Patogeneza migreny wciąż nie jest znana, choć naukowcy przypuszczają, że ma związek z funkcjonowaniem receptorów kanałów jonowych w komórkach mózgu. Leczenie migreny wciąż stanowi wyzwanie dla lekarzy neurologów. Zwykle leczenie polega na dostosowaniu leków do konkretnego pacjenta.
Reklama
Co to jest migrena?
Migrena to choroba neurologiczna. Charakteryzuje się występowaniem napadowego bólu głowy, dolegliwościom bólowym towarzyszą nudności, wymioty i światłowstręt. Ból migrenowy jest silny, przeszywający, tętniący lub świdrujący.
Zwykle zaczyna się jednostronnie, w okolicy czoła lub oczodołu. Napad migrenowy może trwać od 4 do 72 godzin. Czasami jest poprzedzony tzw. aurą, czyli zaburzeniami widzenia w postaci świetlistych plam, mroczków lub ubytków w polu widzenia.
Bóle migrenowe nasilają się w czasie wysiłku fizycznego, pod wpływem emocji. Migrena razem z klasterowym bólem głowy i napięciowym bólem głowy należą do samoistnych bólów głowy, czyli takich, które same stanowią jednostki chorobowe i nie zostały wywołane inną chorobą.
Reklama
Rodzaje migreny
Wyróżnia się następujące rodzaje migreny:
- migrena oczna (klasyczna) - ból najczęściej jest zlokalizowany w oczodole, a przed jego wystąpieniem pojawiają się zaburzenia neurologiczne, takie jak niedowidzenie, obniżona ostrość wzroku; temu rodzajowi migreny zwykle towarzyszą nudności i wymioty,
- migrena z aurą - napad bólowy jest zwykle poprzedzony tzw. aurą, czyli zaburzeniami widzenia w postaci świetlnym plam, mroczków, ubytków w polu widzenia; ból migrenowy pojawia się w okolicy czoła, oczodołu, ale może obejmować całą głowę, towarzyszą mu mdłości,
- migrena okoporaźna - dolegliwościom bólowym towarzyszy częściowe lub całkowite porażenie mięśni okoruchowych, upośledzenie ruchów gałek ocznych skutkuje podwójnym widzeniem, czasami występuje objaw Hornera w postaci opadającej powieki,
- -migrena porażenna - charakteryzuje się pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszy uczucie mrowienia, drętwienia, zmiany temperatury w głowie (uczucie silnego gorąca lub zimna), pacjenci mają wrażenie, że prąd przechodzi im przez głowę; niekiedy występują zaburzenia mowy, niedowłady, padaczka Jacksona,
- stan migrenowy - to napad migreny trwający dłużej niż 72 godziny, bólowi towarzyszą: łzawienie oczu, katar, zaczerwienienie twarzy oraz wymioty, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.
Reklama
Migrena - leczenie
W leczeniu migreny ważne jest dopasowanie leku do konkretnego pacjenta. Lekarze przepisują np. leki na migrenę hamujące napady i profilaktyczne. Wśród leków hamujących napady można wyróżnić leki na migrenę bez recepty - niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol oraz tabletki na migrenę na receptę - leki opioidowe, które stosuje się w przypadku bardzo silnych bóli migrenowych.
Natomiast profilaktycznie lekarze przepisują cierpiącym na bóle migrenowe tabletki przeciwpadaczkowe (zawierające kwas walproinowy), beta-adrenolityki, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Te leki na migrenę mają za zadanie zmniejszyć częstotliwość występowania napadów.
- Przeczytaj: Migrena a zła dieta dla mózgu
Co na migrenę poza lekami?
W leczeniu migreny ważne jest unikanie czynników, które mogą wyzwalać ataki. Do takich czynników należą:
- głód,
- zmiany hormonalne u kobiet,
- stres,
- odwodnienie,
- zbyt krótki lub zbyt długi sen,
- czerwone wino,
- czekolada,
- jasne światło,
- głośne dźwięki,
- nadmierny wysiłek.
Należy pamiętać, że całkowite wyleczenie migreny nie jest możliwe, można ją leczyć doraźnie środkami przeciwbólowymi lub starać się zmniejszać częstotliwość występowania napadów innymi lekami.
- Czytaj także: Ważność recepty – Ile ważna jest recepta?
Reklama
Migrena w ciąży - jak ją leczyć?
Co jest dobre na migrenę, jeśli nie można stosować leków przeciwbólowych? Kobiety w ciąży odczuwają bóle migrenowe, niekiedy o dużym nasileniu, a nie mogą zażywać leków na migrenę ze względu na stan, w którym się znajdują. Jak zatem mają sobie radzić z migreną w ciąży? Ciężarnym zaleca się długie spacery na świeżym powietrzu, gdyż bóle migrenowe mogą być spowodowane niewystarczającym dotlenieniem organizmu.
Migrenę w ciąży może też wywołać niedobór wody w organizmie. Ciężarne kobiety powinny pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Najlepiej, żeby piły minimum dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Pomocny w walce z migreną w ciąży może być odpoczynek w zaciemnionym i dobrze wywietrzonym pokoju. Kobiety w ciąży na migrenowe bóle głowy polecają też masaż głowy, szyi, karku i ramion. Mogą pomóc też zimne okłady na czoło, moczenie stóp w misce z ciepłą wodą.
Jeśli napady migrenowe występują często, można profilaktycznie spróbować ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających mięśnie, gdyż napięcie i nadmierne obciążenie mięśni może wyzwalać ataki migreny. Oczywiście aktywność fizyczna powinna być dostosowana do etapu ciąży.