Dla Ciebie, na zdrowie!

Rozmaryn na włosy - jakie ma działanie? Jak stosować?

Rozmaryn to nie tylko aromatyczne zioło popularne w kuchni, ale również roślina o korzystnym wpływie na włosy i skórę głowy. Jakie są właściwości rozmarynu i jak najlepiej go stosować?
Olejek rozmarynowy do włosów
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Właściwości kosmetyczne rozmarynu

Rozmaryn to wiecznie zielony krzew - nie gubi on igieł i nie zmienia swojego koloru. Jest wykorzystywany przede wszystkim w kuchni oraz ziołolecznictwie, ale posiada również właściwości, które znajdują zastosowanie w kosmetyce. Dzięki temu, że olejek eteryczny z rozmarynu posiada działanie antyseptyczne i ściągające, świetnie sprawdza się w pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej

Producenci kosmetyków umieszczają wyciąg z rozmarynu także w:

  • tonikach, 
  • płynach micelarnych, 
  • peelingach do twarzy i ciała, 
  • szamponach do włosów,
  • kremach do stóp. 

Ze względu na to, iż rozmaryn jest źródłem antyoksydantów zdarza się, że jest on również składnikiem kosmetyków antystarzeniowych. Wykorzystuje się go także w balsamach antycellulitowych oraz preparatach mających za zadanie rozjaśnienie cery.

Rozmaryn na włosy

Rozmaryn do włosów najlepiej jest stosować pod postacią hydrolatu, czyli wody roślinnej powstałej w procesie destylacji parą wodną. Można dodawać go do kosmetyków własnej produkcji, wzbogacać nim gotowe specyfiki (np. maski do włosów), jak również aplikować bezpośrednio na skórę głowy. Regularnie w nią wmasowywany ograniczy nadmierne wypadanie włosów (zwłaszcza w kombinacji z hydrolatem cedrowym) i będzie stymulował ich wzrost. 

Doskonale sprawdzi się także w walce z łojotokiem oraz łupieżem. Ograniczy charakterystyczne dla tych problemów swędzenie skóry głowy, ukoi ją i odświeży. Aby odczuć jego drogocenne działanie, wystarczy rozprowadzić go na skórze głowy po jej umyciu. Hydrolat rozmarynowy można stosować także do twarzy, np. w formie dodatku do tonki. Jest on przeznaczony przede wszystkim do cery mieszanej, tłustej i trądzikowej, ale mogą używać go również osoby o cerze normalnej. Za buteleczkę ekologicznego hydrolatu rozmarynowego o pojemności 100 ml zapłacimy około 13 zł. Znajdziemy go m.in. w sklepach internetowych.

Oprócz naturalnych sposobów warto również skorzystać ze sprawdzonych środków dostępnych na rynku. Dobrym wyborem będzie produkt, który w swoim składzie zawiera cyklopiroksolaminę - działa grzybobójczego, ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne. Stosowanie odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego zwalcza i zapobiega nawrotom łupieżu, łojotoku, towarzyszącego im świądu skóry oraz odpowiednio wpływa na wygląd włosów. Kliknij tutaj i dowiedz się więcej o produkcie.

Masz problem z łupieżem? Kliknij tutaj!

Czy warto stosować rozmaryn do włosów?

Rozmaryn zawiera spore ilości witamin B oraz C, a także flawonoidy, które działają antyoksydacyjnie. Oznacza to, że opóźniają procesy starzenia się komórek naszego organizmu, neutralizując negatywne działanie wolnych rodników. 

Ekstrakt z rozmarynu wspomoże krążenie tuż pod powierzchnią skóry głowy, przez co wpłynie na utrzymanie odpowiedniego poziomu odżywienia i dotlenienia naszych włosów. Dzięki temu będą one mocniejsze i piękniejsze. Rozmaryn na włosy można zastosować na przykład w formie toniku. Aby go przygotować, należy przez około 10 minut gotować dwie łyżki rozmarynu w litrze wody. Po wystudzeniu miksturę przecedzamy przez sitko, a następnie nanosimy bezpośrednio na skórę głowy. Warto w tym celu przelać napar do buteleczki z atomizerem, co znacznie ułatwi jego aplikację. W zależności od naszych potrzeb, rozmaryn można łączyć z innymi ziołami, np.  z miętą w przypadku przetłuszczających się włosów, lub z korą chinowca jeśli mamy do czynienia z łupieżem.

Reklama

Rozmaryn na siwe włosy

Osoby, które chciałyby zmniejszyć widoczność siwych włosów naturalnym sposobem, powinny zainteresować się płukanką z rozmarynu. Poprzez stymulację melanocytów - komórek odpowiedzialnych za pigmentację włosów - delikatnie przyciemnia ona włosy i zmniejsza widoczność tych jasnych czy wręcz białych. Wpływ na to ma również wspomniane już działanie antyoksydacyjne rozmarynu, które opóźnia proces starzenia się zarówno naszej skóry, jak i włosów. Na osłabione włosy doskonale podziała natomiast olejek z rozmarynu. Choć jest on dostępny w sklepach zielarskich czy drogeriach internetowych, olejowy preparat na bazie rozmarynu można przygotować samodzielnie. 
W tym celu 2 szklanki (200 g) liści rozmarynu wsypujemy do słoika i zalewamy szklanką oliwy z oliwek. Zakręcamy naczynie i odstawiamy je na miesiąc w ciemne i suche miejsce. Po tym czasie przecedzamy. Przygotowany specyfik wcieramy w skórę głowy 2-3 razy w tygodniu, wykonując przy tym delikatny masaż. Efekt gwarantowany!

Reklama

Rozmaryn na włosy - przepis na płukankę

Płukankę na włosy z rozmarynu możemy przygotować samodzielnie w domu. W tym celu należy 2-3 łyżki rozmarynu (najlepiej kupionego w sklepie zielarskim) zalać dwiema szklankami wrzątku i odstawić na 10-15 minut do zaparzenia. Następnie napar trzeba ostudzić i odcedzić. Mikstury używamy po myciu włosów do ich ostatniego spłukania. Stosowana regularnie płukanka wzmocni strukturę kosmyków 
i przyspieszy ich porost. 

Witaminy zawarte w rozmarynie odżywią włosy, nadając im pięknego wyglądu - warunkiem jest jednak jednoczesne nawilżanie włosów (np. odżywką). Płukanki ziołowe mogą je bowiem lekko przesuszać. Należy również pamiętać, że długotrwałe stosowanie rozmarynowej płukanki może przyciemnić nieco nasz naturalny kolor włosów.

Zobacz także:

Bibliografia

  • Rozmaryn – roślina zielarska o potencjale terapeutycznym, Katarzyna Kowalska, Anna Olejnik, Postępy Fitoterapii 2/2010, s. 114-122
  • „Rozmaryn – roślina bogata w związki biologicznie czynne”, K. Nowak, M. Jaworska, J. Ogonowski; Instytut Chemii i Technologii Organicznej, Politechnika Krakowska, Kraków
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Uroda i sport
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na łupież. Jak skutecznie pozbyć się łupieżu?
Włosy z białym łupieżem
Przeczytaj artykuł
Keratyna do włosów: co to jest, jak stosować i gdzie kupić?
Włosy przed i po keratynowym prostowaniu
Przeczytaj artykuł
Kozieradka na włosy – jakie daje efekty? Jak stosować?
Nasiona kozieradki
Podobne artykuły
Kobieta robi sobie maseczkę z jajka na włosy
Maseczka z jajka na włosy - jak często używać? Efekty
Korzenie łopian
Łopian na włosy – jakie daje efekty? Czy jest szkodliwy?
Kurkuma na białym tle
Kurkuma na włosy - czy pomaga? Na łupież i wypadanie
Soda oczyszczona w miseczce
Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?
Może to Cię zainteresuje
Sproszkowana chlorella
Chlorella - właściwości i działanie. Z czym nie łączyć?
Antyoksydanty
Wolne rodniki - powstawanie i skutki. Jak się ich pozbyć?
Olej lniany na drewnianej desce z ziarnami siemienia lnianego
Olej lniany - właściwości i skutki uboczne. Na co pomaga?
Korzeń żeń-szenia na wiklinowym półmisku
Żeń-szeń - jakie ma właściwości i na co pomaga? Działanie

Reklama


Jaki aparat słuchowy wybrać?
Kliknij tutaj!