Jak zapobiegać otyłości? Profilaktyka nadwagi i otyłości

Czy otyłości można zapobiegać? Jak radzić sobie z chorobą, by zapobiec jej groźnym powikłaniom związanym z nadwagą? Podpowiadamy w jaki sposób można zapobiec otyłości.
Kobieta z nadwagą
Źródło: 123RF

Spis treści

Poniższe wskazówki, jak zapobiegać otyłości (ale również leczyć ją) są skierowane nie tylko do osób otyłych i z nadwagą, ale również do osób z prawidłową wagą. Pamiętajmy, że prościej i taniej jest zapobiegać otyłości niż leczyć jej zaawansowane postaci oraz ewentualne powikłania.

 1. Ćwicz regularnie – minimum 3-4 razy w tygodniu przynajmniej po 45 minut. Polecanymi sposobami aktywności są: szybkie chodzenie lub jogging, jazda na rowerze, pływanie. Jeśli masa ciała nie pozwala Ci na podjęcie tych aktywności – zacznij od codziennych spacerów.
 2. Zdrowo się odżywiaj – dbaj, by w Twojej diecie nie zabrakło warzyw, owoców, produktów mlecznych i pełnoziarnistych. Licz kalorie i unikaj regularnego spożywania produktów bogatych w cukry proste i tłuszcze nasycone (np. słodyczy). Ważne, by dieta była niskokaloryczna, ale równocześnie smaczna i zróżnicowana, tak aby bez wielkich wyrzeczeń dało się ją utrzymać. Ogranicz spożycie alkoholu do maksymalnie jednej lampki czerwonego wina na wieczór. Pamiętaj o regularnym odżywianiu się (5-6 małych posiłków w regularnych odstępach). Ostatni (niewielki) posiłek jedz na 3-4 godziny przed snem.
 3. Regularnie monitoruj wagę – waż się jeden do dwóch razy w tygodniu i zapisuj swoją wagę w dzienniczku. Pomoże Ci to wychwycić niewielkie wzrosty masy ciała, zanim przeistoczą się w poważne problemy.
 4. Bądź wytrwały – przez cały czas pamiętaj o ćwiczeniach i zdrowym odżywianiu. Jeśli czujesz, że nie jesteś w stanie utrzymać diety, ustal sobie raz w tygodniu dzień, kiedy możesz od niej odstąpić. Nie znaczy to, że możesz wtedy jeść co i ile chcesz, ale możesz pozwolić sobie wtedy na małe „kulinarne szaleństwo”.

Aby lepiej radzić sobie z chorobą, warto wziąć pod uwagę następujące wskazówki:

 1. Prowadź dziennik, w którym będziesz zapisywał swoją wagę, ciśnienie tętnicze krwi, wyniki badań biochemicznych (np. poziom cholesterolu), metody, które pomagają Ci walczyć z otyłością, ale również te, które nie są skuteczne. Zapisuj swoje emocje, zarówno pozytywne jak i negatywne.
 2. Pamiętaj, że rodzina i znajomi są kimś kto zawsze pomoże w walce z chorobą.
 3. Dołącz do grupy wsparcia. Razem zawsze łatwiej pokonać chorobę.
 4. Pamiętaj o wyznaczonych sobie celach. Dąż do nich.
 5. W ramach odpoczynku korzystaj z technik relaksacyjnych. Pomogą Ci one pozbyć się negatywnych myśli i pozytywnie nastroją Cię do dalszej walki z otyłością.

Choroby towarzyszące otyłości

Pamiętaj, że nieleczona otyłość może prowadzić do takich powikłań zdrowotnych jak:

 • nadciśnienie tętnicze;
 • choroba niedokrwienna serca;
 • cukrzyca typu 2;
 • depresja;
 • nowotwory jelita grubego, pęcherzyka żółciowego, sutka, prostaty;
 • kamica żółciowa (kamica pęcherzyka żółciowego);
 • choroba zwyrodnieniowa stawów kręgosłupa i kończyn dolnych (bioder, kolan);
 • zaburzenia hormonalne;
 • stłuszczenie wątroby;
 • bezdech senny;

Warto też pamiętać, że nadmierna tusza utrudnia również wykonywanie prawie wszystkich codziennych czynności, wpływa negatywnie na poczucie własnej wartości, może powodować, że dana osoba będzie postrzegana w społeczeństwie jako nieatrakcyjna, co pogarsza relacje towarzyskie. Wszystko to może prowadzić do izolacji społecznej, uczucia wstydu oraz depresji.

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Pytanie: Czego najbardziej oczekujesz, jak rozpoczynasz dietę?

  Szybkich efektów w postaci dużej liczby zgubionych kilogramów

  Lepszego samopoczucia, poprawy kondycji

  Zmniejszenia masy tłuszczowej, zwiększenia mięśniowej

  Zmniejszenia objętości w obwodach

  Polepszenia stanu zdrowia (wyników badań)

  Obniżenia wieku metabolicznego

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij