Tabletki na ból głowy - jakie tabletki na migrenę?

Tabletki przeciwbólowe to dla większości Polaków jedyny sposób walki z bólem głowy. Po leki dostępne bez recepty sięga aż 89 procent Polaków, z czego 68 procent stosuje leki przeciwbólowe. Który lek przeciwbólowy jest najskuteczniejszy? Co zrobić, gdy boli głowa, a nie możemy zażywać leków przeciwbólowych? I wreszcie, czy które leki na migrenę są skuteczne?
Kobieta wybierająca tabletki na ból głowy
Źródło: 123RF

Spis treści

Leki przeciwbólowe w Polsce. Ile osób ich zażywa?

Polska wydaje najwięcej wśród krajów europejskim na reklamę leków dostępnych bez recepty. Nie bez powodu. Polacy są w czołówce, jeżeli chodzi o zażywanie leków bez recepty. Według danych CBOS, po leki bez recepty i suplementy dieta sięga 9 na 10 Polaków (89 procent). Najczęściej są to leki przeciwbólowe - stosuje je 68 procent badanych. Polacy wydają rocznie prawie 10 mld na leki bez recepty i około 3 mln na suplementy diety.

Sprawdź: Rodzaje bólu głowy - jak rozpoznać rodzaj bólu głowy?

Leki przeciwbólowe - rodzaje

Tabletki na ból głowy dostępne bez recepty to leki nieopioidowe. Zawierają one kwas acetylosalicylowy, paracetamol lub ibuprofen.

Te zawierające kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen to niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oczywiście w aptekach i drogeriach są dostępne pod różnymi nazwami handlowymi.

Aspiryna i ibuprofen działają nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie. Ibuprofen działa bardzo szybko. Przynosi ulgę już po 30 minutach od zażycia, a utrzymuje się w organizmie od 4 do 6 godzin. Nie powinny go zażywać osoby z wrzodami żołądka, chorobami wątroby, nerek oraz chore na astmę.

Paracetamol to lek stosowany w leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, ale także jest znany jako lek na migrenę. Paracetamol jest łagodniejszy dla żołądka w porównaniu do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, powinny go więc zażywać osoby z dolegliwościami gastrycznymi, jest też bezpieczny dla cukrzyków, chorych na nadciśnienie tętnicze i astmę. Paracetamol maksymalne stężenie osiąga po około godzinie, działa przeciwbólowo nawet do 6 godzin. 

Leki przeciwbólowe dostępne na receptę to opioidy. Można je podzielić na słabe (kodeina, tramadol) i mocne (morfina, fentanyl, heroina, metadon, buprenorfina), choć oba rodzaje w porównaniu z lekami nieopioidowymi mają bardzo silne działanie przeciwbólowe.

Przed zażyciem leków przeciwbólowych należy uważnie przeczytać ulotkę. Zwłaszcza jeśli zażywamy inne leki, należy pamiętać, że leki na ból głowy mogą wejść w interakcje z innymi lekami i na przykład osłabić ich działanie. Równie ważne jest właściwe dawkowanie - zgodnie z zaleceniami podanymi na ulotce dołączonej do opakowania. Opioidowe leki przeciwbólowe należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przedawkowanie nawet pozornie bezpiecznego paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Natomiast zażycie zbyt dużej dawki ibuprofenu grozi krwawieniem z układu pokarmowego.

Zobacz: Przewlekły ból głowy - co może oznaczać codzienny ból głowy?

Tabletki przeciwbólowe - które będą najskuteczniejsze?

Większość leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty zawiera kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub paracetamol. To, który składnik okaże się najskuteczniejszy zależy od indywidualnych czynników - takich jak rodzaj bólu, jego natężenie, przyczyna oraz inne predyspozycje organizmu.

Dwie osoby cierpiące na ten sam rodzaj bólu mogą zupełnie inaczej zareagować na ten sam lek przeciwbólowy. Należy pamiętać, że leków przeciwbólowych bez recepty nie powinno się zażywać dłużej niż trzy dni. Jeśli ból nie ustąpił, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaordynuje odpowiednie leczenie.

Leki na migrenę

Migrena charakteryzuje się napadowym bólem głowy o znacznie większym nasileniu niż w przypadku typowego bólu głowy wywołanego na przykład zmęczeniem lub brakiem snu. Trudno jest dobrać skuteczne tabletki na migrenę, ważna jest rola lekarza w dopasowaniu leku do pacjenta. Pacjenci często przyjmują leki na migrenę hamujące napady i profilaktycznie, by zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Doraźne tabletki na migrenę to niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol lub w przypadku bardzo silnego bólu - leki opioidowe. Natomiast profilaktycznie lekarze przepisują cierpiącym na bóle migrenowe tabletki przeciwpadaczkowe (zawierające kwas walproinowy), beta-adrenolityki, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Czytaj też: Ból głowy - na czubku, z przodu, z tyłu, po bokach. Jakie są przyczyny bólu głowy?

Inny sposób na ból głowy

Co zrobić gdy boli głowa, a nie można sięgnąć po leki przeciwbólowe? Kobiety w ciąży ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ich ciałach, odczuwają częste bóle głowy, niekiedy o dużym nasileniu, a ze względu na stan błogosławiony nie mogą zażywać leków przeciwbólowych.

Co pomaga na ból głowy w ciąży? Ciężarne powinny dużo spacerować - bóle głowy w ciąży mogą być spowodowane niedotlenieniem organizmu. Innym powodem bólu głowy w ciąży może być niedobór wody w organizmie, dlatego kobiety w ciąży powinny pamiętać o odpowiednim nawadnianiu - pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie.

Z kolei w walce z bólem migrenowym pomocny jest odpoczynek w zaciemnionym i dobrze wywietrzonym pokoju. Kobiety w ciąży na migrenowe bóle głowy polecają masaż głowy, karku i ramion. Ulgę mogą przynieść także zimne okłady na czoło i moczenie stóp w misce z ciepłą wodą. Jeśli napady migrenowe występują często, można spróbować ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających mięśnie, oczywiście odpowiednich dla kobiet w ciąży.

Dowiedz się więcej: Ból głowy z przodu (czoło) - przyczyny i sposoby leczenia

Oceń artykuł

(liczba ocen 24)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!