NAJZDROWSZE MIEJSCE W INTERNECIE

Szum w uszach - od czego szumy uszne? Leczenie domowe

Szum w uszach? Dzwonienie, syczenie, brzęczenie, szumienie, świstanie, ćwierkanie. Słyszymy je, choć na zewnątrz panuje cisza. Pojawiające się w takich okolicznościach dźwięki, nazywane szumami w uszach lub dzwonieniem w uszach, zwykle świadczą o istnieniu lub rozwijaniu się choroby. Jakiej? Może ich być wiele.
Osoba cierpiąca na zaburzenia słuchu
Źródło: 123RF
Spis treści

Szum w uszach

Szumieć może w jednym albo w obydwu uszach. W okolicy uszu albo w głowie, z jej tyłu, z przodu, po bokach. Czasem szum przenosi się z jednego miejsca w drugie. Potrafi być ciągły, bądź chwilowy i nawracać. Szum w uszach może występować w postaci różnych dźwięków: pisków w uszach, brzęczenia, dzwonienia, trzasków, syczenia, szelestu, czy właśnie szumienia. Szumy uszne nie występują w otoczeniu, to zjawisko akustyczne słyszane tylko przez osobę, której dotyczy dolegliwość. Skąd biorą się te dźwięki, skoro dookoła jest cicho?

Szumy uszne same w sobie nie są chorobą, ale potrafią być bardzo uciążliwe. Powodują, że człowiek nie jest w stanie ani pracować, ani odpoczywać, ani spać. Słyszany ciągle w głowie szum doprowadza niektóre osoby do ogromnego napięcia nerwowego i dezorganizuje im życie. Szumy w uszach mogą prowadzić nawet do agresji bądź stanów depresyjnych.

Przyczyny szumu w uszach

Szumienie w uszach może mieć różnorakie podłoże, dlatego w celu ustalenia przyczyny jego występowania należy skontaktować się z lekarzem. Tylko specjalista jest w stanie postawić prawidłową diagnozę.

Pierwszy krok w rozpoznaniu przyczyn szumów usznych to sprawdzenie, czy uszy nie są zaczopowane woskowiną. Równie częstym powodem szumów jest nadciśnienie - jeśli się je wyleczy, szumy ustaną. Czasami szumy powodują leki przyjmowane na stałe, zwłaszcza antybiotyki. Trzeba też zbadać kondycję tarczycy, bowiem jej nadczynność podnosi ciśnienie i tętno w naszym organizmie. Często przyczyną może być silny stres. Szumy mogą być także konsekwencją infekcji ucha środkowego.

Wszystkie niepokojące nieprawidłowości związane ze słuchem należy skonsultować z lekarzem. Można zrobić to w tradycyjnym gabinecie lekarskim na podstawie świadczenia NFZ lub skorzystać z prywatnych, bezpłatnych programów badań. Specjaliści zbadają słuch, a także wskażą odpowiednie sposoby poprawy słuchu, jeśli będzie to konieczne.

Przyczyny szumu w uszach to z jednej strony czynniki dość proste do wyeliminowania, z drugiej choroby, które wymagają specjalistycznej diagnozy i terapii. To m.in.:

 • nadmiar hałasu, który może prowadzić do urazu akustycznego;
 • silny stres;
 • przewody słuchowe zatkane woskowiną;
 • nadciśnienie;
 • wpływ czynników chemicznych;
 • urazy mechaniczne w obrębie głowy i karku;
 • starzenie się narządu słuchu;
 • schorzenia w obrębie narządu słuchu;
 • infekcje ucha środkowego;
 • guz nerwu słuchowego i inne zmiany nowotworowe;
 • nadczynność tarczycy;
 • niska krzepliwość krwi;
 • nadużywanie niektórych leków (przede wszystkim długotrwałe przyjmowanie antybiotyków, leków przeciwbólowych, czy przeciwzapalnych);
 • miażdżyca;
 • choroba Méniere’a;
 • choroba zwyrodnieniowa szyjnego odcinka kręgosłupa;
 • otoskleroza.

 

Szum w uszach - leczenie domowe

Domowe leczenie szumu w uszach opiera się przede wszystkim na wyeliminowaniu czynników powodujących powstawanie dolegliwości. Kiedy znane jest już podłoże szumów usznych i mamy pewność, że walka z uciążliwą przypadłością nie wymaga specjalistycznego leczenia, bądź w trakcie kuracji można skorzystać z dodatkowych, naturalnych sposobów, to z pewnością warto po nie sięgnąć.

Jak pozbyć się szumu w uszach?

 • należy bezwzględnie unikać ostrego hałasu, ale też zupełnej ciszy;
 • zrezygnować ze słuchania głośnej muzyki i w słuchawkach;
 • unikać używania stoperów;
 • odstawić lub zmniejszyć ich dawkowanie leków, które mogą powodować szumy w uszach (po konsultacji i pod kontrolą lekarza);
 • redukować stres, nabrać umiejętności odprężania się, wyciszania i relaksowania;
 • nie zasypiać w zupełnej ciszy, a przy dźwiękach łagodnej lub relaksacyjnej muzyki;
 • stosować właściwą dietę zalecaną przy konkretnych dolegliwościach, które powodują szumy (np. ograniczyć spożycie soli przy nadciśnieniu, zrezygnować z kawy i używek);
 • w niektórych przypadkach zalecany jest regularny wysiłek fizyczny;
 • w przypadku zatkanego przewodu słuchowego warto udać się do lekarza, nie próbować odetkać ucha na własną rękę.

Takie działania zwykle szybko pomagają. Zawsze jednak przyczyną szumów mogą być poważne schorzenia w obrębie narządów słuchu, np. nerwu słuchowego czy otoskleroza. Przyczyny te są zdolni zdiagnozować tylko specjaliści, przeprowadzając badania laryngologiczne i audiologiczne i podejmując odpowiednie leczenie.

Domowe sposoby na szum w uszach - dieta

W wielu przypadkach szumy uszne można złagodzić odpowiednią dietą, bogatą w cynk. Najlepszym źródłem cynku w pożywieniu są ostrygi, ryby, wołowina, kurczak, mleko i jego przetwory. Zalecana dzienna racja cynku dla dorosłego człowieka to 15 mg dla mężczyzny i 12 mg dla kobiety. Długotrwałe przyjmowanie cynku należy jednak skonsultować z lekarzem.

Leczenie szumów usznych

Domowe sposoby na szumy uszne nie zawsze przyniosą efekty, szczególnie jeśli uciążliwe dolegliwości mają poważniejsze podłoże. Jeżeli szum w uszach utrzymuje się powyżej pięciu minut należy skonsultować się z lekarzem pierwszego kontaktu bądź bezpośrednio z otolaryngologiem. Specjaliści wykonają odpowiednie badania diagnostyczne i zalecą wprowadzenie konkretnej terapii, uzależnionej od postawionej diagnozy. Leczenie szumu w uszach zawsze opiera się na eliminowaniu źródła powodującego uporczywe objawy.

W zależności od podłoża szumu w uszach specjaliści mogą zalecić:

 • terapię farmakologiczną lekami poprawiającymi ukrwienie ucha wewnętrznego;
 • leczenie chirurgiczne;
 • terapię TRT – bardzo skuteczna terapia dźwiękami, która opiera się na neurofizjologicznym modelu powstawania szumów usznych.

Jeśli szumów usznych nie można wyeliminować powyższymi sposobami, zaleca się wówczas:

 • podawanie środków uspokajających;
 • metodę habituacji (proces poznawczy polegający na stopniowym zanikaniu reakcji na powtarzający się bodziec);
 • psychoterapię;
 • aparat słuchowy;
 • generator szumu szerokopasmowego.

Bywa również tak, że w terapii szumów usznych pozostają do dyspozycji domowe sposoby.

Szumy uszne a kręgosłup szyjny

Szumy uszne mogą być spowodowane dolegliwościami związanymi ze schorzeniami szyjnego odcinka kręgosłupa. Z jednej strony mogą być to powypadkowe urazy mechaniczne, z drugiej stany zapalne, napięcia mięśniowe w obrębie karku, czy zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa szyjnego. Każda nieprawidłowość w układzie anatomicznym szyjnego odcinka kręgosłupa może powodować zaburzenia ośrodkowe układu ruchu, zaburzenia równowagi lub opisywane szumy uszne. Zmiany zwyrodnieniowe mogą powodować ucisk naczyń i zaburzenia ukrwienia ucha wewnętrznego, co z kolei ma wpływ na pojawianie się szumów w uszach.

Czytaj też: 

Artykuł zawiera lokowanie produktu 

Marta Roszkowska
Artykuł napisany przez
Marta Roszkowska
Skonstruowana z zamiłowania do poznawania ludzi i świata. Z wykształcenia dziennikarka, specjalistka PR, trenerka i projektantka graficzna. Od ponad 20 lat spaja obszary mediów tradycyjnych z nowymi, współpracując po drodze z redakcjami, pisząc, fotografując, redagując, kierując zespołami, wydając gazety i serwisy internetowe. Na przestrzeni lat związana m.in. z Dziennikiem Łódzkim, serwisami Nasze Miasto i Moje Miasto. Obecnie łączy pasje do sztuk wszelakich z zawodowym doświadczeniem i układa własne formy przekazu.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Kobieta odczuwa swędzenie w uszach
Przeczytaj artykuł
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Laryngolog czyści ucho pacjentki
Przeczytaj artykuł
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Kobietę boli ucho
Podobne artykuły
Swędzenie w uchu - w środku i na zewnątrz. Jak leczyć?
Preparat do czyszczenia uszu - dla dzieci i dorosłych
Ból ucha - przyczyny i leczenie. Domowe sposoby
Ból za uchem. Co oznacza? Przyczyny bólu za uchem
Nadmiar woskowiny w uszach - jak czyścić uszy?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Jak wyciągnąć drzazgę? Spod paznokcia, skóry i z palca
Analiza składu ciała - waga i normy. Na czym polega BIA?
Zapaść serca - objawy i przyczyny. Jak wygląda leczenie?
Spanie nago - czy jest zdrowe? W pojedynkę i z partnerem

Reklama