Dla Ciebie, na zdrowie!

Kolagen do picia, w tabletkach czy w proszku? Właściwości

Kolagen jest białkiem występującym w niemal wszystkich tkankach organizmu, głównie w skórze i chrząstkach stawowych. Z wiekiem jego ilość spada, co wpływa między innymi na proces starzenia się organizmu oraz większą podatność stawów na urazy. Aby temu przeciwdziałać można suplementować białko kolagenowe. W aptekach dostępny jest kolagen do picia, w proszku lub tabletkach.
Młoda kobieta
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Kolagen naturalny

Kolagen to rodzaj białka występujący niemal we wszystkich tkankach i narządach. Stanowi 25 procent wszystkich białek w organizmie człowieka. Białka kolagenowe można znaleźć m.in. w kościach, chrząstkach, skórze, więzadłach i ścięgnach, zębach oraz naczyniach krwionośnych. Zapewniają one tkankom i narządom strukturalną integralność. Dzięki kolagenowi tkanki są sprężyste i wytrzymałe na rozciąganie. Z badań wynika, że około 40 procent całego kolagenu człowieka znajduje się w skórze, przez co odgrywa on kluczową rolę w procesie starzenia się skóry. Białka kolagenowe są także niezbędne do naprawy tkanek i prawidłowego gojenia się ran. 

Naukowcy wyróżniają 29 typów kolagenu, które różnią się między sobą budową oraz lokalizacją w ciele. 

Ze względu na budowę kolagen dzieli się na:

  1. kolagen fibrylarny,
  2. kolagen niefibrylarny: 
  • błony podstawowej,
  • tworzący włókna kotwiczące,
  • tworzący mikrowłókna,
  • tworzący heksagonalne układy sieciowe,
  • zawierający domeny transmembranowe,
  • kolagen typu FACITs,
  • kolagen typu MULTIPLEXINs.

Białka kolagenowe fibrylarne stanowią 90 procent całego kolagenu w ciele człowieka. Pozostałe 10 procent to kolagen niefibrylarny. 

Kolagen rybi i własny w wypełniaczach 

Z wiekiem obniża się ilość kolagenu w tkance łącznej organizmu, co nieuchronnie prowadzi do starzenia się skóry. Szacunkowo skóra osób po 25. roku życia traci 1 procent kolagenu rocznie. Wszechobecny kult ciała i młodości sprawia, że naukowcy prowadzą niezliczoną ilość badań nad właściwościami i możliwościami kolagenu. Dzięki postępowi nauki udało się wyprodukować syntetyczne włókna kolagenowe, które wykorzystuje się w nanotechnologii i medycynie. 

Kolagenowe wypełniacze wykorzystuje się medycynie estetycznej. Kolagen można także kupić w aptekach w postaci płynnej, tabletek i proszku do picia. Gabinety medycyny estetycznej od kilkudziesięciu lat oferują zabiegi z użyciem kolagenowych wypełniaczy. Zastrzyki z kolagenu stosuje się do wypełnienia zmarszczek, modelowania owalu twarzy, a także do modelowania konturu ust. W tym celu wykorzystuje się kolagen syntetyczny oraz naturalny – pozyskiwany z tkanek zwierzęcych lub tkanek ludzkich (własnych lub cudzych). 

Reklama

Kolagen na stawy

Z wiekiem zmniejsza się nie tylko elastyczność skóry, ale także odporność chrząstek stawowych na urazy, dlatego suplementacja kolagenu zalecana jest seniorom odczuwającym dolegliwości chrzęstno-stawowe. Kolagen na stawy od wielu lat wykorzystuje się w profilaktyce schorzeń układu ruchu. Preparaty apteczne na stawy zawierają kolagen rybi, bydlęcy lub wieprzowy. Pacjentom zalecany jest szczególnie kolagen rybi, gdyż jest najbardziej zbliżony do ludzkiego. 

Kolagen do picia

W ostatnich latach zapanowała moda na picie kolagenu. Wiele gwiazd i celebrytek zapewnia, że młody wygląd zawdzięcza jego suplementacji, a producenci suplementów diety gwarantują, że ich preparaty poprawią wygląd skóry oraz opóźnią procesy starzenia.

Z badań prowadzonych na zwierzętach wynika, że dostępne w aptekach preparaty mogą korzystnie wpływać na opóźnienie efektów starzenia się skóry. Należy jednak pamiętać, że dzienna dawka kolagenu nie powinna przekraczać 4000 mg. 

Reklama

Kolagen w tabletkach, w proszku, płynny 

Na rynku aptecznym można znaleźć kolagen płynny, tabletki z kolagenem oraz kolagen w proszku. 

Większość suplementów diety w tabletkach zawiera dodatkowe składniki, takie jak 

Dużą popularnością wśród pacjentów cieszą się kapsułki z kolagenem rybim.

Kolagen w proszku natomiast stał się modny wśród celebrytów. Ma neutralny smak i zapach. Można go zmieszać z wodą lub wsypać do ulubionego koktajlu. Nowością w aptekach jest płynny kolagen, które jeszcze nie znalazł wielu zwolenników, ale przekonuje się do niego coraz więcej gwiazdy kina i muzyki.

Warto podkreślić, że takie preparaty są stosunkowo drogie. Za opakowanie zawierające 90 tabletek rybiego kolagenu trzeba średnio zapłacić 50-100 złotych. W proszku można kupić w podobnej cenie od 50 do 150 złotych. Płynne natomiast kosztują od 30 do 100 złotych.  

 

 

Czytaj również

Bibliografia

  • Żelaszczyk D., Waszkielewicz A., Marona H., Kolagen - struktura oraz zastosowanie w kosmetologii i medycynie estetycznej, Estetologia medyczna i kosmetologia 2012.
Joanna Woźniak
Artykuł napisany przez
Joanna Woźniak
Dziennikarka i copywriterka, specjalizująca się w tematyce medycznej. Przez blisko pół dekady redaktor i wydawca serwisu internetowego Dziennika Łódzkiego. Współpracowała z łódzkim ośrodkiem TVP. Absolwentka Filozofii oraz Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej na Uniwersytecie Łódzkim. W wolnych chwilach fotografuje kontrasty ulicy i eksperymentuje w kuchni.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii
Przeczytaj artykuł
Mrowienie twarzy - jakie są przyczyny i objawy?
Mężczyzna odczuwa mrowienie twarzy
Przeczytaj artykuł
Przebarwienia na twarzy – jak usunąć? Przyczyny i lek
Młoda kobieta z przebarwieniami na twarzy
Przeczytaj artykuł
Kaszak - rozpoznanie, przyczyny powstawania. Jak usunąć?
Wyprysk
Podobne artykuły
Mężczyzna z rumieniem na twarzy
Rumień na twarzy – piekący i nagły. Jak się pozbyć?
Kobieta z ręcznikiem na głowie i maseczką na twarzy
Maseczka do twarzy – domowa, nawilżająca
Kobieta w czapce i szaliku smarująca usta balsamem
TOP 5 dermokosmetyków na zimę
Twarz kobiety z nadmiarem sebum
Sebum - czym jest łój skórny i jak zmniejszyć jego nadmiar?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Odczuwasz niedobór magnezu?
Kliknij tutaj!