Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗
Ten zakaz obowiązuje już w niektórych krajach. Czy zostanie wprowadzony również w Polsce? Sprawdź❗

Nebiwolol - jak go dawkować i jakie ma skutki uboczne?

Nebiwolol to jeden z przedstawicieli grupy leków zwanych beta-blokerami (β-blokerami). Stosuje się je w leczeniu nadciśnienia i niewydolności serca. Nebiwolol jest już wiekowym lekiem (opatentowano go w latach 80-tych XX wieku), jednak jest stale popularny. W samych Stanach Zjednoczonych wypisuje się ponad 1 milion recept rocznie na ten lek.
Wzór chemiczny nebiwololu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Nebiwolol to lek należący do grupy β-blokerów, stosowany głównie w leczeniu nadciśnienia tętniczego i innych schorzeń układu sercowo-naczyniowego.
  • Jego działanie polega na blokowaniu receptorów β-adrenergicznych, co skutkuje zmniejszeniem częstości akcji serca i obniżeniem ciśnienia krwi.
  • Nebiwolol jest często wybierany gdy pozostałe β-blokery powodują zaburzenia potencji.
Spis treści

Reklama

Czym jest i jak działa nebiwolol?

Cząsteczka nebiwololu została wynaleziona i opatentowana w 1983 roku, jednak do powszechnego użycia weszła dopiero 14 lat później- w 1997 roku.

Substancja ta należy do grupy leków zwanych beta-blokerami (β-blokerami). Są to leki stosowane w nadciśnieniu, niewydolności serca czy w chorobie wieńcowej, a także w leczeniu migreny, tremy scenicznej czy w jaskrze (w postaci kropli).

Działanie nebiwololu, jak i pozostałych β-blokerów polega na blokowaniu receptorów β-adrenergicznych (obecne są one głównie w sercu, naczyniach krwionośnych i w obrębie układu oddechowego).

Poprzez blokowanie tych receptorów dochodzi do spowolnienia rytmu serca (dlatego też stosuje się głównie nebiwolol na arytmię) - dzięki temu zmniejsza się zapotrzebowanie mięśnia sercowego na tlen, a przez to poprawia się przepływ wieńcowy.

Z racji tego, że lek ten należy do grupy tak zwanych β-blokerów kardioselektywnych, oznacza to, że działa on głównie na receptory obecne w sercu.

Zmniejsza to jego działania niepożądane wobec innych narządów, ale jednocześnie nie można stosować nebiwololu na nerwicę czy tremę sceniczną - lek ten nie wykazuje w tym zakresie tak silnego działania jak inny β-bloker, jakim jest propranolol.

Reklama

Nebiwolol a astma

Ponieważ receptory β-adrenergiczne są również obecne w układzie oddechowym, ich blokowanie może zaostrzać przebieg takich chorób jak astma.

Nebiwolol należy do grupy leków kardioselektywnych, a więc działa silniej na receptory będące w sercu.

Z tego powodu może on w mniejszym stopniu niż inne β-blokery wpływać na przebieg astmy, niemniej w przypadku ciężkiej i niekontrolowanej astmy stosowanie większości β-blokerów jest przeciwwskazane.

W sytuacji kiedy stosowanie β-blokerów jest konieczne, a powodują one zaburzenia potencji (co jest jednym z działań ubocznych tej grupy leków), sugeruje się zamianę leku na nebiwolol, który dużo rzadziej powoduje wystąpienie tego typu skutków ubocznych, co ma znaczenie szczególnie w młodszej populacji pacjentów.

Głównymi wskazaniami do stosowania nebiwololu jest nadciśnienie tętnicze (kody I10 do I15 w klasyfikacji ICD10), oraz przewlekła niewydolność serca (kod I50 w klasyfikacji ICD10).

Aby znaleźć więcej informacji na temat tego leku, warto sprawdzić opis profesjonalny nebiwololu jakim jest jego Charakterystyka Produktu Leczniczego.

Reklama

Zamienniki nebiwololu

Oryginalny nebiwolol pod nazwą Nebilet wszedł do użytku w 1997 roku. Od tamtej pory minęło już wiele lat, więc ochrona patentowa na ten lek już dawno wygasła.

Oznacza to, że inne firmy farmaceutyczne mogły wypuścić na rynek własne zamienniki nebiwololu, które nie różnią się skutecznością i bezpieczeństwem stosowania od oryginału.

Aktualnie na polskim rynku farmaceutycznym można kupić około dziesięciu preparatów różnych producentów.

Reklama

Jak dawkować nebiwolol i kiedy najlepiej brać?

W polskich aptekach można kupić nebiwolol w dwóch dawkach – nebiwolol 5 mg oraz 10 mg.

W zależności od jednostki chorobowej dawkowanie nebiwololu może być różne. Zaczyna się od 1,25 mg lub 2,5 mg, po czym stopniowo zwiększa się ilość leku aż do uzyskania dawki pożądanej - najczęściej jest to 5 mg na dobę. Właściwy efekt terapeutyczny uzyskuje się po 2-3 tygodniach (czasami po 4 tygodniach).

Dawka maksymalna nebiwololu wynosi 10 mg na dobę.

Nie warto przekraczać tej wartości, gdyż nie przyniesie to nam żadnych korzyści terapeutycznych, a jedynie narazimy się na mocniejsze działania niepożądane.

Odstawienie nebiwololu powinno być stopniowe. Tak jak nie od razu przyjmujemy dawkę maksymalną, tak nie można od razu odstawić tego leku. Dawkę należy co tydzień zmniejszać o połowę, aż do pełnego odstawienia.

Czy stosuje się nebiwolol na noc? Porę stosowania leku ustala zawsze lekarz prowadzący i zależy to od stanu zdrowia pacjenta oraz przyjmowanych przez niego leków.

Zwyczajowo jednak nebiwolol stosuje się w postaci jednej dawki rano lub przed południem.

Reklama

Skutki uboczne nebiwololu

Jak każdy lek, tak i nebiwolol ma działania niepożądane, o których warto wiedzieć zanim zacznie się terapię tym preparatem.

Do najczęstszych skutków ubocznych nebiwololu należą:

  • bóle i zawroty głowy,
  • parestezje,
  • duszności,
  • zaparcia,
  • nudności,
  • biegunka,
  • zmęczenie,
  • obrzęki.

Czy można zażywać alkohol i nebiwolol jednocześnie? Z reguły nie powinno się łączyć żadnych leków z alkoholem.

Jednak nie stwierdzono wpływu alkoholu na metabolizm i farmakokinetykę nebiwololu.

Niemniej jednak może dojść wtedy do zwiększenia działania hipotensyjnego (obniżającego ciśnienie) leku, co objawia się poprzez zawroty głowy, uczucie zmęczenia, czy osłabienie.

Czy można stosować nebiwolol w ciąży? Leki beta–adrenolityczne zmniejszają przepływ krwi przez łożysko, co może spowodować opóźnienie wzrostu, wewnątrzmaciczne obumarcie płodu, poronienie lub poród przedwczesny.

Nie powinno się więc stosować tego leku w ciąży, chyba, że jest to konieczne. Jednak musi to być ściśle kontrolowane przez lekarza specjalistę.

Powinno się wtedy szczególnie mocno kontrolować przepływ krwi przez macicę i łożysko, oraz wzrost płodu.

Noworodki również powinny być pod szczegółową obserwacją z powodu ryzyka hipoglikemii i bradykardii - szczególnie przez pierwsze trzy doby.

Reklama

Cena i opinie na temat nebiwololu

Cena nebiwololu nie jest wygórowana. Za miesięczną kurację tym lekiem, z pełną odpłatnością, zapłacimy maksymalnie kilkanaście złotych.

Ponieważ lek ten jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach klinicznych, więc większość pacjentów otrzymuje go z należną refundacją.

Miesięczny koszt takiej terapii nie przekracza wtedy dziesięciu złotych, a pacjenci, którzy ukończyli 65 roku życia powinni otrzymać ten lek za darmo.

Niska cena, wysoka skuteczność oraz niewielkie skutki uboczne sprawiają, że opinie o nebiwololu wśród pacjentów, oraz lekarzy są raczej pozytywne.

Reklama

Leki i preparaty zawierające nebiwolol

Czytaj również

Bibliografia

  • B. Wożakowska-Kapłon, I. Gorczyca-Michta; Nebiwolol okiem kardiologa i hipertensjologa; Folia Cardiologica; 2014; tom 9; nr 2; 165-171
  • J. Rawdanowicz, M. Kuch; Piętnaście powodów, dla których warto stosować nebiwolol; Medycyna Faktów; 2014; Vol. 7; Nr 1 (22); 41-47
  • B. Krzowski, M. Grabowski; Miejsce nebiwololu w leczeniu przewlekłych zespołów wieńcowych – beta-adrenolityk o unikatowych właściwościach; Leki w POZ; 2021; 2; 153-157
  • B. Wożakowska-Kapłon; Nebiwolol - unikalny przedstawiciel beta-adrenolityków wazodylatacyjnych; Medycyna Wieku Podeszłego; 2011; tom 1; 2; 84-86
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Wzór chemiczny cefuroksymy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama