Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗
Zakaz palenia na balkonach? ⛔ Ministerstwo Zdrowia odpowiada. Sprawdź❗

Irygator do zębów – czy zmniejsza krwawienie dziąseł?

Irygator do zębów to przyrząd, który spełnia ważne funkcje dla higieny jamy ustnej oraz zdrowia całego uzębienia. Przede wszystkim dlatego, że bardzo dokładnie wypłukuje wszelkie zabrudzenia oraz resztki pokarmowe z jamy ustnej oraz m.in. likwiduje przebarwienia na zębach, a dodatkowo masuje i wzmacnia dziąsła. Wszystko to sprawia, że krwawienie z dziąseł zmniejsza się lub ustaje, a stan zębów wyraźnie poprawia.
Irygator dentystyczny
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Czym jest irygator do zębów?

Irygator do zębów to specjalny sprzęt służący do doczyszczania zębów po ich uprzednim umyciu oraz dokładnego usuwania resztek jedzenia, nieczystości oraz bakterii z pomiędzy zębów, przestrzeni nad dziąsłami, itp. Żadna nić dentystyczna nie poradzi sobie z tym zadaniem tak skutecznie jak irygator dentystyczny. 

Irygator dentystyczny jest zbudowany przede wszystkim z pojemnika na płyn (najlepiej by tym płynem była zwykła woda), rękojeści z końcówkami, które wkłada się do jamy ustnej, przewodu doprowadzającego płyn do ust, regulatora ciśnienia oraz włącznika zasilania.

Na rynku dostępne są trzy modele irygatorów: 

  • stacjonarne, 
  • bezprzewodowe, 
  • połączone ze stacją ładującą szczoteczkę elektryczną oraz samą szczoteczką elektryczną. 

Najbardziej polecanym rodzajem irygatora jest ten stacjonarny, posiadający zbiornik na wodę o dużej pojemności (od 600 ml do nawet 1 l), kilka, czasami kilkanaście wymiennych końcówek czyszczących oraz różne typy dysz. Taki sprzęt zapewnia dokładną irygację oraz możliwość korzystania z niego przez całą rodzinę (końcówki irygatora są wymienne). 

Natomiast irygator bezprzewodowy jest polecany osobom, które dużo podróżują i chcą zabierać ze sobą ten sprzęt, mają małą łazienkę i przez to ograniczoną ilość miejsca, czy np. chcą korzystać z tej aparatury okazjonalnie. Pojemność zbiorniczka na wodę w tym wariancie wynosi około 100 ml.

Można również wybrać urządzenie wielofunkcyjne, które oprócz stacjonarnego irygatora będzie zawierało bazę ze szczoteczką elektryczną.

Reklama

Jak działa irygator do zębów?

Działanie irygatora do zębów polega na precyzyjnym czyszczeniu zębów i szczelin między nimi dzięki strumieniowi wody połączonemu z powietrzem, który wydobywa się z urządzenia i przechodząc przez specjalną końcówkę kieruje się do wnętrza jamy ustnej. 

Jakie korzyści przynosi stosowanie irygatora stomatologicznego? Irygator jest o 93 % skuteczniejszy w zapobieganiu krwawienia dziąseł od nici dentystycznej, o czym mówią wyniki przeprowadzonych w tym zakresie badań klinicznych. Co więcej, właściwe korzystanie z irygatora sprawia, że krwawienie dziąseł zanika lub zmniejsza się, a zapalenie dziąseł zostaje wyleczone lub zniwelowane.

Poza tym irygator usuwa brud, osad nazębny oraz bakterie z przestrzeni międzyzębowych oraz okolic dziąseł, do których szczoteczki do zębów, także te elektryczne, nie docierają. Ponadto masuje dziąsła i walczy z przebarwieniami na zębach. 

Kto może korzystać z irygatora stomatologicznego?

Z związku z tym, że irygator zmniejsza krwawienie dziąseł, czy usuwa płytkę nazębną, mogą z niego korzystać zarówno osoby z wrażliwymi dziąsłami, dzieci, osoby starsze, ludzie, którzy noszą aparaty ortodontyczne, posiadają implanty i mosty lub ciasno ułożone zęby w jamie ustnej oraz tacy, którym zależy na dokładnej i precyzyjnej higienie jamy ustnej.

W zależności od zasobności portfela, oczekiwań co do irygatora, wielkości pomieszczenia, w których sprzęt będzie stał i innych wytycznych każdy rodzaj irygatora do zębów znajdzie innego zwolennika.

Ceny irygatorów są dość zróżnicowane, wahają się od około 100 zł do około 400 zł.

Reklama

Jak używać irygatora dentystycznego?

Aby irygator dentystyczny spełniał oczekiwania, a przede wszystkim pomagał w dbaniu o czystość zębów, okolic między zębami oraz niwelował krwawienie dziąseł należy go stosować regularnie i zgodnie z poniższymi zasadami.

Irygator powinien stać na płaskiej, suchej powierzchni lub być przymocowany do ściany, w pobliżu umywalki. Nie należy go dotykać mokrymi rękami, trzeba bowiem pamiętać, że jest to urządzenie elektryczne. Do wnętrza pojemnika najlepiej wlewać zwykłą wodę, gdyż płyny do płukania jamy ustnej mogą zanieczyścić urządzenie oraz skrócić jego żywotność. Dobrze jest także pamiętać o systematycznym czyszczeniu irygatora z osadów i kamienia przeznaczonymi do tego preparatami.

W większości modeli można regulować moc strumienia wody wydobywającej się ze zbiorniczka. Jeśli z irygatora korzystają dzieci, osoby starsze, czy posiadające wrażliwe zęby oraz tkliwe dziąsła, należy ustawić niską moc regulatora ciśnienia płynu. Kiedy zależy nam na dosadnym oczyszczeniu zębów i przestrzeni pomiędzy zębami, lepiej włączyć tryb bardziej intensywny.

Reklama

Czy irygator zmniejsza krwawienie dziąseł?

Skoro irygator dentystyczny dokładnie czyści zęby i przerwy między nimi, ponadto zwalcza płytkę nazębną, masuje i wzmacnia dziąsła oraz przeciwdziała przebarwieniom pojawiającym się na uzębieniu, będzie także działał dobroczynnie na krwawiące dziąsła

Jednak niewątpliwie zdrowiu dziąseł przysłużą się głównie zabiegi dentystyczne usuwające kamień nazębny, przeprowadzone na fotelu stomatologicznym, takie jak np. skaling oraz piaskowanie, polegające na rozgromieniu osadu, przebarwień i innych zalegowin, z których powstaje kamień nazębny. 

Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Urządzenie koncentrator tlenu
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Dziewczynka inhaluje się
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!