebezpieczne działanie na przebieg ciąży, płód lub noworodka. Dlatego nie należy stosować latanoprostu w okresie ciąży.

Leki i zamienniki zawierające latanoprost

Latanoprost występuje tylko w postaci kropli do oczu. Oryginalnym lekiem zawierającym tę substancję jest produkowany przez firmę Pfizer, Xalatan.

Od momentu wprowadzenia go na rynek w 1996 roku pojawiło się także kilka zamienników latanoprostu. Produkowane są one przez inne firmy, dzięki czemu lek ten jest dużo tańszy niż pierwotnie.

Cena latanoprostu jest uzależniona od wielkości opakowania i ewentualnych dodatków, które jeszcze bardziej wzmacniają efekt terapeutyczny.

Koszt takiego leku w wersji pełnopłatnej wynosi od 40 do nawet 140 złotych. Na szczęście większość tych preparatów jest refundowana i wtedy ich cena wynosi od kilku do maksymalnie kilkunastu złotych.

Jedynym wskazaniem do refundacji tego leku jest zdiagnozowana jaskra.

Wielu pacjentów często pyta, czy lek ten jest na receptę. Nie można kupić latanoprostu bez recepty.

Więcej szczegółowych informacji można znaleźć w ulotce latanoprostu, która jest zawsze dołączona do opakowania lub dostępna w Internecie.

Czytaj również

Bibliografia

 • S. Simmons, M.S. Dirks, R.J. Noecker; Bimatoprost versus latanoprost in lowering intraocular pressure in glaucoma and ocular hypertension: results from parallel-group comparison trials; Advances in Terapy; 2004; 21 (4); 247-62.
 • D. Szumny; Nowe trendy w farmakoterapii jaskry; Ophthatherapy; 2019; Vol. 6; Nr 1; 21; 26-29.
 • L. Brzezińska-Wcisło, A. Rakowska, L. Rudnicka et al.; Łysienie androgenowe kobiet i mężczyzn. Rekomendacje diagnostyczno-terapeutyczne Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego; Przegląd Dermatologiczny; 2018; 1; 1-18.
 • Charakterystyka Produktu Leczniczego Xalatan; https://rejestrymedyczne.ezdrowie.gov.pl/api/rpl/medicinal-products/8596/characteristic [data dostępu 03.02.2023].
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
Kamfora: działanie, zastosowanie i właściwości. Jaki olejek?
Olejek kamforowy w szklanych butelkach
Przeczytaj artykuł
Metamizol - działanie, dawkowanie i cena. Jak stosować?
Kobieta z bólem brzucha
Przeczytaj artykuł
Metformina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Cena
Kobieta mierzy poziom glukozy we krwi
Podobne artykuły
Zwór chemiczny atenololu
Atenolol - działanie i dawkowanie. Gdzie są dostępne zamienniki?
Wzór chemiczny alfakalcydolu
Alfacalcidol - działanie. Czy zamienniki są dostępne w Polsce?
Przyrządzanie domowych kosmetyków z pomocą gliceryny kosmetycznej
Gliceryna kosmetyczna - jakie ma właściwości izastosowanie?
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina - właściwości i zastosowanie w kosmetyce
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!