Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗
Pierwszy w historii zabieg, który przywrócił słuch. Trwał 16 minut. Sprawdź❗

Kolagen do picia, w tabletkach czy w proszku? Właściwości

Kolagen jest białkiem występującym w niemal wszystkich tkankach organizmu, głównie w skórze i chrząstkach stawowych. Z wiekiem jego ilość spada, co wpływa między innymi na proces starzenia się organizmu oraz większą podatność stawów na urazy. Aby temu przeciwdziałać można suplementować białko kolagenowe. W aptekach dostępny jest kolagen do picia, w proszku lub tabletkach.
Młoda kobieta
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Kolagen naturalny

Kolagen to rodzaj białka występujący niemal we wszystkich tkankach i narządach. Stanowi 25 procent wszystkich białek w organizmie człowieka. Białka kolagenowe można znaleźć m.in. w kościach, chrząstkach, skórze, więzadłach i ścięgnach, zębach oraz naczyniach krwionośnych. Zapewniają one tkankom i narządom strukturalną integralność. Dzięki kolagenowi tkanki są sprężyste i wytrzymałe na rozciąganie. Z badań wynika, że około 40 procent całego kolagenu człowieka znajduje się w skórze, przez co odgrywa on kluczową rolę w procesie starzenia się skóry. Białka kolagenowe są także niezbędne do naprawy tkanek i prawidłowego gojenia się ran. 

Naukowcy wyróżniają 29 typów kolagenu, które różnią się między sobą budową oraz lokalizacją w ciele. 

Ze względu na budowę kolagen dzieli się na:

  1. kolagen fibrylarny,
  2. kolagen niefibrylarny: 
  • błony podstawowej,
  • tworzący włókna kotwiczące,
  • tworzący mikrowłókna,
  • tworzący heksagonalne układy sieciowe,
  • zawierający domeny transmembranowe,
  • kolagen typu FACITs,
  • kolagen typu MULTIPLEXINs.

Białka kolagenowe fibrylarne stanowią 90 procent całego kolagenu w ciele człowieka. Pozostałe 10 procent to kolagen niefibrylarny. 

Reklama

Kolagen rybi i własny w wypełniaczach 

Z wiekiem obniża się ilość kolagenu w tkance łącznej organizmu, co nieuchronnie prowadzi do starzenia się skóry. Szacunkowo skóra osób po 25. roku życia traci 1 procent kolagenu rocznie. Wszechobecny kult ciała i młodości sprawia, że naukowcy prowadzą niezliczoną ilość badań nad właściwościami i możliwościami kolagenu. Dzięki postępowi nauki udało się wyprodukować syntetyczne włókna kolagenowe, które wykorzystuje się w nanotechnologii i medycynie. 

Kolagenowe wypełniacze wykorzystuje się medycynie estetycznej. Kolagen można także kupić w aptekach w postaci płynnej, tabletek i proszku do picia. Gabinety medycyny estetycznej od kilkudziesięciu lat oferują zabiegi z użyciem kolagenowych wypełniaczy. Zastrzyki z kolagenu stosuje się do wypełnienia zmarszczek, modelowania owalu twarzy, a także do modelowania konturu ust. W tym celu wykorzystuje się kolagen syntetyczny oraz naturalny – pozyskiwany z tkanek zwierzęcych lub tkanek ludzkich (własnych lub cudzych). 

Reklama

Kolagen na stawy

Z wiekiem zmniejsza się nie tylko elastyczność skóry, ale także odporność chrząstek stawowych na urazy, dlatego suplementacja kolagenu zalecana jest seniorom odczuwającym dolegliwości chrzęstno-stawowe. Kolagen na stawy od wielu lat wykorzystuje się w profilaktyce schorzeń układu ruchu. Preparaty apteczne na stawy zawierają kolagen rybi, bydlęcy lub wieprzowy. Pacjentom zalecany jest szczególnie kolagen rybi, gdyż jest najbardziej zbliżony do ludzkiego. 

Reklama

Kolagen do picia

W ostatnich latach zapanowała moda na picie kolagenu. Wiele gwiazd i celebrytek zapewnia, że młody wygląd zawdzięcza jego suplementacji, a producenci suplementów diety gwarantują, że ich preparaty poprawią wygląd skóry oraz opóźnią procesy starzenia.

Z badań prowadzonych na zwierzętach wynika, że dostępne w aptekach preparaty mogą korzystnie wpływać na opóźnienie efektów starzenia się skóry. Należy jednak pamiętać, że dzienna dawka kolagenu nie powinna przekraczać 4000 mg. 

Reklama

Kolagen w tabletkach, w proszku, płynny 

Na rynku aptecznym można znaleźć kolagen płynny, tabletki z kolagenem oraz kolagen w proszku. 

Większość suplementów diety w tabletkach zawiera dodatkowe składniki, takie jak 

Dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się kapsułki z kolagenem rybim.

Kolagen w proszku natomiast stał się modny wśród celebrytów. Ma neutralny smak i zapach. Można go zmieszać z wodą lub wsypać do ulubionego koktajlu. Nowością w aptekach jest płynny kolagen, które jeszcze nie znalazł wielu zwolenników, ale przekonuje się do niego coraz więcej gwiazdy kina i muzyki.

Warto podkreślić, że takie preparaty są stosunkowo drogie. Za opakowanie zawierające 90 tabletek rybiego kolagenu trzeba średnio zapłacić 50-100 złotych. W proszku można kupić w podobnej cenie od 50 do 150 złotych. Płynne natomiast kosztują od 30 do 100 złotych.  

 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia 2012.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Leki
Lek na owsiki - na receptę i bez recepty. Jak długo trwa leczenie?
Syrop na owsiki
Grejpfrut a leki - jakie leki wchodzą w interakcję z grejpfrutem?
Owoc grejpftur oraz tabletki
Astaksantyna - działanie, właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga i która jest najlepsza?
Czerwone kapsułki z astaksantyną na drewnianej łyżce
Podobne artykuły
Leki na receptę na tle samolotu
Leki w bagażu podręcznym i rejestrowanym - czy można przewozić? Jak i które?
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych? Po czym je poznać?
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Kobieta wydmuchuje nos po zastosowaniu antybiotyku na zatoki
Antybiotyk na zatoki - jaki wybrać, kiedy zaczyna działać i ile brać?
Dzbanek do płukania zatok
Sól fizjologiczna do nosa - działanie. Sprawdź, kiedy po nią sięgać i jak ją stosować

Reklama


Jak się uchronić przed chorobami cywilizacyjnymi?
Sprawdź!