Efekty kozieradki na włosy
Wcierka z kozieradki stanowi doskonały sposób w walce z traceniem włosów. Kiedy wypadają, są zniszczone, słabe, cienkie, ich końcówki się rozdwajają, warto sięgnąć właśnie po kozieradkę. Ponadto po regularnym stosowaniu jej:
- włosy mniej się przetłuszczają,
- skóra na głowie się nie łuszczy, nie swędzi,
- włosy stają się sprężyste, mocne i zaczynają gęstnieć.
Co takiego jest w kozieradce, że włosy są po niej odżywione? Między innymi:
- witaminy A, B i C,
- cholina,
- lecytyna,
- fosfolipidy,
- pierwiastki, takie jak: selen, magnez, krzem, potas i żelazo.
Należy jednak zdawać sobie sprawę, że wypadanie włosów może mieć związek np. z zaburzoną pracą hormonów, cukrzycą, czy przedłużającym się stresem. Wówczas kozieradkowa kuracja może okazać się tylko chwilowym sukcesem.
Jak stosować kozieradkę na włosy?
Gotowa kozieradka na wypadanie włosów jest bardzo łatwa do stosowania. Wystarczy dokładnie wetrzeć ją w skórę głowy (najlepiej każde pasmo osobno, tak by nie pominąć żadnej wolnej przestrzeni) i pozostawić na co najmniej 1 do 3 godzin na głowie. Wiele osób poleca zastosowanie wcierki z kozieradki na noc, tak by rano móc zmyć miksturę, która przez noc zdążyła wniknąć w cebulki włosa.
Wcierkę można też aplikować strzykawką bez igły lub dozownikiem. Miksturę najlepiej trzymać na głowie pod turbanem z ręcznika lub pod foliowym czepkiem.
Dla niektórych zapach kozieradki może wydawać się drażniący, dlatego te osoby po upłynięciu wymaganego czasu trzymania maski na włosach mogą ją zmyć szamponem.
Żeby kozieradka przyniosła spodziewane efekty, powinno się taki zabieg powtarzać kilka razy w tygodniu, a najlepiej codziennie przez 2-3 tygodnie. Rezultaty powinny wówczas przyjść po niespełna miesiącu czasu.
Jak przygotowywać wcierki z kozieradki?
Wiadomo już jak stosować i jak działa kozieradka na włosy. Przepis na wcierkę do włosów to kolejna istotna rzecz, o której należy wspomnieć.
Zrobienie wcierki z kozieradki nie stanowi problemu. Wystarczy przygotować jej nasiona (mogą być całe lub mielone – jednak te drugie są łatwiejsze w użyciu gdyż od razu nadają się do wykorzystania) w ilości 1 łyżki stołowej, zalać je wrzątkiem (do około ¾ szklanki) i odstawić do zaparzenia na kilkanaście minut. Po tym czasie wywar należy odsączyć, ostudzić i przelać do buteleczki z aplikatorem (tak będzie wygodniej go użytkować). Pozostałą część mikstury należy przechowywać w lodówce (maksymalnie do tygodnia czasu).
Inny sposób na przygotowanie naparu z kozieradki polega na zalaniu 3 łyżek nasion ziela 150 ml wody. Następnie wywar się gotuje i odstawia do przestygnięcia. Po przestudzeniu wcierkę należy umieścić na głowie na około 3 godziny pod przykryciem np. z folii, a potem obficie spłukać wywarem z łopianu.
Kto nie powinien stosować kozieradki na włosy?
Wcierka z kozieradki nie jest jednak zalecana wszystkim osobom. Mężczyźni, którzy cierpią na łysienie androgenowe nie powinni stosować tej mikstury, ponieważ ziele to podwyższa poziom androgenów, co może tylko nasilić dolegliwość.
Trzeba sobie zdawać sprawę, że wypadanie włosów i inne problemy z owłosieniem oraz skórą głowy mogą mieć związek z innymi kłopotami zdrowotnymi, np.:
- cukrzycą,
- przemęczeniem organizmu,
- przewlekłym stresem,
- zachwianiem hormonalnym,
- niedostatkiem witamin, itd.
Dlatego jeśli sytuacja nie zmienia się po zastosowaniu kuracji z kozieradką, powinno się wykonać wnikliwe badania, przeprowadzone pod okiem lekarza.
Jakie właściwości ma kozieradka?
Kozieradka pospolita, zwana też koniczyną grecką, to jedna z najstarszych roślin zielnych znanych cywilizacji. Uprawiano ją już około 3 tysięcy lat przed naszą erą m.in. w Chinach, Indiach, Egipcie i Grecji. Obecnie można ją znaleźć m.in. w ogródkach w Europie Środkowej oraz u wybrzeży Morza Śródziemnego.
Już wówczas znano zdrowotne i pielęgnacyjne właściwości tego ziela i chętnie stosowano jako preparat leczniczy czy kosmetyk. Kozieradka wzmacnia układ pokarmowy i odpornościowy. Wykazuje działanie:
- przeciwzapalne,
- przeciwtrądzikowe,
- przeciwobrzękowe,
sprawdza się również w zwalczaniu swędzenia, skurczów oraz wysięków. Kozieradka polepsza samopoczucie oraz przydaje się w walce z przeziębieniem.
Oprócz korzyści zdrowotnych, jest także polecana do pielęgnacji skóry głowy oraz włosów. Kozieradka na włosy okazuje się pomocna w przypadku kłopotów z ich wypadaniem. Jednak ta roślina ma dużo więcej zalet.
Czytaj: