Źródło
Kalms
Spis treści
- Działanie
- Wskazania
- Przeciwwskazania
- Środki ostrożności
- Ciąża i laktacja
- Działania niepożądane
- Interakcje
- Dawkowanie
- Uwagi
Działanie
Preparat tradycyjnie stosowany w wymienionych wskazaniach, a jego skuteczność opiera się wyłącznie na długim okresie stosowania i doświadczeniu.
Wskazania
Stosowany w łagodnych objawach napięcia nerwowego oraz jako środek wspomagający sen.
Przeciwwskazania
Nadwrażliwość na którykolwiek ze składników preparatu.
Środki ostrożności
Nie należy przekraczać zalecanej dawki. W przypadku poważniejszych zaburzeń (np. nerwice wegetatywne, stany neurotyczne) lub gdy stan ulega pogorszeniu, należy skonsultować się z lekarzem. Lek zawiera sacharozę. Pacjenci z rzadkimi dziedzicznymi zaburzeniami związanymi z nietolerancją fruktozy, galaktozy, niedoborem laktazy (typu Lapp) lub zespołem złego wchłaniania glukozy-galaktozy, niedoborem sacharazy-izomaltazy, nie powinni przyjmować tabletek. Lek może być przyjmowany przez diabetyków: 1 tabl. zawiera 248 mg sacharozy (0,02 jednostki chlebowej).
Ciąża i laktacja
Nie należy stosować preparatu w okresie ciąży i karmienia piersią.
Działania niepożądane
Po przyjęciu leku mogą wystąpić zaburzenia żołądka i jelit (np. nudności, skurcze brzucha).
Interakcje
Dostępne są ograniczone dane na temat interakcji z innymi lekami. Klinicznie nie zaobserwowano interakcji z lekami metabolizowanymi przez układ CYP 2D, CYP 3A4/5, CYP 1a2 czy CYP 2E1. Łączenie z syntetycznymi lekami uspokajającymi nie jest zalecane.
Dawkowanie
Doustnie. Dorośli i młodzież powyżej 12 lat: w łagodnych objawach napięcia umysłowego: jednorazowo 3 tabl. do 3 razy dziennie. Maks. do 4 razy na dobę. Jako środek wspomagający sen: przyjąć dawkę jednorazową 3 tabl. 30 min. przed planowanym snem. Jeśli to będzie niezbędne, można przyjąć jeszcze jedną dawkę wieczorem. Dzieci poniżej 12 lat: nie stosować. Czas stosowania: jeśli objawy utrzymują się dużej niż 4 tyg. podczas systematycznego stosowania leku, należy skonsultować się z lekarzem.
Uwagi
Lek może osłabiać zdolności prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn. Jeśli pacjent odczuwa senność, nie powinien prowadzić samochodu ani obsługiwać maszyn.
