Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗
Prawdziwe królowe wśród orzechów. 👑 Sprawdź❗

Naklofen TOP

Spis treści

Reklama

Naklofen TOP - skład

1 g żelu zawiera 11,6 mg diklofenaku dietyloamoniowego, co odpowiada 10 mg diklofenaku sodowego. Preparat zawiera glikol propylenowy.

Reklama

Naklofen TOP - działanie

Niesteroidowy lek przeciwzapalny do stosowania miejscowego, o silnym działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Mechanizm działania diklofenaku polega na hamowaniu syntezy prostaglandyn. Ze względu na wodno-alkoholowe podłoże preparat wykazuje również działanie kojące i chłodzące. Po podaniu miejscowym 2,5 g diklofenaku w postaci żelu na 500 cm2 skóry, do układu krwionośnego wchłaniało się 6-7% substancji czynnej.

Reklama

Naklofen TOP - wskazania

Miejscowe leczenie: reumatyzmu pozastawowego (bóle mięśni, stany zapalne tkanki łącznej włóknistej, kaletek maziowych, zapalenie ścięgien, zapalenie pochewek ścięgien, bóle lędźwiowego odcinka kręgosłupa lub stawu barkowego); zmian pourazowych (naciągnięcia, skręcenia, zwichnięcia); ograniczonych i łagodnych postaci zapalenia stawów.

Reklama

Naklofen TOP - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na diklofenak, glikol propylenowy, kwas acetylosalicylowy lub inne niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) lub na którąkolwiek substancję pomocniczą preparatu. Preparat jest przeciwwskazany u pacjentów, u których napady astmy, pokrzywka, czy ostre nieżyty nosa są wywoływane przez kwas acetylosalicylowy lub inne NLPZ. Trzeci trymestr ciąży. Dzieci i młodzież w wieku poniżej 14 lat.

Reklama

Naklofen TOP - ostrzeżenia

Ostrożnie stosować u pacjentów z czynną lub podawaną w wywiadzie chorobą wrzodową (u pacjentów z chorobą wrzodową w wywiadzie obserwowano krwawienie z żołądka i jelit). Preparatu nie należy stosować z innymi lekami zawierającymi diklofenak. Podobnie jak inne leki hamujące syntetazę prostaglandynową, diklofenak sodowy i inne NLPZ mogą wywołać skurcz oskrzeli u pacjentów z astmą oskrzelową w rozpoznaniu lub w wywiadzie. Preparat należy stosować tylko na nieuszkodzoną powierzchnię skóry. W przypadku wystąpienia reakcji skórnych po zastosowaniu leku należy przerwać jego stosowanie. Należy unikać kontaktu żelu z oczami i błonami śluzowymi (np. jama ustna), nie połykać. W czasie leczenia preparatem pacjent powinien unikać nadmiernego narażenia na światło słoneczne. Preparat zawiera glikol propylenowy, który może powodować, u niektórych pacjentów, łagodne, miejscowe podrażnienia skóry. Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych w przypadku stosowania preparatu na duże powierzchnie skóry lub podczas stosowania długotrwałego. Nie wolno stosować żelu pod opatrunkiem okluzyjnym.

Reklama

Naklofen TOP - ciąża

Nie należy stosować diklofenaku podczas I i II trymestru ciąży, jeśli nie jest to konieczne. W przypadku stosowania diklofenaku u kobiet planujących zajść w ciążę lub będących w I i II trymestrze ciąży, należy zastosować możliwie jak najmniejszą dawkę i jak najkrótszy okres leczenia. W III trymestrze ciąży lek jest przeciwwskazany. Ze względu na brak kontrolowanych badań u kobiet karmiących piersią, lek powinien być stosowany w okresie laktacji tylko na zalecenie lekarza. W przypadku uzasadnionej konieczności zastosowania, w okresie laktacji, nie należy stosować preparatu na piersi, na dużej powierzchni skóry lub długotrwale.

Reklama

Naklofen TOP - efekty uboczne

Często: świąd, wysypka, wyprysk, rumień, zapalenie skóry (w tym kontaktowe zapalenie skóry). Rzadko: pęcherzykowe zapalenie skóry. Bardzo rzadko: wysypka grudkowata, nadwrażliwość, obrzęk naczynioruchowy, astma, reakcje nadwrażliwości na światło. Nie można wykluczyć możliwości wystąpienia ogólnoustrojowych działań niepożądanych, jeśli preparat stosuje się na duże powierzchnie skóry lub długotrwale.

Naklofen TOP - interakcje

Należy zachować ostrożność w przypadku jednoczesnego stosowania doustnych postaci NLPZ (ryzyko nasilenia działań niepożądanych).

Naklofen TOP - dawkowanie

Miejscowo, na skórę. Dorośli i młodzież powyżej 14 lat: 3 - 4 razy na dobę, delikatnie wcierając. Ilość zużytego żelu należy dostosować do rozmiarów miejsca zmienionego chorobowo, np. ilość 2 - 4 g żelu (ilość odpowiadająca wielkości owocu wiśni do rozmiarów orzecha włoskiego) jest wystarczająca do posmarowania powierzchni ok. 400 cm2 do 800 cm2. Po zastosowaniu preparatu należy umyć ręce, chyba że to właśnie ręce są miejscem leczonym. Okres leczenia zależy od wskazań i od reakcji na leczenie. Bez konsultacji z lekarzem, leku nie należy stosować dłużej niż przez 14 dni w przypadku nadwyrężeń i reumatyzmu tkanki miękkiej lub przez 21 dni w przypadku bólu związanego z zapaleniem stawów. Zaleca się kontrolę lekarską po 7 dniach stosowania żelu w przypadku braku skuteczności leczenia lub z chwilą nasilenia się objawów chorobowych. Brak wystarczających danych dotyczących skuteczności i bezpieczeństwa stosowania preparatu u dzieci i młodzieży poniżej 14 lat.

Naklofen TOP - uwagi

Lek nie wywiera wpływu na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn, po zastosowaniu na skórę.


Podobne leki
Aleve
Dicloratio gel
Dolgit
Elmetacin

Reklama

Które nietolerancje pokarmowe są dziedziczne?
Sprawdź!