Reklama
Słuch to zmysł obierający wrażenia dźwiękowe z otoczenia. Wraz ze wzrokiem odgrywa ważną rolę w orientacji w rzeczywistości, dostarczając sygnałów dźwiękowych, które zapewniają bezpieczeństwo. Dzięki słuchowi poprawnie rozwija się mowa.
Ucho składa się z trzech głównych części:
Badania słuchu dzielone są na subiektywne i obiektywne. Pierwsze z nich wymagają zaangażowania pacjenta, który określa moment słyszalności, bądź jej braku. Do tego najczęściej wykorzystywane jest badanie mowy szeptem z naprzemiennym wykorzystaniem siły głosu. To badanie jest niemożliwe do wykonania u dzieci, osób niepełnosprawnych lub osób, które widzą korzyść w stwierdzeniu niedosłuchu.
Dlatego też istnieje możliwość wykonania badania obiektywnego – badanie audiometrii tonalnej. Polega ono na umieszczeniu pacjenta w specjalnej dźwiękoszczelnej kabinie i założeniu mu słuchawek, z których będzie przekazywany dźwięk. Badany proszony jest o naciśnięcie przycisku w momencie usłyszenia dźwięku.
Kolejnym badaniem obiektywnym, które można wykonać bez zaangażowania pacjenta jest audiometria impedancyjna. Może być wykonywana nawet u noworodków. Polega na dostrzeganiu drgania błony bębenkowej, które wywołane są dźwiękiem. Ponadto ocenia pracę trąbki słuchowej i mięśnia strzemiączkowego.
Jeśli badania wykażą ubytek słuchu specjalista może zalecić noszenie aparatu słuchowego. To niewielkie urządzenie, które umożliwiają słyszenie dźwięków, których odbiór jest utrudniony. Obecnie wyróżnia się pięć rodzajów aparatu słuchowego:
Ważne jest indywidualne dopasowanie aparatu przez specjalistę, w przeciwnym razie noszenie go może wywoływać dyskomfort.
Zatkane ucho powoduje uczucie dyskomfortu, a także wpływa na jakość słuchu. Przyczyną zatkania ucha może być:
Jak odetkać ucho? Ciało obce oraz usunięcie czopa woskowinowego wymaga interwencji laryngologa. Aby zapobiegać tworzeniu się złogów z woskowiny trzeba odpowiednio dbać o higienę uszu. Należy unikać patyczków do uszu, które wpychają woskowinę do środka przewodu słuchowego.
Sposoby na zatkane ucho:
Bardzo ważne jest aby obchodzić się z uchem bardzo ostrożnie, ponieważ błona bębenkowa jest delikatna i może dojść do jej pęknięcia.
Ból jest niezwykle nieprzyjemny. Dotyka przede wszystkim dzieci, jednak występuje również u dorosłych. Objawia się ostrym, kłującym bólem.
Jego przyczynami mogą być:
W przypadku wystąpienia bólu ucha należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub laryngologiem w celu diagnostyki i odpowiedniego leczenia.
Ból ucha można leczyć również domowymi sposobami. Natomiast, jeśli dolegliwości nie ustępują po 2-3 dniach należy niezwłocznie udać się do lekarza. Wizyta lekarska jest również niezbędna w przypadku urazów.
Ból ucha – domowe sposoby:
Choroba Meniere’a, czyli wodniak błędnika to schorzenie ucha wewnętrznego. Główną przyczyną choroby są zmiany ciśnienia płynu wypełniającego błędnik, który jest nadmiernie gromadzony. Uważa się, że zmiany anatomiczne również mogą wpłynąć na rozwój choroby Meniere’a.
Schorzenie to objawia się charakterystyczną triadą dolegliwości:
W przypadku wystąpienie tych symptomów należy niezwłocznie skonsultować się z lekarzem, gdyż nieleczona choroba Meniere’a znacznie utrudnia codzienne funkcjonowanie, a także prowadzi do uszkodzenia błędnika i słuchu.
Leczenie polega na zmianie codziennych nawyków – unikaniu używek, czekolady i kawy, a także odpoczynku i unikaniu stresu. Może być również konieczne włączenie terapii farmakologicznej, która usunie nadmiar płynu oraz wyciszy szumy uszne.