Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗
Chcesz jeść mniej mięsa? 👉 Koniecznie sprawdź te produkty❗

Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?

Szczoteczki międzyzębowe są idealnym uzupełnieniem codziennych czynności higienicznych w jamie ustnej. Polecane są osobom, które mają duże przestrzenie międzyzębowe, czyli kiedy ich zęby nie przylegają ściśle do siebie. Dowiedz się, jak poprawnie jej używać oraz gdzie można ją dostać w dobrej cenie.
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Źródło: 123RF
W skrócie
  • Szczoteczki międzyzębowe są bardzo proste w użytkowaniu. Służą do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych z resztek pokarmu i innych drobnych zanieczyszczeń, z którymi zwykła szczoteczka do zębów nie dała sobie rady. Jest to dodatkowy produkt, który poprawia dbałość o higienę jamy ustnej.
  • Szczoteczkę należy przyłożyć do przestrzeni między zębami pod kątem prostym do dziąsła, a następnie wsunąć w stronę jamy ustnej. Szczoteczka ma bardzo delikatne i elastyczne włosie, więc usunie niechciane resztki, ale nie podrażni dziąseł. W następnej kolejności należy pociągnąć produkt w przeciwnym kierunku i przesunąć szczoteczkę do przestrzeni międzyzębowej obok.
  • Szczoteczkę taką można zakupić w aptece stacjonarnej i internetowej, w gabinecie stomatologicznym, a także coraz częściej dostępna jest w drogeriach. Koszt jednorazowych przyrządów sprzedawanych po kilka sztuk to kilkanaście złotych. Droższym wyborem będzie zakup szczoteczki z dłuższą rączką i wymiennymi główkami lub szczoteczką elektryczną.
SPRAWDŹ TEŻ: Wybór szczoteczki elektrycznej – czym się kierować?
Spis treści

Reklama

Czym jest szczoteczka międzyzębowa?

Szczoteczka do przestrzeni międzyzębowych jest to przyrząd wykorzystywany do usuwania resztek pokarmu z miejsc między stykiem zębów. Jej specjalna budowa, czyli główka posiadająca długą i wąską szczoteczkę oraz rączka ułatwiająca manewrowanie, poprawia jakość codziennej higieny jamy ustnej.

Zapobiega powstawaniu próchnicy i pozostawia zęby znacznie bardziej czyste niż po użyciu zwykłej szczoteczki. Zalecana jest osobom posiadającym duże przestrzenie między zębami i odsłonięte korzenie zębów.

W przypadku, gdy styki zębów są w niewielkiej od siebie odległości rekomendowane jest używanie nici dentystycznej. Szczoteczka do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych inaczej nazywana interdentalną, jest więc środkiem uzupełniającym podstawowe produkty do higieny jamy ustnej.

Reklama

Jak używać szczoteczki międzyzębowej?

Szczoteczka do czyszczenia między zębami powinna być stosowana regularnie, dzięki czemu rośnie szansa zminimalizowania ryzyka wystąpienia próchnicy czy zapaleń dziąseł. Warto zastosować ją po podstawowym myciu zębów szczoteczką i pastą. Używanie jej jest bardzo proste, wręcz intuicyjne i nie wymaga dodatkowego zdobywania wiedzy.

Szczoteczka interdentalna powinna zostać przyłożona do przestrzeni między zębami pod kątem prostym (90o) do dziąseł. Następnie należy ją przełożyć głębiej w stronę jamy ustnej przez powierzchnie międzyzębowe. W tym momencie resztki pokarmu powinny zostać poruszone i część z nich może przyczepić się już do przyrządu.

W następnej kolejności należy delikatnie pociągnąć szczoteczkę na zewnątrz i przejść do przestrzeni między zębami znajdującej się obok. Powtarzać czynność aż do momentu wyczyszczenia wszystkich trudno dostępnych miejsc.

Taki produkt należy także wymieniać co jakiś czas – w zależności od rodzaju włosia – z powodu naturalnego zużywania się oraz zachowania czystości przyrządów do higieny jamy ustnej.

Rodzaje szczoteczek międzyzębowych

Produkt ten jest dostępny na rynku w wielu rodzajach. Różnią się wielkością, twardością włosia, wymodelowaniem uchwytu, materiałem, a także przeznaczeniem. Niepoprawne dobranie szczoteczki może skutkować brakiem efektu (zbyt mała szczoteczka) lub ranieniem dziąseł (zbyt duża szczoteczka lub źle dobrana moc przyrządu).

Należy zatem poznać indywidualne potrzeby jamy ustnej i dobrać produkt, który będzie służył długi czas i zapewniał czystość, minimalizując ryzyko powstawania próchnicy czy zapaleń dziąseł.

Najpopularniejszą szczoteczką tego typu jest szczoteczka międzyzębowa do aparatu zwana inaczej ortodontyczną. Przeznaczona jest dla osób posiadających aparaty ortodontyczne założone na stałe. Dzięki temu produktowi łatwo wyczyścić aparat, posiadający bardzo dużą ilość trudno dostępnych przestrzeni.

Coraz bardziej popularna jest także szczoteczka międzyzębowa elektryczna, ponieważ szybciej wykonuje proces dodatkowego oczyszczania. Trzeba jednak uważać, aby użyć odpowiedniej mocy, która nie drażni dziąseł i nie spowoduje ich urazu. Osobom posiadającym mosty, korony i implanty również zaleca się korzystanie z tego przyrządu w celu dodatkowej dbałości o higienę. 

Reklama

Gdzie kupić szczoteczkę międzyzębową?

Szczoteczki interdentalne stają się coraz bardziej popularne na rynku. Ich dostępność zwiększa się, więc coraz łatwiej można je znaleźć nawet w drogerii obok innych przyrządów i produktów do higieny jamy ustnej.

Można je zakupić również w aptece stacjonarnej oraz internetowej, gdzie będzie zdecydowanie większy wybór. Taką szczoteczkę dostanie się także w gabinecie stomatologicznym. 

Reklama

Cena szczoteczki międzyzębowej

Małe szczoteczki do czyszczenia przestrzeni międzyzębowych można znaleźć zazwyczaj w opakowaniu po kilka sztuk, które kosztować będzie kilkanaście złotych. Są to w większości produkty jednorazowe, które zaraz po użyciu należy zutylizować.

Szczoteczki z dłuższą i wygodniejszą rączką znaleźć można w podobnej cenie, jednak należy wziąć pod uwagę konieczność zakupu wymiennych główek. Na to samo należy zwrócić uwagę przy zakupie szczoteczki międzyzębowej elektrycznej.

Oprócz znacznie wyższej ceny samego przyrządu (nawet kilkadziesiąt złotych), powinno się uwzględnić również koszt główek do wymiany.

Najbardziej zadowolonymi klientami są osoby noszące stały aparat ortodontyczny. Szczoteczki są na tyle delikatne, że nie uszkadzają drucików ani dziąseł, a za to dokładnie czyszczą trudno dostępne miejsca w jamie ustnej.

Nić dentystyczna może być z łatwością wymieniona na szczoteczkę do przestrzeni międzyzębowych z uwagi na wygodę użytkowania. Wybierając wariant jednorazowy, warto pomyśleć o jego plastikowym wykonaniu, które powoduje zwiększoną ilość produkowanych odpadów.

Czytaj również

Bibliografia

  • Sunstargum, (2019). Czyszczenie interdentalne – postaw na szczoteczki do przestrzeni międzyzębowych, https://www.sunstargum.com/pl/blog/czyszczenie-interdentalne-postaw-na-szczoteczki-do-przestrzeni-miedzyzebowych.html, (dostęp dnia 15.08.2021).
  • Kopeć, A., Brukwicka I., Błaszczak, B., Kopański, Z., Rowiński, J., Strychar, J. Profilaktyka domowa i specjalistyczna jamy ustnej, Journaal of Clinical Healthcare, 2017, 1, 10-14.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Higiena jamy ustnej
Nieświeży oddech - jak się pozbyć? 7 skutecznych sposobów
Kobieta borykająca się z nieprzyjemnych zapachem z ust
Mycie zębów u dzieci i dorosłych - instrukcja, jak robić to prawidłowo
Rodzinne mycie zębów
Jaka szczoteczka soniczna? Sprawdź najważniejsze informacje
Różowa szczoteczka soniczna wraz z akcesoriami.
Podobne artykuły
Szczoteczka soniczna
Kiedy kupić szczoteczkę soniczną dla dzieci?
Nić dentystyczna
Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?
Pasta do zębów bez fluoru
Czy pasta bez fluoru jest skuteczna? Co warto wiedzieć?
Czyszczenie jamy ustanej szczoteczką międzyzębową
Czym jest szczoteczka międzyzębowa i jak jej poprawnie używać?
Kobieta z córką myją zęby
Pasta do szczoteczki elektrycznej - czy wybór ma znaczenie?

Reklama


Co oznacza pulsowanie w uchu?
Sprawdź!