Dla Ciebie, na zdrowie!

Nitkowanie zębów – jak i kiedy używać nitki dentystycznej?

Nitkowanie zębów powinno stanowić integralną część higieny jamy ustnej. Poza regularnym i starannym myciem zębów należy także codziennie je nitkować. Jak to robić? Wystarczy dokładnie i ostrożnie wymiatać nicią dentystyczną nieczystości z przestrzeni pomiędzy zębami.
Nić dentystyczna
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czemu służy nitkowanie zębów?

Po co nitkować zęby jeśli myjemy je dokładnie, w dodatku dwa razy dziennie lub częściej? Przede wszystkim nitkowanie zębów odbywa się po to by usunąć resztki pokarmowe oraz bakterie z przestrzeni międzyzębowych, do których ani zwykła ani elektryczna szczoteczka się nie dostaną.

Szczotkując zęby docieramy do trzech powierzchni zębowych z pięciu występujących. Pozostałe dwie będą oczyszczone jedynie profesjonalnym sprzętem, takim jak np. nić dentystyczna.Tam gdzie trafia nitka dentystyczna, czyli w szczelinach między zębami, gromadzą się pozostałości po jedzeniu, bakterie i inne drobnoustroje, które nie wymywane regularnie tworzą podwalinę pod takie choroby, jak próchnica oraz paradontoza. Schorzenia te z kolei mogą prowadzić do utraty zębów.

Wybór nici dentystycznych jest dość szeroki: od zwykłych przez takie z dodatkiem fluoru po woskowane. Nici dentystyczne różnią się także między sobą m.in. grubością, wytrzymałością oraz ceną.

Jak nitkować zęby?

Używanie nici dentystycznej nie jest trudne, wystarczy poznać zasadę jej stosowania i iść krok po kroku za instrukcją:

 1. Najpierw należy oderwać lub odciąć (większość pudełeczek z nićmi dentystycznymi ma wbudowany nożyk lub gilotynkę, dzięki którym można łatwo oderwać wybrany fragment nici) około 50 cm nitki dentystycznej.
 2. Następnie należy owinąć sobie tym kawałkiem nici środkowe palce obu dłoni pozostawiając pomiędzy nimi zapas kilku centymetrów (powinien on mieć długość między 2,5 a 5 cm).
 3. Pomagając sobie dodatkowo kciukami lub palcami wskazującymi należy pionowymi ruchami wymiatającymi oczyszczać każdą szczelinę między zębami po kolei na górnej i na dolnej szczęce. 

Należy pamiętać o tym, by czyszcząc kolejną szczelinę międzyzębową używać czystego fragmentu nici. Nitkowanie zębów powinno trwać około trzech minut. Ważne jest również to by czynność tę wykonywać delikatnie, nie naruszając wrażliwej powłoki dziąseł. Oczywiście zużytą należy wyrzucić, nie nadaje się ona do ponownego użytku.

Chcesz chronić zęby u swoich dzieci? Kliknij tutaj!

Kiedy stosować nić dentystyczną?

Jak często stosować nić dentystyczną? Najlepiej używać jej codziennie. Dentyści rekomendują wymiatanie nieczystości nicią dentystyczną raz dziennie, zależnie od preferencji: rano lub wieczorem. Nitkować zęby można zarówno przed szczotkowaniem, jak i po tej czynności, nie ma to większego znaczenia. 

Dbając o właściwą higienę jamy ustnej, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na najmłodszych. Aby ochronić dzieci przed demineralizacją, warto już od 3. roku życia podawać im codziennie suplement diety wspierający zdrowie zębów. Preparat jest dostępny w postaci tabletek do ssania o smaku truskawkowym. Tabletka dzięki unikalnemu połączeniu opatentowanego, inaktywowanego termicznie liofilizatu bakterii kwasu mlekowego Lactobacillus salivarius HM6 Paradens z ksylitolem i witaminą D, obniża ryzyko wystąpienia próchnicy zębów. Kliknij tutaj aby dowiedzieć się jak chronić zęby u dzieci.

Nitka dentystyczna odgrywa szczególną rolę w przypadku kiedy pacjent posiada protezę dentystyczną lub ma założony aparat ortodontyczny. Być może w takich sytuacjach dentysta zaleci częstsze nitkowanie zębów niż raz dziennie, w inny sposób lub szczególnym rodzajem nici. Niekiedy zamiast nici dentystycznych lepiej sprawdzą się inne przyrządy, jak np.:

 • irygator do płukania jamy ustnej, 
 • szczoteczka do czyszczenia szczelin międzyzębowych, 
 • wykałaczki z nicią dentystyczną.

Reklama

Specjalistyczne nici dentystyczne

Oprócz zwykłych nici dentystycznych można wypróbować takie, które mają szczególne przeznaczenie. Mowa m.in. o nitce z fluorem, która ma za zadanie dostarczyć odpowiednią ilość fluoru to zęba hamując drogę próchnicy i innych chorobom. Innym przykładem jest nić z woskiem, którą poleca się osobom z wrażliwymi dziąsłami oraz wąskimi przestrzeniami między zębami.

W tym przypadku dobre mogą okazać się także taśmy dentystyczne.Dla pacjentów o szerszych szczelinach między zębami stworzono natomiast pęczniejące nici dentystyczne, które w połączeniu z wodą i śliną zwiększają swoją objętość wypełniając te przestrzenie i dokładnie je czyszcząc. Wspomniane wcześniej wykałaczki wyposażone w nić dentystyczną pomogą zaś osobom, które mają trudności manualne w dotarciu do głębiej osadzonych w jamie ustnej zębów.

Reklama

Ile kosztuje nić dentystyczna?

Przeciętna cena nici dentystycznej oscyluje wokół 10 zł.Wiele rodzajów nici można kupić także za kwotę niższą niż 10 zł. 

Cena w dużej mierze uzależniona jest od:

 • rodzaju nici, 
 • tworzywa, z jakiego została wykonana, 
 • długości, 
 • dodatkowego asortymentu, takiego jak np. nożyk do odcinania kolejnego fragmentu nici, 
 • czy szczególnych udogodnień (np. nici w woskiem), itp.

Niektóre modele nici dentystycznych są już pocięte na gotowe kawałki, odpowiadające jednorazowemu czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych. W przypadku kłopotu z wyborem odpowiedniego rodzaju nici dentystycznej najlepiej poradzić się swojego dentysty.

Czytaj również
Olga Tomaszewska
Artykuł napisany przez
Olga Tomaszewska
Dyplom dziennikarza zdobyła w 2009 roku, a od 2005 r. nieprzerwanie pisze i redaguje. Pracowała dla „Mojego Miasta Pabianice”, jako dziennikarz, redaktor, zastępca redaktora naczelnego i PR-owiec, współpracowała z „Nowym Życiem Pabianic" i licznymi portalami o tematyce zdrowotnej, tworząc dla tych podmiotów artykuły. Jej konikiem jest tworzenie treści z zakresu profilaktyki zdrowia, szeroko pojętej psychologii oraz pediatrii. Jeśli nie pisze, wygina się na macie ćwicząc hatha jogę jako nauczyciel i dozgonny uczeń.
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Jak wygląda ukruszony ząb
Ukruszony ząb - co należy zrobić, gdy dojdzie do urazu?
Kontrola stomatologiczna zębów
Przebarwienia na zębach - białe, brązowe. Jak się ich pozbyć?
Plomba w zębie
Plomba - tymczasowa, amalgamatowa, kompozytowa. Rodzaje
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Sonda
Sonda redakcyjna
Jaką dawkę witaminy D stosujesz?