Sytuacja przedstawia się podobnie, jak w przypadku postępowania z ciałem obcym w nosie. Problem ten dotyczy przede wszystkim dzieci, które podczas zabawy mogą wprowadzić sobie do ucha:
- małe ziarenka,
- różne groszki,
- kulki
- drobne zabawki.
- Niekiedy do ucha może dostać się niewielki owad.
Aby temu zapobiec, trzeba przede wszystkim pilnować, aby małe dziecko (szczególnie poniżej trzech lat) nie bawiło się małymi przedmiotami, które może połknąć bądź włożyć sobie do nosa lub ucha.
Niedrożność przewodu słuchowego może być również spowodowana przez:
- leki
- zalegającą wydzielinę (woszczynę).
Objawami są najczęściej:
- upośledzenie słuchu,
- głuchota
- niekiedy ból ucha.
Ciało obce w uchu - co robić?
- Pierwszą czynnością, która może rozwiązać cały problem, jest przechylenie głowy i delikatne potrząsanie, co być może spowoduje wypadnięcie tkwiącego w uchu przedmiotu.
- Jeśli to nie pomaga, można spróbować usunąć przedmiot przy użyciu pęsetki lub szczypczyków. Można to zrobić tylko wtedy, kiedy mamy pewność, że manipulacje wewnątrz ucha nie spowodują jego uszkodzenia. Istnieje niebezpieczeństwo przebicia błony bębenkowej i uszkodzenia ucha środkowego.
- Na pewno nie wolno próbować usuwać przedmiotów przy użyciu higienicznych patyczków do uszu, bo w ten sposób można jedynie wepchnąć go głębiej w przewód słuchowy!
Ciało obce w uchu - kiedy udać się do lekarza?
Jeśli nie udaje się usunąć ciała obcego przez potrząsanie lub nie udaje się go wyciągnąć, należy udać się jak najszybciej do lekarza laryngologa. Najczęściej nie ma potrzeby wzywania pogotowia ratunkowego.
Przeczytaj także: