ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗
ChatGPT został poddany egzaminowi z interny. Wyniki mogą zaskakiwać. Sprawdź❗

Szczoteczka soniczna czy elektryczna - która lepsza?

Chcąc wymienić tradycyjną szczoteczkę do zębów na bardziej zaawansowane technologicznie urządzenie, stajemy przed wyborem: szczoteczka soniczna czy elektryczna? Na którą z nich warto się zdecydować?
Kobieta używa szczoteczki sonicznej
Źródło:123RF
Spis treści

Reklama

Czym się różni szczoteczka soniczna od elektrycznej?

To, że zwykłą szczoteczką nie umyjemy zębów tak dokładnie jak soniczną lub elektryczną jest oczywiste. Pytanie jednak, czym różni się szczoteczka soniczna od elektrycznej i czy warto zainwestować w tę droższą. Przede wszystkim, szczoteczki elektryczne wykonują średnio 8 tysięcy ruchów na minutę, podczas gdy te soniczne - nawet 8 razy więcej! Liczba ruchów to jednak nie wszystko. 

Szczoteczki soniczne wytwarzają fale dźwiękowe, które powodują drgania w włóknach czyszczących. Te docierają nawet na odległość aż 4 mm od ich zakończeń, co sprawia, że wprawiają w ruch cząsteczki pasty zmieszanej ze śliną. W efekcie tworzą się mikrobąbelki, które uderzając 
o powierzchnię zębów, usuwają z nich płytkę nazębną i bakterie. Dzięki drganiom szczoteczki soniczne są w stanie wyczyścić nawet przestrzenie międzyzębowe, z czym szczoteczki elektryczne radzą sobie trochę słabiej.

Reklama

Szczoteczka soniczna czy elektryczna? Zalety i wady

W przypadku szczoteczek sonicznych i elektrycznych ciężko mówić o wadach, zwłaszcza, że spore różnice występują nie tylko pomiędzy tymi dwoma rodzajami urządzeń, ale też poszczególnymi modelami w zakresie jednego typu szczoteczki. Mogą dotyczyć one m.in. sposobu ładowania. 

Wszystkie szczoteczki elektryczne i część sonicznych ładuje się z pomocą stacji podłączonej do prądu tradycyjną wtyczką. Niektóre soniczne ładuje się jednak przez kabel USB, który można podłączyć chociażby do komputera. Dla niektórych osób (np. często podróżujących) będzie to wygodniejsze, innym nie zrobi natomiast większej różnicy. Dużą zaletą szczoteczek sonicznych jest rodzaj wykonywanych przez nie ruchów. Podczas gdy szczoteczki elektryczne wykonują ruchy oscylacyjne, zwrotne i pulsacyjne, te soniczne działają wymiatająco i pulsacyjnie, czyli w taki sposób, jaki zalecają stomatolodzy. Ruchy te, choć delikatne, są jednak bardzo skuteczne.

Reklama

Dla dziecka: szczoteczka elektryczna czy soniczna? 

Podczas gdy szczoteczki elektryczne są przeznaczone dla dzieci od 3. bądź 4. roku życia, producenci szczoteczek sonicznych zaczęli produkować sprzęt dla najmłodszych, dzięki czemu możemy czyścić nim pierwsze ząbki naszych pociech. Oczywiście takie szczoteczki nie wykonują kilkudziesięciu tysięcy ruchów na minutę - zwykle liczba ta wynosi od 5 do 16 tys. ruchów na minutę. 

Niemowlakom dedykowane są m.in. szczoteczki soniczne bez włosia, z silikonowymi wypustkami, które łatwiej jest utrzymać w czystości. Szczoteczki dla starszych dzieci, zarówno te soniczne, jak i elektryczne, są projektowane tak, by zachęcić maluchy do regularnego mycia zębów. Naklejki z postaciami z ulubionych bajek czy kolorowe wzory uprzyjemniają czas szczotkowania, a funkcje takie jak timer pozwalają kontrolować czas na nie poświęcony.

Reklama

Soniczna czy elektryczna - którą wybrać? Ceny

Elektryczną szczoteczkę do zębów kupimy już za 40-50 zł. Do tego należy doliczyć koszt wymiennych końcówek. Nie należą one do najtańszych, jednak często można spotkać je w promocji, dzięki którym cena jednej to około 10 zł. 

Szczoteczka soniczna to większy wydatek, choć za podstawowy model zapłacimy już 150 zł. Końcówki do takiej szczoteczki również będą droższe - w niektórych przypadkach nawet trzykrotnie, chociaż je również można czasem „upolować” w promocyjnej cenie. Jeśli jesteśmy przyzwyczajeni do zwykłej szczoteczki i nie chcemy wydawać zbyt wiele pieniędzy na inną, możemy zacząć od zakupu elektrycznej i zobaczyć jak będzie sprawdzać się nam taki gadżet. Bardzo prawdopodobne, że po jakimś czasie wymienimy ją na soniczną.

Reklama

Szczoteczki soniczne czy elektryczne - funkcje

Zarówno szczoteczki soniczne, jak i elektryczne posiadają timer, który sygnalizuje prawidłowy czas mycia zębów. Wynosi on dwie minuty. Wyposażone są również w kilka trybów pracy - zwykle 2 lub 3. Pozwalają one dobrać odpowiednią dla nas siłę nacisku. Związana z nim jest także funkcja wskaźnika siły nacisku. Jeśli jest on zbyt duży, urządzenie samoistnie zwalania obroty lub sygnalizuje nam to z pomocą zapalonej diody. 

Wiele rodzajów posiada także opcję quadpacer. Oznacza to, że szczoteczka informuje nas o tym, że czas zmienić aktualnie myty obszar zębów na inny. Jest to sygnalizowane krótkim wstrzymaniem pracy szczoteczki co 30 sekund. Nowsze modele szczoteczek sonicznych są również wyposażone w Bluetooth, dzięki któremu urządzenie można połączyć ze specjalną aplikacją monitorującą sposób w jaki myjemy zęby. Bez wątpienia większą liczbę dodatkowych funkcji posiadają szczoteczki soniczne, przed zakupem warto się jednak zastanowić czy aby na pewno wszystkie są nam potrzebne.

Reklama

Szczoteczka do zębów elektryczna czy soniczna?

Nie ulega wątpliwości, że szczoteczki elektryczne i soniczne w wielu przypadkach będą myć zęby bardziej dokładnie niż te tradycyjne. Jeśli więc mamy wątpliwości co do skuteczności mycia zębów zwykłą szczoteczką, warto zastanowić się nad zakupem tej elektrycznej lub sonicznej. Nim jednak sięgniemy po najbardziej zaawansowany model, zastanówmy się czy faktycznie potrzebujemy wszystkich jego funkcji. Pamiętajmy, że nie ma sensu płacić za opcje, których finalnie nie będziemy używać. Stojąc przed wyborem: szczoteczka soniczna czy elektryczna, my radzimy: soniczna. Jest trochę droższa od elektrycznej, ale dzięki sposobowi jej pracy, sprawdzi się ona także u osób 
z nadwrażliwością zębów czy dziąseł. Z pewnością szybko zauważymy efekty jej używania.

Zobacz także:

Bibliografia

  • „Jak mądrze dbać o zdrowie jamy ustnej. Twój przewodnik po higienie jamy ustnej”, Światowa Federacja Dentystyczna (FDI)
  • https://www.nil.org.pl/__data/assets/pdf_file/0008/125189/jak-madrze-dbac-o-zdrowie-jamy-ustnej-przewodnik-dla-pacjentow-sDZJU-broszura.pdf
Olga Szymkowiak
Artykuł napisany przez
Olga Szymkowiak
Olga Szymkowiak to utalentowana dziennikarka i content writer, która swoją karierę zawodową rozpoczęła w "Gazecie Wyborczej". Jej doświadczenie obejmuje pracę w jednym z wiodących polskich portali medycznych, gdzie zdobyła cenne doświadczenie w pisaniu na tematy zdrowotne, dietetyczne oraz związane z urodą. Obecnie Olga skupia się na tworzeniu treści o szerokim zakresie tematycznym, łącząc profesjonalizm dziennikarski z kreatywnym podejściem do pisania. Olga, absolwentka Uniwersytetu Łódzkiego w dziedzinie Kulturoznawstwa, wyróżnia się zdolnością do przekazywania skomplikowanych tematów w przystępny i angażujący sposób. Jej teksty charakteryzują się głębokim zrozumieniem tematu, kreatywnością i precyzją,
Pokaż więcej
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?
Dziękujemy za przeczytanie naszego artykułu do końca.
Jeśli chcesz być na bieżąco z informacjami na
temat zdrowia i zdrowego stylu życia,
zapraszamy na nasz portal ponownie!
Więcej z kategorii Akcesoria medyczne
Gorset ortopedyczny na kręgosłup w leczeniu skoliozy
Kołnierz hamujący wady kręgosłupa
Ozonator - jaki wybrać? Który sprawdzi się w domu?
Ozonator do żywności
Dobry ciśnieniomierz, czyli jaki? Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę
Mierzenie ciśnienie krwi
Podobne artykuły
Kobieta mierzy ciśnienie tętnicze
Na której ręce mierzyć ciśnienie? Prawidłowy pomiar
Ciśnieniomierz elektroniczny
Kalibracja i walidacja ciśnieniomierza – jak zrobić to dobrze?
Tejpy dla biegaczy
Czym są i jak naklejać tejpy? Na bark, kolano i plecy
Urządzenie koncentrator tlenu
Koncentrator tlenu - dla kogo i jak długo stosować?
Dziewczynka inhaluje się
Sprawdź ranking inhalatorów. Jaki model wybrać?

Reklama


1/3 kobiet ma niedobór tego pierwiastka 😲
Sprawdź powód!