Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗
Rekordowa liczba zwolnień L4 od psychiatry. Polacy nie wytrzymują presji. Sprawdź❗

Wybielanie zębów – jak osiągnąć najlepszy efekt?

Wybielanie zębów jest zabiegiem, który przeprowadzić można profesjonalnie w klinice stomatologicznej lub domowymi sposobami we własnym zakresie. Paleta rozwiązań obejmuje wybielanie za pomocą lasera, naświetlania lampą, nakładki na zęby, a także pasków wybielających, pasty wybielającej oraz żelu do wybielania zębów.
Białe zęby
Źródło: 123RF
Spis treści

Reklama

Na czym polega wybielanie zębów?

Wybielanie zębów jest procesem chemicznym, wykorzystującym działanie substancji utleniających. Na przestrzeni wieków używane były do tego celu rozmaite substancje oraz ich kombinacje, w tym między innymi nadtlenek sodu i wodoru, roztwory kwasów octowego, szczawiowego i chlorowodorowego, chlorki i chlor a nawet substancje silnie toksyczne, jak kwas siarkowy, czy cyjanek potasu.

Równo 100 lat temu do wybielania zębów użyto po raz pierwszy prądu i lampy UV. Natomiast w połowie XX wieku zaczęto stosować substancje, które używane są dziś, to jest nadtlenek wodoru oraz nadtlenek mocznika. W latach 80. XX wieku pojawił się w użyciu nadtlenek karbamidu, dzięki czemu możliwe stało się samodzielne domowe wybielanie zębów. Z kolei w gabinetach stomatologicznych w ostatnich latach zaczęto powszechnie stosować urządzenia laserowe oraz lampy. 

Reklama

Wybielanie zębów u stomatologa

Gabinety stomatologiczne oraz medycyny estetycznej oferują zabiegi wybielania zębów kilkoma metodami. Jedną z nich jest wybielanie laserowe. Zabieg polega na nałożeniu na zęby żelu zawierającego nadtlenek wodoru i aktywowaniu substancji czynnej światłem lasera. Laserowe wybielanie zębów jest procedurą niezwykle szybką, cały zabieg trwa od 30 do 60 minut, jego efekt zaś, w postaci rozjaśnienia o kilka do kilkunastu procent, utrzymuje się przez 2-3 lata.

Na podobnej zasadzie wykonywane są zabiegi z użyciem różnego rodzaju lamp, zazwyczaj emitujących zimne światło niebieskie, które rozkłada nałożony na zęby nadtlenek wodoru do postaci wody i tlenu. W tym przypadku procedura trwa od 45 do 90 minut. Pamiętać przy tym należy, iż zęby po zabiegu mogą wykazywać nadwrażliwość oraz krótkotrwałą podatność na barwienia. Z tego też powodu zaleca się pacjentom kilkudniową „białą dietę”, wolną od buraków, jagód, wina i innych barwiących produktów. 

Reklama

Wybielanie nakładkowe

Kolejną metodą jest wybielanie nakładkowe. Zajmuje ono dużo więcej czasu i wymaga kilku wizyt w gabinecie oraz osobistej aktywności pacjenta, ta metoda ma jednak wiele zalet i z tego powodu jest powszechnie wykorzystywana. Na początek stomatolog pobiera tzw. wycisk, na podstawie którego konstruowane są dwie szyny – nakładki na zęby. Nakładki te pacjent będzie zakładać przez przynajmniej 14 dni, nosząc je 4 godziny dziennie lub w nich śpiąc. I w tym przypadku istotą zabiegu jest działanie substancji aktywnej, którą jest nadtlenek wodoru, równomiernie i w niewielkiej ilości nanoszony na zęby za pomocą szyn (pacjent wraz z instrukcją obsługi, otrzymuje zestaw strzykawek z odpowiednim roztworem). Zaletą tego zabiegu, oprócz niższej ceny, jest możliwość bieżącej kontroli przez stomatologa powolnych procesów chemicznych zachodzących na powierzchni zębów, co czyni wybielanie nakładkowe metodą wyjątkowo bezpieczną.

Reklama

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Paski wybielające

Współczesne technologie medyczne umożliwiły stworzenie zestawów do samodzielnego wybielania zębów w domowym zaciszu. Jednym z nich są specjalne paski wybielające. Także i w tym przypadku substancją aktywną może być nadtlenek wodoru, jednak w znacznie mniejszym stężeniu, aniżeli ma to miejsce w przypadku zabiegów klinicznych (5-15 procent). Użycie pasków wybielających jest niezwykle proste. Należy je nałożyć na górny i dolny łuk zębowy stroną zawierającą żel, a następnie odczekać około 30 minut (wg. instrukcji na opakowaniu) i zdjąć. Zabieg wykonujemy 1 raz dziennie, pamiętając o tym, że przed oraz po nałożeniu pasków, nie należy myć zębów. 

Oprócz pasków wybielających, możliwe jest też zastosowanie specjalnego żelu, w którym substancją aktywną jest nadtlenek karbamidu lub nadtlenek mocznika. Jeszcze innym rozwiązaniem jest pasta wybielająca. 

Wybielanie zębów w domu pastą wybielającą 

Rozjaśniania zębów za pomocą past wybielających jest proste, aczkolwiek nie pozbawione wad. Istotą działania tego typu preparatów są dwa mechanizmy. Po pierwsze, pasty wybielające również zawierają nadtlenek wodoru o niskim stężeniu. Po drugie, wykorzystują one mechanizm ścierania. Pasty zawierają w swoim składzie substancje ścierne (abrazyjne), które oddziałują na zębinę i szkliwo, takie jak węglan wapnia, tlenek krzemu czy wodorotlenek magnezu. Ich moc określa się definiując poziom tzw. RDA (dla zębiny) oraz REA (dla szkliwa) – im wyższy, tym większa abrazyjność i większa siła wybielania. Najsilniejsze pasty, przeznaczone m.in. dla palaczy, mają RDA przekraczające 80 a nawet 100, panuje jednak przekonanie, iż nie powinny one być stosowane codziennie ze względu na możliwość uszkodzenia szkliwa. Do codziennej pielęgnacji za wystarczające uznaje się RDA na poziomie 40-50.

Reklama

Ile kosztuje zabieg wybielania zębów?

Wybielanie zębów jest relatywnie drogie, przy czym najwięcej przyjdzie zapłacić za te procedury, które zapewniają wybielanie błyskawiczne, to jest z użyciem lasera lub lamp. W takim przypadku należy się liczyć z kosztami rzędu 1000-2000 złotych za oba łuki zębowe. Wybielanie nakładkowe jest tańsze mniej więcej o połowę – ceny oscylują w granicach kilkuset złotych. Najmniej zapłacimy stosując typowo domowe sposoby na wybielanie zębów. W zależności od producenta, składu i siły działania, paski wybielające kosztują w granicach 20-90 złotych. Zakup pasty wybielającej to w większości przypadków koszt rzędu kilkunastu złotych.

Czytaj też: 

Bibliografia

  • Sylwia Małgorzata Słotwińska, Marcin Majkowski: Wybielanie zębów a środowisko jamy ustnej, Nowa stomatologia 2011, tom 16, nr 3
Piotr  Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Stomatologia estetyczna
Czy piaskowanie zębów jest bezpieczne dla szkliwa
Usuwanie płytki nazębnej
Wkład koronowo-korzeniowy – kiedy się go stosuje?
Sztuczny ząb
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Podobne artykuły
Cena wybielania zębów
Ile kosztuje wybielanie zębów? Jaką metodę wybrać?
Licówki
Nakładki na zęby - zastosowanie. Kiedy się zdecydować i jakie wybrać?
Licówki z kompozytu
Licówki kompozytowe - jak wyglądają? Wskazania i przeciwwskazania do założenia
Licówki z porcelany
Licówki porcelanowe - dlaczego warto je wybrać? Trwałość, koszt, opinie
Kobieta po zabiegu wybielania nakładkowego zębów
Wybielanie nakładkowe zębów – cena i efekty. Jak nakładać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!