Pulsoksymetr na palec - jakie ma zastosowanie?

Pulsoksymetr to nie rodzaj pulsometru, a urządzenie badające saturację krwi, czyli stopień jej nasycenia tlenem. Do czego jeszcze służy pulsoksymetr napalcowy i kupić do użytku domowego?
Męska dłoń z pulsoksymetrem na palecu
Źródło:123RF
Spis treści

Czym jest pulsoksymetr na palec?

Pulsoksymetr umożliwia nieinwazyjne zmierzenie poziomu nasycenia hemoglobiny tlenem. Dzieje się tak poprzez emitowanie i mierzenie pochłaniania podczerwonego i czerwonego promieniowania przez czerwone krwinki. Pulsoksymetry do użytku domowego są niewielkie, zasilane bateriami i badają przede wszystkim saturację, podczas gdy te używane w szpitalach składają się z dwóch części - jednostki centralnej i zakładanego na palec lub ucho czujnika. Co ciekawe, zaawansowane pulsoksymetry mierzą nie tylko nasycenie krwi tlenem, ale również tętno i ciśnienie, wykrywają także oddech. W przypadku małych dzieci można zastosować takie samo urządzenie, zakłada się je jednak wówczas na dłoń lub stopę maluszka.

Kiedy warto kupić pulsoksymetr napalcowy?

Choć mogłoby się wydawać, że znajomość poziomu nasycenia krwi tlenem jest znacznie mniej istotna od pomiaru wysokości ciśnienia czy pulsu, w niektórych sytuacjach należy ją jednak zbadać. Ryzyko wystąpienia niskiej saturacji występuje w przebiegu astmy, obturacyjnej choroby płuc i innych schorzeń związanych z zaburzeniami oddychania. 

W warunkach szpitalnych saturacja jest z kolei badana w trakcie operacji, podczas śpiączki klinicznej oraz w ramach monitorowania funkcji życiowych wcześniaków i noworodków z niedowagą. Pulsoksymetr może przydać się niektórym sportowcom, zwłaszcza tym, którzy muszą kontrolować swoją wydolność, jak również osobom uprawiającym sporty wysokościowe. Używając pulsoksymetru należy wiedzieć, że wynik badania może być sfałszowany przez czynniki takie, jak poruszanie się osoby badanej, skurcz naczyń krwionośnych pojawiający się wskutek zimna, znajdujące się na palcach tatuaże lub pomalowane paznokcie (zwłaszcza ciemnym kolorem). 

Jaki pulsoksymetr kupić?

Kupując pulsoksymetr na palec do domowego użytku należy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, kto będzie z niego korzystał. Nie każdy model będzie się bowiem nadawał do zastosowania u osób u ciemniejszej karnacji (mogłoby to zakłócić pomiar). Niektóre pulsoksymetry posiadają jednak funkcję eliminacji działania czynników, które mogłyby spowodować zaburzenia pomiaru. 

Wśród dodatkowych opcji wymienia się również automatyczne wyłączanie się urządzania po kilku sekundach od zakończenia pracy, alarm dźwiękowy oznaczający wynik odbiegający od dopuszczalnych norm oraz możliwość połączenia z urządzeniami mobilnymi przez Bluetooth. Wybierając urządzenie dobrze jest sprawdzić czy można podłączać je do ładowania, czy działa ono jedynie na baterie. Przy zakupie warto także zwrócić uwagę na deklarowany przez producenta ewentualny zakres błędu pomiaru, jak również okres gwarancji.

Pulsoksymetr na palec - cena

Średni koszt pulsoksymetru napalcowego to około 100 zł. Za taką cenę można kupić urządzenie z systemem pozwalającym na pomiar w czasie ruchu i mierzące również puls. Niektóre modele z tej półki cenowej umożliwiają też korzystanie z pulsoksymetra osobom o ciemniejszej karnacji. 

Nim zakupimy sprzęt i zaczniemy z niego korzystać, zapamiętajmy, że prawidłowy poziom saturacji powinien wynosić od 95 do 100 %. Wynik poniżej 94% oznacza już niedotlenienie organizmu. Warto wiedzieć, że dokładność pomiaru może być mniejsza w przypadku podwyższonego poziomu bilirubiny, czyli pomarańczowoczerwony barwnika żółciowego we krwi. 

Pulsoksymetr napalcowy dla dzieci

Oprócz zwykłych pulsoksymetrów napalcowych, w sprzedaży dostępne są również specjalne pulsoksymetry dla dzieci i niemowląt. Komora pomiarowa posiada wówczas odpowiednią wielkość i będzie idealna zarówno dla dziecięcych palców, jak i małych palców niektórych dorosłych. 

Zaletą niektórych urządzeń skierowanych do najmłodszych jest również ich design - jasne kolory czy przyjazne wzory, np. ze zwierzątkami. Jeśli zależy nam na bardziej uniwersalnym sprzęcie, powinniśmy sprawdzić od którego roku życia można z niego korzystać. Niektórych pulsoksymetrów mogą bowiem używać już dzieci od 4. roku życia. Mierząc saturację u maluszka warto pamiętać, że w przeciwieństwie do chociażby ciśnienia tętniczego, prawidłowa wartość saturacji u dzieci wynosi tyle samo, co u osób dorosłych.

Pulsoksymetr a pulsometr napalcowy

Choć nazwy są dość podobne i dla niektórych mogą okazać się mylące, należy wiedzieć, że pulsoksymetr to nie to samo, co pulsometr. Pulsometr nie mierzy poziomu nasycenia krwi tlenem, a tętno, czyli ruch naczyń tętniczych zależny od skurczów serca i elastyczności ścian tętniczych. Pulsometry, podobnie jak pulsoksymetry, są wyposażane w opcje dodatkowe, takie jak pomiar spalanych kalorii, zegar, czy stoper. Nie zakłada się ich jednak na palec. Te bardziej precyzyjne składają się z dwóch elementów - paska zakładanego na klatkę piersiową i „zegarka” pokazującego na bieżąco wyniki pomiaru. Podstawowe, mniej dokładne wersje występują bez paska - pomiar jest jednak wówczas bardziej orientacyjny.

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Pomiary tętna i poziomu tlenu we krwi z użyciem urządzeń mobilnych”, Z. Feng, M. Smith, artykuł opublikowany w magazynie Elektronika Praktyczna 10/2015
  • https://pl.wikipedia.org/wiki/Pulsoksymetr
Więcej z kateogrii: Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Przeczytaj artykuł
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!
Podobne artykuły
Echo serca - jak wygląda badanie echa serca. Normy, wyniki
Czerwona pręga – jak wygląda? Na stopie i przedramieniu
Rozrusznik serca – jak długo można żyć ze stymulatorem?
Ucisk w klatce piersiowej - przyczyny, diagnoza i leczenie
Wysoki puls - czym grozi i jak go obniżyć? Przyczyny i objawy

Reklama

Może to Cię zainteresuje
Co pyli w lipcu 2021?
D-dimery: norma, badanie i wyniki. Przyczyny podwyższonych?
Udar słoneczny - ile trwa, objawy udaru cieplnego?
RDW CV - co znaczy wysokie lub niskie. Jaka jest norma?
Jaką dietę stosować podczas chemioterapii? Sprawdzamy!

Reklama