Najzdrowsze miejsce w internecie

Leki na migrenę - na receptę i bez recepty

Migrena to choroba przewlekła objawiająca się dotkliwym, silnym i napadowym bólem głowy, nudnościami, wymiotami i światłowstrętem. Ból niekiedy jest tak silny, że utrudnia codzienne funkcjonowanie. Jakie leki na migrenę mogą pomóc?
Kobieta cierpiąca na migrenę
Źródło: 123RF
Spis treści

Patogeneza migreny wciąż nie jest znana, choć naukowcy przypuszczają, że ma związek z funkcjonowaniem receptorów kanałów jonowych w komórkach mózgu. Leczenie migreny wciąż stanowi wyzwanie dla lekarzy neurologów. Zwykle leczenie polega na dostosowaniu leków do konkretnego pacjenta. 

Co to jest migrena? 

Migrena to choroba neurologiczna. Charakteryzuje się występowaniem napadowego bólu głowy, dolegliwościom bólowym towarzyszą nudności, wymioty i światłowstręt. Ból migrenowy jest silny, przeszywający, tętniący lub świdrujący.

Zwykle zaczyna się jednostronnie, w okolicy czoła lub oczodołu. Napad migrenowy może trwać od 4 do 72 godzin. Czasami jest poprzedzony tzw. aurą, czyli zaburzeniami widzenia w postaci świetlistych plam, mroczków lub ubytków w polu widzenia.

Bóle migrenowe nasilają się w czasie wysiłku fizycznego, pod wpływem emocji. Migrena razem z klasterowym bólem głowy i napięciowym bólem głowy należą do samoistnych bólów głowy, czyli takich, które same stanowią jednostki chorobowe i nie zostały wywołane inną chorobą.

Rodzaje migreny

Wyróżnia się następujące rodzaje migreny:

 • migrena oczna (klasyczna) - ból najczęściej jest zlokalizowany w oczodole, a przed jego wystąpieniem pojawiają się zaburzenia neurologiczne, takie jak niedowidzenie, obniżona ostrość wzroku; temu rodzajowi migreny zwykle towarzyszą nudności i wymioty,
 • migrena z aurą - napad bólowy jest zwykle poprzedzony tzw. aurą, czyli zaburzeniami widzenia w postaci świetlnym plam, mroczków, ubytków w polu widzenia; ból migrenowy pojawia się w okolicy czoła, oczodołu, ale może obejmować całą głowę, towarzyszą mu mdłości,
 • migrena okoporaźna - dolegliwościom bólowym towarzyszy częściowe lub całkowite porażenie mięśni okoruchowych, upośledzenie ruchów gałek ocznych skutkuje podwójnym widzeniem, czasami występuje objaw Hornera w postaci opadającej powieki,
 • -migrena porażenna - charakteryzuje się pulsującym bólem głowy, któremu towarzyszy uczucie mrowienia, drętwienia, zmiany temperatury w głowie (uczucie silnego gorąca lub zimna), pacjenci mają wrażenie, że prąd przechodzi im przez głowę; niekiedy występują zaburzenia mowy, niedowłady, padaczka Jacksona,
 • stan migrenowy - to napad migreny trwający dłużej niż 72 godziny, bólowi towarzyszą: łzawienie oczu, katar, zaczerwienienie twarzy oraz wymioty, które w skrajnych przypadkach mogą doprowadzić do zaburzenia gospodarki wodno-elektrolitowej organizmu.

Migrena - leczenie 

Leki na migrenę

W leczeniu migreny ważne jest dopasowanie leku do konkretnego pacjenta. Lekarze przepisują np. leki na migrenę hamujące napady i profilaktyczne. Wśród leków hamujących napady można wyróżnić leki na migrenę bez recepty - niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol oraz tabletki na migrenę na receptę - leki opioidowe, które stosuje się w przypadku bardzo silnych bóli migrenowych.

Natomiast profilaktycznie lekarze przepisują cierpiącym na bóle migrenowe tabletki przeciwpadaczkowe (zawierające kwas walproinowy), beta-adrenolityki, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny. Te leki na migrenę mają za zadanie zmniejszyć częstotliwość występowania napadów.

Co na migrenę poza lekami? 

W leczeniu migreny ważne jest unikanie czynników, które mogą wyzwalać ataki. Do takich czynników należą: 

 • głód,
 • zmiany hormonalne u kobiet,
 • stres,
 • odwodnienie,
 • zbyt krótki lub zbyt długi sen,
 • czerwone wino,
 • czekolada,
 • jasne światło,
 • głośne dźwięki,
 • nadmierny wysiłek. 

Należy pamiętać, że całkowite wyleczenie migreny nie jest możliwe, można ją leczyć doraźnie środkami przeciwbólowymi lub starać się zmniejszać częstotliwość występowania napadów innymi lekami.

Migrena w ciąży - jak ją leczyć?

Co jest dobre na migrenę, jeśli nie można stosować leków przeciwbólowych? Kobiety w ciąży odczuwają bóle migrenowe, niekiedy o dużym nasileniu, a nie mogą zażywać leków na migrenę ze względu na stan, w którym się znajdują. Jak zatem mają sobie radzić z migreną w ciąży? Ciężarnym zaleca się długie spacery na świeżym powietrzu, gdyż bóle migrenowe mogą być spowodowane niewystarczającym dotlenieniem organizmu.

Migrenę w ciąży może też wywołać niedobór wody w organizmie. Ciężarne kobiety powinny pamiętać o odpowiednim nawadnianiu. Najlepiej, żeby piły minimum dwa litry niegazowanej wody mineralnej dziennie. Pomocny w walce z migreną w ciąży może być odpoczynek w zaciemnionym i dobrze wywietrzonym pokoju. Kobiety w ciąży na migrenowe bóle głowy polecają też masaż głowy, szyi, karku i ramion. Mogą pomóc też zimne okłady na czoło, moczenie stóp w misce z ciepłą wodą.

Jeśli napady migrenowe występują często, można profilaktycznie spróbować ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających mięśnie, gdyż napięcie i nadmierne obciążenie mięśni może wyzwalać ataki migreny. Oczywiście aktywność fizyczna powinna być dostosowana do etapu ciąży. 

Piotr Brzózka
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka
Dziennikarz, autor tysięcy publikacji o tematyce ekonomicznej, politycznej, społecznej oraz medycznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Antybiotyki a alkohol - dlaczego nie można ich łączyć? Skutki
Alkohol i leki
Przeczytaj artykuł
Czopki glicerynowe dla niemowląt - ile czekać? Działanie
Opakowanie czopków glicerynowych
Przeczytaj artykuł
Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych?
Podobne artykuły
Ampułki z lekami mukolitycznymi
Leki mukolityczne - działanie i przykłady. Na co pomagają?
Zespół serotoninowy może być jednym ze skutków depresji
Zespół serotoninowy - objawy i leczenie. Po jakich lekach?
Leki na receptę online
Leki na receptę online - czy można je zamówić przez Internet?
Leki w aptece
Leki z dostawą do domu - czy można zamówić z dowozem?
Może to Cię zainteresuje
Owoce dzikiej róży
Olej z dzikiej róży - właściwości. Jak i na co stosować?
Zabieg operacyjnego przeszczepu trzustki
Przeszczep trzustki - czy jest możliwy i ile się czeka?
Widok kominów z fabryk zanieczyszczających powietrze
Zanieczyszczenia powietrza - źródła. Jaki wpływ na zdrowie?
Felinoterapeutka ze swoim kotem
Felinoterapia - czym jest terapia z kotem i komu może pomóc?