To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗
To koniec Alzheimera? 😮 Nowy lek może odmienić życie chorych pacjentów. Sprawdź❗

Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Coraz szybsze tempo życia i coraz większa presja wywierana na człowieka sprawia, że choroby psychiczne, takie jak depresja stają się na świecie coraz powszechniejsze. Na szczęście medycyna dysponuje licznym asortymentem preparatów pomocnych w leczeniu tej choroby, wśród których coraz większą rolę odgrywa wenlafaksyna.
Mężczyzna boi się własnego cienia
źródło:123RF
Spis treści

Depresja coraz częściej przestaje być tematem tabu i powodem do wstydu. Psychiatrzy i specjaliści jednym głosem mówią, że jest to groźna choroba psychiczna, którą należy leczyć. W przypadku depresji nie wystarczy tylko przysłowiowo wziąć się w garść. To groźna choroba, która potrzebuje konkretnego, farmakologicznego leczenia.

Według szacunków WHO depresja dotyka ok. 5 proc. całej populacji. Daje to mniej więcej 350 milionów zdiagnozowanych pacjentów na całym świecie. Ta skala problemu pokazuje, dlaczego ciągle szuka się nowych, skuteczniejszych i bezpieczniejszych leków. Wenlafaksyna to jedna z nowszych cząsteczek, która została wprowadzona na rynek w 2010 roku.

Reklama

Działanie wenlafaksyny

Wenlafaksyna należy do leków z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego noradrenaliny i serotoniny (SNRI), a w większych dawkach także dopaminy. Uważa się, że te związki są w dużej mierze odpowiedzialne za sprawność i równowagę umysłową organizmu. Zaburzenia ich poziomu prowadzą nie tylko do depresji, ale także do innych jednostek chorobowych, jak zaburzenia lękowe czy nerwice. 

Dzięki działaniu wenlafaksyny dochodzi do zwiększenia stężenia tych mediatorów w szczelinach synaptycznych, przez co zostaje wzmocniony przekazywany przez nie sygnał. Dzięki takiemu mechanizmowi działania stosuje się wenlafaksynę na lęki napadowe, a także uogólnione, fobie społeczne oraz przede wszystkim w leczeniu epizodów depresji i w zapobieganiu ich nawrotom.

Reklama

Dawkowanie wenlafaksyny

Leki z grupy inhibitorów wychwytu zwrotnego serotoniny i noradrenaliny należy przyjmować stopniowo. Przez pierwsze dni wenlafaksynę stosuje się w małych dawkach, by następnie je zwiększać, nie częściej jednak niż co dwa tygodnie i zawsze pod kontrolą lekarza. 

Bardzo częste jest pytanie - po jakim czasie zaczyna działać wenlafaksyna –jednak nie da się tego jednoznacznie stwierdzić, gdyż każdy pacjent jest inny. Niektórym wystarczy już kilka dni lub tygodni przyjmowania preparatu by poczuć poprawę, a z kolei cięższe przypadki depresji wymagają stosowania maksymalnych dawek leku przez dłuższy czas. Właśnie ta zmienność osobnicza nie pozwala zawczasu odpowiedzieć na pytanie kiedy nastąpi poprawa po zastosowaniu wenlafaksyny. 

Najmniejszą dostępną dawką w Polsce jest 37,5 mg w jednej tabletce, a następnie są już dawki 75 i 150 mg. Aby stosowanie wenlafaksyny na depresję było skuteczne, należy przyjmować ją przez dłuższy czas, minimum 6 miesięcy.

Skutki uboczne wenlafaksyny

Niestety jak każdy lek, także i ten preparat posiada liczne działania niepożądane. Mimo, że w porównaniu z lekami przeciwdepresyjnymi starszej generacji opinie o leku wenlafaksyna są raczej pozytywne, to należy jednak zwrócić uwagę na niektóre niepokojące objawy. Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że lek ten jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych. 

Do najczęstszych skutków ubocznych należą:

 • suchość w ustach, 
 • bóle głowy, 
 • nudności i wzmożone pocenie, 
 • biegunka,
 • zaburzenia widzenia. 

Odnotowywano także przypadki bezsenności po wenlafaksynie. Wykazano także zależność między przyjmowaniem wenlafaksyny a obniżeniem libido oraz zaburzeniami krwawienia miesiączkowego lub problemami z ejakulacją czy erekcją. 

Do poważniejszych, ale bardzo rzadkich działań niepożądanych należą także:

 • drgawki, 
 • zaburzenia maniakalne, 
 • krwawienie z błon śluzowych, 
 • zapalenie wątroby, 
 • zespół serotoninowy
 • złośliwy zespół neuroleptyczny,

a także migotanie komór czy częstoskurcz komorowy. Możliwe jest także po zastosowaniu wenlafaksyny wystąpienie nerwiclub niepokoju psychoruchowego. Istnieje także pewna zależność między przyjmowaniem wenlafaksyny a nadmiernym wypadaniem włosów.

Jednym z częstszych pytań zadawanych przez pacjentów jest o związek między wenlafaksyną a tyciem. Mimo że teoretycznie związek ten nie powinien powodować zwiększania masy ciała to czasami obserwuje się to u niektórych pacjentów. Najprawdopodobniej ma to jednak związek z innymi przyczynami, na przykład z nieprawidłową pracą tarczycy. Według oficjalnych wytycznych nie powinno się stosować wenlafaksyny na odchudzanie.

Reklama

Odstawianie wenlafaksyny

Jak już wspomniano wcześniej, stosowanie tego leku wiąże się ze stopniowym zwiększaniem dawek i podobnie powinno być w przypadku rezygnacji z przyjmowania go. 

Do najczęstszych objawów odstawienia wenlafaksyny należą:

 • silne zawroty głowy, 
 • nudności, 
 • wymioty, 
 • biegunka,
 • uczucie silnego rozbicia. 

Najprawdopodobniej objawy te nie zależą od dawki przyjmowanej przez pacjenta a raczej od jego cech indywidualnych. 

W przypadku przyjmowania tego leku zawsze warto jest uważnie prześledzić ulotkę wenlafaksyny dołączoną do opakowania. Nie zaleca się też stosowania wenlafaksyny w ciąży. 

Reklama

Cena wenlafaksyny

Większość zamienników wenlafaksyny jest na liście leków refundowanych, przez co ma sztywną cenę i w każdej aptece kosztuje tyle samo. W zależności czy lekarz przepisze lek refundowany czy pełnopłatny za najniższą dawkę 37,5 mg trzeba zapłacić kilka lub kilkanaście złotych. 

Wyższe dawki to oczywiście wyższa kwota, którą trzeba uiścić. Za opakowanie leku mającego 150 mg substancji, wypisanego ze 100 proc. odpłatnością trzeba zapłacić około 50 zł. W przypadku wersji refundowanej ten sam lek kosztuje kilkanaście złotych. W Polsce nie można kupić wenlafaksyny bez recepty. 

Reklama

Leki i preparaty zawierające wenlafaksynę

Czytaj również

Bibliografia

 • Ł. Święcicki; Stosowanie wenlafaksyny w dawkach większych niż 225 mg na dobę. Bilans ryzyka i korzyści; Psychiatr. Psychol. Klin.; 2014; 14 (3); 213 - 217
 • T. Tafliński; Duloksetyna i wenlafaksyna – SNRI takie same, czy też nie?; Varia Medica; 2018; 2; 4; 334 – 339
 • W. Janiec; Farmakodynamika – podręcznik dla studentów farmacji; 2008; 218 -220
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Stopy z grzybicą
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny cefuroksymy
Diosmina - czym jest i na co pomaga? Działanie, dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta z żylakami na nogach
Podobne artykuły
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Mężczyzna boi się własnego cienia
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie

Reklama


Jak leczyć się w prywatnych szpitalach? 🏥
Sprawdź!