string(8) "szukanie" Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?

Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?

Nitkowanie zębów powinno stanowić integralną część higieny jamy ustnej. Poza regularnym i starannym myciem zębów należy także codziennie je nitkować. Jak to robić? Wystarczy dokładnie i ostrożnie wymiatać nicią dentystyczną nieczystości z przestrzeni pomiędzy zębami.
Nić dentystyczna
Źródło:123RF

Spis treści

Czemu służy nitkowanie zębów?

Po co nitkować zęby jeśli myjemy je dokładnie, w dodatku dwa razy dziennie lub częściej? Przede wszystkim nitkowanie zębów odbywa się po to by usunąć resztki pokarmowe oraz bakterie z przestrzeni międzyzębowych, do których ani zwykła ani elektryczna szczoteczka się nie dostaną.Szczotkując zęby docieramy do trzech powierzchni zębowych z pięciu występujących. Pozostałe dwie będą oczyszczone jedynie profesjonalnym sprzętem, takim jak np. nić dentystyczna.Tam gdzie trafia nitka dentystyczna, czyli w szczelinach między zębami, gromadzą się pozostałości po jedzeniu, bakterie i inne drobnoustroje, które nie wymywane regularnie tworzą podwalinę pod takie choroby, jak próchnica oraz paradontoza. Schorzenia te z kolei mogą prowadzić do utraty zębów.

Wybór nici dentystycznych jest dość szeroki: od zwykłych przez takie z dodatkiem fluoru po woskowane. Nici dentystyczne różnią się także między sobą m.in. grubością, wytrzymałością oraz ceną.

Jak nitkować zęby?

Używanie nici dentystycznej nie jest trudne, wystarczy poznać zasadę jej stosowania i iść krok po kroku za instrukcją:

 1. Najpierw należy oderwać lub odciąć (większość pudełeczek z nićmi dentystycznymi ma wbudowany nożyk lub gilotynkę, dzięki którym można łatwo oderwać wybrany fragment nici) około 50 cm nitki dentystycznej.
 2. Następnie należy owinąć sobie tym kawałkiem nici środkowe palce obu dłoni pozostawiając pomiędzy nimi zapas kilku centymetrów (powinien on mieć długość między 2,5 a 5 cm).
 3. Pomagając sobie dodatkowo kciukami lub palcami wskazującymi należy pionowymi ruchami wymiatającymi oczyszczać każdą szczelinę między zębami po kolei na górnej i na dolnej szczęce. 

Należy pamiętać o tym, by czyszcząc kolejną szczelinę międzyzębową używać czystego fragmentu nici. Nitkowanie zębów powinno trwać około trzech minut. Ważne jest również to by czynność tę wykonywać delikatnie, nie naruszając wrażliwej powłoki dziąseł. Oczywiście zużytą należy wyrzucić, nie nadaje się ona do ponownego użytku.

Kiedy stosować nić dentystyczną?

Jak często stosować nić dentystyczną? Najlepiej używać jej codziennie. Dentyści rekomendują wymiatanie nieczystości nicią dentystyczną raz dziennie, zależnie od preferencji: rano lub wieczorem. Nitkować zęby można zarówno przed szczotkowaniem, jak i po tej czynności, nie ma to większego znaczenia. Nitka dentystyczna odgrywa szczególną rolę w przypadku kiedy pacjent posiada protezę dentystyczną lub ma założony aparat ortodontyczny. Być może w takich sytuacjach dentysta zaleci częstsze nitkowanie zębów niż raz dziennie, w inny sposób lub szczególnym rodzajem nici. Niekiedy zamiast nici dentystycznych lepiej sprawdzą się inne przyrządy, jak np.:

 • irygator do płukania jamy ustnej, 
 • szczoteczka do czyszczenia szczelin międzyzębowych, 
 • wykałaczki z nicią dentystyczną.

Specjalistyczne nici dentystyczne

Oprócz zwykłych nici dentystycznych można wypróbować takie, które mają szczególne przeznaczenie. Mowa m.in. o nitce z fluorem, która ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość fluoru to zęba hamując drogę próchnicy i innych chorobom. Innym przykładem jest nić z woskiem, którą poleca się osobom z wrażliwymi dziąsłami oraz wąskimi przestrzeniami między zębami. W tym przypadku dobre mogą okazać się także taśmy dentystyczne.Dla pacjentów o szerszych szczelinach między zębami stworzono natomiast pęczniejące nici dentystyczne, które w połączeniu z wodą i śliną zwiększają swoją objętość wypełniając te przestrzenie i dokładnie je czyszcząc. Wspomniane wcześniej wykałaczki wyposażone w nić dentystyczną pomogą zaś osobom, które mają trudności manualne w dotarciu do głębiej osadzonych w jamie ustnej zębów.

Ile kosztuje nić dentystyczna?

Przeciętna cena nici dentystycznej oscyluje wokół 10 zł.Wiele rodzajów nici można kupić także za kwotę niższą niż 10 zł. 

Cena w dużej mierze uzależniona jest od:

 • rodzaju nici, 
 • tworzywa, z jakiego została wykonana, 
 • długości, 
 • dodatkowego asortymentu, takiego jak np. nożyk do odcinania kolejnego fragmentu nici, 
 • czy szczególnych udogodnień (np. nici w woskiem), itp.

Niektóre modele nici dentystycznych są już pocięte na gotowe kawałki, odpowiadające jednorazowemu czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. W przypadku kłopotu z wyborem odpowiedniego rodzaju nici dentystycznej najlepiej poradzić się swojego dentysty.

Czytaj:

Oceń artykuł

(liczba ocen 14)

Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca. Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na temat zdrowia i zdrowego stylu życia, zapraszamy na nasz portal ponownie!

Zamknij