ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Opadająca powieka: przyczyny i leczenie. Jak wygląda zabieg?

Opadająca powieka to problem wielu osób. Ta przypadłość powoduje, iż oko staje się smutne, a twarzy przybywa lat. Warto wiedzieć, jakie są przyczyny takiego defektu i jak można sobie z nimi radzić.
Mężczyzna przytrzymuje opadającą powiekę
źrodło:123RF
Spis treści

Korekcje i leczenie zmian w okolicach okołooczodołowych, a więc tych w centralnej części twarzy, to jedne z najczęściej wykonywanych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Świadczy to o skali tego problemu i dużej potrzebie likwidowania takich zmian. Głównie problem ten dotyczy opadających powiek, ale redukuje się je nie tylko ze względów estetycznych.

Bardzo często również ze wskazań medycznych. Ta przypadłość często zaburza prawidłowe widzenie. Dotyka nie tylko osoby dorosłe, ale także niekiedy dzieci. Warto zatem wiedzieć o niej jak najwięcej. 

Reklama

Jak wygląda opadająca powieka?

Opadająca powieka nazywana jest ptozą. Polega na opadaniu fałdu powieki, tworząc jednocześnie wrażenie oka otwartego tylko do połowy. Może mieć podłoże typowo medyczne, może też mieć podłoże tylko estetyczne. Ale w każdym przypadku można leczyć i skorygować taką dolegliwość.  

Jeśli schorzenie ma podłoże medyczne to opadająca powieka zakłóca bardzo często normalne widzenie. W takich sytuacjach doprowadza do przypadłości, nazywanej leniwym okiem, czyli osłabieniem zdolności widzenia w jednym oku. To z kolei doprowadza do niebezpiecznych sytuacji, w których jedno oko widzi prawidłowo, a drugie nie. Ptoza może mieć charakter przejściowy, może też pojawić się na stałe. Może także ujawnić się już przy urodzeniu.  Jeżeli opadająca powieka jest skutkiem uwarunkowań medycznych to zawsze wymaga specjalistycznej konsultacji. 

Często taka przypadłość jest tylko defektem kosmetycznym. Skóra wokół oczu to jedno z najdelikatniejszych miejsc na twarzy. Z wiekiem zmniejsza się ilość włókien kolagenowych, skóra traci sprężystość i jędrność. Również osłabiają się mięśnie, dzięki którym unoszone są brwi. Powieka zaczyna opadać, a z czasem staje się to coraz bardziej widoczne. 

Aby prawidłowo leczyć czy minimalizować stan opadającej powieki należy przede wszystkim poznać przyczyny takiego stanu.

Reklama

Przyczyny opadającej powieki 

Przyczyn powstawania opadającej powieki jest bardzo dużo. U większości osób taki stan pojawia się z wiekiem jako skutek starzenia się organizmu. Skóra na powiekach jest najcieńsza i najmocniej narażona na takie negatywne oddziaływania, jednak nie tylko upływający czas jest przyczyną opadania powiek. 

Do źródeł wystąpienia tej dolegliwości głównie zaliczane są:

 • nadmiar skóry na powiece,
 • uszkodzenie nerwu okoruchowego,
 • uszkodzenie jądra nerwu w mózgu,
 • porażenie mięśni odpowiedzialnych za ruchy gałek ocznych,
 • stosowanie niewłaściwie dobranych szkieł kontaktowych,
 • uszkodzenie unerwienia gałek ocznych,
 • zmiany nowotworowe,
 • cukrzyca i jej pochodne choroby,
 • zmiany nowotworowe,
 • podłoże genetyczne.

Przyczyną opadającej powieki może być także nieprawidłowe dobranie szkieł kontaktowych. Bardzo często ta przypadłość jest też następstwem nieodpowiedniej higieny oczu i zbytniego pocierania powiek. Stres jest także jednym z czynników powodujących takie zmiany. Czasem ptoza jest swoistym powikłaniem po operacjach chirurgicznych oka. 

Reklama

Plastyka powiek (blefaroplastyka)

Widok opadniętych powiek bardzo często jest przyczyną złego samopoczucia, nastroju i nieestetycznego wyglądu. Jest to już wystarczający powód, aby poddać się specjalistycznej korekcie. Jednym z takich zabiegów na podnoszenie powiek jest plastyka powiek, nazywana także blefaroplastyką. To zabieg chirurgiczny, przeprowadzany w znieczuleniu miejscowym. Chirurg robi niewielkie nacięcia i wycina nadmiar skóry nad powieką. Blizny są ukrywane w naturalnych załamaniach powiek. 

Na czym polega blefaroplastykana opadające powieki? 

 • nacięcie skóry powieki w miejscu naturalnej zmarszczki oka,
 • wycięcie wąskiego paska skóry,
 • wycięcie zbędnego tłuszczu,
 • zszycie nacięcia pojedynczym szwem śródskórnym lub szwem ciągłym.

Po zabiegu warto stosować zimne kompresy na powieki i krople do oczu, zalecane przez chirurga. W pierwszym tygodniu nie wolno malować oczu ani nosić soczewek. Po tygodniu szwy są zdejmowane. Lekarze nakazują przez pewien czas unikania intensywnego słońca, treningu i picia alkoholu. 

Plastyka powiek może być przeprowadzona na różne sposoby, nie tylko w formie chirurgicznego nacięcia. Bardzo popularną metodą jest laserowa plastyka powiek. Laser zamyka naczynia krwionośne, a tym samym opuchlizna i krwawienie są zdecydowanie mniejsze. Doskonałą alternatywą są także zabiegi z zastosowaniem plazmy. Ta technika wykorzystuje najnowszą metodę leczenia, opartą głównie na ładunku elektrycznym. Takie wyładowanie tworzy ciepło, które ogrzewa skórę i usuwa defekty. Jest to dobra alternatywą dla chirurgicznej blefaroplastyki. 

Reklama

Przeciwwskazania do plastyki powiek

Plastyka powiek nie zawsze może być wykonywana. Oto główne przeciwwskazania:

 • choroby nowotworowe,
 • infekcje skórne,
 • problemy z krzepliwością,
 • choroby endokrynologiczne,
 • choroby autoimmunologiczne,
 • ciąża, 
 • karmienie piersią.

Co ciekawe – wada wzroku nie jest przeciwwskazaniem do przeprowadzenia korekty powiek.

Reklama

Makijaż dla opadającej powieki

Co zrobić z opadającą powieką?Makijaż dla opadającej powieki to dobry i prosty sposób na zatuszowanie tego kłopotliwego defektu. Oczywiście taki kamuflaż nie zlikwiduje nadmiaru tłuszczu i skóry na powiece, ale stworzy estetyczny wygląd. Wystarczy przygotować pędzelki do cieni, dwa cienie w tej samej bazie kolorystycznej (na przykład beż i brąz) i tusz do rzęs. 

Oto sposób na idealny makijaż przy opadających powiekach krok po kroku:

 • pierwszy krok to zastosowanie bazy pod cienie do powiek, która zapobiega tworzeniu się cienia w załamaniu powieki,
 • kolejny to nałożenie na ruchomą część powieki jaśniejszego cienia (nawet rozświetlonego odrobiną błysku),
 • trzeci krok to pokrycie ciemniejszym cieniem skóry opadającej powieki,
 • dokładne wytuszowanie rzęs,
 • użycie tak zwanej zalotki do rzęs, która je unosii optycznie powiększy oko,
 • podkreślenie brwi, dla odwrócenia uwagi od oczu.

W takim makijażu główną rolę odgrywa gra światłocieniem, którą wspomagają dwa cienie w podobnej kolorystyce. Ale także wytuszowanie rzęs ma istotne znaczenie. Tusz powiększa optycznie oko i sprawia wrażenie unoszenia jego zewnętrznego kącika. Jeśli kobieta podkreśla oko kreską na powiece to warto pamiętać, aby zawsze rysować ja bardziej ku górze.  

Reklama

Krem na opadające powieki

Jak podnieść opadające powieki?Bardzo istotne znaczenie ma odpowiednia pielęgnacja skóry powiek. To bardzo delikatne miejsce, wymagające systematycznego nawilżania. Kremy należy nakładać tylko w jeden sposób - od wewnętrznego kącika, w kierunku górnej powieki i z powrotem naokoło do wewnętrznego kącika oka. Krem można także delikatnie wklepywać.

Jednak nie każdy krem nadaje się na powieki i do stosowania wokół oczu. Ten rodzaj musi zawierać takie składniki, które przywracają skórze jędrność, gęstość i jednocześnie aktywują nowe włókna kolagenowe. Głównie chodzi o to, aby składniki kremu wspomagały produkcję elastyny i kolagenu, a jednocześnie hamowały enzymy kolagenazy i hialuronidazy, które szkodliwie rozkładają kolagen i elastynę.  Bardziej skuteczne działanie mają kremy w postaci serum. Takie kosmetyki dodatkowo przeciwdziałają negatywnym skutkom glikacji, która jest procesem determinującym starzenie się organizmu. Glikacja bowiem osłabia strukturę najważniejszego białka, jakim jest kolagen. 

Warto stosować kremy i serum na opadające powieki, ale jak każdy kosmetyk, tak i ten wymaga systematycznego i dokładnego stosowania.   

Czytaj również

Bibliografia

 • M. Kot, M. Lewandowska, J. Kruk-Jeromin „Rzekome opadnięcie powiek górnych-ważny, ale rzadko poruszany problem osób w starszym wieku”, Klinika Chirurgii Plastycznej Uniwersytetu Medycznego w Łodzi, 2009 r.,
 • Podręcznik dla studentów kosmetologii pod redakcją Andrzeja Przylipiaka „Podstawy medycyny estetycznej”, Uniwersytet Medyczny w Białymstoku,
 • M. Sekita-Pilch „Zastosowanie technologii plazmy w blefaroplastyce”, Kosmetologia i Medycyna Estetyczna, 2018 r.
Jolanta Woźniak
Artykuł napisany przez
Jolanta Woźniak
Absolwentka Prawa na Uniwersytecie Łódzkim. Pierwsze doświadczenie zawodowe zdobywała, jako pracownik Działu Penitencjarnego i Organizacyjno-Prawnego w Areszcie Śledczym w Łodzi. Od 2004 roku Zastępca Prezesa i Członek Zarządu w Miejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Od kilku lat copywriterka, głównie w tematyce prawnej, ale i medycznej i parentingowej. Prywatnie miłośniczka dobrego kina.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Okulistyka
Dziedziczenie koloru oczu - na czym polega i od czego zależy? Genetyka
Kobieta o niebieskich oczach
Uciekające oko - u dorosłych i dziecka. Przyczyny i leczenie
Chłopiec z uciekającym okiem
Sól fizjologiczna do oczu – jak stosować? Cena kropli
Kobieta zakrapla oczy
Podobne artykuły
Jęczmień na oku
Jęczmień. Leczenie. Ile trwa i jak powstaje? Co na jęczmień na oku bez recepty?
Kobieta w okularach
Astygmatyzm - przyczyny, objawy, diagnostyka i leczenie
Ludzkie oko
Kolor oczu: od czego zależy i jak określić? Czy się zmienia?
Mężczyzna z poparzonymi oczami
Oparzenie gałki ocznej - objawy i leczenie

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!