Reklama
Nadmierna masa ciała spowodowana jest zawyżonym dostarczaniem kalorii do organizmu w stosunku do jego zapotrzebowanie. Energia nie jest spalana i odkłada się w postaci tłuszczu. Zbędne kilogramy rozpatrywane są w dwóch kategoriach – nadwagi i otyłości. Nadwaga to nadmiar tkanki tłuszczowej w stopniu umiarkowanym, natomiast otyłość to stadium zaawansowane.
Określić, czy nadmierna masa ciała to nadwaga czy już otyłość pomaga współczynnik BMI (Body Mass Indeks). Indeks oblicza się przez podzielenie wagi masy ciała podanej w kilogramach przez kwadrat wzrostu wyrażony w centymetrach. Ważne jest, aby zaznaczyć czy obliczeń dokonuje kobieta czy mężczyzna, gdyż każda z płci ma odmienny poziom tłuszczu w organizmie.
Współczynnik BMI można obliczyć przy pomocy dostępnych w Internecie aplikacji. Wskazuje on następujące przedziały wagi:
Otyłość brzuszna jest gromadzeniem się tkanki tłuszczowej w okolicy brzucha. Jest to bardzo niebezpieczny rodzaj otyłości, ponieważ może skutkować otłuszczeniem ważnych organów takich jak serce czy wątroba.
Z biegiem czasu nieprawidłowo funkcjonujące narządy przez nadmiar tkanki tłuszczowej prowadzą do groźnych chorób – nadciśnienia tętniczego, cukrzycy czy wysokiego cholesterolu.
Główną przyczyną otyłości brzusznej jest nieprawidłowa dieta bogata w:
Otyłość brzuszna często występuje u osób, które mają figurę typu jabłko, gdzie naturalnie tłuszcz gromadzony jest w górnych partiach ciała. Szczególnie narażone na ten typ nadwagi są kobiety przechodzące menopauzę, gdyż wahania hormonalne mogą wpływać na wzrost wagi.
Odchudzanie należy rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. Warto porzucić słone i słodkie przekąski na rzecz owoców i warzyw, a słodkie napoje zamienić na dużą ilość wody. Ponadto trzeba wprowadzić 5 regularnych, pełnowartościowych posiłków, które będą dopasowane do indywidualnego zapotrzebowania kalorycznego. Należy unikać wzdymających potraw – ciężkostrawnych, smażonych na głębokim tłuszczu.
Dieta jest podstawą, którą należy uzupełnić o ćwiczenia na mięśnie brzucha oraz aerobowe. Dzięki temu połączeniu wzmacniany jest naturalny gorset w postaci mięśni oraz spalany nadmiar tłuszczu.
Osoby mające nadwagę często zastanawiają się „jak schudnąć 10 kg” lub „co jeść żeby schudnąć” i od razu na myśl przychodzą im restrykcyjne diety odchudzające. Najczęściej wybierane to:
Należy pamiętać, że tego rodzaju diety mogą stosować tylko osoby w pełni zdrowe po konsultacji lekarskiej, gdyż mogą destrukcyjnie wpływać na stan zdrowia.
Skuteczna dieta odchudzająca to taka, która powoduje spadek wagi bez efektu jojo, czyli powrotu do nadwagi. Niestety ekstremalne odchudzanie przy pomocy szybkiej diety może jedynie przysporzyć problemów zdrowotnych.
Jak skutecznie schudnąć? Przy pomocy dietetyka, racjonalnego żywienia oraz regularnej aktywności fizycznej. Należy przede wszystkim:
Należy pamiętać, że skuteczne odchudzanie należy rozpocząć od wizyty u lekarza, gdyż otyłość może mieć związek ze złym stanem zdrowia. Często konieczne jest rozpoczęcie od leczenia choroby podstawowej, aby móc stosować zdrowe odchudzanie.
Przed rozpoczęciem odchudzania warto skonsultować z lekarzem nie tylko kwestię żywienia, ale także aktywności fizycznej. Jest to szczególnie ważne w przypadku osób z nadciśnieniem
i chorobami serca. Warto upewnić się, że nie ma żadnych przeciwskazań do zaplanowanego treningu.