Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Tabletki na ból głowy - co wybrać? Jakie leki będą najlepsze na migrenę?

Tabletki przeciwbólowe to dla większości Polaków jedyny sposób walki z bólem głowy. Po leki dostępne bez recepty sięga aż 89 procent Polaków, z czego 68 procent stosuje leki przeciwbólowe. Który lek przeciwbólowy jest najskuteczniejszy? Co zrobić, gdy boli głowa, a nie możemy zażywać leków przeciwbólowych? I wreszcie, które leki na migrenę są skuteczne?
Kobieta wybierająca tabletki na ból głowy
Źródło: 123RF
W skrócie
 • W aptekach znajdziesz dwa rodzaje leków przeciwbólowych. Leki bez recepty to leki nieopioidowe (np. ibuprofen), zaś leki dostępne wyłącznie na receptę to leki opioidowe o działaniu słabym (np. kodeina) lub silnym (np. morfina).
 • Skuteczność leku przeciwbólowego zależy od indywidualnych czynników - np. rodzaju i natężenia bólu, jego przyczyny i predyspozycji organizmu. Każda osoba może trochę inaczej zareagować na ten sam lek.
 • Leczenie migreny opiera się głównie na przyjmowaniu niesteroidowych leków przeciwzapalnych i paracetamolu lub leków opioidowych. Zarówno w walce z migreną, jak i zwykłym bólem głowy, pomocny może być np. odpoczynek w zaciemnionym pokoju czy zimne okłady.
SPRAWDŹ TEŻ: Czym grozi przedawkowanie leków przeciwbólowych?
Spis treści

Reklama

Leki przeciwbólowe w Polsce. Ile osób ich zażywa?

Polska wydaje najwięcej wśród krajów europejskim na reklamę leków dostępnych bez recepty. Nie bez powodu. Polacy są w czołówce, jeżeli chodzi o ich zażywanie. Według danych CBOS, po leki bez recepty i suplementy dieta sięga 9 na 10 Polaków (89 procent). Najczęściej są to leki przeciwbólowe - stosuje je 68 procent badanych. Polacy wydają rocznie prawie 10 mld na leki bez recepty i około 3 mln na suplementy diety.

Reklama

Rodzaje leków przeciwbólowych - leki bez recepty

Tabletki na ból głowy dostępne bez recepty to leki nieopioidowe. Zawierają one kwas acetylosalicylowy, paracetamol lub ibuprofen.

Te zawierające kwas acetylosalicylowy lub ibuprofen to niesteroidowe leki przeciwzapalne. Oczywiście w aptekach i drogeriach są dostępne pod różnymi nazwami handlowymi.

Aspiryna i ibuprofen działają nie tylko przeciwbólowo, ale także przeciwzapalnie. Ibuprofen działa bardzo szybko. Przynosi ulgę już po 30 minutach od zażycia, a utrzymuje się w organizmie od 4 do 6 godzin. Nie powinny go zażywać osoby z wrzodami żołądka, chorobami wątroby, nerek oraz chore na astmę.

Paracetamol to lek stosowany w leczeniu bólu o umiarkowanym nasileniu, ale także jest znany jako lek na migrenę. Paracetamol jest łagodniejszy dla żołądka w porównaniu do niesteroidowych leków przeciwzapalnych, powinny go więc zażywać osoby z dolegliwościami gastrycznymi, jest też bezpieczny dla cukrzyków, chorych na nadciśnienie tętnicze i astmę. Paracetamol maksymalne stężenie osiąga po około godzinie, działa przeciwbólowo nawet do 6 godzin. 

Rodzaje leków przeciwbólowych - leki na receptę

Leki przeciwbólowe dostępne na receptę to opioidy, które w porównaniu z lekami nieopioidowymi mają bardzo silne działanie przeciwbólowe. Można je podzielić na:

 • słabe (kodeina, tramadol);
 • mocne (morfina, fentanyl, heroina, metadon, buprenorfina).

Przed zażyciem leków przeciwbólowych należy uważnie przeczytać ulotkę. Zwłaszcza jeśli zażywamy inne leki, należy pamiętać, że leki na ból głowy mogą wejść w interakcje z innymi lekami i na przykład osłabić ich działanie. Równie ważne jest właściwe dawkowanie - zgodnie z zaleceniami podanymi na ulotce dołączonej do opakowania. Opioidowe leki przeciwbólowe należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Przedawkowanie nawet pozornie bezpiecznego paracetamolu może doprowadzić do uszkodzenia wątroby. Natomiast zażycie zbyt dużej dawki ibuprofenu grozi krwawieniem z układu pokarmowego.

Reklama

Tabletki przeciwbólowe - które będą najskuteczniejsze?

Większość leków przeciwbólowych dostępnych bez recepty zawiera kwas acetylosalicylowy, ibuprofen lub paracetamol. To, który składnik okaże się najskuteczniejszy zależy od indywidualnych czynników - takich, jak rodzaj bólu, jego natężenie, przyczyna oraz inne predyspozycje organizmu.

Dwie osoby cierpiące na ten sam rodzaj bólu głowy mogą zupełnie inaczej zareagować na ten sam lek przeciwbólowy. Należy pamiętać, że leków przeciwbólowych bez recepty nie powinno się zażywać dłużej niż trzy dni. Jeśli ból nie ustąpił, należy zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu, który zaordynuje odpowiednie leczenie.

Reklama

Migrena - jakie leki można zastosować?

Migrena charakteryzuje się napadowym bólem głowy o znacznie większym nasileniu niż w przypadku typowego bólu głowy wywołanego na przykład zmęczeniem lub brakiem snu. Trudno jest dobrać skuteczne tabletki na migrenę, ważna jest rola lekarza w dopasowaniu leku do pacjenta. Pacjenci często przyjmują leki na migrenę hamujące napady i profilaktycznie, by zmniejszyć częstotliwość ich występowania.

Doraźne tabletki na migrenę to niesteroidowe leki przeciwzapalne i paracetamol lub w przypadku bardzo silnego bólu - leki opioidowe. Natomiast profilaktycznie lekarze przepisują cierpiącym na bóle migrenowe tabletki przeciwpadaczkowe (zawierające kwas walproinowy), beta-adrenolityki, selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny.

Reklama

Inny sposób na ból głowy - co można zrobić?

Co zrobić gdy boli głowa, a nie można sięgnąć po leki przeciwbólowe? Kobiety ciężarne ze względu na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w ich ciałach, odczuwają częste bóle głowy, niekiedy o dużym nasileniu, a ze względu na ciążę nie mogą zażywać leków przeciwbólowych.

Co pomaga na ból głowy w ciąży? Ciężarne powinny dużo spacerować - bóle głowy w ciąży mogą być spowodowane niedotlenieniem organizmu. Innym powodem bólu głowy w ciąży może być niedobór wody w organizmie, dlatego kobiety w ciąży powinny pamiętać o odpowiednim nawadnianiu - pić minimum dwa litry wody mineralnej dziennie.

Z kolei w walce z bólem migrenowym pomocny jest odpoczynek w zaciemnionym i dobrze wywietrzonym pokoju. Kobiety w ciąży na migrenowe bóle głowy polecają masaż głowy, karku i ramion. Ulgę mogą przynieść także zimne okłady na czoło i moczenie stóp w misce z ciepłą wodą. Jeśli napady migrenowe występują często, można spróbować ćwiczeń wzmacniających i rozluźniających mięśnie, oczywiście odpowiednich dla kobiet w ciąży.

Czytaj również

Bibliografia

 • Prusiński A., Leczenie migreny i innych bólów głowy, Poznań 2010.
 • Przewłocka B., Podstawowe mechanizmy działania przeciwbólowego opioidów, [w:] Medycyna Paliatywna w Praktyce 2017, 11, 2, s. 48–54.
 • Linde M., Migrena: współczesne kierunki leczenia, Polski przegląd neurologiczny, Tom 4, Supl. C (2008).
 • Lipton R.B., Bigal M.E., Steiner T.J., Silberstein S.D., Olesen J., Klasyfikacja samoistnych bólów głowy, [w:] NEUROLOGY 2004; 63: 427–435.
 • Stepień A., Bóle głowy. Patofizjologia, diagnostyka, leczenie, Warszawa 2017.
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Artykuł napisany przez
Piotr Brzózka - dziennikarz wyróżniony w konkursie Dziennikarz Medyczny Roku 2023
Dziennikarz wyróżniony w konkursie "Dziennikarz Medyczny Roku 2023". Autor tysięcy publikacji o tematyce medycznej, ekonomicznej, politycznej i społecznej. Przez 15 lat związany z Dziennikiem Łódzkim i Polska TheTimes. Z wykształcenia socjolog stosunków politycznych, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego. Po godzinach fotografuje, projektuje, maluje, tworzy muzykę.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Długość pochwy - ile wynosi? Jak wpływa na życie kobiety?
Kubeczek menstruacyjny i tampon
Ból głowy z lewej strony - co oznacza i jak go leczyć? Przyczyny
Boli głowa z lewej strony
Użądlenie pszczoły - jak długo opuchlizna? Kiedy do lekarza?
Pszczoła atakująca człowieka
Podobne artykuły
Ile promili po piwie?
Dopuszczalne promile - ile można mieć we krwi i w wydychanym powietrzu?
Termometr wskazujący gorączkę bez innych objawów
Gorączka bez innych objawów - co oznacza u dziecka i u dorosłego?
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na samopoczucie
Ciśnienie atmosferyczne – jak wpływa na samopoczucie?
Kobieta trzymająca dłonie na skroniach
Ból głowy z prawej strony - przyczyny dolegliwości. Z jakich powodów może boleć głowa z prawej strony?
Ból karku i szyi - przyczyny, objawy i domowe sposoby na sztywność karku

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jakie cechy powinien mieć dobry glukometr?
Diagnosis_sonda