Najzdrowsze miejsce w internecie

Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy

Gorset ortopedyczny to alternatywa dla inwazyjnych metod leczenia zwyrodnień kręgosłupa, przede wszystkim skolioz, czyli bocznych skrzywień. Można go stosować u pacjentów młodych, czyli z niezakończoną budową układu kostnego po to, by zatrzymać proces krzywienia.
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Źródło: 123RF
Spis treści

Gorsety ortopedyczne to ortezy, które zakłada się na tułów, aby skorygować powstałe deformacje kręgosłupa. Gorset na kręgosłup dobrze stabilizuje układ kostny. Jednak nie tylko unieruchamia, wpływa także na korekcję kręgosłupa, w wybranych częściach. Dzięki niemu osoba mająca wady postawy utrzymuje prawidłową postawę ciała.

Gorset ortopedyczny cena

Gorsety ortopedyczne robione są na zamówienie, a więc pod wymiary konkretnego pacjenta. Koszt wykonania sięgać może od 1,5 tys. zł do nawet kilku tysięcy złotych. Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje znaczną część kosztu, o ile oczywiście jesteśmy płatnikiem składek. Jeśli tak, gorset na kręgosłup może nas kosztować kilkaset złotych.

Gorset ortopedyczny skolioza

W przypadku stwierdzenia skoliozy, czyli bardzo częstej wady postawy, lekarz zleci wykonanie gorsetu, którego zadaniem będzie ucisk na kręgosłupie oraz żebrach. Choroba ta najczęściej ujawnia się w okresie największego wzrostu, zazwyczaj pomiędzy 6 a 24 miesiącem życia (tzw. skrzywienia wczesnodziecięce), 5 a 8 rokiem, a także u nastolatków w okresie dojrzewania. Gorset ortopedyczny na skoliozę nie tylko powstrzymuje pogłębienie schorzenia, ale także „naprawia” już powstałe skrzywienie.

Gorset ortopedyczny lędźwiowy

Dostępne są też gorsety ortopedyczne lędźwiowo-krzyżowe. Gorset ortopedyczny lędźwiowy mogą stosować dorośli pacjenci skarżący się na bóle spowodowane:

  • dyskopatią,
  • skoliozą nisko zlokalizowaną,
  • zmianami zwyrodnieniowych lędźwiowego odcinka kręgosłupa,
  • spondyloartozą
  • oraz cierpiący na silne napięcia mięśni grzbietu.

Gorset na kręgosłup piersiowy

Pracownie medyczne wykonują również gorsety na kręgosłup piersiowy. Najczęściej przepisywane są one pacjentom z hiperkifozą piersiową, czyli tzw. okrągłymi plecami, cierpiącym na chorobę Scheuermanna, przewlekłe zespoły bólowe odcinka lędźwiowego osteoporozę czy dyskopatie.

Gorsety ortopedyczne rodzaje

Wyróżnia się kilka rodzajów gorsetów:

  • Chenaeu,
  • Charleston,
  • Milwaukee,
  • Boston,
  • siedzisko ortopedyczne.

Do produkcji gorsetów wykorzystywane są różne materiały, mniej lub bardziej elastyczne i o różnej twardości. Są to m.in. włókno węglowe, aluminium, metal, płyty termoplastyczne, a także naturalna skóra.

Gorset na kręgosłup - czy pomaga?

Na efekty noszenia gorsetu korekcyjnego trzeba cierpliwie poczekać. Aby ta orteza pomogła usunąć deformacje kręgosłupa, należy stosować się do zaleceń lekarza i producenta gorsetów ortopedycznych. Ortezę należy nosić niemalże 24 godziny na dobę. W pierwszych 2 dniach powinno się go nosić przez 6 godzin, w kolejnych dwóch dniach 10 godzin. Dnia 5 i 6 należy go nosić około 16 godzin. Od 7 dnia powinien być zdejmowany maksymalnie na 2 godziny dziennie (na przykład do kąpieli, przed posiłkami, na czas ćwiczeń/rehabilitacji), zatem w gorsecie należy także spać.

Gorset korekcyjny - czerwone ślady na ciele

Czerwone ślady na skórze, które można zauważyć po zdjęciu gorsetu, to naturalny efekt noszenia ortezy. Powodem do niepokoju powinien być ich brak, który świadczy o niedostatecznym nacisku na tułów, a tym samym niedostatecznej korekcie kręgosłupa. Czerwone ślady powinny zniknąć ze skóry pacjenta po około 60 minutach od zdjęcia gorsetu ortopedycznego.

Czytaj również
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Ból nadgarstka – przy zginaniu. Przyczyny, co robić?
Ból w nadgarstku
Przeczytaj artykuł
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Tejpy dla biegaczy
Przeczytaj artykuł
Leczenie zachowawcze po zerwaniu więzadła krzyżowego przedniego
Podobne artykuły
Rdzeniowy zanik mięśni (SMA) – objawy, przyczyny i długość życia
Jak wybrać chodzik dla seniora? Który rodzaj dla kogo?
Laseroterapia - co to jest? Wskazania i przeciwwskazania
Poduszka ortopedyczna do spania - jaka do różnych pozycji?

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Dzbanek filtrujący - jaki wybrać i dlaczego filtrować wodę?
Jaki materac do łóżeczka dziecięcego? Na co zwrócić uwagę?
Jaki roller do twarzy wybrać i na co pomaga taki masaż?
Olejek CBD - jaki wybrać i czym się kierować przy zakupie?

Reklama