🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

Perlid

Spis treści

Reklama

Perlid - skład

1 ml lakieru do paznokci zawiera 50 mg amorolfiny (w postaci chlorowodorku amorolfiny).

Reklama

Perlid - działanie

Lek przeciwgrzybiczy do stosowania miejscowego. Jego działanie grzybobójcze opiera się na zmianach w błonie komórkowej grzybów ukierunkowanych przede wszystkim na biosyntezę steroli. Powoduje on zmniejszenie zawartości ergosterolu i jednoczesne gromadzenie nietypowych, sterycznie przestrzennych steroli. Amorolfina wykazuje szeroki zakres działania przeciwgrzybiczego. W warunkach in vitro wykazuje dużą aktywność (minimalne stężenie hamujące < 2 μg/ml) wobec następujących grzybów - drożdżaki: Candida, Cryptococcus, Malassezia; dermatofity: Trichophyton, Microsporum, Epidermophyton; grzyby pleśniowe: Hendersonula, Alternaria, Scopulariopsis; ubarwione grzyby nitkowate: Cladosporium, Fonsecaea, Wangiella; grzyby dimorficzne: Coccidioides, Histoplasma, Sporothrix. Bakterie, z wyjątkiem Actinomyces spp., nie są wrażliwe na amorolfinę. Amorolfina przenika z lakieru do płytki paznokciowej i się w niej rozprzestrzenia, niszcząc w ten sposób słabo dostępne grzyby w łożysku paznokcia. Przy tym sposobie stosowania amorolfiny jej ogólnoustrojowe wchłanianie jest bardzo małe. Długotrwałe stosowanie leku  nie prowadziło do kumulowania się leku w organizmie.

Perlid - wskazania

Leczenie grzybicy paznokci bez zajęcia macierzy.

Reklama

Perlid - przeciwwskazania

Nadwrażliwość na substancję czynną lub na którąkolwiek substancję pomocniczą.

Reklama

Perlid - ostrzeżenia

Unikać kontaktu lakieru z oczami, uszami i błonami śluzowymi. Pilniczków stosowanych do zakażonych paznokci nie wolno używać do zdrowych paznokci. W trakcie stosowania preparatu nie należy używać kosmetycznego lakieru do paznokci oraz sztucznych paznokci. Podczas stosowania rozpuszczalników organicznych (rozcieńczalniki, benzyna lakiernicza, itp.) należy zakładać nieprzepuszczalne rękawice, w przeciwnym razie lakier z amorolfiną zostanie usunięty.

Reklama

Perlid - ciąża

Lek nie powinien być stosowany u kobiet w ciąży oraz w okresie karmienia piersią, chyba że jest to absolutnie konieczne.

Reklama

Perlid - efekty uboczne

Rzadko: zaburzenia paznokci, przebarwienia paznokci, łamliwość paznokci, nadmierna kruchość paznokci z ich rozwarstwianiem się. Bardzo rzadko: uczucie pieczenia skóry. Częstość nieznana: rumień, świąd, kontaktowe zapalenie skóry, pokrzywka, pęcherze.

Perlid - dawkowanie

Zewnętrznie. Preparat należy stosować na zakażone grzybicą paznokcie rąk raz lub dwa razy w tyg., a na zakażone paznokcie stóp raz w tygodniu. Współistniejącą grzybicę stóp należy leczyć odpowiednim kremem przeciwgrzybiczym. Lakier do paznokci jest skuteczny w leczeniu grzybicy paznokci o umiarkowanym nasileniu. Leczenie powinno trwać bez przerwy, aż do zregenerowania się paznokcia i całkowitego wyleczenia zakażonych miejsc. Częstość i czas leczenia zależą przede wszystkim od nasilenia i umiejscowienia zakażenia. Zwykle leczenie trwa 6 miesięcy w przypadku leczenia paznokci rąk i 9 do 12 miesięcy w przypadku leczenia paznokci stóp. Zaleca się ocenę leczenia w odstępach około 3-miesięcznych. Ze względu na brak danych klinicznych dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności działania, leku nie należy stosować u dzieci i młodzieży w wieku poniżej 18 lat. Sposób podania. Przed pierwszym nałożeniem leku zakażony paznokieć (szczególnie jego powierzchnię) należy bardzo dokładnie opiłować za pomocą załączonego pilniczka do paznokci. Następnie powierzchnię paznokcia oczyścić i odtłuścić za pomocą dołączonego wacika nasączonego alkoholem lub wacika nasączonego zmywaczem do paznokci. Przed ponownym nałożeniem leku zakażone paznokcie należy opiłować w podany powyżej sposób, a następnie oczyścić z resztek lakieru za pomocą dołączonego wacika lub wacika nasączonego zmywaczem do paznokci.

Perlid - uwagi

Wpływ na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn jest nieistotny.


Podobne leki
Acifungin
Batrafen
Exoderil
Lamisilatt

Reklama

Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!