Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?

W pomieszczeniach unosi się wiele alergenów i drobnoustrojów chorobotwórczych. Znajdziemy tam roztocza, zarodniki grzybów i pleśni, bakterie i wirusy. Nie tylko alergicy odczuwają negatywne konsekwencje. Każdy z tych czynników może wpływać na zdrowie i samopoczucie osób wdychających te zanieczyszczenia. Najszybszym i najzdrowszym sposobem na ich wyeliminowanie jest ozonowanie. Ozon jest gazem wykazującym silne właściwości utleniające i biobójcze. Bakteriobójcze działanie ozonu pojawia się już przy stężeniu ok. 13 μg/dm³. Generator ozonu to urządzenie, które pozwala produkować go w naszym domu. Wiele osób zastanawia się, jaki model wybrać dla swojego domu. Przygotowaliśmy wskazówki.
Ozonator do żywności
Źródło: medmesklep.pl
Spis treści

Zobacz nasz test ozonatorów:

Reklama

Jak działa ozonator?

Najczęściej wykorzystywane ozonatory domowe bazują na technologii wyładowań koronowych. W takich urządzeniach ozon powstaje na tej samej zasadzie, jak podczas wyładowań atmosferycznych.

Pomiędzy dwiema elektrodami powstaje łuk elektryczny o wysokim napięciu, który dostarcza energię konieczną do dysocjacji dwuatomowych cząsteczek tlenu na tlen atomowy. Wolne atomy tlenu łączą się następnie z dwuatomowymi cząsteczkami, tworząc trójatomowe cząsteczki ozonu.

Zabudowany wentylator rozprzestrzenia wyprodukowany ozon po pomieszczeniu, a także dostarcza gaz zasilający do procesu. Zwykle jest to powietrze z otoczenia, choć urządzenia o wysokiej wydajności mogą być także zasilane mieszaninami o większej zawartości tlenu, a nawet czystym tlenem.

Reklama

Rodzaje ozonatorów

Ozonatory dostępne na rynku różnią się zastosowaną technologią wytwarzania ozonu, sposobem podawania powietrza zasilającego, a przede wszystkim przeznaczeniem.

W zależności od tego, jakie jest docelowe zastosowanie ozonatorów, będą się one charakteryzować innymi rozmiarami, wytwarzanym medium, czy dodatkowymi funkcjami. Podzieliliśmy je według ich przeznaczenia.

Ozonator żywności

Ozonator żywności służy do dezynfekcji i wydłużania świeżości produktów spożywczych. Niewielki aparat generuje ozon przy użyciu wyładowań elektrycznych, a następnie wężem doprowadza go do kamienia ozonującego, zanurzonego w naczyniu z zimną wodą.

W takim naczyniu zanurzamy żywność – owoce, warzywa, ryby lub mięso i pozostawiamy ją na odpowiedni czas (zwykle kilkanaście minut, w zależności od modelu urządzenia i ilości wody w naczyniu).

Silnie utleniające właściwości ozonu zredukują i unieszkodliwią pestycydy na powierzchni owoców i warzyw, a jego właściwości biobójcze zlikwidują bakterie i inne drobnoustroje bytujące na powierzchni mięsa.

Wodę należy kilkukrotnie zamieszać w trakcie procesu ozonowania, aby dotarła ona do każdej powierzchni żywności.

Ozonator do butów

Nieprzyjemny zapach butów wynika z żerujących na skórze bakterii, które namnażają się pod wpływem potu i braku odpowiedniej wentylacji.

Rozwiązaniem tego problemu będzie generator ozonu, w którym wylot zakończony jest specjalnie wyprofilowaną ceramiczną nasadką. Wtłoczy ona pod ciśnieniem ozonowane powietrze do buta.

Ozon nie tylko pozbędzie się zapachu wilgoci i zabije bakterie, doprowadzi również do unieszkodliwienia roztoczy i zarodników grzybów, prowadzących do pojawiania się pleśni.

Stosując regularną dezynfekcję uchronimy obuwie od niepożądanych zapachów potu oraz zadbamy o higienę i zdrowie stóp.

Ozonator uniwersalny

Ozonatory uniwersalne to domowe generatory ozonu, które pozwolą na regularne ozonowanie domu. Świetnie sprawdzą się do dezynfekcji pomieszczeń i innych zamkniętych powierzchni, takich jak lodówki i garderoby.

Przy użyciu dołączonych akcesoriów można je zastosować także do ozonowania żywności i wody. Ze względu na prostotę obsługi i wielofunkcyjność, takie urządzenia świetnie nadają się do użytku domowego.

Kierując dyszę generatora ozonu w stronę wlotu do domowej klimatyzacji, ozon można rozprowadzić po kanałach wentylacyjnych, aby pozbyć się nieprzyjemnych zapachów, wirusów i bakterii, usunąć grzyby, a tym samym uniknąć wysokich kosztów serwisu.

Ozonator uniwersalny może też z powodzeniem oczyścić powietrze w samochodzie. To również pozwoli uniknąć kosztownych wizyt w serwisach i zaoszczędzić sporo pieniędzy, dzięki czemu ozonator szybko się zwróci.

Ozonator przemysłowy

Profesjonalne ozonatory to większe jednostki o wysokiej wydajności, które z powodzeniem posłużą do dezynfekcji i oczyszczania powietrza w pomieszczeniach o dużej kubaturze, takich jak hale magazynowe i produkcyjne, sale konferencyjne, czy np. dworce.

Przydadzą się także do usuwania zapachu stęchlizny i odgrzybiania przestrzeni o dużej wilgotności, np. strychów, czy piwnic po zalaniu.

Wbudowany króciec pozwala na montaż rury i przesyłanie ozonu na dłuższe odległości. Przemysłowy ozonator sprawdzi się wszędzie tam, gdzie konieczne jest usunięcie zarazków, a niepożądane są drogie w utylizacji pozostałości po chemicznych środkach do dezynfekcji.

Rozbudowane moduły umożliwiają zaprogramowanie działania urządzenia na potrzeby konkretnego zastosowania.

Oczyszczacze powietrza z funkcją ozonowania

Na rynku dostępne są też wielofunkcyjne urządzenia służące do oczyszczania powietrza, wyposażone zazwyczaj w filtr cząstek stałych służący do usuwania pyłów i pyłków, jonizator do produkcji jonów ujemnych, lampę UV o właściwościach biobójczych i ozonator powietrza.

Pozwala to kompleksowo zadbać o jakość powietrza w domu. Jako, że procesu ozonowania nie można prowadzić, kiedy w pomieszczeniu znajdują się ludzie, dużą zaletą takich oczyszczaczy jest możliwość korzystania z pozostałych modułów, kiedy pomieszczenie jest w użyciu.

Funkcja ozonowania sprawdzi się idealnie w sytuacjach, kiedy np. pojawi się potrzeba usunięcia nieprzyjemnych zapachów z pomieszczenia lub gdy mieszkańcy wychodzą z domu.

Coraz większą popularnością cieszą się też urządzenia wyposażone w dodatkowe funkcje, takie jak sensory zapachów i pyłu, co pozwala na stały monitoring jakości powietrza.

Należy jednak zwracać szczególną uwagę na parametry takich sprzętów. W niektórych modelach funkcja ozonowania służy za marketingowy dodatek, bo wbudowany generator ozonu posiada zbyt niską wydajność, która nie pozwoli osiągnąć dezynfekcyjnego stężenia ozonu w pomieszczeniu.

Jaki generator ozonu wybrać?

Ozonatory na rynku znacznie różnią się parametrami, a głównym czynnikiem wpływającym na cenę jest wydajność urządzenia wyrażana w g/h lub mg/h. Parametr ten wskazuje na to, ile ozonu zostanie wyprodukowane w ciągu godziny.

To, jaka wydajność jest potrzeba, zależy od konkretnego zastosowania. Inna będzie konieczna do oczyszczania wody i żywności, inna do ozonowania samochodu, niewielkich pomieszczeń i domów, a jeszcze inna na potrzeby hal produkcyjnych.

To, jaki domowy ozonator kupić, powinno zależeć od wielkości pokoju o największej kubaturze w domu.

Drugi ważny parametr to wydajność wentylatora w m³/h, która decyduje o cyrkulacji powietrza, a więc o tym, jak skutecznie dotrze we wszystkie miejsca.

Powinniśmy zwrócić uwagę także na jakość wykonania generatora ozonu, jak choćby materiał obudowy. Urządzenie powinna cechować odporność na zarysowania i uszkodzenia mechaniczne.

Generatory ozonu znajdziesz również w medme sklep:

  • Cronos Ozonator powietrza do 700 mg/h GL-3189A - ten uniwersalny ozonator domowy pozwoli odświeżyć powietrze, zdezynfekować wodę i żywność, a dzięki wydajności ozonu do 700 mg/h także przeprowadzić ozonowanie samochodu i garderoby. Dodatkową zaletą jest funkcjonalność jonizacji do 3 mln jonów/cm³.
  • Cronos Generator ozonu - ozonator do 500 mg/h - niewielki ozonator domowy sprawdzi się doskonale przy dezynfekcji wody i oczyszczaniu jedzenia. Urządzenie posiada także jonizator, który razem z ozonatorem o wydajności 500 mg/h usunie kurz i nieprzyjemne zapachy z pomieszczeń.
  • Cronos Ozonator powietrza 16g/h SO-DP16G - przemysłowy generator ozonu, cechujący się wydajnością do 16 g/h ozonu pozwala na ozonowanie pomieszczeń o wysokich kubaturach, jak chłodnie i magazyny. Niewielka masa (2,5 kg) umożliwia łatwy transport, dzięki czemu urządzenie sprawdzi się również w warunkach domowych, pozwalając na szybkie i skuteczne ozonowanie domu.
  • Cronos Przemysłowy generator ozonu 8g/h – ten wydajny ozonator przemysłowy sprawdzi się do serwisowania klimatyzacji i oczyszczania powierzchni przemysłowych. Dużą zaletą urządzenia jest możliwość samodzielnej wymiany modułu zasilającego w przypadku jego zużycia, co ograniczy przyszłe koszty eksploatacyjne. Wbudowany timer pozwala ustawiać czas pracy co 20 minut, do maksymalnie 2 godzin.
  • Cronos Oczyszczacz powietrza CYJ-A01 3w1 - oczyszczacz powietrza z funkcją ozonowania i jonizacji pozwoli nadać świeżości powietrzu w domu i usunąć z niego zanieczyszczenia. Urządzenie może jonizować powietrze także kiedy generator ozonu nie pracuje, co pozwala nieustannie korzystać z części jego funkcjonalności.

Reklama

Generatory ozonu to sposób na oszczędność, oczyszczanie jedzenia i przedmiotów

Ozonatory domowe pozwalają korzystać z właściwości ozonu w domowych warunkach, troszcząc się o zdrowie mieszkańców.

Są wskazane zwłaszcza tam, gdzie mieszkają alergicy. Bezpieczeństwo stosowania sprawia, że taki sterylizator mieszkania to dobra inwestycja w zdrowie, która dodatkowo szybko się zwraca.

W medme sklep znajdziesz niedrogie ozonatory - jako marketplace wyszukujemy najlepsze oferty, a Ty zyskujesz dostęp do sprawdzonych urządzeń w dobrych cenach.

Czytaj również
Aleksandra Seń
Artykuł napisany przez
Aleksandra Seń
Specjalistka od SEO, zorientowana na sektor medyczny oraz zagadnienia HR. Swoje umiejętności rozwijała pracując w firmach marketingowych i redakcjach online. Obecnie jest doktorantką studiującą kulturę i religię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie skupia się na badaniach nad zbiorową pamięcią i dziedzictwem kulturowym. W czasie wolnym eksploruje górskie trasy i odkrywa wyjątkowe elementy designu z lat sześćdziesiątych.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Urządzenie koncentrator tlenu
Czym jest taping? Plastry dla sportowców i rehabilitacyjne
Kinesio taping
Mankiet do ciśnieniomierza – jak dobrać go prawidłowo?
Lekarz mierzy ciśnienie krwi pacjentowi
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Dziewczynka inhaluje się
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?
Ozonator do żywności
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!