Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠
Mikroplastik w ludzkim mózgu❗ Czy nasz organizm staje się śmietniskiem? 🧠

Olejowanie włosów - na czym polega i jak często je wykonywać? Kiedy daje najlepsze efekty?

Olejowanie włosów to łatwy sposób na poprawę ich kondycji w domowym zaciszu. Nie wymaga też nadmiernych nakładów finansowych. Nie dziwi więc fakt, że cieszy się tak dużą popularnością. Zobacz, na czym polega.
Kobieta wykonująca zabieg olejowania włosów
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Olejowanie to naturalny i niedrogi sposób na poprawę kondycji włosów. Dowiedz się, kiedy można dostrzec pierwsze efekty.
  • Olejek do olejowania powinien być dostosowany do porowatości włosów. Inne substancje sprawdzą się w przypadku włosów wysokoporowatych, a jeszcze inne przy włosach średnioporowatych i niskoporowatych.
  • Jedną z popularnych wersji tego zabiegu jest tzw. olejowanie w rosole. Zobacz, na czym polega.
Spis treści

Na czym polega olejowanie włosów? 

Olejowanie włosów to metoda pielęgnacji włosów i skóry głowy z zastosowaniem olejków roślinnych. Od wieków stosowana jest na Bliskim Wschodzie, w Azji, na południu Europy. Zdobywa uznanie również w Polsce.

Technik olejowania jest kilka. Podstawowa polega na nałożeniu lekko podgrzanego, ale nie ugotowanego, olejku naturalnego na całą długość suchych włosów od nasady aż po same końce.

Następnie na włosy należy nałożyć ręcznik albo specjalny czepek do olejowania włosów wykonany z materiału niepochłaniającego olejków (np. satyny) i pozostać w nim przez około 60 minut.

Po tym czasie olejek trzeba zmyć ciepłą wodą z dodatkiem organicznego szamponu bez silikonów.

Inne znane sposoby to olejowanie:

  • na podkład, inaczej olejowanie na odżywkę - wówczas olejek należy nałożyć na włosy uprzednio pokryte odżywką albo mgiełką;
  • mieszanką oleju i odżywki lub maski - taka metoda sprawdza się w przypadku osób początkujących. Taką miksturę wystarczy potem nałożyć na głowę maksymalnie 1 godzinę przed myciem;
  • w misce - inaczej olejowanie w rosole. Rozpuść 1 łyżkę olejku w misce, a następnie pochyl się i zanurz w niej włosy, pilnując, by nie zamoczyć ich nasady. Następnie owiń głowę ręcznikiem i pozostaw olejek na włosach na około 1 godzinę.

Każdy typ włosów wymaga użycia innych substancji do olejowania. Cieńsze włosy można odżywić np. olejkiem z granatu albo rozmarynu. Natomiast te grubsze warto pielęgnować stosując do tego olej arganowy, oliwę z oliwek czy olejek kokosowy.

Bardzo uniwersalnym rozwiązaniem do olejowania skóry głowy i włosów jest z kolei olejek jojoba. Metoda nie wymaga dużych nakładów finansowych, ponieważ średnio na 1 zabieg wystarcza 1 łyżka olejku.

Tym, co zniechęca niektóre osoby do przeprowadzenia takiej kuracji, jest późniejsza konieczność zmywania tłustego olejku. Jest i na to rozwiązanie. Chcąc łatwiej zmyć olejek, warto zdecydować się na emulgowanie włosów.

Najpierw należy umyć olejowane włosy maską lub odżywką, a dopiero potem zastosować szampon. Zawarty w tych preparatach emulgator połączy olej znajdujący się na kosmykach włosów z wodą, co ułatwi usunięcie tłustej warstwy.

Reklama

Kiedy najlepiej wykonać olejowanie włosów?

To zależy przede wszystkim od własnych preferencji. Idealny czas, by poddać włosy olejowaniu to:

  • moment na około godzinę przed ich myciem. Wykonuje się wówczas olejowanie na sucho;
  • po myciu - na mokre włosy nałóż olejek i zawiń w czepek i ręcznik. Następnie zmyj np. po około godzinie;
  • na noc - taki zabieg pozwala na dogłębne nawilżenie włosów. Włosy należy pokryć olejkiem, a następnie nałożyć na nie np. foliowy czepek i ręcznik. Tak wystarczy położyć się spać. Rano trzeba zmyć olejek z włosów;
  • przed farbowaniem - na dzień przed nałożeniem farby wykonaj olejowanie niewielką ilością olejku. Nie musisz go spłukiwać, powinien wchłonąć się całkowicie. Do olejowania przed farbowaniem sprawdzą się specjalne olejki przed koloryzacją. Możesz też wykorzystać w tym celu olejek arganowy. Jeżeli chcesz wykonać koloryzację z koloru blond na ciemny, olejowanie bardzo dobrze zadziała na włosy, które będą mocniejsze i lepiej nawilżone. Ta metoda nosi nazwę farbowania na olej;
  • po farbowaniu - olejki tworzą warstwę ochronną, zapobiegają blaknięciu farby pod wpływem działania promieni UV. Wiele rodzajów olejków - w tym m.in. migdałowy czy z pestek winogron - sprzyja utrwalaniu i wzmacnianiu koloru. Pamiętaj jednak, że niektóre olejki mogą sprzyjać wypłukiwaniu farby z włosów. Z tego też powodu osoby chcące zachować farbowany kolor, powinny unikać olejku kakaowego i kokosowego;
  • po rozjaśnianiu - jeżeli planujesz zmianę koloru z ciemnego na blond, nie wykonuj olejowania przed rozjaśnianiem. Olejki osłabiają działanie antyoksydantów zawartych w rozjaśniaczach, przez co uzyskany odcień może różnić się od oczekiwanego.

Warto też wykorzystać olejki do wzmocnienia włosów i ich ochrony przed wypadaniem. Jeżeli zauważasz u siebie nadmierne wypadanie włosów, możesz wdrożyć ich dodatkową pielęgnację za pomocą olejków.

Olejowanie włosów na sucho

Jednym z najpopularniejszych sposobów nakładania olejków jest olejowanie włosów na sucho. Jak krok po kroku wygląda olejowanie włosów taką metodą?

Oto, jak olejować włosy szybko i przyjemnie:

  1. dzień wcześniej umyj i wysusz włosy.
  2. na początek podgrzej jedną, a maksymalnie trzy łyżki wybranego olejku.
  3. uzyskany olejek nałóż na suche włosy.
  4. aplikuj substancję od nasady aż po same końce.

Jeżeli wiesz, że masz skłonność do przetłuszczania włosów np. u nasady, możesz nałożyć olejek dopiero od połowy długości włosów.

Bez trudu zauważysz, na których pasmach olejek jest nałożony, a które wymagają jeszcze dodatkowej pielęgnacji. Teraz zabezpiecz włosy czepkiem albo ręcznikiem i pozostaw olejek na włosach np. na 1 godzinę.

Ten sposób olejowania sprawdzi się w przypadku włosów:

  • narażonych na elektryzowanie;
  • kędzierzawych;
  • falowanych;
  • kręconych.

Olejowanie na sucho nie sprawdzi się w przypadku włosów prostych, które mają tendencję do nadmiernego obciążania emolientami.

Olejowanie włosów na mokro 

Ten sposób nakładania olejku, a więc olejowanie na mokro jest szczególnie polecane w przypadku włosów cienkich i delikatnych. Stosując tę metodę unikniesz ich przetłuszczenia, a jednocześnie utraty objętości.

Jak olejować włosy na mokro? Zanim przystąpisz do zabiegu nakładania olejku, po prostu umyj dokładnie włosy. Następnie postępuj tak, jak w przypadku olejowania na sucho. Wszystkie pozostałe działania są tu analogiczne.

Jeżeli olejujesz włosy na mokro, możesz wcześniej zrobić sobie odpowiedni podkład, czyli nałożyć substancje magazynujące wodę, inaczej humektanty. To np. żel aloesowy, miód, a nawet woda z cukrem.

Wybrany olej zamknie taki humektant wewnątrz włosa.

Reklama

Czym olejować włosy? Oleje do włosów

Swoją przygodę z olejowaniem warto rozpocząć od lekkich olejków, które są nie tylko przyjemne w aplikacji, ale też nie pozostawiają tłustego odczucia na włosach i dłoniach.

Tego typu oleje do włosów to m.in. olej:

  • ze słodkich migdałów - wykazuje właściwości przeciwzapalne i łagodzące, dlatego nadaje się do skóry głowy obarczonej problemem łupieżu;
  • jojoba - to skarbnica witaminy A, E i D. Sprawdzi się do pielęgnacji każdego typu włosów. Ma działanie odbudowujące zniszczone kosmyki włosów, przywraca blask i wspomaga wzrost włosów;
  • makadamia - stymuluje mikrokrążenie skóry, zabezpiecza też włosy przed promieniowaniem UV;
  • awokado - ze względu na dużą zawartość białka, ten olej do olejowania włosów odbudowuje strukturę włosów, a jednocześnie wspomaga walkę z ich elektryzowaniem. Sprawdzi się doskonale w przypadku włosów normalnych i gęstych.

Do oczyszczania nadmiernie zniszczonych, przerzedzonych włosów sprawdzi się natomiast olej rozmarynowy, zawierający duże ilości wapnia, żelaza oraz witaminy B.

Tego typu składniki chronią przed nadmiernym wypadaniem oraz mogą ograniczać przedwczesne siwienie włosów. Aby włosy wyglądały na grubsze i lśniące warto zastosować mieszankę olejku z granatu z oliwą z oliwek.

Czym jeszcze olejować włosy? Odpowiedni olejek do olejowania włosów powinien być dostosowany do struktury i potrzeb włosa. Inne substancje sprawdzą się w przypadku włosów wysokoporowatych, a jeszcze inne przy włosach średnioporowatych i niskoporowatych.

Włosy wysokoporowate to włosy, które najłatwiej się puszą, są trudne w rozczesywaniu, a przy tym się rozdwajają. Z kolei niskoporowate są uznawane za najbardziej zdrowe. Wyróżniają się równą strukturą, są miękkie w dotyku i lśniące.

Olejowanie można przeprowadzić m.in. olejem:

  • kokosowym - to olejek polecany w przypadku włosów niskoporowatych. Włosy wysokoporowate po kontakcie z tym olejem mogą zacząć się puszyć. To naturalny środek nawilżający, ale też przyciemniający kosmyki włosów;
  • rycynowym - wykazuje właściwości regenerujące włosy, ale też skórę i paznokcie. Dlatego nakładając go na włosy można też zadbać o kondycję cery czy paznokci;
  • lnianym - dzięki zastosowaniu oleju lnianego do olejowania włosy przestają się łamać i puszyć. Z tego powodu polecane są osobom o wysokoporowatych kosmykach;
  • arganowym - zapobiega rozdwajaniu się końcówek, nadaje włosom blask i sprężystość;
  • z czarnuszki - zwiększa gęstość włosów i poprawia ich ogólną kondycję.

Pamiętaj o tym, że olejki do olejowania włosów można nakładać na różne substancje ze zdolnością do magazynowania wody, m.in. na aloes czy kwas hialuronowy zapobiegający łamaniu się włosów.

Jakie oleje do włosów wysokoporowatych?

Włosy wysokoporowate charakteryzują się największym stopniem rozchylenia łusek. To najczęściej włosy uszkodzone przez zabiegi chemiczne. Są przesuszone, szorstkie w dotyku i sprawiają nierzadko wrażenie zniszczonych, dlatego wymagają szczególnej troski i pielęgnacji. Takie włosy mają naturalne predyspozycje do tego, by się kręcić.

Ich olejowanie wymaga wyboru olejków słabo wnikających. Dlatego na liście olejów do włosów wysokoporowatych znajdą się m.in. olejek:

  • lniany;
  • z pestek winogron;
  • wiesiołkowy;
  • bawełniany;
  • kukurydziany.

Takie substancje sprawiają, że włosy stają się bardziej nawilżone, mocniejsze i miękkie. Warto też sięgać po różne mieszanki olejków, np. lniany, z pestek jabłka i kiełków pszenicy.

Oleje do włosów średnioporowatych i niskoporowatych

Znacznie zdrowsze od włosów wysokoporowatych są włosy średnioporowate i niskoporowate. Mają mniejszy stopień rozchylenia łuski, co przekłada się na to, że są bardziej miękkie w dotyku i lśniące. Jednak i takie włosy wymagają pielęgnacji.

W olejach znajdują się kwasy tłuszczowe i to właśnie od wielkości ich cząstek zależy to, jaki środek będzie najlepszym wyborem. Podczas, gdy do włosów wysokoporowatych polecane są oleje wielonienasycone o dużych cząsteczkach trudniej przenikających w strukturę włosa, do włosów średnioporowatych sprawdzą się oleje jednonienasycone z dużą zawartością kwasów omega-9.

Mają one nieco mniejsze cząsteczki, przez co określa się je mianem półwnikających. Dodatkowo tworzą na włosach średnioporowatych delikatny film ochronny.

Wśród popularnych olejów do włosów średnioporowatych wymienić można olejek:

  • jojoba;
  • słonecznikowy;
  • makadamia;
  • rycynowy;
  • z orzechów laskowych;
  • rzepakowy;
  • arachidowy;
  • sezamowy.

Za najzdrowszy typ włosa uznawane są włosy niskoporowate, które potrzebują wsparcia w postaci olejów nasyconych o najmniejszych i najłatwiej wnikających cząsteczkach.

W tej grupie znajdują się również masła, toteż olejowanie włosów niskoporowatych można przeprowadzić np. z użyciem:

  • masła Shea;
  • masła mango;
  • masła kakaowego;
  • oleju kokosowego;
  • oleju słonecznikowego;
  • oleju palmowego.

Włosy o innej strukturze niż porowate zazwyczaj pod wpływem wymienionych powyżej substancji zaczynają się puszyć.

Reklama

Jak często olejować włosy?

W pielęgnacji włosów olejkami nie chodzi o ilość zastosowanego oleju, ale przede wszystkim o systematyczne działanie. Częstotliwość powinna być bezpośrednio dopasowana do porowatości włosów.

Zatem, co ile olejować włosy? Jeżeli masz włosy niskoporowate i średnioporowate wystarczą 1-2 zabiegi w ciągu tygodnia. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku włosów nieco bardziej zniszczonych.

Jak często olejować włosy wysokoporowate? Okazuje się, że osoby z wysokoporowatymi włosami powinny postawić na 2-3 olejowania tygodniowo, by szybciej zamknąć łuskę włosa.

Pierwsze efekty olejowania włosów dostrzeżesz już po miesiącu. Pamiętaj, że np. spuszone włosy mogą wskazywać, że nie stosujesz olejków dopasowanych do potrzeb swoich włosów.

Reklama

Jak myć włosy po olejowaniu? 

Tak jak już wspomnieliśmy, wiele osób rezygnuje z tego typu pielęgnacji, z uwagi na potencjalny dyskomfort związany z myciem włosów po olejowaniu. Tymczasem dobranie odpowiedniej metody może sprawić, że znacznie szybciej pozbędziesz się olejku ze swoich włosów.

Sposób na to, jak myć włosy po olejowaniu, został już wskazany na początku artykułu. Zamiast opierać się jedynie na używaniu wody i szamponu, najpierw sięgnij po odżywkę lub maskę.

Obecny w nich emulgator umożliwi połączenie oleju z pasm włosów z wodą, co ułatwi pozbycie się tłustej warstwy z włosów.

Dopiero po zastosowaniu takiego preparatu, sięgnij po tradycyjny szampon i umyj dokładnie swoje włosy.

Reklama

Jakie efekty daje olejowanie włosów?  

Olejowanie włosów w wielu kulturach jest znane od stuleci. Ostatnio zdobywa też coraz większe grono zwolenników w Internecie. Wiele influencerek opisuje swoje doświadczenia i efekty olejowania włosów.

Co daje taki zabieg? Lista korzyści związanych z nakładaniem olejków na włosy jest naprawdę imponująca. Oleje roślinne:

  • wykazują właściwości filmotwórcze, chroniąc tym samym włosy przed uszkodzeniem;
  • zapobiegają utracie wody z włosów;
  • mają działanie odbudowujące łuski;
  • wnikają w głąb włosa, nawilżając go;
  • poprzez dostarczanie m.in. witaminy E zwiększają odporność na działanie wysokich temperatur, przesuszanie i łamanie.

Zabieg przynosi też zmiany w wyglądzie włosów. Warto przyjrzeć się lepiej m.in. zdjęciom udostępnionym w Internecie, gdzie przedstawione są włosy przed i po olejowaniu. Wizualnie włosy są zdecydowanie bardziej lśniące i mocne.

Reklama

Domowe sposoby na olejowanie włosów 

Przedstawione powyżej metody to domowe sposoby na olejowanie włosów. Sama technika nakładania olejków nie wymaga specjalistycznej wiedzy. Wystarczy wetrzeć olejek we włosy i zawinąć w ręcznik lub foliowy czepek.

Bardzo istotne jest również odpowiednie dobranie preparatu. Tu należy wziąć pod uwagę porowatość włosa. Co jednak, gdy nie mamy do dyspozycji olejków z aptecznych półek?

Czy można olejować włosy zwykłym olejem spożywczym? Okazuje się, że tak.

Przykładowo olej rzepakowy, który często króluje w naszych kuchniach, to naturalny humektant, zapobiegający wysychaniu włosów. Dodatkowo z uwagi na dużą zawartość steroli wspiera kondycję włosów i chroni włosy przed rozdwajaniem. Możesz wymieszać go z oliwą z oliwek lub aplikować bezpośrednio na włosy.

Olejowanie włosów to sposób na zdrowsze i piękniej wyglądające włosy bez ponoszenia nadmiernych kosztów i stosowania trudnych technik pielęgnacyjnych.

Czytaj również

Bibliografia

  • B. Prusicka, B. Domagalska, V. Panfilova, K. Leleń-Kamińska, Wpływ olejów na poprawę kondycji włosów, Polish Journal of Cosmetology, 2017/12/04, s. 288-295, https://www.researchgate.net/publication/322398841_Wplyw_olejow_na_poprawe_kondycji_wlosow, [dostęp: 25.08.2023].
  • A. Piotrowska, N. Totko-Borkusiewicz, Olej kokosowy - możliwości zastosowań kosmetycznych, Postępy Fitoterapii, 2019; 20(2): 136-144, https://www.researchgate.net/profile/Anna-Piotrowska-10/publication/334849070_Coconut_oil_-the_possibilities_of_cosmetic_applications/links/5d4350b64585153e5935365a/Coconut-oil-the-possibilities-of-cosmetic-applications.pdf, [dostęp: 25.08.2023].
  • K. Wach, 7 naturalnych olejków do włosów, https://www.academia.edu/31383672/7_Naturalnych_Olejk%C3%B3w_Do_W%C5%82os%C3%B3w, [dostęp: 25.08.2023].
  • M. Sułek, K. Paszkiewicz, Ocena trwałości surowców kosmetycznych pochodzenia roślinnego, Towaroznawcze problemy jakości, 2012, s. 103-112, http://mariangorynia.pl/wp-content/uploads/Gorynia_Docent_Doktor_Marian_Kasperek_Towaroznawcze_Problemy_Jakosci_2012.pdf, [dostęp: 25.08.2023].
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Artykuł napisany przez
Katarzyna Augustyniak-Woźnica - dziennikarka wyróżniona w konkursie Kryształowe Pióra 2024
Dziennikarka, przyszła prawniczka. Autorka wielu publikacji o tematyce społeczno-kulturalnej, marketingowej, prawniczej, kulinarnej, medycznej i dziecięcej. Absolwentka dziennikarstwa i komunikacji społecznej na Uniwersytecie Jagiellońskim i studentka prawa na Uniwersytecie Opolskim. Prywatnie opiekunka kotki Kici.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Henna do włosów w koszyczku
Podobne artykuły
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Włosy po regeneracji
Regeneracja włosów - na czym polega u fryzjera i jak ją wykonać w domu?
Fryzjer robi kobiecie refleksy na ciemnych włosach
Refleksy na ciemnych włosach i blond. Jak zrobić w domu?
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial