Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗
Nowe zasady realizacji recept! 👉 Ważne zmiany dla pacjentów. Sprawdź❗

Meloksykam w lekach przeciwbólowych - na które dolegliwości go stosować?

Meloksykam to NLPZ, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny, stosowany przede wszystkim w leczeniu bólów mięśniowo-szkieletowych. To dość silna substancja aktywna wywołująca pewne efekty uboczne, które mocno ograniczają stosowanie jej u niektórych pacjentów. Sprawdź, kto może sięgnąć po ten lek, a kto powinien go unikać. Dowiedz się, jakie dokładnie ma właściwości.
Wzór chemiczny meloksykamu
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Meloksykam to jeden z najsilniejszych dostępnych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
  • Ponieważ osiąga dwa razy większe stężenie w płynie stawowym niż we krwi znakomicie sprawdza się w przypadku bólów i stanów zapalnych stawów.
  • Może jednak wywoływać silne krwawienia z przewodu pokarmowego. Sprawdź, kto może go bezpiecznie stosować.
Spis treści

Reklama

Co to jest meloksykam i jakie ma właściwości?

Meloksykam to jeden z najsilniejszych środków przeciwbólowych i przeciwzapalnych spośród wszystkich niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLZP).

Co zawiera meloksykam w swoim składzie? Pod względem budowy chemicznej jest on pochodną kwasu enolowego i zalicza się do oksykamów.

Jego mechanizm działania opiera się na blokowaniu aktywności cyklooksygenazy 2. Enzym ten jest odpowiedzialny za tworzenie prozapalnych prostaglandyn. Dzięki swoim właściwościom meloksykam blokuje ów enzym, co sprawia, że nie dochodzi do nadmiernego produkowania prostaglandyn.

Działanie meloksykamu ogranicza tym samym tworzenie stanów zapalnych w organizmie. Bardzo istotny jest fakt, że blokowany jest głównie enzym COX-2, a mniej forma COX-1, co ma duże znaczenie w kontekście działań niepożądanych.

Ciekawostką może być to, że meloksykam przenika do płynu stawowego, gdzie osiąga dwukrotnie większe stężenie niż we krwi. Dlatego jest to tak dobry środek w leczeniu chorób zwyrodnieniowych stawów.

Więcej informacji o działaniu tego leku można znaleźć w ulotce i ChPL meloksykamu, czyli w jego Charakterystyce Produktu Leczniczego.

Reklama

Meloksykam jako lek przeciwbólowy dla człowieka i zwierząt

Na jaki ból stosuje się meloksykam? Najlepiej sprawdza się on w leczeniu objawowym chorób reumatycznych i zwyrodnieniowych. Bardzo powszechne jest stosowanie meloksykamu na rwę kulszową. Można go aplikować zarówno doustnie lub domięśniowo.

Warto wiedzieć, że zastosowanie meloksykamu nie ogranicza się jedynie do ludzi. Z powodzeniem można za jego pomocą leczyć także zwierzęta. Od wielu lat wykorzystuje się meloksykam w weterynarii, zarówno u małych zwierząt, jak i tych dużych.

Dość powszechną praktyką jest przepisywanie meloksykamu dla psa lub kota jeśli trapią ich jakieś dolegliwości bólowe. W tym przypadku dawkę zawsze ustala lekarz weterynarii mi.in. w oparciu o masę ciała pupila i jego gatunek.

Czy można stosować meloksykam u dzieci? Tego produktu leczniczego kategorycznie nie można stosować, zarówno u dzieci, jak i młodzieży poniżej 16. roku życia. Dla nich dedykowane są inne, bezpieczniejsze środki.

Meloksykam, czy diklofenak, ibuprofen lub paracetamol. Który środek jest najsilniejszy?

Spośród leków przeciwbólowych meloksykam jest jednym z tych najsilniej działających. Porównując jego moc do innych środków np. ibuprofenu czy naproksenu, można śmiało powiedzieć, że meloksykam jest silniejszy od obu tych leków.

Szczególnie widać to w przypadku bólów mięśniowych, czy reumatycznych. Jednakże na słabsze dolegliwości bólowe lepiej jest używać na początku leku o mniejszej sile działania. Dopiero, gdy te okazują się niewystarczające, można spróbować sięgnąć po mocniejszy środek.

Podyktowane jest to faktem, że słabsze leki przeciwbólowe, czy przeciwzapalne wykazują również mniejsze działania niepożądane.

Porównując z kolei meloksykam i ketoprofen można stwierdzić, że są to dość podobne substancje jeżeli chodzi o siłę działania. Należy przy tym pamiętać, że każdy ludzki organizm jest inny i każdy może inaczej reagować na konkretne leki. Dla jednego pacjenta silniejszy może być ketoprofen, dla innego meloksykam.

Nie można jednak zapomnieć o kilku zaletach, które posiada meloksykam. Przede wszystkim ma bardzo korzystny profil kardiologiczny. Jest to związane z jego powinowactwem z receptorami COX-2 a nie COX-1.

Co to dokładnie oznacza? W trakcie terapii tym lekiem odnotowywano mniejszą liczbę incydentów zakrzepowo-zatorowych w porównaniu do pacjentów stosujących NLPZ-y będące nieselektywnymi inhibitorami COX (czyli blokującymi jednocześnie enzymy COX-1 i COX-2).

Receptory COX-1 występują na przykład w żołądku, nerkach, płytkach krwi, czy w naczyniach krwionośnych - mniejsze powinowactwo meloksykamu do tych receptorów oznacza mniejsze działania niepożądane w ich obrębie.

Meloksykam będzie również lepszy dla pacjentów stosujących terapię przeciwpłytkową małymi dawkami kwasu acetylosalicylowego (ASA - Acetylsalicylic Acid) w prewencji udarów mózgu, czy zawałów serca.

Można go stosować jednocześnie z kwasem acetylosalicylowym, ponieważ nie zaburza on wpływu ASA na funkcje płytek krwi. Może się tak stać stosując na przykład ibuprofen, czy naproksen.

Dodatkowo meloksykam jest bezpieczniejszy dla pacjentów w podeszłym wieku oraz z łagodną lub umiarkowaną niewydolnością nerek (nie ma potrzeby aby zmniejszać wtedy dawkę leku).

Reklama

Dawkowanie meloksykamu. Jaka jest maksymalna dawka?

Niewątpliwą zaletą jest dobre wchłanianie meloksykamu przez przewód pokarmowy. Dzięki temu nie trzeba używać dużych dawek leku. Maksymalne stężenie we krwi uzyskuje się już po 5-6 godzinach od przyjęcia medykamentu.

Czas działania meloksykamu wynosi około 20 godzin. Dlatego też  jego prawidłowe dawkowanie zakłada przyjmowanie jednej porcji dziennie.

W polskich aptekach można dostać albo tabletki meloksykamu 7,5 mg - te są dostępne bez recepty, lub meloksykam 15 mg - ten z kolei można dostać tylko na receptę lekarską.

Jak było wspomniane wcześniej, prawidłowe dawkowanie zakłada przyjmowanie jednej porcji dziennie i będzie to albo 7,5 mg albo 15 mg. I taka też jest maksymalna dawka dobowa meloksykamu.

15 mg raz dziennie wystarczy, aby uzyskać właściwy efekt terapeutyczny. Stosowanie większych ilości leku nie poprawi jego skuteczności, a tylko zintensyfikuje ewentualne efekty uboczne.

W Polsce można otrzymać nie tylko tabletki, ale także zastrzyki z meloksykamem do podawania domięśniowego. Nie ma natomiast żelów z meloksykamem do stosowania zewnętrznego.

Reklama

Meloksykam w interakcjach z innymi substancjami. Na co uważać?

Stosując ten lek trzeba uważać na ewentualne interakcje meloksykamu z innymi medykamentami. Przede wszystkim nie można go łączyć z innymi lekami, takimi jak kwas acetylosalicylowy w dużych dawkach lub z innymi niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi.

Dlatego właśnie połączenie meloksykamu z ketoprofenem nie jest najlepszym rozwiązaniem. Bezpieczniejszą opcją jest ewentualne zestawienie paracetamolu z meloksykamem.

Uważać muszą także pacjenci stosujący doustne leki przeciwzakrzepowe, jak warfaryna oraz sole litu, metotreksat, leki moczopędne, kortykosteroidy.

Pacjenci stosujący leki hamujące agregację płytek jak tyklopidyna i klopidogrel muszą uważać na ewentualne większe ryzyko krwawień. Podobnie jest u pacjentów leczonych lekami trombolitycznymi.

Nie zaleca się mieszania meloksykamu z alkoholem, również z powodu wzrostu ryzyka wystąpienia krwawień w obrębie przewodu pokarmowego.

Reklama

Czy meloksykam jest bezpieczny?

Właściwie stosowane leki są z reguły bezpieczne, ale wszystkie mogą prowadzić do pewnych działań niepożądanych. Nie inaczej jest z meloksykamem, choć nie wykazuje on aż tak wielu efektów ubocznych w porównaniu z innymi silnymi substancjami w grupy NLPZ.

Do najczęstszych skutków ubocznych meloksykamu z pewnością należą zaburzenia żołądkowo-jelitowe (niestrawność, bóle brzucha, wymioty, nudności, biegunka), a także bóle i zawroty głowy.

Rzadziej dochodzi do niedokrwistości, reakcji alergicznych, senności, czy zaburzeń czynności wątroby.

Pilnować się muszą także osoby, które mają wrażliwy przewód pokarmowy. Wpływ meloksykamu na żołądek może być bardzo negatywny, szczególnie w sytuacji nadużywania tego leku. Efektem może być nawet bolesne zapalenie żołądka.

W przypadku dłuższej kuracji tym lekiem warto zastosować osłonę na żołądek w postaci inhibitorów pompy protonowej (popularny pantoprazol albo omeprazol). Dzięki temu przewód pokarmowy będzie lepiej chroniony przed podrażnieniami i ewentualnymi powikłaniami. 

Chorzy uczuleni na meloksykam powinni go naturalnie unikać.

Wiele pacjentek pyta o szkodliwość meloksykamu w ciąży. Jest on silnie zakazany w III trymestrze. W I i II trymestrze jest już tylko niezalecany. Nie należy również stosować meloksykamu w czasie karmienia piersią.

Trzeba pamiętać, że istnieją inne, alternatywne środki przeciwbólowe i przeciwzapalne, które są dużo bezpieczniejsze. W przypadku ciąży lepiej wcześniej udać się do lekarza, niż próbować leczyć się na własną rękę.

Reklama

Jakie leki zawierają meloksykam?

Na polskim rynku farmaceutycznym istnieje aktualnie duży wybór leków z meloksykamem. Jak zdążyliśmy już wspomnieć, słabsza dawka (7,5mg) jest dostępna bez recepty.

Pierwotnym, oryginalnym preparatem, który został zarejestrowany jako pierwszy jest niedostępny w Polsce Mobic. Wszystkie pozostałe leki to zamienniki meloksykamu. Muszą być jednak zawsze tak samo skuteczne i bezpiecznie jak lek oryginalny.

Wszystkie leki z meloksykamem dostępne na receptę są także refundowane. Dzięki temu pacjenci z chorobami zwyrodnieniowymi stawów, z reumatoidalnym zapaleniem stawów lub z zesztywniającym zapaleniem stawów kręgosłupa mogą nabyć te leki dużo taniej.

Leki i preparaty zawierające meloksykam

Bibliografia

  • P. Cybulski, E. Michalik, A. Jabłoński; Meloksykam w produkcji trzody chlewnej; Życie weterynaryjne; 2018; 93; 4; 230-234.
  • J. Chudek; Stosowanie inhibitorów pompy protonowej w profilaktyce choroby wrzodowej u chorych leczonych niesteroidowymi lekami przeciwzapalnymi; Gastroenterologia Kliniczna; 2012; tom 4; nr 1; 33-40.
  • J. Woroń, J. Wordliczek, J. Dobrogowski; Porównanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ); Medycyna po Dyplomie; 2011; Vol. 20; Nr 6; 55-61.
  • Opieka.farm; https://opieka.farm/pytania/czy-meloksykam-jest-lekiem-bezpiecznym-dla-osob-starszych-pytanie-do-redakcji/ [data dostępu 26.09.2022]
  • M. Zaremba, A. Staniszewska, M. Niewada; Niesteroidowe leki przeciwzapalne - fakty, mity i kontrowersje dotyczące ryzyka sercowo-naczyniowego oraz ryzyka powikłań ze strony przewodu pokarmowego; Choroby Serca i Naczyń; 2012; tom 9; nr 3; 119-136.
  • J. Korbecki, I. Baranowska-Bosiacka, I. Gutowska, D. Chlubek; Cyclooxygenase pathways; Acta Biochimica Polonica; 2014; Vol. 61; No 4; 639-649.
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Artykuł napisany przez
Mgr farm. Wojciech Ziółkowski
Magister farmacji. Pracuje w aptece ogólnodostępnej oraz kieruje Działem Farmacji Centrum Okulistycznego. Aktywny członek samorządu aptekarskiego W czasie siedmioletniej pracy zawodowej rozwiązał nieskończoną ilość problemów z zakresu stosowania leków oraz prowadzenia właściwej terapii. W swojej pracy stawia na bezpośredni i partnerski kontakt z pacjentem, co umożliwia mu jasne przekazywanie medycznych zaleceń. Interesuje się interakcjami lekowymi oraz bezpieczeństwem terapii, zwolennik metod opartych na EBM (Evidence Based Medicine). Prywatnie szczęśliwy mąż, tata Krzysia oraz fan piłki nożnej i gotowania.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Substancje czynne
Wenlafaksyna: kiedy zaczyna działać? Dawkowanie, odstawienie
Mężczyzna boi się własnego cienia
Askorbinian sodu – dawkowanie, zastosowanie i szkodliwość
Ascorbinian sodu na łyżeczce
Pregabalina - działanie, dawkowanie i skutki uboczne. Po jakim czasie zaczyna działać?
Wzór chemiczny pregabaliny
Podobne artykuły
Stopy z grzybicą
Nystatyna - jak długo stosować? Dawkowanie i skutki uboczne
Kobieta zakrapla oczy
Gentamycyna - na co działa? Dawkowanie i skutki uboczne
Substancja kosmetyczna o nazwie cyklopiroksolamina
Cyklopiroksolamina w kosmetykach. Jakie ma właściwości i zastosowanie?
Wzór chemiczny escitalopramu
Na co jest escitalporam? Działanie i dawkowanie
Wzór chemiczny cefuroksymy
Na co działa cefuroksym? Dawkowanie i skutki uboczne

Reklama


Czy możliwe jest odzyskanie słuchu? 🦻
Sprawdź!