Dla Ciebie, na zdrowie!

Szczoteczka soniczna czy elektryczna - która lepsza?

Chcąc wymienić tradycyjną szczoteczkę do zębów na bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, stajemy przed wyborem: szczoteczka soniczna czy elektryczna? Na którą z nich warto się zdecydować?
Kobieta używa szczoteczki sonicznej
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

To, że zwykłą szczoteczką nie umyjemy zębów tak dokładnie jak soniczną lub elektryczną jest oczywiste. Pytanie jednak, czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej i czy warto zainwestować w tę droższą. Przede wszystkim, szczoteczki elektryczne wykonują średnio 8 tysięcy ruchów na minutę, podczas gdy te soniczne - nawet 8 razy więcej! Liczba ruchów to jednak nie wszystko. 

Szczoteczki soniczne wytwarzają fale dźwiękowe, które powodują drgania w włóknach czyszczących. Te docierają nawet na odległość aż 4 mm od ich zakończeń, co sprawia, że wprawiają w ruch cząsteczki pasty zmieszanej ze śliną. W efekcie tworzą się mikrobąbelki, które uderzając 
o powierzchnię zębów, usuwają z nich płytkę nazębną i bakterie. Dzięki drganiom szczoteczki soniczne są w stanie wyczyścić nawet przestrzenie międzyzębowe, z czym szczoteczki elektryczne radzą sobie trochę słabiej.

Reklama

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Zalety i wady

W przypadku szczoteczek sonicznych i elektrycznych ciężko mówić o wadach, zwłaszcza, że spore różnice występują nie tylko pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń, ale też poszczególnymi modelami w zakresie jednego typu szczoteczki. Mogą dotyczyć one m.in. sposobu ładowania. 

Wszystkie szczoteczki elektryczne i część sonicznych ładuje się z pomocą stacji podłączonej do prądu tradycyjną wtyczką. Niektóre soniczne ładuje się jednak przez kabel USB, który można podłączyć chociażby do komputera. Dla niektórych osób (np. często podróżujących) będzie to wygodniejsze, innym nie zrobi natomiast większej różnicy. Dużą zaletą szczoteczek sonicznych jest rodzaj wykonywanych przez nie ruchów. Podczas gdy szczoteczki elektryczne wykonują ruchy oscylacyjne, zwrotne i pulsacyjne, te soniczne działają wymiatająco i pulsacyjnie, czyli w taki sposób, jaki zalecają stomatolodzy. Ruchy te, choć delikatne, są jednak bardzo skuteczne.

Reklama

Dla dziecka: szczoteczka elektryczna czy soniczna? 

Podczas gdy szczoteczki elektryczne są przeznaczone dla dzieci od 3. bądź 4. roku życia, producenci szczoteczek sonicznych zaczęli produkować sprzęt dla najmłodszych, dzięki czemu możemy czyścić nim pierwsze ząbki naszych pociech. Oczywiście takie szczoteczki nie wykonują kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę - zwykle liczba ta wynosi od 5 do 16 tys. ruchów na minutę. 

Niemowlakom dedykowane są m.in. szczoteczki soniczne bez włosia, z silikonowymi wypustkami, które łatwiej jest utrzymać w czystości. Szczoteczki dla starszych dzieci, zarówno te soniczne, jak i elektryczne, są projektowane tak, by zachęcić maluchy do regularnego mycia zębów. Naklejki z postaciami z ulubionych bajek czy kolorowe wzory uprzyjemniają czas szczotkowania, a funkcje takie jak timer pozwalają kontrolować czas na nie poświęcony.

Reklama

Soniczna czy elektryczna - którą wybrać? Ceny

Elektryczną szczoteczkę do zębów kupimy już za 40-50 zł. Do tego należy doliczyć koszt wymiennych końcówek. Nie należą one do najtańszych, jednak często można spotkać je w promocji, dzięki którym cena jednej to około 10 zł. 

Szczoteczka soniczna to większy wydatek, choć za podstawowy model zapłacimy już 150 zł. Końcówki do takiej szczoteczki również będą droższe - w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie, chociaż je również można czasem „upolować” w promocyjnej cenie. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do zwykłej szczoteczki i nie chcemy wydawać zbyt wiele pieniędzy na inną, możemy zacząć od zakupu elektrycznej i zobaczyć jak będzie sprawdzać się nam taki gadżet. Bardzo prawdopodobne, że po jakimś czasie wymienimy ją na soniczną.

Reklama

Szczoteczki soniczne czy elektryczne - funkcje

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne posiadają timer, który sygnalizuje prawidłowy czas mycia zębów. Wynosi on dwie minuty. Wyposażone są również w kilka trybów pracy - zwykle 2 lub 3. Pozwalają one dobrać odpowiednią dla nas siłę nacisku. Związana z nim jest także funkcja wskaźnika siły nacisku. Jeśli jest on zbyt duży, urządzenie samoistnie zwalania obroty lub sygnalizuje nam to z pomocą zapalonej diody. 

Wiele rodzajów posiada także opcję quadpacer. Oznacza to, że szczoteczka informuje nas o tym, że czas zmienić aktualnie myty obszar zębów na inny. Jest to sygnalizowane krótkim wstrzymaniem pracy szczoteczki co 30 sekund. Nowsze modele szczoteczek sonicznych są również wyposażone w Bluetooth, dzięki któremu urządzenie można połączyć ze specjalną aplikacją monitorującą sposób w jaki myjemy zęby. Bez wątpienia większą liczbę dodatkowych funkcji posiadają szczoteczki soniczne, przed zakupem warto się jednak zastanowić czy aby na pewno wszystkie są nam potrzebne.

Reklama

Szczoteczka do zębów elektryczna czy soniczna?

Nie ulega wątpliwości, że szczoteczki elektryczne i soniczne w wielu przypadkach będą myć zęby bardziej dokładnie niż te tradycyjne. Jeśli więc mamy wątpliwości co do skuteczności mycia zębów zwykłą szczoteczką, warto zastanowić się nad zakupem tej elektrycznej lub sonicznej. Nim jednak sięgniemy po najbardziej zaawansowany model, zastanówmy się czy faktycznie potrzebujemy wszystkich jego funkcji. Pamiętajmy, że nie ma sensu płacić za opcje, których finalnie nie będziemy używać. Stojąc przed wyborem: szczoteczka soniczna czy elektryczna, my radzimy: soniczna. Jest trochę droższa od elektrycznej, ale dzięki sposobowi jej pracy, sprawdzi się ona także u osób 
z nadwrażliwością zębów czy dziąseł. Z pewnością szybko zauważymy efekty jej używania.

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Jak mądrze dbać o zdrowie jamy ustnej. Twój przewodnik po higienie jamy ustnej”, Światowa Federacja Dentystyczna (FDI)
  • https://www.nil.org.pl/__data/assets/pdf_file/0008/125189/jak-madrze-dbac-o-zdrowie-jamy-ustnej-przewodnik-dla-pacjentow-sDZJU-broszura.pdf
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Zdrowie
Przeczytaj artykuł
Jakie choroby zwiastuje ból szczęki przy uchu lub ziewaniu?
Kobietę boli szczęka
Przeczytaj artykuł
Domowe sposoby na ból zęba. Co pomaga na ból zęba?
Domowe sposoby na ból zęba
Przeczytaj artykuł
Licówki porcelanowe - trwałość, koszt, opinie
Licówki z porcelany
Podobne artykuły
Leczenie ropnia zęba
Ropień zęba - czy sam pęknie? Objawy i antybiotyk
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna
Szczoteczka manualna a elektryczna rotacyjna: wady i zalety. Jak dobrać odpowiednią?
Clear Aligner na zęby
Clear Aligner - działanie i efekty. Jaka cena całego leczenia?
Uśmiechnięta kobieta trzyma niewidoczny aparat
Nakładki prostujące na zęby – cena i opinie. Jakie są rodzaje?
Może to Cię zainteresuje
Żółte kwiaty wiesiołka
Wiesiołek - na co pomaga i jak stosować? Właściwości rośliny
grupa ludzi w strojach kąpielowych w zimnym klimacie robi selfie i stosuję metodę Wina Hofa
Metoda Wima Hofa - co daje? Efekty ćwiczeń oddechowych
Najzdrowsze ryby na papierze do pieczenia
Najzdrowsze ryby - dla dzieci i dorosłych. Które gatunki?
Dławiąca się kobieta
Zadławienie - u dziecka i dorosłego. Zasady pierwszej pomocy

Reklama


Jak mobilizować bliznę? 🩹
Sprawdź!