Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Felogel

Spis treści

Felogel - skład

1 g żelu zawiera 10 mg diklofenaku.

Reklama

Felogel - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny (pochodna kwasu aminofenylooctowego) o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania polega na hamowaniu aktywności cyklooksygenazy prostaglandynowej (hamowanie syntezy eikozanoidów, zmniejszanie zawartości kwasu arachidonowego w granulocytach). Działa przeciwagregacyjnie na płytki krwi. Zastosowany zewnętrznie (na skórę) - łagodzi ból, zmniejsza obrzęk, zmniejsza odczyn zapalny. Forma żelowa leku ułatwia wchłanianie, przy intensywnym stosowaniu lub nadużywaniu należy brać pod uwagę ogólne działanie leku. Po wchłonięciu w 99% wiąże się z białkami osocza. Metabolizowany jest w wątrobie do 4 metabolitów, z których 4'-hydroksypochodna wykazuje wysoką aktywność przeciwzapalną i przeciwbólową. Metabolity w postaci glukuronianów i siarczanów wydalane są z moczem (około 65%) i żółcią (około 35%). T0,5 wynosi około 1-2 h.

Reklama

Felogel - wskazania

Jako lek przeciwbólowy i przeciwzapalny w chorobach reumatoidalnych, chorobach zwyrodnieniowych stawów, bólach korzeniowych, zapaleniach nerwów i nerwobólach, stanach pourazowych (zapalenie, obrzęk po skręceniach, przeciążeniech, stłuczeniach). Znajduje zastosowanie w leczeniu umiejscowionych zmian gośćcowych (zapalenie kaletki maziowej, zespół bolesnego barku, zapalenie pochewek ścięgnistych, zapalenie okołostawowe). Może być stosowany w połączeniu z leczeniem ogólnym diklofenakiem.

Reklama

Felogel - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak lub inne składniki preparatu (zwłaszcza na glikol propylenowy). Nie stosować na uszkodzoną skórę lub rany. Ze względu na trudną do kontroli ilość wchłoniętego systemowo diklofenaku należy zachować ostrożność u chorych z czynną chorobą wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy, ciężkim upośledzeniem czynności wątroby lub nerek, zaburzeniami elektrolitowymi, obrzękami, niewydolnością krążenia, astmą, nadwrażliwością: na kwas acetylosalicylowy, aminofenazon, fenylbutazon. Nie stosować w ciąży i okresie karmienia piersią. Nie stosować u dzieci poniżej 6 rż.

Reklama

Felogel - efekty uboczne

Mogą wystąpić reakcje miejscowe: zaczerwienienie skóry, pieczenie, świąd, wysypka skórna. W przypadku długotrwałego stosowania na duże powierzchnie lub otwarte rany mogą wystąpić objawy jak przy układowym stosowaniu diklofenaku.

Reklama

Felogel - interakcje

Z preparatami moczopędnymi wykazuje działanie antagonistyczne, może powodować zwiększenie stężenia potasu we krwi. Zwiększa stężenie digoksyny i litu we krwi. Przy długotrwałym stosowaniu może nasilać działanie przeciwkrzepliwe leków z grupy kumaryny. Nasila toksyczność metotreksatu. Jednoczesne stosowanie kwasu acetylosalicylowego zmniejsza siłę działania diklofenaku.

Reklama

Felogel - dawkowanie

Dorośli: skórę nad bolącym miejscem pokryć cienką warstwą żelu i delikatnie wetrzeć; w zależności od rozległości na jaką żel jest stosowany zaleca się jednorazowe użycie 2-4 g żelu; zabieg powtarzać 3-4 razy dziennie. Unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi. Do stosowania zewnętrznie.

Felogel - uwagi


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Czy w Twojej diecie brakuje błonnika? 🌾
Dowiedź się!