Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Pielęgnacja włosów kręconych - co warto stosować?

Kobieta o wypielęgnowanych kręconych włosach
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Jak suszyć kręcone włosy?

W przypadku kręconych włosów, odpowiednie suszenie to podstawa. Niewłaściwe sprawi, że zamiast burzy lśniących, sprężystych loków będziemy mieć na głowie puszącą się, „sianowatą” fryzurę. Aby do tego nie dopuścić, należy przestrzegać kilku zasad. 

Przede wszystkim, włosy po umyciu delikatnie osuszamy ręcznikiem, dociskając go do poszczególnym pasm i unikając ruchów trących. Następnie warto nałożyć odżywkę bez spłukiwania do włosów kręconych lub inny produkt, który podkreśli ich skręt.

Po aplikacji kosmetyku kosmyki przeczesujemy palcami lub grzebieniem o szerokim rozstawie zębów. Szczególnie dobry będzie grzebień drewniany - zminimalizuje on ryzyko elektryzowania się włosów, co jest dość powszechne w przypadku loków. 

Reklama

Suszarka do włosów kręconych

Loki możemy pozostawić do samodzielnego wyschnięcia. Jeśli zechcemy jednak wysuszyć je suszarką, pamiętajmy, aby korzystać z letniego nawiewu, a strumień powietrza kierować zgodnie z kierunkiem wzrostu włosów. Dobrze jest również używać modelu z funkcją jonizacji. 

Suszarki do włosów kręconych są wyposażone w dyfuzory, czyli specjalne przystawki do stylizacji loków. Powszechnym błędem jest jednak używanie ich w taki sposób, jak zwykłej suszarki. Aby osiągnąć pożądany efekt, należy podzielić włosy na pasma, a każde z nich przycisnąć dyfuzorem do skóry głowy jeszcze gdy suszarka jest wyłączona.

Następnie trzeba uruchomić najmniejszy i najchłodniejszy nawiew i w ten sposób suszyć pasmo aż do jego całkowitego wyschnięcia. Jeśli nie mamy na to czasu, możemy ustawić letni strumień powietrza - nie może być on jednak gorący.

Reklama

Stylizacja włosów kręconych

Stylizacja kręconych włosów opiera się zarówno na ich prawidłowym suszeniu, jak i doborze odpowiednich kosmetyków. Specyfiki polecane do loków posiadają bowiem składniki, które podkreślają naturalny skręt włosów, nadają im tekstury i jednocześnie utrwalają osiągnięte efekty.

Do wyboru mamy szereg produktów przeznaczonych do loków. Jednymi z bardziej popularnych rodzajów kosmetyków są pianki do włosów kręconych. Nakłada się je jeszcze na mokre włosy i wgniata w poszczególne pasma.

Nowoczesne formuły nie sklejają włosów, dodają im sprężystości, objętości i blasku. Dobre efekty przynosi również krem do włosów kręconych. Niektóre z nich nie tylko pomagają w ich stylizacji i pozwalają je ujarzmić, ale też nawilżają i odżywiają kosmyki.

Reklama

Olejowanie włosów kręconych

Olejowanie to zabieg pielęgnacyjny popularny zwłaszcza w Indiach i krajach arabskich. Tamtejsze kobiety cieszą się mocnymi, lśniącymi włosami między innymi właśnie dzięki stosowaniu tej metody. Regularnie olejowane włosy są gładkie, miękkie i odżywione, nie puszą się i są mniej podatne na uszkodzenia mechaniczne.

Choć ten sposób pielęgnacji nadaje się do każdego rodzaju włosów, warto dłużej pochylić się nad doborem samego oleju. Nie każdy bowiem polubi się tak samo z kręconymi kosmykami. 

Do loków poleca się szczególnie oleje: 

Włosy kręcone można olejować nawet przed każdym myciem. Wówczas na około 2-3 godziny wcześniej nakładamy na nie olej (1-2 łyżki, w zależności od długości włosów) i spinamy je lub zakładamy czepek. Po upływie tego czasu myjemy głowę szamponem - najlepiej bez SLS i SLES w składzie. Substancje te mogą bowiem zniweczyć dobroczynne działanie oleju.

Reklama

Domowe sposoby na pielęgnację włosów kręconych

Odpowiedni sposób suszenia i specjalne kosmetyki do stylizacji pozwolą cieszyć się burzą pięknych, zadbanych loków, nie można jednak zapomnieć o nawilżaniu włosów kręconych. W tym celu warto dobrać odżywkę i maskę z zawartością humektantów, czyli substancji, które zatrzymują wilgoć we włosach.

W składach kosmetyków pielęgnujących szukajmy miodu, aloesu, kwasu hialuronowego oraz panthenolu. 

Maseczkę do włosów kręconych można również przygotować samodzielnie. Wystarczy połączyć łyżkę oliwy z oliwek z dwiema łyżeczkami miodu i łyżeczką maślanki. Po wymieszaniu warto odrobinę je podgrzać. Powstałą miksturę nakładamy na umyte włosy i owijamy je ręcznikiem.

Po upływie 20 minut spłukujemy mieszankę letnią wodą.

Reklama

Fryzury dla włosów kręconych

Dobry fryzjer zaproponuje odpowiednią strzyżenie i cieniowanie włosów kręconych. Loki lokom nierówne - przed przystąpieniem do pracy stylista powinien zobaczyć w jaki sposób włosy naturalnie się układają oraz czy są luźne, czy gęste.

Ocena kształtu i struktury kosmyków pomoże ustalić fryzjerowi, czy po strzyżeniu loki znacznie uniosą się do góry. 

Zdarza się bowiem, że ścięcie zaledwie 1-2 centymetrów włosów kręconych powoduje finalny efekt nawet dwukrotnie większego skrócenia. Wbrew obiegowej opinii, kręcone kosmyki ścięte na krótko nie muszą powodować efektu „kuli” na głowie. Ważne jest jednak, by strzyżenie było zrobione umiejętnie.

Jedyne, czego się nie zaleca to zbyt mocnego cieniowania długich włosów. W takim przypadku efekt będzie po prostu niemodny i bardziej niż współczesną fryzurę będzie przypominał stylizację rodem z XVII-wiecznej Francji.

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Alternatywa dla drogeryjnych kosmetyków?
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Podobne artykuły
Nasiona kozieradki
Kozieradka na włosy - jakie są efekty kuracji? Olej, wcierka i maseczka
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Kobieta z długimi u gęstymi włosami
Jak mieć gęste włosy? Domowe sposoby, wcierki i preparaty
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory

Reklama


Skąd się bierze "uczulenie na fruktozę"? 🍎
Dowiedź się!