Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?

Szczoteczka soniczna dla dzieci działa w ten sam sposób, jak wariant dla dorosłych. Emitowanie fal dźwiękowych o konkretnym natężeniu, wprawiają w ruch pastę do zębów. Dzięki czemu powstają mikrobąbelki, które docierają do trudno dostępnym przestrzeni między zębami. Sprawdź, od którego wieku warto zaopatrzyć dziecko w szczoteczkę o najnowszej technologii, dbającej o czystość jamy ustnej.
Szczoteczka soniczna
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Szczoteczki soniczne dla dzieci działają na tej samej zasadzie, co modele dla dorosłych. Także występuje tutaj ta sama technologia fal dźwiękowych o konkretnym natężeniu tak, aby powstała piana dotarła do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej. Szczoteczki dla dzieci mają słabsze moce i mniejszą ilość obrotów.
  • Na rynku dostępne są szczoteczki soniczne dla najmłodszych dzieci nawet dla niemowląt. Te produkty mają wtedy gumowe szczoteczki. Jednakże używanie szczoteczki sonicznej polecane jest dzieciom dopiero od 7. roku życia.
  • Szczoteczki soniczne dla dzieci są dostępne w ciekawych kolorach tak, aby zachęcać dzieci do wyrabiania codziennego nawyku dbania o higienę jamy ustnej. Można również spersonalizować szczoteczkę dołączonymi do zestawu naklejkami.
SPRAWDŹ TEŻ: Szczoteczka soniczna z irygatorem – jakie ma działanie?
Spis treści

Reklama

Jak myć zęby szczoteczką soniczną?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów szczoteczek, których głównym zadaniem jest oczyszczanie zębów z resztek pokarmów i innych osadów znajdujących się w jamie ustnej. Najbardziej popularne manualne szczoteczki zostały zastąpione elektrycznymi, natomiast te elektryczne przewyższyła nowsza technologia.

Odpowiadając na pytanie, jak działa szczoteczka soniczna, warto odwołać się do jej budowy. Główka jest podłużna tak, jak w manualnych wariantach, a rączka odpowiednio wymodelowana, szersza, aby mogła w sobie zmieścić baterię akumulatorową, którą należy ładować raz na kilka dni, tygodni.

Nazwa tego produktu wzięła się z angielskiego słowa sonic, które oznacza dźwiękowy. Fale dźwiękowe wprawiają w ruch ślinę oraz pastę i dzięki temu powstają mikrobąbelki docierające do trudno dostępnych miejsc w jamie ustnej, w szczególności przestrzeni międzyzębowych.

Wytwarzanie fal dźwiękowych o konkretnym natężeniu działa bakteriobójczo. Kierunki działania tego produktu to ruchy wymiatająco-pulsacyjne, dzięki czemu usuwają zanieczyszczenia i przebarwienia, nie ingerując w delikatne dziąsła, czy nie uszkadzając szkliwa.

Na pytanie, jak korzystać ze szczoteczki sonicznej, odpowiedź jest dość prosta. Wiele produktów ma wbudowany dwuminutowy timer, który odmierza optymalny czas mycia zębów. Po tym czasie urządzenie wyłącza się. Ten czasomierz może mieć również funkcję chwilowego zatrzymania się po 30 sekundach tak, aby można było przenieść szczoteczkę w inne miejsce jamy ustnej. Dodatkowe ruchy nie są potrzebne.

Reklama

Jaka szczoteczka soniczna dla dzieci?

Dostępne produkty do dbania o higienę jamy ustnej dla dzieci są zrobione z delikatniejszych tworzyw, czy bez dodatkowych środków chemicznych. Wszystko z troską o bezpieczeństwo i delikatność najmłodszych.

Szczoteczka soniczna dla dzieci również spełnia wszelkie wymagania tak, aby być jak najlepiej dostosowana do wrażliwych zębów i dziąseł. Wielu producentów, mających w swojej ofercie szczoteczki soniczne dla dzieci, produkują je mniejsze tak, aby mogły zmieścić się w rączce 6-7 latka.

Moc tych produktów również jest znacznie słabsza tak, aby dziecko nie mogło nieświadomie zrobić sobie krzywdy.

Szczoteczka soniczna czy elektryczna dla dzieci?

Odpowiedź na pytanie, czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej, jest bardzo złożona. Szczoteczka elektryczna jako jedyna ma okrągły kształt główki, natomiast soniczna zbliżona jest wyglądem do modeli manualnych.

Różnice występują także w kierunkach ruchu: elektryczna porusza się rotacyjno-pulsacyjnie i wykonuje do 8 800 ruchów na minutę.

Natomiast soniczna ma ruchy wymiatająco-pulsacyjne przy średnio 35 000 ruchów na minutę. Szczoteczki rotacyjne pomagają w usuwaniu płytki nazębnej, jednak nie są przeznaczone do czyszczenia trudno dostępnych miejsc między zębami.

Dzięki nowoczesnej technologii modele soniczne docierają do przestrzeni międzyzębowych, co skutkuje dokładniejszym oczyszczeniem jamy ustnej. Dobra szczoteczka soniczna wykonuje całą pracę za użytkownika, dzięki czemu nie trzeba doszkalać się w technikach prawidłowego czyszczenia zębów. Może być to dobry wybór dla dzieci zmagające się z próchnicą.

Reklama

Szczoteczka soniczna dla niemowląt

Dbanie o higienę jamy ustnej warto zacząć już od pierwszych tygodni życia dziecka. Jednakże soniczna szczoteczka dla niemowląt może nie spełniać swojej funkcji z powodu braku uzębienia u tak małych pociech.

Dobrym nawykiem jest przecieranie dziąseł niemowlaka chustką czy pieluszką o delikatnej fakturze tak, aby oczyścić jamę ustną z resztek mleka czy innego pokarmu.

Szczoteczka soniczna dla małych dzieci może zostać wprowadzona mniej więcej w okolicy 6. roku życia. Zalecane jest, aby wszelkie czynności higieniczne były wykonywane przez dzieci pod nadzorem rodziców lub opiekunów. Jak potwierdzają badania, dzieci myjące zęby w towarzystwie dorosłych, usuwają więcej płytki nazębnej niż te wykonujące czyszczenie samodzielnie bez nadzoru opiekuna.

Reklama

Szczoteczka soniczna dla dzieci 0-3

Powinno się dbać o higienę jamy ustnej dzieci już od najmłodszych lat. Związane jest to z wczesnym ryzykiem powstawania próchnicy. Mleczne zęby także wymagają czystości i ochrony.

Szczoteczka soniczna dla 2 latka nie jest jednak dobrym rozwiązaniem. Dzieci trudno przekonać do codziennego wykonywania czynności higienicznych w obrębie jamy ustnej, a tym bardziej uczyć ich technik prawidłowego operowania szczoteczką. Soniczny model wydawałby się idealnym wyborem przy tak skomplikowanej nauce nawyku. Niestety produkty dostępne na rynku mają zbyt dużą moc pulsacyjną, która mogłaby uszkodzić mleczaki oraz delikatne dziąsła.

Producenci jednak starają się wykonać główki z elastycznych i miękkich tworzyw, dzięki czemu dostępna jest nawet szczoteczka soniczna dla dzieci od 1 roku życia.

Reklama

Szczoteczka soniczna dla dzieci 7 lat

Bezpieczniejsza opcja zakupu droższego produktu do higieny jamy ustnej pojawia się, gdy pociecha skończy 7. rok życia. Zaczyna się wtedy naturalny proces wymiany zębów mlecznych na stałe. Szczoteczka soniczna dla dzieci spełnia wtedy swoje funkcje czyszczące, przy czym ich moc jest już lepiej dostosowana do wieku. W dalszym ciągu możliwy jest wybór między większą i mniejszą mocą.

Przeciwwskazaniem do używania szczoteczki sonicznej może być sam fakt wymiany zębów, kiedy dziąsła są odsłonięte i podrażnione przez wyrzynające się zęby stałe. Czynności higieniczne mogą sprawiać wtedy jeszcze więcej bólu.

Reklama

Najlepsza szczoteczka soniczna dla dzieci

Jaką szczoteczkę soniczną wybrać dla dzieci? Na to pytanie bardzo trudno udzielić odpowiedź, ponieważ każde dziecko ma inny próg wrażliwości czy delikatności, więc czasem najmniejsza moc może być w dalszym ciągu zbyt duża.

Przed dokonaniem wyboru warto poznać wyniki testów szczoteczek sonicznych. Może być to cenna wskazówka przed zakupem.

Czytaj również

Bibliografia

  • Grzesiak-Gasek, I., Kaczmarek, U., Porównywanie skuteczności usuwania płytki nazębnej z użyciem miękkich szczoteczek manualnych, Dent. Med. Probl. 2016, 53, 1, str. 83-88.
  • Newseria Lifestyle, O zęby dziecka należy dbać od pierwszych miesięcy życia, nowygabinet.pl, https://www.nowygabinet.pl/index.php/dziecko-u-stomatologa/1849-o-zeby-dziecka-nalezy-dbac-od-pierwszych-miesiecy-zycia, (dostęp dnia 15.08.2021).
  • Hubicz, K. (2019). Szczoteczka soniczna: jak działa i czy jest skuteczna? Szczoteczka soniczna czy elektryczna?, poradnikzdrowie.pl, https://www.poradnikzdrowie.pl/uroda/twarz/szczoteczka-soniczna-jak-dziala-i-czy-jest-skuteczna-szczoteczka-soniczna-czy-elektryczna-aa-17jD-K2vr-mksA.html, (dostęp dnia 15.08.2021).
  • DentaCare, Szczoteczka soniczna – jak działa?, https://dentacare.pl/porady/szczoteczka-soniczna, (dostęp dnia 15.08.2021).
  • Świątek, B. (2021). Zęby stałe – wyzwanie dla dziecka i... rodzica, Medicover, https://www.medicover.pl/o-zdrowiu/zeby-stale-wyzwanie-dla-dziecka-i-rodzica,3921,n,2666, (dostęp dnia 15.08.2021).
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Pasta do zębów bez fluoru
Mycie zębów u dzieci i dorosłych - instrukcja, jak robić to prawidłowo
Rodzinne mycie zębów
Jaka szczoteczka soniczna? Sprawdź najważniejsze informacje
Różowa szczoteczka soniczna wraz z akcesoriami.
Podobne artykuły
Kobieta w beżowym swetrze sprawdza oddech dłonią przy ustach na jednolitym tle.
Nieprzyjemny zapach - z ust, nosa, miejsc intymnych. Co stosować?
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!