Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗
Przełom w leczeniu alzheimera i parkinsona. 👉 Znany lek otwiera nowe możliwości❗

Soda oczyszczona na włosy - jak bezpiecznie ją stosować?

Stosowanie sody oczyszczonej do włosów może wydawać się dziwnym pomysłem, jednak niektóre kobiety chwalą jej działanie oczyszczające i rozjaśniające. W jaki sposób używać sody oczyszczonej na włosy?
Soda oczyszczona w miseczce
Źródło:123RF
Spis treści

Soda oczyszczona na włosy

Soda posiada doskonałe właściwości czyszczące, dlatego powinna być stosowana przede wszystkim przez osoby, które mocno obciążają swoje kosmyki produktami do stylizacji, jak również przebywające w zanieczyszczonym przez smog środowisku. 

Soda bez trudu usunie nie tylko miejskie zanieczyszczenia i resztki kosmetyków, ale też nadmiar łoju, który czasem może zatykać ujścia mieszków włosowych, powodując niedotlenienie włosów, a w konsekwencji nadmierne wypadanie włosówSodę oczyszczoną do włosów warto stosować regularnie, jednak nie powinno się robić tego zbyt często - najlepiej 2 razy w miesiącu. Częstsze używanie jej mogłoby skończyć się silnym przesuszeniem włosów i skóry głowy, a w konsekwencji nawet przerzedzeniem fryzury. Mycia głowy sodą oczyszczoną nie poleca się osobom posiadającym suche, zniszczone lub kręcone włosy.

Reklama

Soda na przetłuszczające się włosy

Sodę oczyszczoną do mycia włosów powinny wykorzystywać osoby borykające się z nadmiernym przetłuszczaniem się skóry głowy. Można robić to na dwa sposoby. Pierwszy z nich zakłada dodanie łyżeczki białego proszku do delikatnego szamponu do włosów (najlepiej sprawdzają się te, przeznaczone dla małych dzieci) i umycie głowy taką mieszanką. Druga metoda to po prostu umycie głowy samą sodą rozpuszczoną w wodzie - jest to jednak bardziej problematyczne i mniej przyjemne w zastosowaniu. 

Ze względu na bardzo wysokie pH sody oczyszczonej, po jej dokładnym zmyciu należy zadbać o przywrócenie naturalnego pH skóry oraz nawilżenie kosmyków. Dobrze sprawdzi się tutaj płukanka z octu jabłkowego, najlepiej ekologicznego. Wystarczy wymieszać łyżeczkę octu z pół litra wody i wykorzystać ją do przedostatniego płukania włosów po myciu, by zapewnić im powrót do ich naturalnego pH poprzez neutralizację zasadowego odczynu sody odczynem kwaśnym. Zamiast octu można wykorzystać również taką samą ilość soku z cytryny, jednak może on wysuszyć włosy i nieco je rozjaśnić.

Reklama

Soda oczyszczona na włosy farbowane

Soda oczyszczona pomaga wypłukać z włosów niechciany kolor. Jeśli więc nie jesteś zadowolona z efektów farbowania (zwłaszcza przyciemniania włosów), umyj włosy szamponem z dodatkiem tego białego proszku. Soda rozjaśnia włosy ze względu na swoje zasadowe pH. Pod jego wpływem otwierają się łuski włosa, przez co farba się z nich wypłukuje. Należy pamiętać, że tym sposobem nie pozbędziemy się z włosów całej farby - jednorazowe skorzystanie z tej metody pozwoli na rozjaśnienie fryzury o 1-2 tony. 

Im jaśniejsze włosy, tym efekt będzie bardziej spektakularny. Jeśli po pierwszym użyciu będziemy chciały jeszcze raz poddać się temu zabiegowi, odczekajmy przynajmniej 10 dni, a najlepiej 2 tygodnie. Nie rozjaśniajmy włosów sodą oczyszczoną jeśli farbowanie zniszczyło lub wysuszyło nasze włosy - 
w takim wypadku zastosowanie jej mogłoby jeszcze pogorszyć stan kosmyków. Jeżeli po koloryzacji kondycja włosów się pogorszyła, zadbajmy o ich nawilżenie i wzmocnienie poprzez stosowanie odpowiednich odżywek i masek do włosów. Warto spróbować także olejowania.

Reklama

Soda oczyszczona na porost włosów

Nie istnieją żadne badania potwierdzające pozytywne działanie sody oczyszczonej na porost włosów. Dokładne oczyszczanie skóry głowy jest jednak ważnym czynnikiem w procesie ich wzrastania - dzięki niemu włosy są bardziej dotlenione i lepiej odżywione. Mycie głowy sodą oczyszczoną może więc przyczynić się do zdrowego wzrostu włosów, o ile nie będziemy stosować tej metody zbyt często, a nasze kosmyki będą odpowiednio nawilżone i odżywione.

Reklama

Soda oczyszczona na łupież

Soda oczyszczona pomaga w dokładnym oczyszczeniu skóry głowy, a co za tym idzie, usuwa z niej łupież. Nie zwalcza jednak przyczyny tego problemu, ponieważ nie wykazuje działania przeciwgrzybiczego.

Osoby walczące z łupieżem mogą więc od czasu do czasu wykorzystać sodę do mycia głowy, muszą jednak jednocześnie stosować produkty walczące z tym problemem u jego podstaw - w innym wypadku będzie on nawracał.

Pomocne będą kosmetyki z pirytionianem cynku czy cyklopiroksolaminą.

Oprócz naturalnych sposobów warto również skorzystać ze sprawdzonych środków dostępnych na rynku. Dobrym wyborem będzie produkt, który w swoim składzie zawiera cyklopiroksolaminę - działa grzybobójczego, ma silne właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.

Reklama

Peeling skóry głowy z sodą oczyszczoną

Jeszcze do niedawna nie mówiło się o oczyszczaniu skóry głowy peelingiem, a kosmetyki tego typu stosowano niemal wyłączenie na twarz i ciało.

Obecnie peelingi trychologiczne zyskują coraz większą popularność - wszystko dzięki zdolności do pobudzenia mikrokrążenia oraz dotlenienia mieszków włosowych. Peeling skóry głowy można kupić w aptece lub drogerii, jak również przygotować go samodzielnie. 

Jednym z bardziej popularnych przepisów jest peeling z sodą oczyszczoną. Aby go przygotować, należy wymieszać sodę z wodą lub szamponem - tak, jak do mycia włosów.

Różnica polega na tym, że w przypadku peelingu pozostawiamy na głowie mieszankę na około minutę, a następnie dokładnie ją spłukujemy. Tak jak w przypadku mycia głowy, stosujemy również płukankę zakwaszającą. Peelingu z sodą nie poleca się osobom o wrażliwej i suchej skórze głowy.

Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Specjaliści współpracujący z medme
25674

Wojciech Ziółkowski

magister farmacji

Poznaj mnie
25626

Katarzyna Kulig

dermatolog i wenerolog

Poznaj mnie
25675

Marzena Rojek-Ledwoch

dietetyczka, psychodietetyczka

Poznaj mnie
25676

Kamila Pawłowska

dietetyk kliniczny, psychodietetyk

Poznaj mnie
25625

Sylwia Borowska

doktor nauk farmaceutycznych

Poznaj mnie
25886

Magdalena Grosiak

diagnosta laboratoryjny

Poznaj mnie
25887

Magdalena Rutkowska

lekarz weterynarii

Poznaj mnie
25879

Anna Lewandowska

psychiatra dziecięcy

Poznaj mnie
25888

Jolanta Woźniak

prawnik

Poznaj mnie
Pokaż wszystkich
Więcej z kategorii Pielęgnacja włosów
Maseczka z awokado na włosy - jakie ma działanie?
Domowa maseczka z awokado
Sposoby na siwe włosy. Jakie produkty pomogą Ci uporać się z siwizną?
srebrna i brązowa butelka kosmetyku na szarym ręczniku i kamiennym tle - całość budzi skojarzenia z produktami do siwych włosów
Łupież pstry – leczenie, objawy. Czy jest zaraźliwy?
Kobieta z łupieżem na wizycie u specjalisty
Podobne artykuły
Fryzjer robi pasemka na jasnych włosach
Pasemka na jasnych i ciemnych włosach. Jak i czym zrobić?
Olejek rozmarynowy do włosów
Rozmaryn na włosy - olej, wcierka, napar i nie tylko. Jakie są efekty jego stosowania?
Henna do włosów w koszyczku
Henna do włosów: jak farbować i zmyć hennę z włosów? Kolory
Fryzjer robi klientce balejaż blond
Balejaż blond na krótkich i długich włosach. Jak zrobić?
Ziarenka siemienia lnianego w miseczce
Siemię lniane na włosy – właściwości i przepis na maseczkę

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Czy zauważasz pogorszenie kondycji swoich włosów?
Opakowanie produktu Merz Spezial