🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋
🏆 Dziennikarka medme.pl wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra. 👉 Sprawdź, który artykuł doceniono. 🖋

7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość

Zwykle zwraca się uwagę na to, do jakich chorób może doprowadzić nadwaga. Bywa jednak tak, że to konkretne schorzenia doprowadzają do otyłości, z którą nie można walczyć w tradycyjny sposób.
Spis treści

Jak działa inteligentna waga łazienkowa? Zobacz nasz test redakcyjny:

Reklama

1. Okres menopauzy

Zatrzymanie cyklu miesiączkowego u kobiety może przyczyniać się do zwiększenia masy ciała. W wyniku zmian hormonalnych zauważa się gromadzenie tkanki tłuszczowej w okolicach talii, ramion, brzucha oraz ud. Wpływ na nadwagę ma przede wszystkim niedobór estrogenów. Na dodatek metabolizm znacznie zwalnia, odkładając nagromadzony tłuszcz.

Reklama

2. Niedobór witamin

Niedobór odpowiednich witamin i minerałów może doprowadzić nie tylko do hipowitaminozy, ale również do chorobliwej otyłości. Brak magnezu lub chromu powoduje, że częściej sięgamy po niezdrowe przekąski lub słodycze, które odkładają się w organizmie w postaci tkanki tłuszczowej.

3. Niedoczynność tarczycy

Głównym winowajcą nadwagi jest również niedoczynność tarczycy. Wynika ona z niedoboru hormonów oraz spowolnionego metabolizmu. To właśnie ten czynnik wpływa na stopniowe przybieranie na wadze. W leczeniu niedoczynności tarczycy i wynikającej z tego nadwagi ważna jest kontrola endokrynologa oraz dietetyka. Leczenie ma nie tylko przywrócić poprzednią wagę, ale przede wszystkim uregulować metabolizm.

Reklama

4. Wielotorbielowatość jajników

Przyczyny tej przypadłości nie są znane, wiadomo jednak, że doprowadza do zaburzeń miesiączkowania oraz bezpłodności. Do skutków zalicza się również otyłość szczególnego typu – tkanka tłuszczowa gromadzi się w dolnej części tułowia. Choroba doprowadzić może również do ogólnej nadwagi skutek zaburzeń hormonalnych. Objawom towarzyszy bowiem trądzik oraz pojawienie się nadmiernego owłosienia.

Reklama

5. Zespół Cushinga

Chorobą, która doprowadza do szczególnego typu otyłości, jest zespół Cushinga, którego przyczyną jest zbyt wysoki poziomu kortyzolu w organizmie. Choroba doprowadza do otyłości oraz gromadzenia się tkanki tłuszczowej w takich miejscach, jak kark, barki, twarz i tułów. Otyłości towarzyszą również takie objawy jak nadciśnienie tętnicze, zanik tkanki mięśniowej. Do podwyższenia poziomu kortyzolu we krwi doprowadzić może zbyt długie przyjmowanie leków sterydowych.

Reklama

6. Choroby genetyczne

Otyłość zależy również od uwarunkowań genetycznych. Mogą być bezpośrednią przyczyną nadwagi lub stopniowo do niej prowadzić. Niekontrolowane gromadzenie się tłuszczu w organizmie charakterystyczne jest dla takich rzadkich zespołów chorobowych jak zespół Cohena, zespół Carpentera, zespół Bardeta-Biedla czy zespół Pradera-Williego. Do nadwagi dochodzi również w przypadku zespołu Downa lub hipercholesterolemii, w której poziom cholesterolu w organizmie jest zbyt wysoki.

Reklama

7. Cukrzyca typu 2

W przypadku cukrzycy zarówno otyłość prowadzi do choroby, jak i na odwrót – cukrzyca może przyczynić się do przybierania na wadze. Dzieje się tak, ponieważ w organizmie brakuje insuliny, odpowiedzialnej za prawidłową przemianę materii. Stąd też dochodzi do odkładania dodatkowej tkanki tłuszczowej. Wiele osób nie jest świadomych tego, że choruje na cukrzycę i ulega jej objawom, na przykład ciągłemu uczuciu głodu.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Otyłość i nadwaga
Operacja bariatryczna ratuje zdrowie i życie. Ile można schudnąć?
Operacja bariatryczna - cena i dieta
Groźna otyłość brzuszna. Co powinieneś o niej wiedzieć?
Leki na otyłość - co pomaga na odchudzanie?
Podobne artykuły
Mózg kontrolujący uczucie sytości po jedzeniu
Leptyna - jakie są normy hormon sytości?
Otyły mężczyzna mierzony przez dietetyka
Otyłość prosta - przyczyny i sposoby leczenia nadwagi
7 chorób i schorzeń, które powodują otyłość
Dziecko z nadmiernymi kilogramami
Otyłość u dzieci - przyczyny i sposoby na dziecięcą nadwagę
Kobieta z nadwagą
Jak zapobiegać otyłości? Profilaktyka nadwagi i otyłości

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!